Ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok

2015-04-23 10:46

Ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok są proste i nie wymagają nakładów finansowych. Jeśli będziesz je wykonywać codziennie, możesz skutecznie dbać o oczy, by służyły niezawodnie przez długie lata. Przedstawiamy sześć skutecznych ćwiczeń.

Ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok
Autor: Thinkstockphotos.com Codziennie wykonuj ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok.

Spis treści

 1. Ćwiczenia oczu - zbawienny relaks dla wzroku
 2. Ćwiczenia oczu: słońce, koła, ósemki
 3. Ćwiczenia oczu - joga przy komputerze

Kiedy warto wykonywać ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok? Gdy jesteś zmęczona lub przeżywasz silny stres, zwykle gorzej widzisz. Przed oczyma pojawiają się plamy, zygzaki, a obraz staje się nieostry.

W stresie masz też usztywnione mięśnie poruszające gałką oczną. Ich długotrwałe napięcie powoduje, że się męczą i gorzej spełniają swoje funkcje.

W latach 20. ubiegłego wieku amerykański okulista William H. Bates, twórca wizjonetyki (ćwiczeń relaksujących oczy), stwierdził, że napięcie jest głównym wrogiem oczu, dlatego jak najczęściej trzeba robić ćwiczenia rozluźniające.

Niektóre wady wzroku (krótkowzroczność i dalekowzroczność, zez) można wręcz korygować za pomocą określonych ćwiczeń odprężających. Systematycznie wykonywane ćwiczenia oczu mogą zmniejszyć wadę nawet o 20 proc.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na odprężenie oczu i umysłu jest tzw. palmowanie (z ang. palm – dłoń), opisane w ćwiczeniu 1.

Ćwiczenia oczu - zbawienny relaks dla wzroku

Gimnastykę oczu można robić gdziekolwiek, np. w trakcie kilkuminutowej przerwy w pracy, a nawet podczas jazdy autobusem. Ważne jest, by ćwiczenia były systematycznie powtarzane kilkanaście razy dziennie. Byłoby idealne, gdyby w ciągu dnia zajęły ci w sumie ponad pół godziny.

Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne lub soczewki, przed ćwiczeniami powinnaś je zdejmować.

Pamiętaj, by tę gimnastykę wykonywać tylko wówczas, gdy jesteś odprężona. Dlatego wzmacnianie mięśni oka powinien poprzedzić relaks: kilka głębszych oddechów, rozluźnienie mięśni karku (nawet krótki masaż), dłuższe patrzenie na kojącą zieleń w domu lub za oknem.

Ważne

Oczom szkodzi: złe oświetlenie, długie wytężanie wzroku (np. za małe litery), czytanie w pozycji leżącej, oglądanie TV w ciemności i w zbyt małej odległości od ekranu, suche powietrze oraz przebywanie na słońcu bez przyciemnianych okularów z filtrem.

Ćwiczenia oczu: słońce, koła, ósemki

Nikt nie powinien patrzeć prosto w słońce, ale "patrzenie" z zamkniętymi powiekami jest także zalecane w ćwiczeniach opracowanych przez doktora Batesa. Blask słońca pobudza nerwy siatkówki, krążenie krwi i sprzyja produkcji witaminy D.

 • W każdy słoneczny ranek powinnaś z zamkniętymi oczami "patrzeć" przez kilka minut w słońce. Przy tym powoli poruszaj głową: w górę i w dół, w prawo i w lewo, zawsze tak, aby promienie słoneczne padały na twarz ze wszystkich stron. Zanim oczy przyzwyczają się do tego ćwiczenia, mogą trochę boleć i łzawić. Możesz więc na początku przesłaniać dłonią raz jedno, a raz drugie oko.
 • Najzdrowszą dla oka figurą geometryczną jest koło. Przyklej na ścianie, na wysokości oczu, dużą, czarną kropkę. Stań w odległości około metra od niej. Patrz na nią, głęboko oddychając. Gdy zauważysz, że kropka zaczyna się w środku rozjaśniać, a wokół niej powstaje biała otoczka – przenieś wzrok na ścianę. Powinna się na niej „pojawić” biała kropka (odpowiednik tej czarnej, naklejonej na ścianie).
 • Oko odpręży się również i zrelaksuje, gdy wyobrazisz sobie przewróconą cyfrę osiem (albo znak nieskończoności) i będziesz wodzić wzrokiem po jej obwodzie. Ważne jest, aby ćwiczenie rozpocząć od lewej dolnej części brzuszka ósemki i prowadzić wzrok do skrzyżowania linii, kierując go ku górnej części prawego brzuszka.

Ćwiczenia oczu - joga przy komputerze

Gdy czujesz, że oczy są zmęczone, zasłoń je na chwilę dłońmi. By nawilżyć oczy, co pół godziny rób przerwy na szybkie mruganie. Jak najczęściej odrywaj wzrok od monitora i patrz w dal, najlepiej na zieleń za oknem.

