Sto dni, które wstrząsnęły światem - kalendarium epidemii koronawirusa na świecie

2020-04-09 8:51

Równo 100 dni temu do WHO dotarły z Chin pierwsze, na razie nie wróżące katastrofy informacje o pierwszych przypadkach „zapalenia płuc o nieznanej przyczynie”. Przypominamy o tej smutnej rocznicy i o tym, co wydarzyło się w tym czasie w Polsce i na świecie.

Sto dni, które wstrząsnęły światem
Autor: Getty images

1 stycznia 2020 roku nikt nie przypuszczał, jak bardzo losy świata zmieni ta jedna informacja chińskich lekarzy, którzy zgłosili Światowej Organizacji Zdrowia pierwsze przypadki zapalenia płuc, wywołanego nieznanym wirusem.

"Niesamowite jest zastanawianie się, jak dramatycznie zmienił się świat w tak krótkim czasie" – powiedział wczoraj dr Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, szef WHO podczas wirtualnej konferencji prasowej.

Dr Ghebreyesusa oświadczył, że w ciągu tych fatalnych 100 dni Światowa Organizacja Zdrowia opracowała strategiczny plan gotowości i reagowania oraz uzyskała ponad 800 milionów USD na swoje działania. 

Fatalny początek roku

Wszystko tak naprawdę zaczęło się w Sylwestra 2019 r. Jak wspominają dziennikarze The Guardian, głównym tematem nagłówków gazet był wówczas Brexit, wojna domowa w Syrii, kryzys związanych z uchodźcami... Do godziny 13.38, kiedy to strona internetowa chińskiego rządu ogłosiła wykrycie „zapalenia płuc o nieznanej przyczynie”.

Pierwsze zachorowania odnotowana w Wuhan, przemysłowym mieście zamieszkałym przez 11 milionów ludzi, w okolicy targu, na który handlowano owocami morza.

Dla WHO nieznany chiński wirus był jednym z kilku, które w tym czasie krążyły po świecie: w Afryce odnotowano Ebolę, w Afganistanie - gorączkę denga. Nikt nie przypuszczał, że przez następne 100 dni to chiński patogen z Wuhan będzie głównym celem działań WHO.

Kalendarium pandemii koronawirusa na świecie i w Polsce

 • 1 dzień - środa 1 stycznia

Targ, do którego prowadził trop pierwszych zachorowań na koronawirusa został zamknięty. Specjalne służby zaczęły pobierać ze straganów próbki do badań, aby określić, co może być przyczyną groźnych infekcji płuc, które właśnie diagnozowano w szpitalach w Wuhan.   

Zamieszanie wywołane informacjami o wirusie spowodowało, że Chiny zaczęły jednak blokować informacje na jego temat.

 • 9 dzień - czwartek 9 stycznia

Badania prowadzone w Chinach pozwoliły na zidentyfikowanie nowego patogenu: to koronawirus, zbliżony charakterem do SARS i MERS, patogenów, które w ubiegłych dekadach były przyczyną wielu zachorowań i zgonów. Nie trzeba było długo czekać, aby i koronoawirus miał na swoim koncie pierwszą ofiarę: 8 stycznia umiera 61-letni mężczyzna hospitalizowany w Wuhan.

 • 13 dzień - poniedziałek 13 stycznia

Tajlandia zgłasza pierwszy przypadek koronawirusa u chorego, który pochodzi z Wuhan i został zbadany na lotnisku w Bangkoku.

Komitet specjalistów ds. Chorób Zakaźnych, na spotkaniu w Londynie oświadczył, że ​​ryzyko dla Wielkiej Brytanii jest „bardzo niskie”.

 • 20 dzień - poniedziałek 20 stycznia

Zhong Nanshan, oddelegowany przez chiński rząd do podawania informacji na temat koronawirsua potwierdził, że odkryty niedawno patogen przenosi się z człowieka na człowieka. 

Wirus pojawia się w całym kraju. Do niedzieli władze chińskie odnotowują 139 zachorowań. Pierwsi chorzy pojawiają się w Japonii, Korei Południowej i w Stanach Zjednoczonych.

 • 24 dzień - piątek 24 stycznia

Wirus dociera do Europy. W tym czasie Wuhan zostaje odcięte od świata – nie można wjechać ani wyjechać z miasta. Nic dziwnego - wykryto tam już ponad 800 zakażeń, a 25 osób nie żyje. Umiera też Liang Wudong pracujący w szpitalu Xinhua w Hubei - pierwszy, ale niestety nie ostatni lekarz, będący ofiarą epidemii.

 • 36 dzień - wtorek 4 lutego

Odnotowano pierwszy zgon chorego poza Chinami. To pacjent ze szpitala w Manili na Filipinach. Oficjalna liczba chorych w Chinach to 20 000, w tym 425 ofiar.

Dyrektor generalny WHO twierdzi, że rozprzestrzenianie się choroby na skalę międzynarodową wydaje się być „minimalne i powolne". Mimo to na świecie zaczyna się wielkie testowanie, czyli wykonywanie testów w kierunku koronawirusa.

