23-latka urodziła zdrowe dziecko, choć od 7 miesięcy jest w śpiączce. "To niezwykły przypadek"

2022-11-02 11:12

Hinduska, która przebywała 7 miesięcy w śpiączce, urodziła dziecko. Chirurg, który zajmował się 23-letnią kobietą, przyznał, że to pierwszy taki przypadek w jego karierze. Nowo narodzona dziewczynka jest zdrowa, a stan jej mamy jest stabilny.

23-latka urodziła dziecko, będąc w śpiączce. To niezwykły przypadek
Autor: Getty Images

Hinduska znana jako Shafiya przez siedem miesięcy przebywała w śpiączce. Do tego stanu doprowadził wypadek, w którym kobieta została poważnie ranna. Jej burka wplątała się w tylne koło motocykla, na którym jechała ze swoim partnerem. Niestety, kobieta nie miała kasku, co przyczyniło się do powstania poważnych obrażeń.

Kobieta w śpiączce urodziła zdrowe dziecko

Shafiya z Uttar Pradesh w północnych Indiach trafiła do szpitala z obrażeniami głowy. Kobieta była wówczas w ciąży. W szpitalu All India Institute of Medical Sciences (AIIMS) w Bulandshahr ciężarna przeszła pięć różnych operacji neurologicznych.

Podczas pobytu w szpitalu kobieta wymagała podłączenia do respiratora. W trakcie jednego z zabiegów lekarze musieli usunąć jej fragment czaszki, aby zmniejszyć nacisk na mózg, spowodowany obrażeniami.

Lekarze długo zastanawiali się, czy mają przerwać ciążę kobiety ze względu na jej poważny stan. Po wykonaniu badań podjęli decyzję o kontynuowaniu ciąży. Kobiecie udało się urodzić zdrową córeczkę.

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

"Nie spotkałem się z żadnym takim przypadkiem"

Kobieta obecnie jest odłączona od respiratora, a jej stan jest stabilny. Od czasu do czasu porusza nogami i głową, co daje nadzieje jej najbliższym na to, że pewnego dnia będzie mogła opiekować się swoim dzieckiem. Przypadki, w których kobiety w śpiączce rodzą dzieci, zdarzają się niezwykle rzadko.

Szacuje się, że odnotowano zaledwie kilka podobnych sytuacji. Chirurg, który operował Hinduskę, dr Deepak Gupta określił ten przypadek "niezwykłym". - Nie spotkałem się z żadnym takim przypadkiem w mojej 22-letniej karierze neurochirurgicznej – powiedział. Przy okazji podkreślił również, jak ważne jest noszenie kasku, nawet jeśli podróżujemy na tylnym siedzeniu jednośladu.

Śpiączka może być wynikiem urazu, infekcji czy zatrucia alkoholem. Osoba, która przebywa w śpiączce, ma minimalną aktywność mózgu, nie reaguje na dźwięk i ból, nie komunikuje się oraz nie porusza się dobrowolnie, a jej podstawowe odruchy takie jak połykanie czy kaszel, ulegają zmniejszeniu. Ale narządy chorego działają, dlatego mogą wspierać rosnące w organizmie kobiety dziecko.

Takie dzieci zwykle rodzą się przedwcześnie i są mniejsze. Kiedy nadchodzi czas porodu pacjentki w śpiączce, lekarze zwykle wykonują cesarskie cięcie. Możliwe jest także podanie oksytocyny, czyli hormonu, który zmusza macicę do skurczów, co pomaga w porodzie bez zaangażowania pacjentki.