BPA-free już nic nie znaczy. Zamiennik bisfenolu także szkodliwy!

2020-02-01 8:47 AM

Jak wybrać wolne od szkodliwych substancji produkty? Do tej pory wydawało się, że odpowiednie oznaczenie o braku bisfenolu A w zupełności wystarczyło, abyśmy mogli spać spokojnie. Niestety - okazuje się, że zamienniki BPA, czyli Bisfenol S (BPS) i F (BPF) są równie groźne dla zdrowia!

Bisfenol A, czyli właśnie BPA, jest związkiem uznanym za toksyczny. Wiemy, że przenika do łożyska i jest niebezpieczny dla płodu, że stoi za wieloma problemami zdrowotnymi, m. in. zaburzeniami endokrynologicznymi, otyłością, cukrzycą. Zwiększa także ryzyko zachorowania na nowotwory - bisfenol A nie zostaje usunięty z naszego ciała, kumulując się latami. 

Polecamy: Bisfenol A (BPA) - gdzie występuje, jak go unikać?

Co wiemy o BPA? Jest składnikiem stosowanym w produkcji poliwęglanów (PC), zaś jego zamiennik - bisfenol S (BPS) to organiczny związek chemiczny używany do wytwarzania polisulfonów.

BPA znajdziemy najczęściej w plastikowych opakowaniach do żywności, butelkach dla niemowląt, kuchennych przyborach, z kolei BPS zastosowanie znalazło w produkcji papierów termicznych i tuszów. Producenci w celu wyeliminowania bisfenolu A zaczęli go zastępować właśnie bisfenolem S

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że obie substancje stopniowo uwalniają śladowe ilości substancji chemicznych, które mogą przenikać do organizmu. Z badań prowadzonych na myszach wynika, że bisfenol S działa nawet szybciej niż BPA, wpływając negatywnie na serce

- Oczekiwaliśmy, że BPS może być równie szkodliwy co BPA, ale tempo, w jakim doszło do reakcji organizmu, bardzo nas zaskoczyło. Ten zamiennik, który miał rozwiązać problem BPA, wydaje się nawet silniejszy od swojego poprzednika. To bardzo niepokojące odkrycie, ponieważ receptory hormonalne i szlaki metaboliczne są podobne u myszy i ludzi. Zdecydowanie budzi to obawy dotyczące bezpieczeństwa BPS jako zamiennika BPA” – mówi prof. Glen Pyle, główny autor publikacji na łamach „Scientific Reports”.

Oznacza to, że bisnefol S jest szkodliwy, zwłaszcza dla osób z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem, cukrzycą lub otyłością, ponieważ wykazane w badaniu działanie BPS może zwiększyć ryzyko zawału serca lub spowodować, że będzie on cięższy.

W 2010 roku badacze odkryli, że BPA przenika do łożyska. Można uznać, że to od tej pory producenci odeszli od BPA, zastępując go jego zamiennikami, czyli BPS i BPF. Niestety, badania dopiero się zaczynają, ale pierwsze z nich już wskazują, że substancje zastępcze są hormonalnie aktywne w taki sam sposób jak bisfenol A i dlatego wywołują silne zaburzenia hormonalne.

Co to oznacza dla konsumentów? Szkodliwe skutki stosowania bisfenolu odczujemy dopiero za kilka lat, kiedy nasze zdrowie zacznie szwankować. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.