WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby

55 komentarze

Chcesz mieć białe zęby? Wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre sposoby na poprawę ich wyglądu. Już samo usunięcie kamienia daje widoczną poprawę. Przedstawiamy sposoby na wybielanie zębów.

Naturalny kolor zębów waha się od bieli, przez kość słoniową, po odcienie szaroniebieskie i żółtobrunatne. Nierzadko się zdarza, że poszczególne zęby (u tej samej osoby) mają różne zabarwienie. Co wpływa na kolor zębów? Przede wszystkim geny, które decydują o mineralizacji tkanek, ich składzie chemicznym, kolorze zębiny, grubości i odcieniu szkliwa. Niemałą rolę odgrywa też czas – z wiekiem bowiem ściera się szkliwo, a im cieńsza jest jego warstwa, tym bardziej prześwituje spod niej ciemniejsza tkanka zębiny. Ale znaczny wpływ ma również nasza dieta (barwniki w herbacie, czerwonym winie, jagodach, wiśniach), nawyki (palenie papierosów), przyjmowane leki (żelazo, niektóre antybiotyki) czy po prostu niestaranne mycie zębów.
Ciemne, przebarwione zęby nie dodają urody. Warto więc skorzystać z bogatej oferty środków i zabiegów wybielających. Który wybrać? To zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań i zasobności portfela.

Wybielanie zębów - zacznij od zdjęcia kamienia nazębnego

Często wystarczy oczyszczenie szkliwa z nalotu i kamienia, by zęby od razu stały się jaśniejsze. Warto więc zacząć od wizyty u dentysty. Kamień nazębny można usunąć na kilka sposobów – mechanicznie, ultradźwiękami albo podczas zabiegu tzw. piaskowania. Po oczyszczeniu zębów warto jeszcze zrobić przegląd plomb. Te założone przed laty, kompozytowe, też ulegają przebarwieniom, a plomby amalgamatowe mogą zmieniać kolor szkliwa. Dlatego lepiej je wymienić na nowe, z materiałów o trwałym kolorze.
Koszt: usuwanie kamienia nazębnego 100–140 zł.

Wybielanie zębów - wybielające pasty

To najprostszy, ale skuteczny sposób usuwania niewielkich przebarwień – daje efekt rozjaśnienia o 1–2 tony. Pasty wybielające zawierają specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki rozpuszczające błonkę, która wiąże płytkę nazębną ze szkliwem, a także substancje ścierne (np. uwodnioną krzemionkę, węglan wapnia) mechanicznie usuwające osad. Kupując taką pastę, trzeba zwrócić uwagę na podany na opakowaniu wskaźnik ścieralności – RDA. Nie powinien przekraczać 200, bo można uszkodzić szkliwo. Z tych samych powodów nie należy jej używać dłużej niż przez 2 miesiące.
Dobrym uzupełnieniem past wybielających są specjalne szczoteczki i płyny do płukania ust. Między włóknami czyszczącymi szczoteczki mają gumowe wypustki polerujące powierzchnię zębów, płyny zaś hamują gromadzenie się płytki nazębnej.
Koszt: pasta 3–25 zł, szczoteczka 10–25 zł, płyn ok. 10 zł.

Wybielanie zębów: paski, lakiery i żele wybielające

W preparatach do domowego wybielania chemicznego substancją aktywną najczęściej jest nadtlenek wodoru. Mogą one rozjaśnić zęby o 2–4 tony. Efekt uzyskuje się w 2–3 tygodnie.
Najpopularniejsze są elastyczne paski nasączone wybielającym żelem, które 2 razy dziennie na 20 minut przykleja się do zębów górnych i dolnych (ale nie na całym łuku zębowym, tylko od czwórek do czwórek). Inne preparaty – lakier, żel, wosk – przeznaczone są do malowania zębów. Niestety, nie docierają do przestrzeni międzyzębowych. Pod tym względem lepiej sprawdza się metoda nakładkowa. Plastyczne nakładki należy rozgrzać w gorącej wodzie, następnie zagryźć i dopasować do swoich zębów. Wypełnia się je 2 razy dziennie żelem wybielającym i na pół godziny umieszcza na dolnej i górnej szczęce. Niestety, nie zawsze udaje się dokładnie dopasować nakładki, co może spowodować nierównomierne rozjaśnienie zębów lub podrażnienie dziąseł żelem.
Koszt: paski ok. 40 zł, żel do malowania ok. 20 zł, żel z nakładkami ok. 50 zł.

Nakładka u dentysty

Wybielanie z użyciem nakładek można przeprowadzić także z pomocą stomatologa. Nakładki wykonuje się w gabinecie protetycznym według zrobionego wcześniej odcisku uzębienia, więc są one idealnie dopasowane. Lekarz dobiera też żel o odpowiednim stężeniu, ale wybielanie przeprowadza się w domu. Nakładki trzeba nosić 2 razy dziennie przez ok. 2 godziny albo zakładać na noc na 4 godziny. Takie wybielanie trwa do 4 tygodni. 
Koszt: 500–1000 zł.

Ważne

Ważne

To musisz wiedzieć

  • Moda na białe zęby nie jest wymysłem ostatnich lat. Wybielania próbowano od wieków, uciekając się czasem do zadziwiających sposobów. Używano w tym celu np. popiołu drzewnego, sproszkowanego rogu jelenia, kredy, soli. Próbę czasu zwycięsko przeszła soda – jako wybielacza używały jej nasze babcie i matki, ale i dziś jest składnikiem niektórych past do zębów.
  • Zabiegi rozjaśniania zębów środkami chemicznymi są zarezerwowane jedynie dla osób powyżej 16. roku życia; nie powinni im poddawać się także epileptycy i kobiety w ciąży.
  • Po wybielaniu zwykle pojawia się nadwrażliwość zębów, ale ustępuje po upływie 1–2 dni.
  • Zęby martwe nie poddają się takiemu wybielaniu – trzeba je rozjaśnić od wewnątrz (preparat wybielający wprowadza się do kanału zęba).
  • Nie można wybielić również plomb i koron, więc może okazać się konieczna ich wymiana, aby całe uzębienie miało jednolity odcień.
  • Przez 2 godziny po zabiegu nie można jeść, a pić wolno wyłącznie wodę mineralną. Przez 2 doby należy stosować tzw. białą dietę – unikać napojów i pokarmów, które mogłyby zabarwić szkliwo (m.in. kawa, herbata, cola, soki owocowe, buraki, czerwona papryka, jagody). Nie wolno palić.
  • Efekt wybielania utrzymuje się do 2 lat. Aby spowolnić proces wnikania barwników w szkliwo, warto stosować pasty wybielające.

W świetle lampy

To metoda dobra dla niecierpliwych, bo wystarcza jeden zabieg, podczas którego można rozjaśnić zęby nawet o więcej niż 5 tonów. Trwa ok. godziny. Ponieważ preparat wybielający (zwykle nadtlenek mocznika i wodoru) ma znacznie wyższe stężenie niż ten do stosowania w domu, lekarz specjalnym środkiem ochronnym najpierw zabezpiecza dziąsła, a wokół szyjek zębów umieszcza gumową osłonę. Następnie nanosi na zęby (wszystkie albo tylko wybrane) wybielacz i naświetla lampą emitującą światło o określonej długości fal, które przyśpiesza działanie preparatu. Taki cykl powtarza się 2–4 razy w zależności od oczekiwanego efektu. Zabieg jest bezbolesny, ale przez następne 1–2 dni zęby są nadwrażliwe.
Koszt: 700–3000 zł w zależności od liczby zębów.

Wybielanie przez maskowanie

Najlepiej na wybielanie reagują zęby żółte. Zęby o odcieniu brązowym lub szarym albo o dużych przebarwieniach (zwykle w wyniku stosowania tetracykliny) mogą wybielić się nierównomiernie. Jeśli zachodzi takie prawdopodobieństwo, lepiej skorzystać z innej techniki poprawienia koloru zębów. Mogą to być licówki – cienkie płytki, najczęściej z porcelany, które przykleja się na przedniej powierzchni zębów. Może to być także żywica kompozytowa, której kolor jest dopasowany do koloru otaczających zębów – nakłada się ją na ząb, nadaje jej odpowiedni kształt, utwardza za pomocą specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.
Koszt: 300–1200 zł za ząb w zależności od użytego materiału.

