Czy lęk może powodować dzwonienie w uszach?
Szumy uszne określane też jako „dzwonienie w uszach” dotyka około 15 proc. populacji w Stanach Zjednoczonych. Są one jedynie objawem (a nie chorobą samą w sobie) zakłócającym codzienne funkcjonowanie. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy lęk może być przyczyną tej przypadłości.
Zaburzenia lękowe utrudniają życie i wpływają na jego jakość. Co roku boryka się z nimi około 18 proc. Amerykanów. Jaki jest więc związek między lękiem a szumami usznymi?
Tym zagadnieniem zajęli się naukowcy z Narodowego Instytutu Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacji (z ang. NIDCD). Według nich szumy uszne to sygnał alarmowy, że coś jest nie tak z układem słuchowym – obejmuje on ucho, nerw słuchowy, który łączy ucho wewnętrzne z mózgiem i części mózgu przetwarzające dźwięki.
„Dzwonienie w uszach” jest to natrętny dźwięk powodujący w głowie chorego tak duże napięcie nerwowe, przez które nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Przyczyny powstawania szumów usznych mogą być prozaiczne i łatwe w wyleczeniu, ale zdarzają się też trudne do zdiagnozowania. Istnieje kilka czynników, które mogą wywoływać tę dolegliwość, na przykład: ubytek słuchu, niektóre leki, niedrożność przewodu słuchowego lub lęk.
Lęk a szumy uszne: jaki związek?
Z analizy przeprowadzonej w 2020 roku istnieje jednak związek między szumami usznymi a lękiem, ale… skąd się bierze, to nadal pozostaje tajemnicą. Uczeni sugerują, że stres i lęk są możliwymi przyczynami „dzwonienia w uszach”, ale potrzebują większej ilości badań.
Wcześniej, bo w 2018 roku naukowcy postawili hipotezę, że objawy otologiczne (m.in. zawroty głowy, szumy uszne) są związane ze stresem emocjonalnym. Według naukowców ten rodzaj stresu może zwiększać natężenie szumów usznych.
Na podstawie uzyskanych danych badacze wywnioskowali, że szumy uszne mogą być objawem stresu i uczucia napięcia, pod którym żyje dana osoba. Uporczywe „dzwonienie w uszach” może powodować zmęczenie, problemy z pamięcią i depresję.
Oto niektóre z najczęstszych przyczyn powstawania szumów usznych
- Nadciśnienie tętnicze,
- Narażenie na hałas,
- Zmiany miażdżycowe w tętnicach szyjnych,
- Wysoki poziom cholesterolu,
- Zapalenie ucha środkowego,
- Zapalenie ucha wewnętrznego (tzw. zapalenie błędnika),
- Zalegająca woskowina blokująca przewód słuchowy,
- Niektóre leki stosowane w dużych dawkach (m.in. chinina, kwas acetylosalicylowy).
Polecany artykuł: