Ukąszenie przez żmiję - pierwsza pomoc. Co robić, gdy ugryzie żmija?

2021-04-07 14:50

Ukąszenie przez żmiję stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Gdy jesteś świadkiem ukąszenia przez żmiję albo sama stałaś się ofiarą ataku żmii nie wpadaj w panikę, zastosuj się do naszych rad i postaraj się prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.

Ukąszenie przez żmiję - pierwsza pomoc
Autor: Thinkstockphotos.com Ukąszenie przez żmiję stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Gdy użądli cię osa lub pszczoła, jeśli nie jesteś uczulona na ich jad, jest tylko nieprzyjemne. Gdy zaatakuje cię żmija, skutki ukąszenia przez gada mogą być tragiczne. W każdej sytuacji ukąszenia przez żmiję postaraj się zachować spokój i udzielając pierwszej pomocy, zastosuj się do naszych rad.

Spis treści

  1. Rana po ukąszeniu przez żmiję
  2. Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia przez żmiję?

Rana po ukąszeniu przez żmiję

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gadem, którego możemy spotkać w polskich lasach. Ma trójkątną głowę i pionowe źrenice. Może mieć różne ubarwienie, ale charakterystycznym jej znakiem jest czarny zygzak na grzbiecie. Często bywa mylona z nieszkodliwym zaskrońcem. Ukąszeniem kończy się zwykle nadepnięcie na gada.

Jeżeli powstała w wyniku tego rana ma postać dwóch punktowych skaleczeń (położonych 1,5 - 2 cm od siebie), krwawi, towarzyszy temu silny ból, obrzęk i zasinienie, najprawdopodobniej doszło do zatrucia jadem.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia przez żmiję?

  • Należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza bowiem rozprzestrzenianie się substancji toksycznej w organizmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Z ręki trzeba natychmiast zdjąć zegarek i biżuterię. Ranę zabezpiecz jałowym opatrunkiem.

Kiedyś zalecano, by po ugryzieniu przez żmiję zakładać opaskę uciskającą powyżej miejsca ukąszenia - obecnie, według najnowszych wytycznych nie należy tego robić.

  • Rannego ułóż w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.
  • Nie wysysaj rany ani nie rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.
  • Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku.  Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję - surowica przeciw jadowi musi być podana jak najszybciej.

miesięcznik "Zdrowie"

Ukąszenia - alergia