Coraz więcej osób deklaruje, że woli wieść spokojne życie
Zgodnie z niedawno opublikowanym sondażem Gallupa, przeprowadzonym we współpracy z Fundacją Wellbeing for Planet Earth, 72 proc. dorosłych woli wieść spokojne życie. Dane zebrano od co najmniej 1000 osób ze 116 krajów. Zadaniem uczestników badania było zadeklarowanie, czy wolą wieść spokojne, czy raczej ekscytujące życie. Wyniki są dość zaskakujące.
Większość osób biorących udział w sondażu zadeklarowała, że woli wieść spokojne życie. Niewykluczone, że na tę decyzję miały wpływ ostatnie wydarzenia związane z globalną pandemią koronawirusa, która stworzyła atmosferę bezprecedensowego stresu i niepokoju. Mogło to przyczynić się do tego, że wysoki odsetek uczestników preferuje spokój - powiedział Tim Lomas, starszy badacz w Wellbeing for Planet Earth i współautor badań.
W nadchodzących latach badacze mają nadzieję zebrać więcej danych, aby sprawdzić, w jaki sposób pandemia wpływa na preferencje życiowe ludzi.
"Gdy ludzie szukają stabilności, często zwracają się w stronę emocji, które sprawiają, że czują się ugruntowani" - powiedział William Van Gordon, profesor psychologii na University of Derby w Wielkiej Brytanii.
Van Gordon uważa, że za różnice w dokonywanych wyborach co do stylu życia między uczestnikami badania mogą wynikać z kwestii finansowych.
Większość osób w krajach Azji Wschodniej, takich jak Japonia i Korea, gdzie uczestnicy zwykle preferowali spokój, prawdopodobnie doświadczyła bogactwa materialnego, które może przynieść pocieszenie, ale niekiedy kosztem spokoju.
Azja Południowa miała najmniejszy odsetek uczestników preferujących spokój (56%). Kraje w tym regionie, takie jak Pakistan i Indie, mają więcej rodzin o niskich i średnich dochodach, stąd prawdopodobieństwo, że osoby, które je zamieszkują będą przywiązywać się bardziej do zadowolenia i korzyści z ekscytacji – wyjaśnił Van Gordon.
Polecany artykuł:
Jak zyskać więcej spokoju?
Według Alice Boyes, psycholog kliniczny i autorka „The Anxiety Toolkit” sedno spokojnego życia tkwi w satysfakcjonujących relacjach.
"Bardzo ważne jest nawiązywanie i pielęgnowanie bliskich relacji z ludźmi zdrowymi emocjonalnie. Mogą oni zapewnić bezpieczną przystań, do której możesz wrócić, gdy potrzebujesz spokoju” - powiedziała.
Równowaga, harmonia i systematyczność także odgrywają ważną rolę w zachowaniu spokoju, więc ludzie powinni stosować zdrowe rutyny w zakresie snu, jedzenia, ćwiczeń i innych ważnych aspektów życia codziennego.
Polecany artykuł:
"Ekscytacja jest krótkotrwałą emocją, która opiera się na tym, co zewnętrzne i krótkotrwałe, na przykład podczas jazdy na kolejce górskiej. Trudno jest wówczas kontrolować to, co się z nimi dzieje" - przyznał Van Gordon.
Spokój jest czymś, co można kultywować niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz” – dodał.
Zauważył, że te dwie emocje nie wykluczają się wzajemnie i mogą się uzupełniać, gdy prowadzisz spokojne życie.
„Obecna chwila jest pełna ekscytujących i cudownych rzeczy, którymi może cieszyć się jeszcze pełniej umysł, który jest obecny i wystarczająco spokojny, aby je obserwować” – powiedział Van Gordon.
Źródło: Gallup.com
Porady eksperta