Koronawirus: czy wyjazd do Chorwacji jest bezpieczny?

2020-07-13 11:58

Krystalicznie czyste morze, piękne plaże, gwarantowana pogoda, zabytki, smaczne jedzenie, gościnni Chorwaci - to tylko niektóre z powodów, dla których Chorwacja to ciągle jeden z najpopularniejszych wśród Polaków kierunków wakacyjnych. Jednak czy w tym roku wyjazd do Chorwacji jest bezpieczny? Czy przed wyjazdem trzeba zrobić test na koronawirusa? Co warto wiedzieć i o czym pamiętać, zanim wyjedziesz na urlop?

Chorwacja
Autor: Getty Images

Chociaż sezon wakacyjny w pełni, wiele osób czeka z rezerwacją noclegów niemalże do pierwszego dnia przed urlopem. Nietrudno to zrozumieć: wszak sytuacja na granicy może zmienić się w każdej chwili. A jeśli raptownie wzrośnie liczba zakażeń, ponowną kwarantannę po wjeździe do Polski mogą wprowadzić również nasze władze.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: "Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych."

Wiele osób niepokoi się również tym, czy bezpieczny będzie sam pobyt. Jak wygląda sytuacja w Chorwacji i czy wyjazd jest bezpieczny?  

Zgodnie z danymi, aktualnymi w chwili pisania tego tekstu (13 lipca 2020), chorwackie granice są w pełni otwarte dla  obywateli naszego kraju, zniesiony został również obowiązek odbywania kwarantanny po wjeździe do Chorwacji.

Na granicy nie trzeba również okazywać żadnych dodatkowych dokumentów, które potwierdzałyby zasadność wjazdu do Chorwacji, przy przekraczaniu granicy nie trzeba również okazywać wyniku testu na COVID-19.

Przed wyjazdem do Chorwacji warto natomiast skorzystać ze specjalnej aplikacji dla podróżnych, która znajduje się POD TYM LINKIEM  i zarejestrować przyjazd. Otrzymane po rejestracji potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia należy wydrukować i umieścić za przednią szybą auta, co przyspieszy procedury na granicy. 

Na podany podczas rejestracji adres email przesłane zostaną zalecenia epidemiologiczne. Jeśli tego nie zrobisz, podczas przekraczania granicy dostaniesz ulotkę, na której znajdują się wszystkie zalecenia, do jakich należy się stosować. 

Przed wyjazdem warto wyrobić kartę EKUZ, która upoważnia do bezpłatnego korzystania z usług medycznych - warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące usługę transportu medycznego.

Polskie władze zachęcają, by śledzić aktualne doniesienia epidemiologiczne - aktualne informacje dotyczące Chorwacji można znaleźć na stronie internetowej Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Jak dotąd w Chorwacji odnotowano 3672 zakażenia i 118 zgonów. Liczba zakażeń jednak rośnie, dlatego od kilku tygodni obowiązkowe są maseczki ochronne w środkach transportu publicznego, a od 13 lipca również w sklepach (muszą je nosić i pracownicy, i klienci). Maseczki muszą nosić również pracownicy barów, restauracji oraz innych miejsc, w których dochodzi do bliskich kontaktów z klientami. Maseczki nie są natomiast obowiązkowe na plażach ani na basenach.

Czy pobyt w Chorwacji jest bezpieczny? Trudno odpowiedzieć na to pytanie w świetle najnowszych doniesień o tym, że koronawirus może przenosić się w mikro aerozolach i przez kilka godzin utrzymywać w powietrzu w przestrzeniach zamkniętych. Warto zachować zdrowy rozsądek, starać się utrzymywać dystans i zakładać maseczkę wszędzie tam, gdzie jest obowiązkowa.

Bezpieczne wakacje 2020
Sonda
Powiedz nam: