ARYTMIA SERCA - objawy, skutki, diagnoza, leczenie

maska dr Renata Houwald-Koronacka, kardiolog
Konsultant: dr Renata Houwald-Koronacka, kardiolog
42 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Arytmia serca może być objawem miażdżycy, astmy, nadciśnienia, nadczynności tarczycy i niedoborów niektórych pierwiastków. Gdy serce łomocze, potyka się lub niemal zamiera, może to być też skutek silnych emocji, ale też oznaka choroby. Jakie są jeszcze przyczyny arytmii serca? Jak rozpoznać objawy? Na czym polega leczenie?

Spokojne, zdrowe serce bije miarowo, jakby w takt uderzeń chronometru. Ten nieprzerwany rytm utrzymuje węzeł zatokowy. To właśnie tu powstają impulsy elektryczne, dzięki którym komory serca kurczą się i tłoczą krew do wszystkich narządów naszego ciała. Gdy wytwarzanie impulsów elektrycznych poruszających sercem jest zakłócane, serce zaczyna gubić naturalny rytm.

Serce - twoja własna elektrownia

Bicie serca to nic innego jak rytmiczny skurcz przedsionków i następujący po nim skurcz komór. Owe skurcze zależą od pobudzenia mięśnia przez impulsy elektryczne. Nasze serce ma bowiem własną elektrownię, która wytwarza prąd. Jest nią właśnie węzeł zatokowy – niewielki obszar w prawym przedsionku. Stamtąd impuls elektryczny (czyli fala pobudzenia) rozchodzi się po całym sercu: ogarnia najpierw przedsionki, a potem komory. Takie opóźnienie w dostawie prądu do komór pozwala na zachowanie naprzemiennej pracy przedsionków i komór. Dzięki temu komory napełniają się krwią z przedsionków, a potem – kurcząc się – wyrzucają krew do dużych naczyń: lewa do aorty, zaś prawa do pnia płucnego.

Arytmia serca - co jest normą, a co nie?

Serce pracuje, bijąc z częstotliwością 60–80 uderzeń na minutę. W nocy, gdy odpoczywamy, ich częstotliwość słabnie i zmniejsza się do 60–40. Gdy pracujemy fizycznie lub zdenerwujemy się, serce przyspiesza do 90–120 uderzeń na minutę. Forsowny wysiłek może doprowadzić nawet do 170–180 uderzeń. Bywa jednak, że serce przyspiesza lub zwalnia bez widocznych powodów. Wtedy mówimy o arytmii serca. Nie jest ona chorobą samą w sobie, ale objawem różnych schorzeń serca albo ogólnoustrojowych. Do arytmii może prowadzić m.in. miażdżyca naczyń wieńcowych, zapalenie mięśnia sercowego, wady zastawek, astma, nadciśnienie tętnicze, niedobór potasu, magnezu czy wapnia w organizmie, nadczynność tarczycy, długotrwała wysoka gorączka, stres czy zażywanie niektórych leków. Warto także pamiętać, że zaburzenia rytmu mogą się pojawić również po nadużyciu alkoholu, kawy, a nawet mocnej herbaty. 
W pewnych sytuacjach zamiast węzła zatokowego kontrolę nad pracą serca przejmują inne jego komórki. Wtedy pojawiają się sporadyczne dodatkowe skurcze, których albo wcale nie odczuwamy, albo powodują tylko niewielkie dolegliwości. Możemy czuć szarpnięcia w okolicy serca, przelewanie się czegoś za mostkiem lub dławienie w klatce piersiowej. Sensacje te zwykle trwają krótko i same ustępują, ale mają tendencje do nawracania. Arytmia nie zawsze jest patologią. Tzw. niemiarowość oddechową miewają dzieci i młodzież w okresie pokwitania (ich tętno przyśpiesza w czasie wdechu, a znacznie zwalnia w czasie wydechu).

Ważne

Ważne

Blok nie musi przeszkadzać

Zbyt wolne przewodzenie bodźca elektrycznego do komór serca (zwane trochę niepokojąco blokiem) może nie być w ogóle dostrzegane przez pacjenta lub osłuchującego serce lekarza. Taki rodzaj bloku miał m.in. znakomity przedwojenny biegacz – Janusz Kusociński. Nie przeszkadzał mu on w wygrywaniu zawodów.

Kiedy arytmia jest groźna

Skurcze dodatkowe mogą pojawiać się gromadnie i łączyć się w szybki rytm, tzw. częstoskurcz. Może on powodować duszności, uczucie dławienia, zawroty głowy, bóle wieńcowe, zasłabnięcia, a nawet utratę przytomności. Ten rodzaj arytmii jest groźny i wymaga leczenia. Szczególną formą częstoskurczu jest migotanie przedsionków i migotanie komór (zbyt dużo ognisk wytwarza impulsy elektryczne i dochodzi do prawdziwej burzy w mięśniu serca). Migotanie komór prowadzi do zatrzymania akcji serca i śmierci klinicznej. Jedynym ratunkiem w takim przypadku jest natychmiastowe przywrócenie pracy serca za pomocą defibrylatora elektrycznego. Mniej groźne jest migotanie przedsionków – zazwyczaj można je kontrolować odpowiednio dobranymi lekami.

Precyzyjna diagnoza

Nawet jeśli arytmia pojawia się sporadycznie i nie jest uciążliwa, zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ trzeba zdiagnozować jej powód. Najłatwiej ustalić ją, gdy pacjent zgłosi się do lekarza w trakcie zaburzeń rytmu. Ale niezwykle ważne są także odczucia chorego. Dlatego gdy zdarzają się nam kołatania serca, trzeba o nich szczegółowo opowiedzieć lekarzowi. Dla prawidłowego i szybkiego rozpoznania dolegliwości wielkie znaczenie ma to, w jakich okolicznościach, jak często i na jak długo nasze serce traci naturalny rytm. Podstawowym badaniem jest osłuchanie serca, zmierzenie tętna i EKG. Gdy lekarzowi trudno uchwycić przyczynę arytmii podczas tych rutynowych badań, czasem zleca dobową (lub dłuższą) kontrolę serca za pomocą Holtera. To modyfikacja zwykłego EKG – do klatki piersiowej pacjenta są przyklejone minielektrody i połączone z niewielkim urządzeniem rejestrującym pracę serca w trakcie wykonywania codziennych czynności, także snu. Niekiedy niezbędne może się okazać cewnikowanie i pomiar napięcia elektrycznego wewnątrz serca.

Problem

Problem

Kiedy potrzebny jest rozrusznik?

Zaburzenia miarowości rytmu serca polegające na bardzo rzadkim biciu (np. 40 lub mniej uderzeń na minutę), a także napadowe przerwy w pracy serca wymagają wszczepienia (zwykle w warunkach ambulatoryjnych) specjalnego rozrusznika. Pobudza on serce do skurczu w chwili, gdy jego naturalne pobudzanie opóźnia się.

Przywracanie rytmu

Przy powtarzającym się migotaniu przedsionków kardiolodzy zwykle zlecają leki antyarytmiczne, ale czasem sięgają do elektrycznego ustawienia serca (tzw. kardiowersja elektryczna). Zabieg wykonuje się w krótkiej narkozie. Prąd elektryczny płynący z tzw. kardiowertera powoduje umiarowienie rytmu serca. Sytuacja jest trudniejsza w przypadku napadowego migotania przedsionków, gdyż w zalegającej w przedsionku krwi mogą pojawić się skrzepy. Jeżeli przywróci się prawidłowy rytm, to zostaną one wepchnięte do komory i popłyną do tętnic, powodując zatory (np. w tętnicach mózgu, obwodowych lub tętnicy płucnej). Ryzyko takich powikłań pojawia się ok. 48 godzin od napadu migotania przedsionków. Jeśli pacjent zgłosi się do szpitala po tym czasie, lekarze nie mogą elektrycznie ustawić serca, zanim nie rozpuszczą skrzeplin. Wtedy chory przez wiele tygodni musi przyjmować leki przeciwkrzepliwe (jeśli nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, np. czynnej choroby wrzodowej). Gdy nie można podać takich leków – specjaliści nie podejmują próby umiarowienia rytmu serca. Aby nie dopuścić do tak poważnych konsekwencji, należy odpowiednio wcześnie skonsultować się z lekarzem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jup

Aktualizacja: 13.03.2017

Komentarze (1 - 10 z 42)
Aga, 30.04.2017 12.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam dokładnie to samo, teraz już niemal codziennie. Byłam u lekarza, badanie wykazało arytmię i lekarz uznał, że to raczej stres i wycieńczenie organizmu. Jestem po porodzie i karmiłam długo piersią. Piję zioła specjalnie na palpitacje i te blokady przy oddychaniu (medycyna chińska) i też niewiele dają. Można powiedzieć 5-10 % poprawy. Lekarz medycyny chińskiej też zwala na stres. Nie wiem co myśleć. Rodzinny działa sam i narazie nie dostałam żadnego skierowania. Podejrzewam, że raczej nie zwlekałaby gdyby widziała zagrożenie, ale takie odczucie przez cały dzień to koszmar. Jakieś zmiany u Ciebie zaszły?
 
