Odwarstwienie siatkówki grozi utratą wzroku

Konsultant:lek. med. Piotr Fryczkowski, okulista
48 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Odwarstwienie siatkówki jest w okulistyce traktowane tak samo jak w kardiologii zawał serca. Grozi utratą wzroku, a często rozwija się bezobjawowo. W grupie ryzyka są ludzie po 50. roku życia, osoby z cukrzycą, dużą krótkowzrocznością, AZS, a także ci, którzy urodzili się jako wcześniaki. Sprawdź przyczyny, objawy i metody leczenia odwarstwienia siatkówki.

Odwarstwienie siatkówki to niebezpieczne schorzenie, które grozi całkowitą i nieodwracalną utratą wzroku. Czas odgrywa tu niezwykle ważną rolę - przy pierwszych objawach choroby można bowiem przywrócić całkowitą lub bardzo dobrą ostrość widzenia. Dlatego nie wolno lekceważyć sygnałów, które świadczą o tym, że w którejś z warstw siatkówki doszło do uszkodzenia naczyń i wylewu, choć - niestety - takie sygnały nie zawsze się pojawiają.

Odwarstwienie siatkówki - objawy

Nie zwlekajmy ani godziny i jedźmy na ostry dyżur okulistyczny, gdy przeszkadzają nam latające muszki, czarny deszcz, kropki lub farfocle przed oczami. To znak, że w siatkówce powstała wyrwa, dziura i prawdopodobnie przerwane zostało naczynie krwionośne. Wylewająca się z niego krew jest widziana przez pacjenta w postaci czarnego deszczu. Przez nią przesącza się też płyn wypełniający wnętrze oka. Im większe uszkodzenie, tym szybciej płyn przecieka pod siatkówkę i zaczyna ona coraz bardziej się odwarstwiać.

Pierwszym symptomem zaczynającego się odwarstwienia bywają błyski pojawiające się zarówno w dzień, jak i w nocy. Albo chory nagle przestaje widzieć jedną stroną oka - tak, jakby miał na nim zasłonę (jej wielkość zależy od tego, jak duży fragment siatkówki uległ odklejeniu). Jeśli siatkówka odkleiła się po stronie skroni, nie widzimy częścią oka bliższą nasadzie nosa.

Upośledzenie widzenia jest związane ze sposobem, w jaki siatkówka jest odżywiana. Jedną trzecią składników odżywczych dostarczają naczynia krwionośne znajdujące się na jej powierzchni. Dwie trzecie pokarmu pochodzi z naczyń przebiegających wewnątrz gałki ocznej. 
Gdy siatkówka się odklei od wewnętrznej powierzchni ściany gałki, traci kontakt z naczyniami krwionośnymi, które ją odżywiają, i obumiera. To proces, którego nie da się odwrócić.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Siatkówka umożliwia widzenie

Siatkówka to najważniejsza część oka, dzięki której możemy rozpoznawać kształty i obrazy, czyli po prostu widzieć. Jest tkanką o grubości 0,25-0,4 mm, zbudowaną z dziesięciu warstw, przez które musi przejść wiązka światła. Gdy dotrze do ostatniej warstwy fotoreceptorów, które zmieniają energię świetlną na elektryczną, przekazywaną poprzez komórki dwubiegowe i zwojowe do mózgu - powstaje obraz. W siatkówce istnieją aż cztery rodzaje komórek nerwowych. Dzięki temu poprzez nerw wzrokowy docierają do mózgu impulsy i powstaje obraz, który potrafimy bezbłędnie rozpoznać. Tak zaczyna się proces widzenia.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Basia16, 06.06.2013 17:15
Najlepiej pomoże chyba tylko dobry okulista. Możesz go znaleźć dzięki http://www.znanylekarz.pl/ranking-lekarzy/okulistyka, poza prezentacją okulistów są tam również opinie o danym gabinecie okulistycznym i formularz rejestracji do lekarza.
Nie zarejestrowany, 06.03.2013 21:47
Witam mam wadę wzroku -2,5 na oko zarówno lewe jak i prawe, gram w piłkę nożną i jestem dość wysoki poprzez co często dochodzi do tego że zagrywam, odbijam piłki lecące, dośrodkowania itd głową jako że ostatnio wyczytałem,że przy wadzie wzroku bardziej możliwe jest oderwanie się siatkówki od oka jednak głownie przy większych wadach to czy przy wadzie jaką mam siatkówka jest na tyle rozciągnięta, że może do takiego oderwania dojść przy takich "uderzeniach piłki" głową? Czy ta wada jest stosunkowo niewielka poprzez co siatkówka nie jest zbytnio rozciągnięta i spokojnie mogę uderzać piłki głową? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
 

