O czym świadczy BÓL OCZU? Przyczyny bólu oczu

Konsultant: dr n. med. Piotr Fryczkowski, okulista
42 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Ból oczu może sygnalizować niegroźną dolegliwość wywołaną na przykład przeciążeniem wzroku czy podrażnieniem spojówek, ale także może oznaczać poważną chorobę oczu, taką jak jaskra lub zapalenie nerwu wzrokowego. Dlatego bólu oczu nigdy nie należy lekceważyć.

Ból oczu może towarzyszyć zapaleniu spojówek

Zapalenie spojówek może być reakcją alergiczną, towarzyszyć nieżytowi górnych dróg oddechowych lub zakażeniu drobnoustrojami. Ból jest niewielki, bardziej dokucza pieczenie. Oczy są zaczerwienione, wrażliwe na światło i łzawią. W kąciku oka gromadzi się ropna wydzielina. 
» Nasza rada: Jeżeli po 3 dniach stosowania kropli dostępnych bez recepty nie odczuwasz poprawy, idź do lekarza. Również wtedy, gdy zapalenie spojówek często się powtarza (trzeba ustalić tego przyczynę).

Jaskra - nagły atak powoduje silny ból

Silny ból oka pojawia się nagle i promieniuje do kości twarzy, a niekiedy aż na tył głowy. Dochodzi do utraty ostrości widzenia, postrzeganiae tęczowych kół wokół źródeł światła. Oko jest silnie czerwone. Przy ataku jaskry mogą wystąpić nudności (czasem wymioty), obfite pocenie się i zwolnienie akcji serca. Powodem ataku jaskry jest niekontrolowany wzrost ciśnienia w gałce ocznej. 
» Nasza rada:  Gdy dopadnie cię atak jaskry usiądź, nie opuszczaj głowy, trzymaj ją wysoko, weź lek przeciwbólowy. Wezwij pogotowie ratunkowe albo jedź na ostry dyżur. Skutecznej pomocy udzieli tylko okulista.

Zapaleniu błony naczyniowej towarzyszy ból oczu

Zapalenie błony naczyniowej objawia się bólem oczu i głowy, a także złym widzeniem, czasem znacznym wzrostem ciśnienia w oku. Powodów tej choroby oczu jest wiele. Do najczęściej spotykanych należą zaniedbane zęby (ze zmianami chorobowymi przy korzeniach) oraz niedoleczone migdałki. Jednak w większości przypadków przyczyny zapalenia błony naczyniowej nie udaje się ustalić. Wiadomo tylko, że zapalenie to częściej występuje u osób z chorobami tkanki łącznej, takimi jak np. reumatyzm, przewlekły gościec stawowy. Bakterie (gronkowiec i paciorkowiec) atakują wtedy, gdy osłabnie odporność organizmu – przenikają do krwi i osiedlają się w tkankach silnie unaczynionych, do których należy też błona oka.
» Nasza rada: Wybierz się do okulisty, ponieważ trzeba jak najszybciej zastosować odpowiednie leki. Dobiera się je w zależności od miejsca usytuowania zapalenia. Mogą to być antybiotyki, sulfonamidy, kortykosteroidy lub środki poszerzające źrenice.

Zespół suchego oka objawia się uciskiem i lekkim bólem w oku

Zespołowi suchego oka najczęściej towarzyszy ucisk i lekki ból w oku. Spojówki są przekrwione. Można też tracić ostrość widzenia. Powodem zespołu suchego oka jest niedostateczna ilość łez lub ich nieprawidłowy skład – więcej w nich wody niż składnika zatrzymującego ją na powierzchni oka (wtedy oczy łzawią). 
» Nasza rada: Unikaj pomieszczeń klimatyzowanych i nie siedź długo przed telewizorem. Jeśli pracujesz przy komputerze, zakładaj okulary ochronne. Korzystaj w ciągu dnia z kropli typu sztuczne łzy. Gdy to nie pomaga, idź do okulisty, który może zaproponować np. założenie specjalnych zatyczek do kanalików łzowych.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Ankol, 21.03.2017 11:31
Ja w przypadku bólu oczu używam kropli Hialeye, można je w aptekach łatwo kupić bez recepty. Nie są drogie, może warto spróbować? jak to poważniejszy ból to już okulista będzie konieczny, chodź do okulisty zawsze mimo wszystko i tak pójść chociażby żeby sprawdzić "profilaktycznie" czy wszystko jest ok.
Nie zarejestrowany, 08.03.2017 10:13
Powinieneś ten dziwny ból w oczach koniecznie skonsultować z dobrym okulistą. Ja chodzę aktualnie do gabinetu Oko akcent w Krakowie, gdzie przyjmuje pan doktor Hanarz. W pełni mu ufam jeśli chodzi o sprawy wzroku, bo to bardzo dobry specjalista.
 

