Odmrożenia: PIERWSZA POMOC w odmrożeniach, objawy i leczenie odmrożeń

2019-01-07 16:11

Odmrożenia to uszkodzenia skóry, które powstają w wyniku narażenia jej na niskie temperatury i wilgoć. Odmrożenia najczęściej dotykają palce rąk i stóp oraz policzki, brodę, nos i uszy.

Odmrożenia: PIERWSZA POMOC w odmrożeniach, objawy i leczenie odmrożeń
Autor: GettyImages Odmrożenia najczęściej dotykają palce rąk i stóp oraz policzki, brodę, nos i uszy.

Spis treści

  1. Odmrożenia - objawy
  2. Stopnie odmrożeń
  3. Odmrożenia – pierwsza pomoc i leczenie

Na odmrożenia jesteśmy narażeni zawsze, gdy wychodzimy na mróz nieodpowiednio ubrani, zwłaszcza jeśli przebywać będziemy na dworze przez dłuższy czas. Przyczyną powstawania odmrożeń jest niska temperatura, a ich powstawania przyspieszają: wilgoć (np. przemoknięte buty), obcisłe ubranie wywołujące zmniejszone krążenie krwi, głód, zmęczenie, choroby układu krążenia, odwodnienie, hipotermia, pozostawanie pod wpływem alkoholu lub narkotyków, palenie tytoniu, przebywanie na dużych wysokościach, inne istniejące już urazy skóry.

Odmrożenia - objawy

Skóra wychłodzona staje się zaczerwieniona, bolesna, daje się odczuć pieczenie i szczypanie. Przy lekkim odmrożeniu pojawia się silny ból i suchość skóry, jeśli odmrożenie jest poważniejsze skóra staje się blada, ból ustępuje, dochodzi do utraty czucia, skóra jest odrętwiała i mogą wystąpić na niej pęcherze. Jeśli skóra nabierze sinawego koloru należy zgłosić się na pogotowie. Do lekarza należy udać się natychmiast również wtedy, gdy na skórze pojawią się większe uszkodzenia, przy poważniejszych odmrożeniach konieczne może być bowiem podanie surowicy przeciwtężcowej. Wszystkie typy odmrożeń powinny być ocenione przez lekarza.

Stopnie odmrożeń

Wyróżniamy cztery stopnie odmrożeń.1. PIERWSZY STOPIEŃ ODMROŻEŃ - polega na przejściowym zaburzeniu krążenia krwi w wyziębionym obszarze i objawia się między innymi bólem, zaczerwienieniem lub bladością, mrowieniem i lekkim obrzękiem. Jest to proces odwracalny, dotyczący tylko naskórka i nie powoduje powstawania żadnych trwałych zmian.2. DRUGI STOPIEŃ ODMROŻEŃ - na powierzchni skóry pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym, dodatkowo jest ona sina i mocno obrzęknięta. Uszkodzenia sięgają głębszych partii naskórka.3. TRZECI STOPIEŃ ODMROŻEŃ - zniszczenia dotyczą naskórka, skóry właściwej, a niekiedy też tkanek położonych głębiej. Skóra ulega martwicy, staje się purpurowa.4. CZWARTY STOPIEŃ ODMROŻEŃ – odmrożenia dotyczą całych części ciała, np. palca, w tym również kości. Są na tyle poważne, że uszkodzony narząd nie zawsze da się uratować.

Odmrożenia – pierwsza pomoc i leczenie

Odmrożeń nie należy nacierać śniegiem ani polewać zimną wodą. Najważniejsze, by jak najszybciej znaleźć się w ciepłym (ale nie gorącym) pomieszczeniu, pozbyć się ubrań i biżuterii. Odmrożone miejsca należy delikatnie ogrzać np. przykładając ogrzany ręcznik, mocząc w letniej wodzie (początkowo temperatura powinna być w granicach 30°C i powoli wzrastać do 36°C).

Nie należy odmrożonych rąk przykładać np. bezpośrednio do kaloryfera ani przykładać termoforów z gorącą wodą. Odmrożonych miejsc nie należy pocierać ani masować. Jeżeli w odmrożonym miejscu powstały pęcherze, nie należy ich przekłuwać. W takiej sytuacji zaleca się nałożenie czystych opatrunków z wyjałowionej gazy.

Po ogrzaniu odmrożonych miejsc należy je okryć i unieść nieco wyżej. Należy pić ciepłe napoje, zjeść ciepłą zupę. Pod żadnym pozorem nie należy pić alkoholu. Skóra dobrze nagrzana powinna nabrać różowego koloru.

Bez względu na stopień odmrożenia konieczna jest konsultacja lekarska. W przypadku odmrożeń od drugiego stopnia w górę podaje się surowicę przeciwtężcową.