Ważne

Ważne

Rola siatkówki

Abyśmy mogli coś zobaczyć, milion włókien nerwowych musi zebrać wszystkie informacje pochodzące z całej powierzchni siatkówki i poprzez nerw wzrokowy (czyli biologiczny kabel zbudowany z miliona włókien nerwowych) przesłać do mózgu. W centralnym miejscu siatkówki, które odpowiada za widzenie szczegółów, znajduje się plamka żółta, zbudowana z sześciu warstw. Ponieważ jest cieńsza od siatkówki, promienie światła szybciej przez nią przechodzą. Jest zbudowana ze specjalnych fotoreceptorów nazywanych czopkami. To one gwarantują odróżnianie najmniejszych, najbardziej kolorowych i najbardziej precyzyjnych fragmentów, z których składa się obserwowany przez nas obraz. Precyzja widzenia wynika z tego, że każdy czopek, czyli fotoreceptor, jest zakończony oddzielnym nerwem, który błyskawicznie przesyła informacje do mózgu. W innych częściach siatkówki, które bezpośrednio nie uczestniczą w procesie widzenia, jeden nerw odbiera sygnały od kilkudziesięciu fotoreceptorów.

Odwarstwienie siatkówki - kto jest zagrożony?

Lekarze od lat zastanawiają się, dlaczego u niektórych osób dochodzi do rozdarcia, a następnie odwarstwienia siatkówki. Poza wrodzonymi wadami głównym winowajcą jest wiek. Z upływem lat zmienia się bowiem struktura siatkówki oraz ciała szklistego, które około 50. roku życia odłącza się od niej. Jeżeli łączące je włókna są nie dość elastyczne, może dojść do ciągnięcia i oderwania siatkówki. 
Dlatego każdy, kto ukończył 50 lat, powinien iść do okulisty i poprosić o zbadanie siatkówki, by uniknąć poważniejszych kłopotów. 
Proste badanie okulistyczne pozwoli ustalić, czy istnieją w siatkówce miejsca o obniżonej odporności, które mogłyby stać się przyczyną przedarcia, a następnie odwarstwienia.
Do uszkodzeń siatkówki dochodzi także w efekcie chorób, które upośledzają krążenie. Należy do nich np. cukrzyca. W grupie ryzyka są też ludzie cierpiący na atopowe zapalenie skóry. Z obserwacji medycznych wiadomo, że tę skłonność mają również osoby, które urodziły się jako wcześniaki. 
I jeszcze jeden czynnik podwyższonego ryzyka: odwarstwienie siatkówki pojawia się częściej przy krótkowzroczności powyżej minus cztery dioptrie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 48)
pablo, 24.09.2014 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szkoda tylko, że wujek na SOR po zgłoszeniu braku widzenia na 1 oko (w ogóle) został odesłany do domu z informacją by zgłosił się na następny dzień do okulisty. Ten był w szoku. I co teraz - sądzić się, kłócić...? Taką oto mamy służbę zdrowia... Minęło 3 dni od zdarzenia do zabiegu... Ciekawe jak to się skończy.
 
moskwiczka, 23.06.2014 17.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja ciocia ma 62 lata i również odkleja jej się siatkówka przez torbiel która jest tuż za nią, proszę o kontakt do dobrego lekarza okulisty na priv. moskwiczka244@wp.pl
 
marianna, 10.06.2014 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
10.06.2014 tez mam problem z siatkowkamialam 4 operacje ale musze prowadzic ozczedny tryb zycia narazie jest okale w prawym oku pojawily sie mety lewe oko bylo operowane wlasnie 4 razy to tyle
 
Leszek Borek, 19.01.2014 11.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po nocy moje oko prawe przestało dobrze widzieć-stało się mocno czerwone z załona od strony nosa i błyskami swiatła.Nie nawidze chodzić po lekarzach- pieczenie, swędzenie,złe widzenie -spowodowały ze poszedłem do Okulisty.W/w natychmiast wysłała mnie do Szpitala wojewódzkiego w Siedlcach.Po obejrzeniu oka pani Ordynator skierowała mnie :do Lublina lub Warszawy do kliniki.Wybrałem Lublin i Klinike Okulistyczna Prof.doc.dr nauk medycznych Robert Rejdka.Zdumiała mnie profesjonalna kadra lekarska i przemiła obsługa pielęgniarska.Przyjechałem do Lublina w dzień sylwestrowy-Profesor / człowiek wybitny- w wieku 40-latek -taki tytuł i niesamowite doświadczenie praktyczne / podjał decyzje o operacji i ja wraz z zespołem wykonał.Efekt> widze lepiej niż przed operacją>stan 3 tygod. po operacji.Jeśli ktoś z państwa ma problem z siatkówką oka w Polsce >jedzcie Ludzie do Lublina do Prof.REJDKA >ten człowiek to wasza gwarancja na odzyskanie dobrego widzenia.Panie Minisrze Arłukowicz Doceń Pan wybitnego fachowca z polski wschodniej> znakomitego kontynuatora >wybitnego OKULISTY Światowej sławy> Prof.KRWAWICZA.
 
