38-latka często traciła równowagę. Przyczyną był guz mózgu

2022-07-14 10:42

Nie każdy guz mózgu to nowotwór. Jednak nigdy nie można ich bagatelizować. Dowodem na to jest historia instruktorki jogi Daphnee Paquin-Katmy, która przez rok ignorowała widoczne objawy. Kiedy w końcu udała się do lekarza, guz był wielkości prawie 4 cm.

38-latka często traciła równowagę. Przyczyną był guz mózgu
Autor: Facebook

38-latka zawsze była bardzo wysportowana, także dzięki jodze, której jest instruktorką. Równowaga w jodze jest kluczowa, więc kiedy Daphnee zaczęła dostrzegać, że stopniowo ma problemy z jej utrzymaniem, zaczęła się martwić. Punktem kulminacyjnym był moment, kiedy straciła równowagę podczas chodzenia. Dopiero wtedy udała się do lekarza.

Problemy z równowagą

Nauczycielka jogi prawie rok miała zaburzenia równowagi. Początkowo były to niewielkie trudności takie jak stanie na jednej nodze. Oprócz tego zauważyła, że jej słuch się pogorszył.

Przez rok nie udała się do lekarza. Zrobiła to dopiero, gdy zaczęła tracić równowagę podczas chodzenia. Specjalista zdiagnozował u niej prawie 4 cm nerwiaka nerwu słuchowego, czyli łagodnego guza mózgu.

- Gdybym nie praktykowała jogi, nie uświadomiłabym sobie, że coś jest nie tak – wyjaśniła.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

"Po operacji całkowicie straciłam słuch"

Paquin-Katma przeszła 12-godzinną operację usunięcia guza. Jednak rekonwalescencja po zabiegu nie była łatwa. Kobieta wspomina: "Po operacji całkowicie straciłam słuch i chodziłem z rękami w kształcie litery T, aby jakoś sobie pomóc, ponieważ moja równowaga była aż tak zła".

Po udanym zabiegu kobieta mogła wrócić do swojej codzienności, w tym także opiece nad trzyletnim synem.

Choć nie było jej łatwo przez problemy z utrzymaniem równowagi. Jednak teraz jest już lepiej. Daphnee przyznaje, że czuje się silniejsza niż wcześniej.

Nerwiak nerwu słuchowego może pojawić się u każdego

Nerwiak nerwu słuchowego wzrasta w nerwie przedsionkowo-ślimakowym, wpływając na słuch i równowagę. Najczęściej występuje u osób w wieku 40-60 lat, jednak może pojawić się w każdym wieku. Zwykle jest łagodny i uleczalny.

Kiedy guz rozrośnie się wystarczająco, wywołuje nacisk na mózg i powoduje utratę równowagi, bóle głowy i zaburzenia widzenia. Rzadziej powoduje niebezpieczne gromadzenie się płynu w mózgu lub uciska móżdżek oraz pień mózgu, co może zagrażać życiu.

Duże nerwiaki mogą powodować osłabienie mięśni po jednej stronie twarzy. W rzadkich przypadkach skutkują zmianą głosu lub trudnościami w połykaniu.