4 najczęstsze objawy chorego serca u mężczyzn. Gdy się pojawią, koniecznie odwiedź lekarza

2024-12-09 11:33

Naukowcy wyjaśniają, że tylko w 2021 roku z powodu chorób serca oraz udaru mózgu zmarło więcej ludzi, aniżeli za sprawą wszelkich form nowotworów i POChP. To pokazuje, jak ważna jest świadomość na temat pierwszych objawów, które powinny wzbudzić czujność. American Heart Association (AHA) wskazuje, że w przypadku mężczyzn popularnym zjawiskiem jest ignorowanie dolegliwości, a to kończy się fatalnie. Na jakie objawy panowie powinni zwrócić szczególną uwagę?

4 najczęstsze objawy chorego serca u mężczyzn. Gdy się pojawią, koniecznie odwiedź lekarza
Autor: Fot. Getty Images

Wielu dorosłych nie ma pojęcia, że choruje na serce

Badania przeprowadzone w 2014 roku przez AHA i Harris Poll wykazały, że ponad połowa Amerykanów nie potrafiła wskazać chorób serca jako jednej z najczęstszych powodów śmierci. 

Okazuje się jednak, że to właśnie tego rodzaju schorzenia dotykają niemal 50% dorosłego społeczeństwa. Świadomość zagrożenia jest zatem wciąż bardzo niska, a ryzyko ogromne. 

Z ustaleń naukowych wynika, że gros dorosłych boryka się a chorobą układu krążenia, ale nie ma o tym pojęcia. Chodzi m.in. o takie schorzenia jak nadciśnienie, choroba wieńcowa, czy niewydolność serca. Kluczem do rozpoznania najczęściej są badania, które pozwalają wykryć problem na wczesnym etapie oraz wdrożyć leczenie, które nie tylko pomaga monitorować stan pacjenta, ale także zapobiega pogłębieniu problemu.

Zapobieganie jest najważniejszym słowem w kardiologii. Nie chcesz przegapić okazji do wczesnego rozpoznania problemów, które mogą zapobiec zawałowi serca lub udarowi mózgu w późniejszym życiu

 - wyjaśnia dr Vignesh Raghunath, kardiolog w Atlantic Health System, który specjalizuje się w kardiologii nieinwazyjnej w rozmowie z portalem Men’s Health.

Z kolei dr Richard Dal Col, MPH, prezes MVP Health Care podkreśla, że wśród mężczyzn panuje pokusa granicząca z przekonaniem, że najlepszym rozwiązaniem będzie przetrwanie chwilowego dyskomfortu i uznanie, że objawy, które wystąpiły, nie są zbyt poważne. Jednym słowem bagatelizowanie dolegliwości w nadziei na brak konsekwencji.

Jakie są pierwsze objawy problemów z sercem?

Specjaliści są jednak zgodni, że tylko obserwowanie organizmu oraz reagowanie na wystąpienie objawów daje szansę wczesnego wykrycia choroby i może uratować życie. 

Jednym z kluczowych symptomów choroby serca wśród mężczyzn jest ból w klatce piersiowej. Natomiast w tym miejscu warto skupić się na określeniu “bólu”, ponieważ kardiolodzy wskazują, aby nie ograniczać się jedynie do tego wskaźnika. Raczej idziemy w stronę jakiegoś dyskomfortu. A zatem mogą to być takie dolegliwości jak:

Opisane wyżej problemy wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Stąd zaleca się wezwanie pogotowia.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Męskie objawy chorób serca. Na liście zaburzenia erekcji

Proces erekcji wymaga prawidłowej pracy układu nerwowego oraz układu krążenia. W dużym skrócie do wzwodu dochodzi na skutek zwiększonego dopływu krwi do członka i redukcji jej odpływu. Dlatego, kiedy u mężczyzn pojawiają się zaburzenia erekcji, szukanie przyczyny powinno odbywać się wielopłaszczyznowo.

Oczywiście czasem jest to wynik chwilowej niedyspozycji, zmęczenia, czy nadużycia alkoholu. Nie brakuje przypadków o podłożu psychosomatycznym i wówczas w grę w chodzi terapia z seksuologiem w celu określenia psychicznego mechanizmu, który odpowiada za występowanie zaburzeń. 

Natomiast jeżeli niedyspozycja seksualna lub problemy z utrzymaniem wzwodu mają charakter ciągły albo nawracający należy także skonsultować się z kardiologiem, ponieważ przyczyna może leżeć w zaburzeniach krążenia.

Co więcej, badania naukowe opublikowane na łamach Journal of Clinical Medicine, wskazują, że zaburzenia erekcji są dwukrotnie częściej powiązane z zawałem serca, udarem mózgu oraz śmiercią z tych właśnie przyczyn sercowo-naczyniowych. Naukowcy podkreślają, że problemy ze wzwodem mogą być jednym z pierwszych objawów świadczących o dysfunkcji układu krążenia, a także znacznie wyższym ryzykiem wystąpienia problemów kardiologicznych w przyszłości.

Co jeszcze zwiastuje problemy z sercem?

Kolejną grupą objawów świadczących o tym, że serce nie do końca daje sobie radę z codziennymi wyzwaniami, jest zmiana wydolności. Jeżeli podczas prostego wysiłku fizycznego, lub po treningu zauważysz, że organizm reaguje silniej niż dotąd, szybciej łapie cię zadyszka, nie dajesz rady przebiec dotychczasowego dystansu i szybciej się męczysz, to może być znak choroby serca.

Widziałem pacjenta, który jest maratończykiem, ale był zaniepokojony nagłym pogorszeniem jego czasów milowych i poważną zmianą w jego zdolności do ćwiczeń. Test wysiłkowy wykazał, że pacjent miał zator w sercu, który został wyleczony poprzez umieszczenie stentu w jednej z głównych tętnic serca. Pacjent był następnie w stanie powrócić do normalnego poziomu aktywności

- wyjaśnił Ethan Korngold, M.D., dyrektor medyczny w dziale naczyniowym firmy Abbott.

Naukowcy dodają, że należy również obserwować nogi, a w szczególności zwracać uwagę na to, czy nie pojawiają się obrzęki. Tego typu stan może być sygnałem, że krew nie jest w stanie swobodnie przepływać, przez co w tkankach dochodzi do gromadzenia się płynu. Wówczas mogą wystąpić obrzęki podudzi, stóp czy kostek. Do tego dochodzi ból, a pacjenci zgłaszają także drętwienie czy mrowienia kończyn w tym także rąk.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
poradnikzdrowie.pl - DOBRZE POSŁUCHAĆ. Drogowskazy Eska Rock
Michał Wrzosek: „zdrowe życie zamiast restrykcyjnej diety”. DROGOWSKAZY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki