Czy komary i kleszcze przenoszą koronawirusa?

2020-04-10 9:54 WR

Komary i kleszcze mogą przenosić szereg chorób - w tym również wirusowe. A ponieważ COVID-19 to także choroba wirusowa, nasuwa się pytanie: czy istnieje ryzyko, że przez ukąszenia komarów lub ugryzienia kleszczy można zarazić się koronawirusem? Znamy odpowiedź ekspertów.

Spis treści:

  1. Jak można zarazić się koronawirusem?
  2. Czy komary mogą przenieść koronawirusa SARS-CoV-2?
  3. Jakie choroby przenoszą komary i kleszcze?

Czy komary lub kleszcze mogą przenosić koronawirusa? To ważne pytanie w kontekście panującej epidemii. Komarów i kleszczy jest już coraz więcej - ich wczesnemu pojawieniu się sprzyjała wyjątkowo ciepła zima. Ale czy mogą zarazić nas koronawirusem SARS-CoV-2? Warto wiedzieć, co na ten temat sądzą eksperci. 

Jak można zarazić się koronawirusem?

Warto przypomnieć, że koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Oznacza to, że można się nim zarazić przez bezpośredni kontakt z wydzielinami osoby zakażonej (kichanie, ślina, łzy). Koronawirusem można zarazić się również dotykając przedmiotów, z którymi miał styczność ktoś chory na COVID-19 - wirus może bowiem przetrwać na różnych powierzchniach nawet przez kilka dni. 

Niedawno okazało się, że koronawirus obecny jest również w kale i moczu osób chorych, teoretycznie więc do zakażenia może dojść w wyniku wdychania unoszących się w powietrzu drobinek moczu lub kału. 

Czy komary mogą przenieść koronawirusa SARS-CoV-2?

Koronawirusem nie można zarazić się przez skórę lub przez krew - dane, którymi naukowcy dysponują obecnie wskazują na to, że taka droga zarażenia nie jest możliwa. Na pytanie, czy komary przenoszą SARS-CoV-2, jednoznacznie odpowiedziało niedawno WHO. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia uspokajają, że nie ma żadnych informacji sugerujących, że ukąszenia komarów mogłyby przenosić COVID-19. 

Podobne informacje podaje Centers for Disease Control and Prevention. Eksperci CDC twierdzą, że na chwilę obecną nie ma żadnych danych sugerujących, że kleszcze lub komary mogłyby przenosić koronawirusa SARS-CoV-2 oraz inne koronawirusy. 

Zatem pojawienie się komarów i kleszczy nie powinno w nikim budzić lęku przed koronawirusem. Warto natomiast pamiętać, że mogą nas one zarazić innymi chorobami. 

Czytaj też: U właścicieli psów i kotów COVID-19 się nie rozwija?

Jakie choroby przenoszą komary i kleszcze?

Choć ustalono, że komary nie przenoszą koronawirusa, warto wiedzieć, że przez ich ukąszenia można zarazić się innymi chorobami. Do chorób przenoszonych przez komary można zaliczyć m.in.:

Kleszcze przenoszą natomiast choroby takie jak:

Dowiedz się więcej o koronawirusie:

Źródła:

  1. www.cdc.gov
  2. www.who.int
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE