WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby

38 komentarze

Chcesz mieć białe zęby? Wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre sposoby na poprawę ich wyglądu. Już samo usunięcie kamienia daje widoczną poprawę. Przedstawiamy sposoby na wybielanie zębów.

Naturalny kolor zębów waha się od bieli, przez kość słoniową, po odcienie szaroniebieskie i żółtobrunatne. Nierzadko się zdarza, że poszczególne zęby (u tej samej osoby) mają różne zabarwienie. Co wpływa na kolor zębów? Przede wszystkim geny, które decydują o mineralizacji tkanek, ich składzie chemicznym, kolorze zębiny, grubości i odcieniu szkliwa. Niemałą rolę odgrywa też czas – z wiekiem bowiem ściera się szkliwo, a im cieńsza jest jego warstwa, tym bardziej prześwituje spod niej ciemniejsza tkanka zębiny. Ale znaczny wpływ ma również nasza dieta (barwniki w herbacie, czerwonym winie, jagodach, wiśniach), nawyki (palenie papierosów), przyjmowane leki (żelazo, niektóre antybiotyki) czy po prostu niestaranne mycie zębów.
Ciemne, przebarwione zęby nie dodają urody. Warto więc skorzystać z bogatej oferty środków i zabiegów wybielających. Który wybrać? To zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań i zasobności portfela.

Wybielanie zębów - zacznij od zdjęcia kamienia nazębnego

Często wystarczy oczyszczenie szkliwa z nalotu i kamienia, by zęby od razu stały się jaśniejsze. Warto więc zacząć od wizyty u dentysty. Kamień nazębny można usunąć na kilka sposobów – mechanicznie, ultradźwiękami albo podczas zabiegu tzw. piaskowania. Po oczyszczeniu zębów warto jeszcze zrobić przegląd plomb. Te założone przed laty, kompozytowe, też ulegają przebarwieniom, a plomby amalgamatowe mogą zmieniać kolor szkliwa. Dlatego lepiej je wymienić na nowe, z materiałów o trwałym kolorze.
Koszt: usuwanie kamienia nazębnego 100–140 zł.

Wybielanie zębów - wybielające pasty

To najprostszy, ale skuteczny sposób usuwania niewielkich przebarwień – daje efekt rozjaśnienia o 1–2 tony. Pasty wybielające zawierają specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki rozpuszczające błonkę, która wiąże płytkę nazębną ze szkliwem, a także substancje ścierne (np. uwodnioną krzemionkę, węglan wapnia) mechanicznie usuwające osad. Kupując taką pastę, trzeba zwrócić uwagę na podany na opakowaniu wskaźnik ścieralności – RDA. Nie powinien przekraczać 200, bo można uszkodzić szkliwo. Z tych samych powodów nie należy jej używać dłużej niż przez 2 miesiące.
Dobrym uzupełnieniem past wybielających są specjalne szczoteczki i płyny do płukania ust. Między włóknami czyszczącymi szczoteczki mają gumowe wypustki polerujące powierzchnię zębów, płyny zaś hamują gromadzenie się płytki nazębnej.
Koszt: pasta 3–25 zł, szczoteczka 10–25 zł, płyn ok. 10 zł.

Wybielanie zębów: paski, lakiery i żele wybielające

W preparatach do domowego wybielania chemicznego substancją aktywną najczęściej jest nadtlenek wodoru. Mogą one rozjaśnić zęby o 2–4 tony. Efekt uzyskuje się w 2–3 tygodnie.
Najpopularniejsze są elastyczne paski nasączone wybielającym żelem, które 2 razy dziennie na 20 minut przykleja się do zębów górnych i dolnych (ale nie na całym łuku zębowym, tylko od czwórek do czwórek). Inne preparaty – lakier, żel, wosk – przeznaczone są do malowania zębów. Niestety, nie docierają do przestrzeni międzyzębowych. Pod tym względem lepiej sprawdza się metoda nakładkowa. Plastyczne nakładki należy rozgrzać w gorącej wodzie, następnie zagryźć i dopasować do swoich zębów. Wypełnia się je 2 razy dziennie żelem wybielającym i na pół godziny umieszcza na dolnej i górnej szczęce. Niestety, nie zawsze udaje się dokładnie dopasować nakładki, co może spowodować nierównomierne rozjaśnienie zębów lub podrażnienie dziąseł żelem.
Koszt: paski ok. 40 zł, żel do malowania ok. 20 zł, żel z nakładkami ok. 50 zł.

Nakładka u dentysty

Wybielanie z użyciem nakładek można przeprowadzić także z pomocą stomatologa. Nakładki wykonuje się w gabinecie protetycznym według zrobionego wcześniej odcisku uzębienia, więc są one idealnie dopasowane. Lekarz dobiera też żel o odpowiednim stężeniu, ale wybielanie przeprowadza się w domu. Nakładki trzeba nosić 2 razy dziennie przez ok. 2 godziny albo zakładać na noc na 4 godziny. Takie wybielanie trwa do 4 tygodni. 
Koszt: 500–1000 zł.

Ważne

Ważne

To musisz wiedzieć

  • Moda na białe zęby nie jest wymysłem ostatnich lat. Wybielania próbowano od wieków, uciekając się czasem do zadziwiających sposobów. Używano w tym celu np. popiołu drzewnego, sproszkowanego rogu jelenia, kredy, soli. Próbę czasu zwycięsko przeszła soda – jako wybielacza używały jej nasze babcie i matki, ale i dziś jest składnikiem niektórych past do zębów.
  • Zabiegi rozjaśniania zębów środkami chemicznymi są zarezerwowane jedynie dla osób powyżej 16. roku życia; nie powinni im poddawać się także epileptycy i kobiety w ciąży.
  • Po wybielaniu zwykle pojawia się nadwrażliwość zębów, ale ustępuje po upływie 1–2 dni.
  • Zęby martwe nie poddają się takiemu wybielaniu – trzeba je rozjaśnić od wewnątrz (preparat wybielający wprowadza się do kanału zęba).
  • Nie można wybielić również plomb i koron, więc może okazać się konieczna ich wymiana, aby całe uzębienie miało jednolity odcień.
  • Przez 2 godziny po zabiegu nie można jeść, a pić wolno wyłącznie wodę mineralną. Przez 2 doby należy stosować tzw. białą dietę – unikać napojów i pokarmów, które mogłyby zabarwić szkliwo (m.in. kawa, herbata, cola, soki owocowe, buraki, czerwona papryka, jagody). Nie wolno palić.
  • Efekt wybielania utrzymuje się do 2 lat. Aby spowolnić proces wnikania barwników w szkliwo, warto stosować pasty wybielające.

W świetle lampy

To metoda dobra dla niecierpliwych, bo wystarcza jeden zabieg, podczas którego można rozjaśnić zęby nawet o więcej niż 5 tonów. Trwa ok. godziny. Ponieważ preparat wybielający (zwykle nadtlenek mocznika i wodoru) ma znacznie wyższe stężenie niż ten do stosowania w domu, lekarz specjalnym środkiem ochronnym najpierw zabezpiecza dziąsła, a wokół szyjek zębów umieszcza gumową osłonę. Następnie nanosi na zęby (wszystkie albo tylko wybrane) wybielacz i naświetla lampą emitującą światło o określonej długości fal, które przyśpiesza działanie preparatu. Taki cykl powtarza się 2–4 razy w zależności od oczekiwanego efektu. Zabieg jest bezbolesny, ale przez następne 1–2 dni zęby są nadwrażliwe.
Koszt: 700–3000 zł w zależności od liczby zębów.

Wybielanie przez maskowanie

Najlepiej na wybielanie reagują zęby żółte. Zęby o odcieniu brązowym lub szarym albo o dużych przebarwieniach (zwykle w wyniku stosowania tetracykliny) mogą wybielić się nierównomiernie. Jeśli zachodzi takie prawdopodobieństwo, lepiej skorzystać z innej techniki poprawienia koloru zębów. Mogą to być licówki – cienkie płytki, najczęściej z porcelany, które przykleja się na przedniej powierzchni zębów. Może to być także żywica kompozytowa, której kolor jest dopasowany do koloru otaczających zębów – nakłada się ją na ząb, nadaje jej odpowiedni kształt, utwardza za pomocą specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.
Koszt: 300–1200 zł za ząb w zależności od użytego materiału.

Wybielanie zębów [wideo]

Wybielanie zębów to jeden ze sposobów na osiągnięcie idealnego uśmiechu. Jest wiele metod wybielania zębów, ale nie wszystkie przynoszą zamierzony efekt. Posłuchajcie naszego eksperta stomatologa Iwony Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 38)
nikos, 28.12.2015 07.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Używajcie systematycznie ajony, dbajcie o odpowiednią pielęgnację, a dzięki temu zęby wam się pozytywnie odmienią. Tylko nie oczekujcie, że ta poprawa nastąpi natychmiast - u mnie z czasem barwa się mocno poprawiła i jest coraz lepiej.
 
Lukasz, 22.12.2015 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wybielanie zębów....dlugi temat.Generalnie mozna wybielanie podzielic na nieprofesjonalne i profesjonalne. Uważam, iż trzeba dysponować sporą wiedzą, aby bezpiecznie wybielić zęby . Nieprofesjonalnie:cytryna, rozmaite pasty wybielajace dostępne na rynku,skorki od banana,paski kupowane w aptekach. Profesjonalne:aplikacja past z H2o2,H202 z hydroksyapatytami(the best)z lampa lub bez,po uprzednim usunięciu kamienia nazębnego(zabieg higienizacyjny).żele +szyna,piaskowanie,inne lampy . Dlaczego wybielac u profesjonalisty:bo latwo mozna sobie zaszkodzic domowymi sposobami uszkadzając szkliwo.Paski dają albo niezadowalajacy efekt, albo powodują nierównomierne wybielenie. Oczywiście wybor nalezy do każdego, lecz ważne, aby był to wybór świadomy. W Krakowie mogę polecić centrum dentystakliny,dodatkowym atutem jest to, ze w centrum praktykuje sie też zabiegi stomatologiczne z zakresu medycyny estetycznej
 
moska, 21.12.2015 07.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Używaj ajony, dbaj o systematyczność, szczotkuj tak jak należy. Docelowo zęby sobie mocno odmienisz. Nie ma potrzeby cudownych technik. Tak naprawdę o wyglądzie zębów decyduje jakość szczotkowania.
 
mistejsk, 18.12.2015 07.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Używajcie ajony, dbajcie o systematyczność, docelowo zęby będą całkowicie inne, ale z drugiej strony bez dobrej diety i eliminowania używek nigdy nie uzyskacie tego, czego chcieliście. Oczywiście wszystko wymaga czasu.
 
Ania, 25.11.2015 22.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Unikanie określonych produktów, napojów oraz używek niestety nie wystarczy. Stosowałam metodę Martuni i moje zęby stały się bielsze :)
 
pete, 20.11.2015 07.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiście że tak. Pojawia się zdrowa, rozsądna pielęgnacja to i zęby powinny się trzymać w doskonałej kondycji. Nie osiągniecie zadowalających celów od razu, one są możliwe dopiero po czasie. I też najpierw musicie chcieć.
 
kiosi, 04.11.2015 07.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Duże znaczenie ma zdrowa dieta, brak używek. Pasty wybielające nie dają cudów - ale za to bardzo dużo zmienia wprowadzenie zdrowych przyzwyczajeń, normalnego podejścia. Tak właśnie można przywrócić zębom normalność.
 
Hejhej, 17.10.2015 19.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten artykuł to dno, paski wybielające utrzymują sie 2-3 tyg? Hahah, lol. Polecam Crest 3D white, jedyne paski jakie działają, polskie dziadowstwo wypróbowałam i żadne z nich nie działają. Crest mozna kupić na Allegro alb eBayu na sztuki i zeby za białe jak śnieg bez lampy za 1500 zł.
 
ketso, 09.10.2015 07.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dobra pielęgnacja, systematyczność i poprawa na bank nadejdzie. Nie z dnia na dzień, dopiero po czasie, ale będzie lepiej. Koniec z fajkami, kawą, kiepską dietą. Wprowadźcie za to ajonę i systematyczność - zmiana będzie przychodziła.
 
peta, 05.10.2015 07.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sposób jest tylko jeden - zdrowa dieta, odpowiednia i systematyczna pielęgnacja zębów. Tak się je diametralnie odmienia w ciągu kilku tygodni i tak to wyglądało u mnie. Zmiana zdecydowana, a przede wszystkim dobrze wyglądające zęby.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nieświeży oddech - objawy i leczenie Nieświeży oddech - objawy i leczenie

Masz nieświeży oddech. Problem wydaje się błahy? Niestety, nie jest. Nieświeży oddech może...

więcej

14609

Masz nieświeży oddech? Wypróbuj sposoby na ŚWIEŻY ODDECH Masz nieświeży oddech? Wypróbuj sposoby na ŚWIEŻY ODDECH

Zastanawiasz się, czy masz nieświeży oddech? Zrób test: przestrzenie między zębami wyczyść nicią...

więcej

10212

HALITOZA oznacza brzydki ZAPACH Z UST HALITOZA oznacza brzydki ZAPACH Z UST

Halitoza, czyli przykry zapach z ust, rzadko bywa sygnałem poważnej choroby, ale utrudnia kontakty...

więcej

11435

PARODONTOZA (PARADONTOZA) zaczyna się od kamienia nazębnego PARODONTOZA (PARADONTOZA) zaczyna się od kamienia nazębnego

Parodontoza (paradontoza, przyzębica) atakuje podstępnie. Zapalenie przyzębia przez długi czas nie...

więcej

21327

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w miejscu blizny. Generuje to ryzyko niewłaściwego efektu kosmetycznego oraz złego gojenia się skóry po wprowadzeniu pigmentu.

Dopóki pani karmi piersią miesiączka może nie wystąpić. Dobrze jednak by było skonsultować się z lekarzem. Powinno wystarczyć badanie ginekologiczne i USG, a jeśli będą potrzebne inne badania, to już...

Radzę wykonać najpierw zdjęcie RTG i ustalić, czy ząb jest żywy. Odbudowa zęba kompozytem to cena ok. 230 zł, za pomocą licówki to koszt 1500 zł. Takie rozwiązanie można zastosować w przypadku zęba...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.