Kasia, 25.12.2013 11.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proszę o kontakt na prive. mam podobną sytuację. email: catrina969@onet.eu pozdrawiam
 
Barbara, 15.11.2013 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie też oderwała się siatkówka, mam tylko na oku fioletową plamę, nic nie widzę. Lekarz mi powiedział, że nie ma szans na leczenie, ale skierował mnie do lekarza do Kobylanki k/Poznania i tam mam uzyskać odpowiedź czy mam szanse na jakieś leczenie i pomoc. Mam nadzieję że wszystko będzie dobrze i jakieś światełko zobaczę.
 
Dominika, 05.08.2013 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój chłopak dzisiaj miał robioną 2 już witrektomię.... Tym razem wpuścili mu olej 5000 a nie 1000 jak poprzednio.. Nie mam pojęcia jak to dalej będzie... Praca odpada... A jeszcze czeka Go 2.oko do tej samej operacji...Strasznie się boję... Osobiście polecam Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu to tego typu zabiegów. Najlepszymi lekarzami są moim zdaniem Pani dr Zając oraz Pan dr Szaliński.
 
Wiktoria, 25.02.2013 14.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam też odwarstwienie siatkówki z rozdarciem i czekam na zabieg. Niestety mi siatkówka walnęła po upadku,poprostu do połowy prawego oka mam zasłonkę. Boję się tego zabiegu jak diabli,zwłaszcza że okulista mówi że i tak mogę mieć ubytki wzroku,słowem szambo.Najbardziej wkurza mnie ta bezczynność czyli tzw.oszczędzający tryb życia.
 
Aleksander, 14.12.2011 16.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Składam Serdeczne podziękowanie za uratowanie oka z odwarstwioną siatkówką ordynatorowi "Weuiss Klinic " Chorzów ul. Wiejska 4 Dr Wojciechowi Mydze oraz całemu personelowi . Sołtysik Aleksander Lublin XII 2011
 
Andy, 08.12.2011 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od przeszło tygodnia coś się dzieje z moim prawym okiem-widzę normalnie ale gdy wodzę gałką oczną od nosa w prawo i tak samo - od góry w dół - widzę delikatny czarny obrys elipsy. A zaczęło się to przed tygodniem - błyskami, które ustąpiły. Jestem w tej chwili poza miejscem zamieszkania - czy powinienem natychmiast zgłosić się do okulisty? Proszę o pomoc, mój e-mail: an.tabor@interia.eu
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Grudki i guzki na powiekach, drżenie i obrzęk powiek, przekrwione spojówki mogą być objawem chorób oczu Grudki i guzki na powiekach, drżenie i obrzęk powiek, przekrwione spojówki mogą być objawem chorób oczu

Oczy to jeden z najbardziej zapracowanych organów. Ale oczy to także lustro, które odzwierciedla...

więcej

9726

CHOROBY OCZU - objawy, przyczyny i leczenie CHOROBY OCZU - objawy, przyczyny i leczenie

Problemy ze wzrokiem mogą zwiastować schorzenia układu krążenia, cukrzycę czy miażdżycę albo...

więcej

19620

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

35243

Męty ciała szklistego: przyczyny i leczenie zmętnienia ciała szklistego Męty ciała szklistego: przyczyny i leczenie zmętnienia ciała szklistego

Męty ciała szklistego (fachowo zmętnienie ciała szklistego) objawiają się zwykle w postaci...

więcej

8121

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Szansa na ciążę przy takiej zmianie tabletek jest niewielka. Zaleca się jednak dodatkową metodę do końca cyklu.

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 19, 2014

wszyscy polecali mi błonnik bo moim głownym problemem była bardzo powolna przemiana materii ale działał on intensywnie i co parę dni także nie czułam się z tym dobrze, za to Novoslim wpływa na pracę jelit regularie przez co czujesz się lepiej jak dla mnie to numer 1

data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.