Ciśnieniomierz bez tajemnic - jaki sprzęt wybrać?

2015-01-07 8:35

Jaki ciśnieniomierz wybrać? Nadgarstkowy czy naramienny? Elektryczny czy mechaniczny? Sprawdź, jakie są rodzaje ciśnieniomierzy, czym się różnią, który z nich jest najdokładniejszy i który najlepiej wybrać.

Ciśnieniomierz bez tajemnic - jaki sprzęt wybrać?
Autor: Thinkstockphotos.com

Jaki ciśnieniomierz wybrać i jak poprawnie mierzyć ciśnienie? Wyrób sobie nawyk codziennego mierzenie ciśnienia, najlepiej rano, na siedząco, przed wstaniem z łóżka.

Największe kłopoty z ciśnieniem przytrafiają się w nocy, więc poranny pomiar odpowiada temu, co się wtedy działo. Zawsze trzeba też je skontrolować w przypadku złego samopoczucia: bólu głowy czy szumu w uszach. Nie ma sensu robić tego kilka razy dziennie bez wyraźnej potrzeby.

Niepokoić powinien skok lub spadek ciśnienia o kilkadziesiąt milimetrów słupka rtęci oraz powtarzające się ciśnienie powyżej 140/90 mm Hg. Wtedy niezbędna jest konsultacja lekarza, który w razie potrzeby skoryguje kurację. Nie warto panikować, gdy ciśnienie podskoczy na skutek zdenerwowania czy zmęczenia. Kiedy ochłoniesz, wróci do normy.

Spis treści

  1. Ciśnieniomierz - jaki sprzęt wybrać? Ciśnieniomierze elektryczne
  2. Ciśnieniomierz - jaki sprzęt wybrać? Ciśnieniomierze elektroniczne
  3. Przegląd najpopularniejszych ciśnieniomierzy nadgarstkowych i naramiennych
  4. Ciśnieniomierz - jaki sprzęt wybrać? Ciśnieniomierze manualne klasy Hi-End
  5. Ciśnieniomierz - kiedy naprawdę go potrzebujesz

Ciśnieniomierz - jaki sprzęt wybrać? Ciśnieniomierze elektryczne

Aby wykonać pomiar ciśnienia, konieczne jest ręczne napompowanie mankietu i odsłuchiwanie tonów nad tętnicą ramieniową, poniżej założonego mankietu, za pomocą słuchawek lekarskich. Wyróżnia się tutaj ciśnieniomierze

  • rtęciowe - wykorzystują rtęć, jako element równoważący ciśnienie w mankiecie na ramieniu osoby badanej. Odczytując wysokość słupa rtęci na skali można z dużą dokładnością dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego. Nie wymagają okresowej kalibracji. Są bardzo dokładne, ale dość trudne w obsłudze. Ich wadą jest duży rozmiar, waga oraz to, że  zawierają toksyczną rtęć.
  • sprężynowe (zegarowe) - są łatwiejsze w obsłudze, ale nieco mniej dokładne. Poza tym wymagają okresowej kalibracji, najlepiej co 1-2 lata, odpowiednio do zaleceń producenta. American Heart Association zaleca kalibrację co 6 miesięcy. w

Nie można ich już nigdzie kupić, ale wciąż są używane w placówkach służby zdrowia.

      Ciśnieniomierz - jaki sprzęt wybrać? Ciśnieniomierze elektroniczne

      Ciśnieniomierze elektryczne mierzą ciśnienie na nadgarstku. Są prostsze w obsłudze, nie wymagają użycia słuchawek lekarskich, a wartość ciśnienia jest pokazywana na wyświetlaczu. Choć są bardzo poręczne, nie są polecane, ponieważ niezbyt dokładnie mierzą ciśnienie. Można wybrać aparat przechowujący w pamięci pewną liczbę zapisów, z obsługą częściowo automatyczną lub w pełni automatyczną. Wśród ciśnieniomierzy elektrycznych wyróżnia się:

      Ze względu na miejsce umieszczenia mankietu:

      • nadgarstkowe - mankiet umieszczany jest na nadgarstku. Pomiar za pomocą tego typu ciśnieniomierza jest mało dokładny ze względu na możliwość istnienia zaburzeń w krążeniu kończyn
      • naramienne - mankiety jest zakładany 2-3 cm nad zgięciem łokciowym. Pomiar jest znacznie dokładniejszy niż w przypadku nadgarstkowego

      Przegląd najpopularniejszych ciśnieniomierzy nadgarstkowych i naramiennych

      Ze względu na udział pacjenta w badaniu ciśnienia:

      • półautomatyczne - pacjent musi w odpowiedni sposób założyć mankiet i samodzielnie go napompować. Nie jest on polecany do samodzielnego pomiaru
      • automatyczne - pomiar wykonywany jest automatycznie, tzn. wystarczy, że pacjent naciśnie na guzik znajdujący się na ciśnieniomierzu, a mankiet zostanie pompowany przez sam aparat

      Ciśnieniomierz - jaki sprzęt wybrać? Ciśnieniomierze manualne klasy Hi-End

      Do grupy ciśnieniomierzy elektronicznych można zaliczyć również lekarskie ciśnieniomierze manualne klasy Hi-End. Są to aparaty najwyższej klasy, wykorzystujące metodę osłuchową Korotkowa. Badanie ciśnienia odbywa się w identyczny sposób, jak przy aparatach manualnych z tą różnicą, że pomiar wartości ciśnienia powietrza w mankiecie wykonywany jest przez system elektroniczny, który dodatkowo zapewnia automatyczną kalibrację oraz kontrolę tempa deflacji.

      Ciśnieniomierz - optymalne rozwiązanie

      Najwięcej zalet mają manualne ciśnieniomierze elektroniczne klasy Hi-End, jednak ich wadą jest cena (ok. 700 zł). Jeśli nie stać nas na taki ciśnieniomierz, najlepszym rozwiązaniem jest więc aparat elektroniczny z mankietem na ramię. Mankiet należy założyć na prawe lub lewe ramię w taki sposób, aby jego dolna krawędź znajdowała się około 2-3 cm nad zgięciem łokciowym. Pod opaskę powinny łatwo wchodzić 2 palce. Ramię, na którym odbywa się pomiar, musi znajdować się na wysokości serca. Jeśli natomiast zdecydujesz się na ciśnieniomierz nadgarstkowy, zakładaj zawsze w ten sposób, aby dłoń była skierowana do góry. Mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego powinien znajdować się w odległości ok. 1,5 cm od dłoni.

      Ciśnieniomierz - kiedy naprawdę go potrzebujesz

      Ciśnienie warto kontrolować, jeśli będzie utrzymywało się na granicy 140/90 mmHg. Bo gdy się utrwali, zmieni się w groźną chorobę. Bywa, że chory bez leczenia miewa prawidłowe wartości ciśnienia - tak może być przez kilka lat. Jednak gdy zmiany w ścianach naczyń krwionośnych się utrwalą, ciśnienie tętnicze pozostanie już na stałe podwyższone.