ZAĆMA: objawy. Metody usuwania katarakty

Konsultant: dr Anna Kamińska, Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
17 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zaćma (katarakta) to postępujące mętnienie soczewki oka. W 90 procentach przypadków jest wynikiem starzenia się organizmu, choć bywa też wadą wrodzoną. Mamy dobrą wiadomość dla osób, które mają zaćmę. Współczesna medycyna może przywrócić ostrość widzenia i uwolnić chorych od okularów. Jak przebiega leczenie zaćmy?

Zaćma (katarakta) to choroba atakująca przede wszystkim po 60. roku życia, ale zdarza się także młodszym - wtedy przyczyną są najczęściej urazy oka, praca w warunkach szkodliwych, kontakt oczu z chemikaliami, stany zapalne oka, przewlekłe choroby (np. cukrzyca) oraz przyjmowanie niektórych leków. Zaćmie nie można zapobiec, ale nie znaczy to, że każdy z nas zachoruje. Choroba prawie u każdego przebiega inaczej - niekiedy rozwija się przez kilka miesięcy, czasem długie lata. Efektem jest pogorszenie widzenia (może równocześnie zaatakować obie soczewki). Zaćmę łatwo rozpoznać. Na początek lekarz zakłada nam kolejne szkła korekcyjne i prosi, byśmy czytali konkretne rzędy cyfr i liter. Jeśli po wielu próbach nie udaje się dobrać szkieł, w których ostro widzimy, musi dokładnie przyjrzeć się soczewce.

Przyczyny zaćmy

Soczewka przypomina dysk - jest z obu stron wypukła. Dzięki takiej budowie może skupiać promienie świetlne dokładnie na siatkówce, a od tego zależy, czy widzimy ostro. Gdy jesteśmy młodzi, soczewka jest przezroczysta i elastyczna, doskonale widzimy więc z daleka i z bliska. Ale po czterdziestce traci elastyczność i aby coś przeczytać, musimy druk odsuwać od oczu. Wtedy problem rozwiązują okulary. Jeśli jednak przyczyną gorszego widzenia jest zaćma, szkła nie pomagają. A gdy soczewka zupełnie zmętnieje, jesteśmy w stanie odróżnić jedynie dzień od nocy, światło od cienia. Na szczęście sztuczne soczewki radzą sobie nawet z takimi przypadkami.

Objawy zaćmy

  • obraz staje się nieostry, a niewyraźnego widzenia nie likwidują coraz silniejsze szkła
  • jasne kolory wydają się ciemniejsze
  • lepiej widzisz o zmierzchu oraz przy zachmurzonym niebie; w jasnym świetle dziennym miewasz tzw. olśnienia
  • z czasem widzenie w nocy lub ciemnym pomieszczeniu jest niemożliwe

Ważne

Ważne

Ile kosztuje wszczepienie sztucznej soczewki?

Zabieg wszczepienia sztucznej soczewki (zwykłej, poprawiającej widzenie dalekie) jest refundowany przez NFZ. Wykonuje się go w szpitalach z oddziałami okulistycznymi lub ambulatoryjnie. W prywatnych klinikach i gabinetach okulistycznych zabieg na jednym oku kosztuje ok. 2,5-6 tys. zł. Nowoczesne soczewki są bardzo drogie (jedno oko - ok. 3600 zł), a NFZ nie refunduje takich zabiegów.

Zaćma: wskazania do operacji

Wiele osób jest przekonanych, że zaćma to jakaś powłoka, która przykrywa gałkę oczną. Gdyby ją zdjąć, widzenie wróciłoby do normy. Niestety, to nie tak. Żeby poprawić jakość widzenia, trzeba usunąć zmętniałą soczewkę i wszczepić sztuczną.

Domagaj się badań, które wykluczą początki zwyrodnienia plamki żółtej - wymiana soczewki na sztuczną może gwałtownie przyspieszyć rozwój AMD i nawet doprowadzić do utraty wzroku.

