Bon wakacyjny - wersja ostateczna. WSZYSTKIE ZASADY. Nie trzeba składać wniosku

2020-07-17 14:10

W czwartek Sejm uchwalił ustawę, która dokładnie opisuje bon wakacyjny oraz zasady jego przyznawania. Na co można wykorzystać bon wakacyjny? Czy 500 plus na wakacje będzie także dla seniorów?

wakacje
Autor: Getty Images

Bon turystyczny będzie przyznawany dokładnie tak, jak 500 plus. Sejm odrzucił poprawkę senatu dotyczącą tego, że z bonu wakacyjnego mogą korzystać emeryci. Przyjęto natomiast poprawkę, która zakłada, że bonem zostaną objęte dzieci rodziców pracujących za granicą.

Bon wakacyjny dostanie każde dziecko w wieku do 18. roku życia. Będzie można za niego opłacić pobyt dziecka w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, na koloniach czy na obozie. Będzie to świadczenie jednorazowe, ważne do 21 marca 2022 roku.

Z bonu można korzystać tylko na terenie Polski.

Polecamy: Jedziesz do Grecji? Zobacz, jakie formalności dopełnić

Bon turystyczny - jak dostać?

Co ważne, to to, że nie będziemy musieli składać żadnego wniosku. Wystarczy zalogować się na swoje konto w ZUS i potwierdzić dane.

Ważne: Czarna lista państw, do których nie pojedziesz na wakacje

- Bon będzie generowany w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu - czytamy na rządowej stronie. 

Bon turystyczny - czy wielorazowy?

Tak - bonem będzie można płacić aż do wyczerpania środków, kilkakrotnie.

Bon turystyczny - kiedy pierwsze wypłaty?

Pierwsze wypłaty będą realizowane już pod koniec lipca. Obecnie trwa modelowanie systemów informatycznych w ZUS.

Czytaj też: Koronawirus: czy wyjazd do Chorwacji jest bezpieczny?

Bon turystyczny - czy można płacić za paliwo?

To bardzo ważna informacja dla rodziców, którzy na wakacje wybierają się samochodem albo kamperem. Zobaczcie więcej: Bonem wakacyjnym zapłacisz za paliwo?

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?