Czarna lista państw, do których nie pojedziesz na wakacje

2020-06-30 18:32

Nie wszystkie kraje wpuszczają Polaków! Zobaczcie, gdzie pomimo otwartych granic nie pojedziemy na wakacje. Przynajmniej w obecnej sytuacji.

Wakacje w maseczce
Autor: Getty Images Wakacje w maseczce

W naszym spisie znajdziecie nie tylko kraje, które nie wpuszczają turystów, ale także te, w których obowiązuje kwarantanna, a więc ze zwiedzania nic nie wyjdzie. 

Bośnia i Hercegowina

Obecnie do wjazdu do Bośni i Hercegowiny bez szczególnych restrykcji uprawnieni są jedynie obywatele Czarnogóry, Chorwacji i Serbii.

Polecamy: Wakacje 2020. Sycylia dopłaci turystom do pobytu!

Cypr

Na Cypr w chwili powstawania materiału wolno wjeżdżać z Polski. Jednak sytuacja jest dynamiczna. 

W ramach procedury stopniowego przywracania międzynarodowego ruchu lotniczego władze cypryjskie określiły dwie kategorie państw (A i B), z których można będzie podróżować na Cypr. Osoby podróżujące z państw zaliczonych do kategorii B (w tym z Polski) zobowiązane są do przedstawienia przed wejściem na pokład samolotu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (PCR), wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przez podróżą, oraz wypełnionej ankiety (Cyprus Flight Pass) uprawniającej do odbycia lotu na Cypr. Skład obu grup państw (A i B) jest na bieżąco modyfikowany w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego.

Dania

Granice duńskie pozostają zamknięte do dnia 31 sierpnia br. Obywatele polscy nie mogą przekraczać granic Danii w celu turystycznym.

Egipt

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do Egiptu. We wszystkich portach lotniczych kontroli epidemiologiczno-sanitarnej po przylocie oraz kontroli miejsca pobytu przez 14 dni po przylocie poddani są pasażerowie przybywający z Bahrajnu, Chin, Tajwanu, Francji, Niemiec, Iranu, Iraku, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Kuwejtu, Malezji, Singapuru, Szwajcarii, Hiszpanii, Tajlandii i Wietnamu. Zakazem wjazdu do Egiptu objęci są obywatele Kataru.

Gruzja

Władze Gruzji zaordynowały zakaz wjazdu cudzoziemców do Gruzji i zawieszenie międzynarodowego ruchu lotniczego do 30 czerwca. Wszystkie osoby wjeżdżające do Gruzji z jakichkolwiek powodów podlegają obecnie obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Czytaj też: Wakacje 2020 tylko w Polsce? Wiceminister odpowiada

Holandia

Belgia, Bułgaria, Niemcy, Estonia, Włochy, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Słowenia oraz Republika Czeska - obywatele tych krajów mogą wjechać do Holandii.

Irlandia

Osoby przylatujące lub przypływające do Irlandii promem zobowiązane są do odbycia 14 dniowej kwarantanny. Od 28 maja br. przy przekraczaniu granicy Irlandii obowiązkowo należy wypełnić Passenger Locator Form. Za brak jego wypełnienia grozić może kara do 2,5 tys. euro lub areszt do 6 miesięcy.

Izrael

Od dnia 18 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium Izraela i Palestyny.

Maroko

Granice Maroka pozostają zamknięte, a perspektywy czasowe ich otwarcia aktualnie nie są znane.

Nowa Zelandia

Tutaj można przylecieć, ale jest obowiązek 14-dniowej kwarantanny, także ze zwiedzania nic nie wyjdzie.

Norwegia

Od 13.05 możliwy jest także wjazd na teren Norwegii związany z odwiedzinami członków rodziny posiadających prawo stałego pobytu w Norwegii przez: małoletnie dzieci odwiedzające rodziców, rodziców odwiedzających małoletnie dzieci, małżonków, konkubentów. Jest obowiązek 10-dniowej kwarantanny.

Rosja

W związku z sytuacją epidemiologiczną w świetle obowiązujących przepisów obywatele RP nie mogą wjechać na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rumunia

Ruch turystyczny nadal jest zabroniony, a zasada ta obowiązuje wszystkich obcokrajowców, bez względu na kraj pochodzenia.

Słowenia

Tutaj mamy obowiązek kwarantanny, a więc nie wchodzi w grę wyjazd turystyczny.

Sri Lanka

Wstrzymany jest ruch lotniczy. Sri Lanka nie przyjmuje turystów z żadnego regionu.

USA

Chiny, Iran, kraje Strefy Schengen (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Monako, San Marino, Watykan), Zjednoczone Królestwo (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna) oraz Irlandia, mogą nie uzyskać prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych pomimo spełnienia formalnych kryteriów.

Tajlandia

W związku z COVID-19 wszystkie lądowe i lotnicze przejścia graniczne są zamknięte dla cudzoziemców. Zakaz wjazdu dotyczy również pasażerów w tranzycie, chcących przesiąść się na lotnisku w Bangkoku.

Tunezja

W związku z pandemią Covid-19 Tunezja 22 marca br. zamknęła swoje granice oraz wprowadziła szereg obostrzeń. Według komunikatów tunezyjskich władz otwarcie granic i wznowienie międzynarodowego ruchu lotniczego nastąpi 27 czerwca br.

Wielka Brytania

Od 8 czerwca osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii podlegają obowiązkowej kwarantannie przez 14-dni.

Wietnam

Od dnia 22 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje zakaz wjazdu do Wietnamu wszystkich cudzoziemców

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Aktualnie granice Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich dla ruchu turystycznego pozostają zamknięte. Powrót do PZEA jest możliwy jedynie dla rezydentów po spełnieniu dodatkowych warunków.

Linie lotnicze Emirates i Etihad planują wznowienie regularnych lotów od 1 lipca 2020 r.

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

Twoja postawa wobec koronawirusa. Sprawdź, jakim typem jesteś

Pytanie 1 z 8
Od czasu wybuchu pandemii starasz się nie wychodzić z domu