Po godzinie pracy przed monitorem zrób 5-minutową przerwę. W tym czasie rysuj palcem na blacie biurka koła różnej wielkości, wodząc wzrokiem za palcem. Co pół godziny przenieś spojrzenie na dowolny przedmiot i obrysuj go wzrokiem.

Od czasu do czasu zastosuj "jogę" dla oczu, czyli spójrz kolejno: w górę, potem w dół, w lewo i w prawo, w górny lewy róg monitora i w jego górny prawy róg, w dolny lewy róg i w dolny prawy róg. Na koniec narysuj oczami koła - raz w jedną, raz w drugą stronę.

Zrób to koniecznie

6 prostych ćwiczeń wzmacniających wzrok

1. Palming (z ang. palm – dłoń)

 • Przysuń się do stołu lub biurka i oprzyj na blacie oba łokcie. Plecy i kark utrzymuj w jednej linii, nie pochylaj głowy do przodu. Aby zachować odpowiednią pozycję, pod łokcie możesz podłożyć książki.
 • Rozgrzej dłonie, pocierając je energicznie o siebie.
 • Przyłóż rozgrzane dłonie na otwarte oczy. Palce dłoni powinny zachodzić na siebie i krzyżować się na środku czoła. Zamknij oczy. Nie dotykaj zamkniętych powiek i nie uciskaj nosa.
 • Staraj się przywołać w pamięci miłe wydarzenie – spacer po lesie lub łące, coś co sprawiło ci przyjemność.
 • Po pewnym czasie zaczniesz widzieć czerń. Im głębsza, tym lepszy efekt ćwiczenia.
 • Po kilku minutach otwórz oczy, mrugając nimi intensywnie, posiedź chwilę, patrząc przed siebie. Zanim wstaniesz, oddychaj głęboko i powoli.

2. W prawo i w lewo

 • Zamknij powieki i rozluźnij mięśnie czoła.
 • Powoli przesuwaj oczy w prawo do momentu, gdy poczujesz napięcie mięśni gałki ocznej. Przez chwilę utrzymuj to napięcie.
 • Powtórz ćwiczenie, przesuwając teraz oczy w lewo.
 • Cały cykl powtórz pięć razy. Ćwiczyć trzeba bardzo wolno, dokładnie wykonując ruchy gałkami ocznymi.

3. Zaciskanie powiek

 • Weź głęboki oddech i zamknij oczy. Napnij mięśnie twarzy i szyi.
 • Zaciśnij mocno szczęki. Wstrzymaj oddech na kilka sekund, zaciskając mocno powieki.
 • Zrób szybki wydech, jednocześnie otwierając oczy i wytrzeszczając je. Otwórz również szeroko usta, wydając głośne westchnienie.
 • Powtórz wszystko trzy razy.

4. Ręka i ołówek (do tego ćwiczenia będzie ci potrzebny ołówek z zaznaczoną na nim kropką)

 • Zakryj lewe oko lewą dłonią, ale nie zamykaj go.
 • Weź ołówek w prawą rękę, wyprostuj ją i unieś na wysokość oka. Powoli zataczaj nim koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Śledź ruchy ołówka, patrząc na narysowaną na nim kropkę. Mrugaj i głęboko oddychaj. Wykonaj pięć obrotów ołówkiem.
 • Zataczaj teraz koła ołówkiem w przeciwnym kierunku.
 • Powtórz ćwiczenie, zakrywając prawą dłonią prawe oko, ołówek weź w lewą dłoń. Zataczaj nią koła najpierw w jedną, a następnie w drugą stronę. Najlepiej zaczynać ćwiczenie od zataczania małych kółek. Chodzi o to, aby oczy podążały za ołówkiem bez wysiłku.

Istotne jest zatrzymanie wzroku na kropce na ołówku, ale jednocześnie dostrzeganie też innych przedmiotów znajdujących się w polu widzenia.5. Blisko i daleko

 • Jeśli dużo czytasz lub pracujesz na komputerze, co godzinę odrywaj wzrok od książki czy monitora. Patrz przez chwilę na jakiś przedmiot położony daleko, a potem na inny leżący blisko. Powtórz to kilka razy.
 • Teraz zrób parę ruchów gałką oczną (głowa pozostaje w tym samym miejscu). Spójrz najpierw w górę, potem w dół, w prawo i w lewo. Powtarzaj kilka razy.

6. JezioroNa dużej kartce narysuj pofałdowany "brzeg" fikcyjnego jeziora, a jego taflę pomaluj na niebiesko. Powieś kartkę co najmniej metr od swoich oczu.Gdy poczujesz pieczenie oczu, spójrz na jezioro. Kilka razy objedź jego linię brzegową, nie poruszając głową. Powtarzaj ćwiczenie co godzinę, nawet jeśli nie odczuwasz zmęczenia.

miesięcznik "Zdrowie"