Widzenie tunelowe: przyczyny, objawy, leczenie

Autor: Joanna Malik

Widzenie tunelowe (peryferyjne) to wada wzroku, w której chory ma wrażenie, jakby patrzył przez rurkę lub tunel. Przyczyn tego objawu może być wiele i to właśnie od znalezienia tej właściwej zależeć będzie leczenie. Dowiedz się, co powoduje widzenie tunelowe i jak sobie z nim radzić.

Widzenie tunelowe to ograniczenie pola widzenia, które można porównać do patrzenia w głąb studni, albo przez wizjer. W efekcie człowiek ma trudności w dostrzeżeniu tego, co znajduje się po bokach, u góry i na dole. Zaburzenie to najczęściej dotyka ludzi starszych, ale zdarza się i młodszym, a nawet dzieciom. Może wystąpić nagle lub rozwijać się stopniowo, czasem przez wiele lat. Inna nazwa tej choroby to widzenie peryferyjne. Skąd się ono bierze?

Przyczyny widzenia tunelowego

Jest szereg czynników, które prowadzić mogą do widzenia tunelowego, np.:

Jaskra - co powinieneś o niej wiedzieć?

Widzenie tunelowe w psychologii

Istnieje także inne znaczenie określenia: widzenie tunelowe. W psychologii, w syndromie presuicydalnym, czyli poprzedzającym próbę popełnienia samobójstwa, widzeniem tunelowym określa się stan, w którym chory nie dostrzega żadnych innych wyjść z ciężkiej sytuacji, w której się znalazł, jak tylko odebranie sobie życia. Nawet, gdy bliscy wprost podają te rozwiązania, nie są one dla chorego zadowalające. W dodatku nagromadzenie negatywnych emocji rzeczywiście może doprowadzić do fizycznego zawężenia pola widzenia. Jak to się dzieje?

Przewlekły stres powoduje nadmierną produkcję adrenaliny, a to z kolei może prowadzić do zwiększenia ciśnienia śródgałkowego. Nawet jeśli jest to niewielkie nadciśnienie, to jeśli się długo utrzymuje, może powodować różnego rodzaju zaburzenia wzroku, m.in. niewyraźne widzenie, widzenie czegoś, czego nie ma, a także właśnie widzenie tunelowe.

Leczenie widzenia tunelowego

Leczenie tego schorzenia jest o tyle trudne, że zależy od przyczyny. W żadnym wypadku nie wolno bagatelizować widzenia tunelowego i gdy tylko się pojawi, należy zwrócić się do lekarza. Bardzo ważne jest także uważne obserwowanie objawów dodatkowych. Mogą to być np.:

ale także wiele innych objawów. Trzeba powiedzieć o nich lekarzowi, bo to może go szybciej naprowadzić na właściwy trop. Jeśli widzeniu tunelowemu towarzyszą mroczki przed oczami, ból i przekrwienie oczu, czasem nawet utrata wzroku oraz nudności – może to być jaskra. Ogólne pogorszenie wzroku, a do tego falowanie obrazu czy błyski mogą wskazywać na odwarstwienie siatkówki. Silne bóle głowy towarzyszące widzeniu tunelowemu prawdopodobnie oznaczają, że jest to "po prostu" jeden z objawów migreny. Jak wcześniej wspomniano, również guz mózgu może dawać oznaki w postaci widzenia tunelowego i wtedy mogą towarzyszyć mu jeszcze inne zaburzenia wzroku (falowanie, błyski, mroczki, niedowidzenie), a nawet omamy.

W zależności od wywiadu lekarz powinien skierować pacjenta na konsultację okulistyczną, neurologiczną, laryngologiczną, a także psychiatryczną. Leczenie ustala się po postawieniu diagnozy. I tak, może to być operacja chirurgiczna (w przypadku guza), leki psychotropowe i psychoterapia (w przypadku problemów psychicznych) lub zmiana natężenia aktywności (w przypadku widzenia tunelowego generowanego przez wysiłek fizyczny).

Polecamy
WADY WZROKU w natarciu, czyli dlaczego nasze oczy są w coraz gorszej kondycji

WADY WZROKU w natarciu, czyli dlaczego nasze oczy są w coraz gorszej kondycji

Z badań wynika, że 10 mln Polaków nosi okulary, a milion soczewki kontaktowe. Aż 46 proc. uczniów szkół średnich ma ...

Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.03.2018

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami? Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami?

Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka. W...

więcej

125

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

123

Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

108

ZAPALENIE SPOJÓWEK - rodzaje, objawy i leczenie ZAPALENIE SPOJÓWEK - rodzaje, objawy i leczenie

Zapalenie spojówek,  zarówno bakteryjne, wirusowe, alergiczne czy grzybicze bądź wywołane przez...

więcej

108

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.