Wybielanie zębów [wideo]

Wybielanie zębów to jeden ze sposobów na osiągnięcie idealnego uśmiechu. Jest wiele metod wybielania zębów, ale nie wszystkie przynoszą zamierzony efekt. Posłuchajcie naszego eksperta stomatologa Iwony Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 55)
bhp, 15.05.2017 21.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jaka metode polecacie?
 
gdulec, 03.10.2016 07.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szczotkujcie zęby ajoną - nic złego nie będzie się działo. Nad wyglądem moich zębów mocno się napracowałam, ale zrobiłam to podstawowymi krokami. Jak na razie nie mam powodów do obaw, wszystko wygląda super i oby tylko było tak dalej.
 
kakus, 30.09.2016 07.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ajona, systematyczność, dobre podejście i docelowo efekt powinien być fajny. Pasta bez fluoru, ważna dieta, koniec z używkami i akurat to powinno mieć pozytywny wpływ na dosłownie każdy aspekt tego tematu.
 
bulga, 13.09.2016 07.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dobre szczotkowanie to absolutna podstawa - dojście do normalności wymaga czasu. Dopiero po nim powinny być widoczne większe zmiany, ale niczego od razu nie zrobicie. Wiem ile się napracowałam nad tym wszystkim, ale efekty zdecydowanie nadeszły.
 
gdulec, 05.09.2016 07.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szczotkujcie systematycznie ajoną, zmiana będzie widoczna, ale dopiero z czasem i powiedzmy, że dzięki zdrowemu podejściu dojście do czegoś dużego będzie możliwe. Tzn. na bank nie będziecie mieli żadnych problemów z zębami. Będą zdrowe.
 
Virella, 11.08.2016 14.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pasta nie wybieli, ale olej kokosowy, umiarkowanie stosowana soda już tak. Do tego radzę zaopatrzyć się w porządna soniczną szczotkę i wtedy walka z żółtym osadem na zębach będzie skuteczna. Ja mam szczotkę Panasonic i na pewno lepiej pozbywa się płytki nazębnej niż standardowa szczoteczka.
 
kamila88, 10.08.2016 12.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do @anetka ja miałam ostatnio piaskowane zęby u swojej dentystki, efekt był naprawdę świetny - od razu były jaśniejsze i nieco bielsze. Nie jest to jednak to samo, co zwykłe wybielanie, ma tylko spowodować, że zęby będą jaśniej i zdrowiej wyglądały. Jeśli nie zależy Ci na idealnie białych zębach, to mogę polecić :) a piaskowanie nie boli, mnie np. trochę łaskotało i miałam lekkie wrażenie delikatnego pyłu / mgiełki w ustach
 
wanda, 20.07.2016 15.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piaskowanie zębów polega on na usunięciu osadu z zębów. Też poleruje zęby no i one są automatycznie bielsze. U mnie było widać czuć efekt zębów bez nalotu. Często nie można robić, bo jednak niszczy szkliwo. W codziennej pielęgnacji używam white action, to proszek wybielający, który nakładam na pastę. Jest bezpieczny i po czasie też widać efekt.
 
anetka, 18.07.2016 16.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Także chciałabym wybielić zęby, czy możecie podpowiedzieć mi jak jest z piaskowaniem? Widziałam tylko efekty, ale nie znam opinii na ten temat? Jakie są jeszcze inne sposoby na wybielanie?
 
olka, 27.05.2016 20.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja wybielałam lampą i może miałam białe zęby ale za to jakie wrażliwe! nakładkowe jest tańsze i też efektowne :) ja używałam iwhite i efekt mniejszy, ale przynajmniej mogę pić zimne napoje ;)
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek lub...

więcej

206

Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy...

więcej

167

Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów naszych...

więcej

153

ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i...

więcej

146

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.