 • 50 dzień - środa 19 lutego

W Korei Południowej wykryto wirus u kobiety, która mimo objawów zignorowała zalecenia lekarzy, uczestniczyła w dwóch nabożeństwach organizacji religijnej, do której należała i poszła na lunch do hotelowego bufetu. Urzędnicy ustalają, że w tym czasie miała kontakt przynajmniej z 1160 osób. To początek fali zachorowań na COVID w Korei.

W Mediolanie trwa mecz Atalanta - Valencia, na trybunach zasiada jedna trzecia populacji pięknego Bergamo. To miasto już wkrótce najsilniej odczuje skutki epidemii. 

 • 56 dzień -  wtorek 25 lutego

Wirus rozprzestrzenia się na cały świat. Liczba przypadków przekroczyła 80 000. Po raz pierwszy liczba chorych poza Chinami przewyższa liczbę pacjentów w Państwie Środka.

W północnych Włoszech władze odizolowują prowincję Lodi w Lombardii zamieszkaną przez 50 000 osób, aby poddać ich kwarantannie.

 • 64 dzień - środa 4 marca

Polska odnotowuje pierwszy przypadek koronawirusa. To 66-letni mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Gorze, który przyjechał do kraju autokarem z Niemiec. W prasie pojawiają się ogłoszenia - Sanepid poszukuje osób, które podróżowały z zakażonym pacjentem.

  • 66 dzień - piątek 6 marca

  Liczba ofiar śmiertelnych we Włoszech wzrosła sześciokrotnie w ciągu sześciu dni: jest już ponad 230 zgonów, a liczba chorych rośnie o ponad 1200 każdego dnia. Rzym zamyka szkoły, stadiony i przygotowuje się do odseparowania Lombardii od reszty kraju.  

  • 68 dzień - niedziela 8 marca

  W Polsce wchodzi w życie ustawa ws. szczególny rozwiązań związanych z koronawirusem. Od rana następnego dnia przywrócono kontrole na graniach. GIS odnotowuje kolejne zakażenia. 

  • 70 dzień - wtorek 10 marca

  Premier Morawiecki odwołuje imprezy masowe na terenie kraju.  Liczba osób zarażonych rośnie. Następnego dnia rząd informuje o zamknięciu placówek oświatowych od 13 marca. Jeszcze kolejna doba przynosi smutną informację - jest pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce.

  • 73 dzień - piątek 13 marca

  Premier wprowadza stan zagrożenia epidemicznego w Polsce.

  • 77 dzień - wtorek 17 marca

  „Jesteśmy w stanie wojny” - deklaruje francuski prezydent Emmanuel Macron.
   
  Liczba zgonów we Włoszech przekracza obecnie 450 każdego dnia i wkrótce liczba ta będzie większa niż w Chinach. Potwierdzone przypadki w Hiszpanii podwoją się do ponad 17 000 do końca tygodnia. Trzy czwarte osób zmarłych na tę chorobę to Europejczycy.
   
  Australijczycy przebywający za granicą otrzymują bezprecedensową prośbę o jak najszybszy powrót do domu. Francuzom nie wolno jeździć na rowerach. 40 milionom mieszkańców Kalifornii radzi się, aby nie opuszczali domów.
   
  W Burkina Faso, umiera pacjent z COVID - to pierwsza ofiara w Afryce Subsaharyjskiej. W Polsce wychodzi ze szpitala pacjent „zero”.

  • 83 dzień - poniedziałek 23 marca

  Potwierdzone przypadki na całym świecie przekroczyły liczbę 370 000. Blisko 400 osób umiera w Hiszpanii, co jest najwyższą, jak dotąd, dobową sumą ofiar. We Włoszech, Francji i Hiszpanii brakuje sprzętu, miejsc w szpitalach oraz personelu medycznego, który masowo zaraża się koronowarisem.

  Ponad 5000 nowych przypadków COVID zostało potwierdzonych w Nowym Jorku, co daje łączną liczbę stanów do 20 000. Do końca tygodnia Stany Zjednoczone będą miały najwięcej infekcji na świecie.

  Fala zachorowań wydaje się ustępować w Chinach, które w tym tygodniu odnotowały swój pierwszy dzień bez żadnych przypadków na terenie kraju, w tym w Hubei - prowincji, od której wszystko się zaczęło.

  • 85 dzień - środa 25 marca

  Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła 1000 osób. 172 tys. osób poddano kwarantannie. Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. tarczę antykryzysową, a rząd wprowadza kolejne ograniczenia: mniej osób w sklepie, ograniczenia w poruszaniu się nieletnich, zamknięte parki i bulwary

  • 93 dzień - czwartek, 2 kwietnia 

  W nowojorskim Central Parku utworzono szpitale polowe, a do przechowywania zmarłych używa się chłodni.

  • 100 dzień - czwartek, 9 kwietnia

  Chiny odnotowały swój pierwszy dzień z zerową liczbą zgonów i ostrożnie otwierają miasta. 

  Johns Hopkins University podaje najnowsze dane (7 rano polskiego czasu): Ponad 88 538 osób nie żyje, a 1 484 811 zostało zarażonych. Wyzdrowiało około 329 876 osób.

  Świat nadal stoi w miejscu.