Czy maseczki utrudniają dzieciom odczytywanie emocji? W końcu znamy odpowiedź

2021-11-19 14:58

W związku z długotrwałą sytuacją pandemiczną pojawiły się obawy, że noszenie maseczek może zaszkodzić rozwojowi młodszych dzieci. Jak wynika z nowego badania opublikowanego w "JAMA Pediatrics", dzieci potrafią rozpoznać, jak się czuje dana osoba, nawet jeśli ta nosi maskę.

szkoła
Autor: Getty Images

Naukowcy ze Szwajcarii postanowili przyjrzeć się bliżej reakcjom dzieci na rozpoznawanie emocji. Dzieciom w wieku od 3 do 6 lat pokazano 90 losowych zdjęć. Fotografie przedstawiały aktorów, którzy wyrażali radość, złość lub smutek. Na połowie zdjęć aktorzy nosili maski. 

Dzieci zostały poproszone o nazwanie emocji osób widzianych na zdjęciach. W większości przypadków dzieci udzieliły prawidłowych odpowiedzi i były w stanie odgadnąć emocje aktorów, niezależnie od tego, czy postać miała na sobie maskę.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

W 70 proc. przypadków dzieci odgadywały emocję, gdy aktor był bez maski, a w ponad 67 proc. przypadków, gdy postać nosiła maskę. Im starsze dzieci, tym więcej poprawnych odpowiedzi. Około jedna czwarta przedszkolaków miała trudności z odróżnieniem smutku od gniewu, a około 21 proc. czasami myliło radość ze złością lub smutkiem.

Pomimo noszenia masek, dzieci potrafią wyciągać rozsądne wnioski na temat emocji innych ludzi. Oprócz mimiki twarzy, istotną rolę w komunikacji odgrywa również ton głosu czy postawa ciała, która ułatwia ustalenie w jakim nastroju jest rozmówca.