Beata, 21.04.2017 15.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeżeli Twoje serce bez wysiłku bije powyżej 140 uderzen na minutę jest to objaw czestoskurczu . Podczas takiego ataku trzeba wezwac pogotowie aby uchwycic ten własnie momet jest to jedyna metoda aby zdiagnozować ten atak. Ja miałam podobnie przeszłam ablacje i problem się zakończył.Takie tętno może doprowadzić do zatrzymania akcji serca to niebezpieczne.
 
wunx, 06.11.2016 15.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ile płacą za wpis? Chętnie dorobię mam czas.
 
maja, 31.10.2016 00.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wszyscy lekarze są tacy okropni i można trafić na naprawdę bardzo dobrego specjalistę. Najlepiej pójść do jakiegoś miejsca w którym zajmują się tylko chorobami serca jak ja do Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń Unicardia u siebie w Krakowie. Tam są świetnie wykwalifikowani fachowcy i wszystkie potrzebne sprzęty. A co do arytmii to u mnie okazała się objawem silnego nadciśnienia. Także nie wolno bagatelizować kiedy wyczuwa się u siebie jakieś nierówności w biciu serca nawet gdyby występowały raz na jakiś czas to jak najszybciej to sprawdzić.
 
etienee@wp.pl, 01.05.2016 10.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fajnie piszesz"zasiegnąć porady lekarza.Dobre sobie. Od ponad pół roku męczę sie bo mam złą morfologie i co nic, przeszłam wszystkie mozliwe badania i nic.Oni to by najchetniej zapisali tone leków.bez zadnych badań.Badania są zbedne oni wiedza najlepiej a ten drugi lekarz to idiota.
 
Nada, 14.03.2016 14.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Idz do lekarza skoro cie cos meczy. Nawet jak ktos ci tu cos napisze to sie nie uspokoisz. Moze masz problem z plocami, a nie z sercem. Lepiej zapytac specjalisty niz zgadywac...
 
Renata, 24.02.2016 19.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie czy Pani robiło sie słabo przy prachc domowych?
 
Donnie, 19.02.2016 18.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam to samo, ale pojawia sie w roznych odstepach czasu. Wczesniej jakk palilem (rzucilem 7 lat temu) czesto miallem to uczucie, jak przerywalem palenie na kilka/kilkanascie dni. Wczoraj bylem w szpitalu, wstepne rozpoznanie arytmia, ktora jedbak jest objawem jakiegos schorzenia, a nie choroba samą w sobie
 
Damian, 12.02.2016 16.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od jakiś 2 lat od ką gruntownie rzuciłem papierosy pojawiła się u mnie taka dolegliwość że nie mogę nabrać powietrza do końca i co chwile muszę wsiąść głębszy oddech, byłem w szpitalu ponad rok temu ale nic im nie wyszło, troche się tym zaczynam przejmowaćcc, bo ostatnio objawy się nasiliły. To jest cos takiego jak bym miał zatkaną komorę serca nie wiem po prostu nie mogę normalnie oddychać. JAK KTOS COSWIE PROSZE NIECH SIĘ WYPOWIE...
 
ewciak, 04.09.2015 09.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, stwierdzono u mnie arytmie komorową. Już dwa razy miałam miec zabieg, raz sama przełożyłam, dwa dni temu dzwoniono że mam mieć znowu, ale po polfenonie 150mg zmiejszyły sie nadbicia do 2455 (niedokładna ilość), rozjechało mi się tętno po tych proszkach i ciśnieniomierz nie zawsze potrafi je zmierzyć. Lekarz, który miał wykonać zabieg stwierdził żeby jeszcze poobserwować. wcześniej po lekach nadbicia były w ilości 3770 i 6000cy. i wetdy kwalifikowałam się na juz na zabieg, więc nie bardzo rozumiem czy jest mo on naprawde konieczny skoro teraz mam ponad dwa tysiące w niedokładnej liczbie i się nie kwalifikuję. Czy mogę prosić o jakieś wskazówki, wyjasnienie?
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

101

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej...

więcej

96

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

95

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

94

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.