70 proc. osób z tym nowotworem umiera w ciągu pięciu lat. 4 kluczowe objawy

2022-05-23 11:42

Na raka jajnika może zachorować każda kobieta. Większość z nich nie zwraca uwagi na nieoczywiste objawy związane z rozwojem tego nowotworu. Najczęściej diagnozowany jest późno, ponieważ nie istnieją badania przesiewowe, które mogą go wykryć. Jakich objawów nie należy ignorować?

kobieta
Autor: Getty Images

Każdego roku u kilku tysięcy kobiet w Polsce diagnozuje się raka jajnika. W większości przypadków rozpoznaje się go późno, ponieważ panie często nie zdają sobie sprawy z głównych objawów, jakie się z nim wiążą. To odbija się na skuteczności leczenia. Ryzyko zachorowania na raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem. Jednak każda kobieta jest narażona na ten typ nowotworu.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Każda kobieta może mieć raka jajnika

Na raka jajnika nie mogą zachorować kobiety, które przeszły operację usunięcia jajników. Oprócz wieku większe ryzyko zachorowania na raka jajnika wiąże się z dziedziczeniem genów BRCA lub innych związanych z zespołem Lyncha. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się w przypadku innych chorób takich jak rak piersi, rak jelita grubego, endometrioza czy cukrzyca.

Kobiety, które zaczęły miesiączkować w młodym wieku, późno przeszły menopauzę (powyżej 55. roku życia), nie urodziły dziecka i nie stosowały antykoncepcji hormonalnej, także są w grupie ryzyka.

Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika wzrasta również u kobiet, które stosują hormonalną terapię zastępczą (HTZ), mają nadwagę i palą.

4 kluczowe objawy raka jajnika

W przypadku nowotworu jajnika - w przeciwieństwie do raka szyjki macicy – nie istnieją skuteczne badania przesiewowe w celu jego wykrycia. Zazwyczaj wykonuje się badania krwi, USG domaciczne bądź USG brzucha, a w innych przypadkach zleca się tomografię komputerową, biopsję igłową czy laparoskopię.

Zaledwie 20 proc. przypadków raka jajnika jest diagnozowanych we wczesnych stadiach. Wiąże się to z faktem, że ten typ nowotworu nie daje oczywistych symptomów.

Organizacja Ovarian Cancer Action wskazuje na główne objawy, które sygnalizują raka jajnika. 4 objawy raka jajnika to:

  • uporczywe bóle brzucha
  • częste wzdęcia
  • brak apetytu lub szybkie uczucie sytości po jedzeniu
  • konieczność częstszego oddawania moczu.

Inne symptomy związane z nowotworem jajnika obejmują zespół jelita drażliwego, torbiele jajników, zespół policystycznych jajników (PCOS), zmęczenie i bóle pleców.

Leczenia raka jajnika

Nieleczony rak jajnika może rozprzestrzeniać się na inne części ciała i szybko daje zmiany przerzutowe. Leczenie będzie zależeć od wielkości i rodzaju raka jajnika, jego lokalizacji, wielkości oraz ogólnego stanu zdrowia. Główne metody leczenia obejmują operację, chemioterapię, stosowanie leków celowanych oraz leczenie hormonalne.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć objawy raka jajnika, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie czekaj na wizytę kontrolną. Udaj się do ginekologa i porozmawiaj z nim o swoich obawach.