COVID-19 będzie na stałe w katalogu chorób? Ekspert rozwiewa wątpliwości

2022-02-14 14:03

Kiedy skończy się pandemia COVID-19? Zdaniem doktor nauk o zdrowiu Magdaleny Czarkowskiej trudno to określić. – Jeśli to nastąpi, COVID-19 wejdzie na stałe do katalogu chorób.

COVID-19 będzie na stałe w katalogu chorób? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Autor: Getty Images

Doktor nauk o zdrowiu Magdalena Czarkowska pełni też funkcję dyrektora ds. medycznych w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. Ostatnio dołączyła również do grona ekspertów w radzie ds. COVID-19 powołanej przez premiera, w której będzie zajmować się unikaniem powikłań popandemicznych.  

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Ekspertka powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP), że „troska o nasze zdrowie nie powinna kończyć się w chwili ustąpienia ciężkich objawów choroby”. Według niej należy „skupić się na zapobieganiu późniejszym powikłaniom i profilaktyce”.

Jak wyjaśniła dr Magdalena Czarkowska, chodzi zarówno o szeroką rehabilitację medyczną dla pacjentów pocovidowych, jak i zdrowie psychiczne”. – Izolacja, kwarantanna, nauka zdalna, praca online wpłynęła na zdrowie psychiczne nas wszystkich. Szczególnie należy pochylić się w tym przypadku nad dziećmi i młodzieżą – dodała.

Jako członek rady ds. COVID-19 chce zająć się w pierwszej kolejności interdyscyplinarną rehabilitacją po przebyciu infekcji wywołanej SARS-CoV-2 i opieką specjalistyczną nad pacjentami.

Dr Magdalena Czarkowska podkreśliła, że zależy jej na „ciągłym rozszerzaniu działań profilaktycznych, które będą początkiem ery szybkiego rozwoju i wzrostu popularności profilaktyki w populacji”. W jej ocenie „świadomość dotycząca zapobiegania chorobom i ich skutkom powinna być bardziej rozpropagowana”.

Czy koniec pandemii się zbliża?

Na pytanie o przewidywany koniec pandemii, dr Magdalena Czarkowska odpowiedziała, że „trudno to określić”. Dodała, że „nawet jeśli to nastąpi, COVID-19 wejdzie już na stałe do katalogu chorób”.

Specjalistka powiedziała w rozmowie z PAP, że „wczesne diagnozy, kontrole, stały kontakt z placówkami POZ i szczepienia są w stanie zatrzymać pandemię”.

Zdaniem dr Magdaleny Czarkowskiej trzeba skupić się przede wszystkim na „poprawie życia pacjentów zakażonych oraz tych, którzy COVID-19 mają za sobą”. Obecnie odnotowuje się bardzo duże zapotrzebowanie na rehabilitację pocovidową.

Ochrona zdrowia po pandemii

Podczas wywiadu padło pytanie o funkcjonowanie ochrony zdrowia po pandemii. Według dr Magdaleny Czarkowskiej „doświadczenie tych kilku lat pandemii na pewno nauczyło nas wszystkich pokory, służbę zdrowia również”.

Ekspertka wyraziła nadzieję, że „wyniesiemy coś dobrego z tej trudnej lekcji”. - Na pewno nauczyliśmy się już lepszej organizacji pracy, sprawniejszej logistyki, koordynacji wielu działań oraz współpracy pomiędzy podmiotami leczniczymi – powiedziała dr Magdalena Czarkowska.

W swojej wypowiedzi podkreśliła, że wartością dodaną (pandemii – red.) jest rozwój telemedycyny umożliwiającej uzyskanie szybszej konsultacji. Jak dodała specjalistka, „zarówno medycy, jak i pacjenci przekonali się szybciej do e-recept, „e-skierowań”.

Sonda
Zrobisz to? Czy nie?