Boję się choroby i biedy, czyli co Polacy wiedzą o starości?

2018-10-24 11:28

Planując swoją starość Polacy zamierzają wówczas rozwijać pasje, podróżować i czytać książki, ale obawiają się chorób i braku pieniędzy. Jak często Polacy myślą o starości i w jaki sposób ją widzą pokazało badanie społeczne pn. „Polacy o starości” zrealizowane w ramach kampanii „Zrozumieć starość” Fundacji ZACZYN.

Boję się choroby i biedy, czyli co Polacy wiedzą o starości?
Autor: Getty Images

Relacje z osobami starszymi pomagają bardziej zrozumieć ich postawy i potrzeby. Blisko 90 proc. osób, które wzięły udział w badaniu pn. „Polacy o starości” zadeklarowało bliski kontakt z babcią lub dziadkiem w dzieciństwie i wczesnej młodości. Badanie wykazało, że to właśnie oni oraz osoby, które choć przez krótki czas mieszkały z osobami starszymi najbardziej rozumieją czym jest proces starzenia się człowieka w sensie biologicznym i emocjonalnym.

Kto powinien roztoczyć nad osobami starszymi opiekę? Zdaniem prawie 75 proc. respondentów badania to obowiązek rodziny, która powinna być w tym wspierana przez profesjonalnych opiekunów. Dla 15,73 proc. badanych opieka nad seniorem to obowiązek wyłącznie jego bliskich, a 8,62 proc. uważa, że osoby starsze wymagające stałej opieki powinny zamieszkać w zewnętrznych placówkach opiekuńczych. Jednocześnie badani bardzo źle lub źle oceniają działania polskiej służby zdrowia w zakresie zapewnienia seniorom godnej opieki zdrowotnej, a same placówki opiekuńcze uważają za miejsca pozbawione ciepła, czułości z niskim standardem opieki.

Jak wynika z badania zdecydowana większość respondentów uważa, że udział w opiece nad seniorem to powinność etyczna. Badani najczęściej pomagali członkom rodziny. Udzielanie wsparcia starszym sąsiadom i znajomym  zadeklarowało tylko 7,5 proc. badanych.

Jak Polacy wyobrażają sobie swoją starość? Ponad połowa ankietowanych sądzi, że jako seniorzy rozwiną relacje z ludźmi i zainteresowania, będą odpoczywali i podróżowali. 95 proc. badanych często myśli o swojej starości i ma wiele obaw z nią związanych. Chęć dalszej pracy na emeryturze deklaruje zaledwie 14,23 proc. badanych. 15,3 proc. respondentów o swojej starości nie myśli w ogóle, a w grupie tej są osoby, które nie miały dłuższego kontaktu z seniorami. Wyobrażając sobie swoją starość aż 47,6 proc. badanych lęka się chorób i niedołężności, 23,6 proc. tego, że będzie ciężarem dla swoich bliskich, a 16,4 proc. braku środków do życia, na zakup leków lub utrzymanie domu. Uczestnicy badania chcieliby, aby na starość zaopiekowali się nimi ich bliscy oraz opiekunowie profesjonalni, ale przychodzący do ich domów, czyli do środowiska, w którym czują się bezpiecznie.

Celem badania pn. „Polacy o starości” zrealizowanego przez Fundację ZACZYN było sprawdzenie jakie doświadczenia i wyobrażenia kształtują społeczne i indywidualne postrzeganie starości. Badanie pokazało, że Polacy rozumieją wyzwania starzenia się, obawiają się o jakość swojego życia w tym czasie i są świadomi, że będą musieli zadbać o opiekę nie tylko dla swoich starszych bliskich, ale i dla siebie.

Opracowano na podstawie: www.termedia.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki