Często sięgasz po te produkty? Twoja pamięć na tym ucierpi

2021-10-27 11:42
jedzenie
Autor: Getty Images

To, co jesz, może mieć wpływ na to, jak szybko zapominasz – dowodzą badacze, opierając się na wynikach najnowszego eksperymentu. Wynika z niego, że spożywanie przetworzonej żywności, szczególnie rafinowanych węglowodanów, może upośledzać pamięć. Jest też i dobra wiadomość: ten negatywny trend mogą, przynajmniej częściowo, odwrócić określone suplementy diety.

Węglowodany, inaczej cukry, są niezbędne dla organizmu – dostarczają nam energii, pełnią też szereg innych funkcji. Dzielimy je na proste i złożone. W grupie węglowodanów prostych są m.in. glukoza i fruktoza, zaś w grupie węglowodanów złożonych – laktoza, sacharoza, czy skrobia.

Węglowodany proste to te „złe” - organizm łatwo je przyswaja i krótko trawi. Zawierające je produkty – takie jak białe pieczywo i makarony, słodycze, czy alkohol - są wysokokaloryczne, powodują wyrzut insuliny, a po ich zjedzeniu szybko znów czujemy głód.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dietetyka?

Węglowodany złożone, obecne m.in. w produktach z mąki z pełnego przemiału, warzywach czy roślinach strączkowych, są cenniejsze: mają więcej wartości odżywczych, są trawione dłużej, z ich pomocą można również regulować poziom cukru we krwi.

W codziennej diecie dostarczamy sobie zarówno węglowodanów złożonych, jak i prostych.

Badacze od dawna wiedzą, że nadmiar tych drugich może powodować nadwagę, ma również negatywny wpływ na procesy uczenia się i zapamiętywania.

Teraz naukowcy z Ohio State University zbadali wpływ mocno przetworzonej diety na procesy pamięciowe. W badaniu oceniano również, czy suplementacja kwasami omega-3 może zapobiec negatywnym skutkom utrzymywania takiej diety.

Do badań naukowcy wykorzystali szczury w wieku 3 i 24 miesięcy. Podzielono je na grupy – jedna z nich przez 28 dni otrzymywała pokarm zawierający 54 proc. węglowodanów złożonych, druga – dietę przetworzoną, zawierającą 63,3 proc. węglowodanów prostych, trzecia zaś dietę przetworzoną wzbogaconą suplementami DHA.

Badacze zauważyli, że obie grupy szczurów otrzymujące dietę przetworzoną doświadczyły podobnego przyrostu masy ciała, co szczury karmione pokarmem bogatym w węglowodany złożone – wzrost masy ciała był wyższy u starszych gryzoni. Analiza RNA tkanek mózgu wyizolowanych z różnych jego obszarów wykazała, że szczury jadające mocno przetworzoną żywność miały znacznie wyższą ekspresję genów zapalnych, niż gryzonie z pozostałych grup, szczególnie w hipokampie i ciele migdałowatym – efekt ten również był zauważalny przede wszystkim u starszych zwierząt.

Deficytom pamięci u starszych szczurów w pewnym stopniu zapobiegała suplementacja DHA, która częściowo łagodziła wzrost ekspresji genów zapalnych. Jednak nie wpłynęła ona na wszystkie geny, które badano w tym eksperymencie.

Zdaniem naukowców świadczy to o tym, że suplementacja DHA niekoniecznie jest w stanie złagodzić negatywne skutki spożywania wysoko przetworzonej żywności – ludzie powinni raczej skupić się na poprawie diety, eliminując z niej cukry proste, a zwiększając spożycie węglowodanów złożonych i błonnika.

To jednak wstępny wniosek: by móc go ostatecznie sformułować, konieczne jest przeprowadzenie podobnych badań na ludzkich ochotnikach. Badacze chcą sprawdzić zwłaszcza, czy wzbogacenie diety w DHA mogłoby mieć wpływ na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera.

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889159121005043?via%3Dihub

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.