Zaćmy najlepiej pozbyć się jak najszybciej. Kiedyś z operacją czekano, aż katarakta "dojrzeje", czyli dojdzie do zupełnego zmętnienia. Teraz zabieg wykonuje się w każdym stadium choroby. Jest on prosty, skuteczny i rzadko powoduje powikłania. Można go przeprowadzić u każdego: u kilkutygodniowych dzieci (gdy zaćma jest wrodzona) i 100-latków. Jeśli okulista stwierdzi u nas zaćmę, nie zwlekajmy z zabiegiem. Może się ona bowiem przekształcić w zaćmę przejrzałą, której nieleczone powikłania mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Zaćma: metody operacji

Stosuje się dwie metody usuwania zaćmy: wewnątrztorebkową i zewnątrztorebkową. Pierwsza to już metoda historyczna, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki wraz z torebką, w której się znajduje. Usuniętą soczewkę zastępują szkła okularowe, zwykle bardzo silne, bo o mocy ok. +10 dioptrii. W chwili obecnej standardem jest zastąpienie zmętniałej soczewki sztuczną, nie tylko okularami.

Dziś najczęściej stosuje się metodę zewnątrztorebkową - pozostawia się torebkę i do niej wkłada sztuczną soczewkę. Tutaj możliwe jest zastosowanie najnowocześniejszej techniki: fakoemulsyfikacji (za pomocą płynu lub ultradźwięków rozbija się zmętniałą soczewkę a następnie usuwa ją), głowicy OZiL (która umożliwa usunięcie nawet bardzo twardej zaćmy) czy tzw. mikrocięcia (cięcie rzędu 1,5 mm, które pozwala na szybkie zagojenie rany).

Sztuczne soczewki są bardzo dobrze tolerowane przez organizm pacjenta, wyjątkowo pojawiają się powikłania, np. mętnieje tylna ściana torebki, którą przecina się specjalnym laserem. Nowoczesne soczewki są wyposażone w filtry UV, mają też lepsze parametry pozwalające na dobre widzenie. Jednak po operacji będziemy potrzebować okularów - ale jednej pary: do dali lub do czytania. Wyboru dokonuje się przed operacją, przy wyliczaniu przez lekarza mocy sztucznej soczewki. Wyjątkiem jest zastosowanie soczewki pseudoakomodacyjnej lub akomodacyjnej - w takim przypadku okulary nie będą potrzebne.

Pielęgnacja oczu po operacji zaćmy

Już od razu po operacji można normalnie poruszać się, kręcić głową, bez obawy, że soczewka wypadnie. Przez kilkanaście dni nie wolno jednak dotykać ani moczyć oka, by go nie zainfekować.

Pojawienie się bólu, zaczerwienienia oka, obrzęku, dokuczliwego światłowstrętu powinno skłonić pacjenta do wizyty u okulisty, aby ten sprawdził, co jest przyczyną takich objawów.

Na następną wizytę pacjent zgłasza się po 3 tygodniach i na kolejną – po 6, kiedy to można już dobrać odpowiednie okulary, jeśli będą potrzebne.

Do operowanego oka należy zakraplać krople z antybiotykiem. Zwykle przez pierwsze 3 dni krople podaje się co 2 godziny, a w kolejnym tygodniu 4 razy dziennie. Jeżeli wcześniej chory przyjmował krople przeciwjaskrowe lub sztuczne łzy, należy je stosować według ustalonego z lekarzem schematu.

Po zabiegu (mniej więcej przez miesiąc) niewskazane są intensywne ćwiczenia fizyczne oraz praca wymagająca dźwigania. Niewskazana jest też jazda na rowerze lub motorze, bieganie, gra w siatkówkę. Można spacerować, schylać się, a także nosić zakupy o wadze do 3-4 kg.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 27.06.2017

Komentarze (1 - 10 z 17)
józia, 12.05.2017 16.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam usuwaną zaćme 5 dni temu. Zabieg udany nie odczuwałam zadnego bólu podczas zabiegu ani po. Dodam że u mnie zaćme spowodował uraz chemiczny mam dopiero 35 lat. Jestem zapisana już na kolejny zabieg na drugie oko.
 
Grażyna, 19.08.2016 15.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie wybawieniem okazały się Czechy. Jak usłyszałam termin wyznaczony w Polsce, to aż mi się słabo zrobiło.. Ze strony zacma.cz dowiedziałam się, że są organizowane wyjazdy do kliniki Lexum w Ostrawie. My ze swojej strony płacimy tylko 499zł, resztę zwraca nam NFZ. Mamy za to badania, przejazd, pełną opiekę medyczną... Bez porówniania
 
Janka, 09.02.2016 14.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tam byłam i potwierdzam wspaniała opieka. Pozdrawiam.
 
Paula, 14.10.2015 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Profesor Omulecki, Łódź - przyjmuje na Księżym Młynie lub klinika w Katowicach.
 
Bibułka, 05.05.2015 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gracjan, polecam Ci bardzo wizytę u prof. Jerzego Szaflika. Na pewno jest jednym z najlepszych specjalistów w naszym kraju. Jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie wprowadził najnowocześniejszą metodę usunięcia zaćmy przy zastosowaniu lasera femtosekundowego.
 
GRACJAN, 17.02.2015 01.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM MAM ZAĆMĘ WRODZONĄ I MAM PODWÓJNY PROBLEM BO BYŁEM U PIĘCIU LEKARZY W POLSCE I SZOK . KAŻDY INNA DIAGNOZA DWÓCH POWIEDZIAŁO ŻE MAM ZAĆMĘ WRODZONĄ DWÓCH ŻE MAM ZDROWY WZROK A JEDEN POWIEDZIAŁ ŻE TO JASKRA CZY KTOŚ MOŻE MI WSKAZAĆ DOBREGO SPECJALISTĘ CZYTAŁEM ŻE ZA GRANICĄ SĄ PODOBNO TYLKO SPECJALIŚCI W CZECHOSŁOWACJI I SZWAJCARI CZY COŚ WIECIE NA TEN TEMAT
 
Alexandra, 24.01.2015 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tato też w klinice MML miał zabieg usunięcia zaćmy, bardzo polecam są tam dobrzy lekarzy i sumienne pielęgniarki. W porównaniu do innych klinik cenowo nie są drodzy a na sam zabieg kieruje lekarz po konsultacji, tato czekał tydzień.
 
iwa32, 13.01.2015 18.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy mogłabym wiedzieć ile kosztował pani mamę ten zabieg i ile mniej więcej musiała na niego czekać, dziękuję.
 
anka80, 13.06.2014 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tata juz ledwo widzial przez zaćmę w lewym oku. Jak poszlismy do lekarza, to oczywiscie okazalo sie, ze zabieg, owszem, moze byc zrobiony, ale za poltora roku :/ A potem okazalo się, ze prywatnie tez mozna sobie zoperowac oko na NFZ i operował go w końcu dr Różycki z Kliniki MML w Wawie, wydaje mi sie, ze to chyba nie jest jedyny zabieg na nfz u nich http://www.mml.com.pl/oferta/zabiegi-operacyjne/okulistyka/
 
Kala, 20.08.2013 11.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama miała operację zaćmy metodą fakoemulsyfikacji w Krakowie w Centre de la Vision. Na szczęście nie musiała długo czekać na operację i wszystko z powodzeniem udało się wyleczyć.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

145

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

133

Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami? Mroczki (muszki) przed oczami: przyczyny. Jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami?

Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka. W...

więcej

120

LASEROWA KOREKCJA WZROKU: fakty i mity LASEROWA KOREKCJA WZROKU: fakty i mity

Wady wzroku dotykają już prawie połowy Polaków. Chcesz na zawsze zdjąć okulary lub soczewki...

więcej

117

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.