Zapalenia nerwu wzrokowego - towarzyszą im bóle przy poruszaniu okiem

Może wystąpić zarówno w widocznej, jak i niewidocznej dla lekarza części oka. Niezależnie od miejsca usytuowania każde zapalenie nerwu wzrokowego prowadzi do osłabienia ostrości widzenia i słabego rozpoznawania kolorów. Dodatkowo może się pojawić ból przy poruszaniu okiem, co jest skutkiem obrzęku osłonek nerwu wzrokowego, dotykających do mięśni poruszających gałką oczną. Zapalenie nerwu wzrokowego, które dotyczy pozagałkowego fragmentu oka, często jest pierwszym objawem stwardnienia rozsianego.
» Nasza rada: Zgłoś się do okulisty, by ocenił, czy rzeczywiście cierpisz na zapalenie nerwu wzrokowego – jeśli tak, zaleci odpowiednie leczenie. Natomiast gdy będzie podejrzewał schorzenie ogólne, skieruje cię na dodatkowe badania i do neurologa.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Jak organiczyć szkodliwe działanie KOMPUTERA na OCZY

Jak organiczyć szkodliwe działanie KOMPUTERA na OCZY

Zespół suchego oka: leczenie

Zespół suchego oka: leczenie

Zespół suchości: gdy błony śluzowe wysychają

Zespół suchości: gdy błony śluzowe wysychają

Test Schirmera - badanie pomocne w diagnostyce zespołu suchego oka

Test Schirmera - badanie pomocne w diagnostyce zespołu suchego oka

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA (ZSO): gdy OCZY pieką i są suche

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA (ZSO): gdy OCZY pieką i są suche

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 22.05.2013

Komentarze (1 - 10 z 42)
Aldona, 29.05.2016 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Halina, muszę ci przyznać rację, naprawdę pomagają i oko tak nie wysycha. Dla mnie rewelacyjne.
 
motyka, 02.12.2015 01.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
lekarze,jak Cie nie rozumieja to biora Cie za symulantke.
 
Oliwia, 13.10.2015 07.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też długo pracuję przed komputerem i od kiedy zakupiłam specjalnie okulary z filtrami oczy nie przemęczają mi się tak bardzo. Ważna jest co godzinę przerwa przynajmniej 5,10 min aby oczy mogły odpocząć. Najlepiej wybrać się do specjalisty profesjonalna obsługa która przeprowadziła badania wzroku i dobrali mi odpowiednie okulary.
 
jamana, 30.09.2015 12.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też dużo czasu siedzę przed komputerem i oczy często mam zmęczone, wysuszone i podrażnione. Nie dałabym rady wytrzymać, gdybym nie nawilżała oczu regularnie kroplami
 
Marysia, 02.09.2015 10.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma sprawy ;) krople się nazywają systane ultra a odprominnik jest creatosa, ja akurat używam bio info 4, tego co mi wiadomo jest ich kilka, my postawiliśmy na ten ponieważ skupia się w dużym stopniu na negatywne oddziaływanie komputera.
 
Ewka, 02.09.2015 08.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No własnie.... Mam ten sam problem... Marysiu czy mogłabyś jednak sprawdzić co to za krople? Byłabym wdzięczna i napisz mi jeszcze proszę jakich odprominników używasz, jakiej firmy. Poczytałam o tym trochę w necie i sądzę, że to ma rację bytu.
 
Marysia, 01.09.2015 14.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też miałam duży problem z oczami. Kilka miesięcy temu zmieniłam pracę i teraz całymi dniami siedzę przed komputerem. Na początku zauważyłam zaczerwienienie, potem doszło pieczenie, czułam okropny ból przy mruganiu. Nigdy wcześniej nie stosowałam żadnych kropli więc nawet nie wiedziałam, po które mam sięgnąć. Pomógł mi narzeczony, od urodzenia ma problem z oczami i zawsze się wspierał taki specyfikami więc zdałam się na niego i muszę przyznać podziałało, dodatkowo jakiś czas temu zainwestował też w odpromiennik, też siedzi ciągle przed komputerem więc postanowiliśmy wypróbować ponieważ jeżeli chodzi o promieniowanie to same krople nie wystarczą. Odkąd z niego korzystamy widzimy wyraźną poprawę.
 
dfj, 10.04.2015 19.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja niestety silny ból czuje od słońca .... gdy tylko robi się słonecznie na dworze to ja w domu "płacze" z bólu :/
 
margaret, 25.02.2015 17.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie bolą oczy od siedzenia cały dzień przed komputerem. Na szczęście zawsze mam przy sobie krople i jak je sobie zakrople, to oczy są nawilżone i przestają boleć.
 
Grażyna, 06.11.2014 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przesyłam link co na ten temat bólu oczu mówi medycyna naturalna, może pomoże http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_leczenie_oczu_-_domowe_metody.html
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

267

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

256

ZAPALENIE SPOJÓWEK - objawy i leczenie ZAPALENIE SPOJÓWEK - objawy i leczenie

Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy: oczy pieką i łzawią, czasem pojawia się...

więcej

254

CIENIE POD OCZAMI objawem choroby? Na jakie choroby wskazują sińce pod oczami? CIENIE POD OCZAMI objawem choroby? Na jakie choroby wskazują sińce pod oczami?

Czy cienie pod oczami mogą być objawem choroby? Według specjalistów chorób wewnętrznych tzw. sińce...

więcej

240

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

W każdej chwili można zaprzestać stosowania Evry. Jeśli zrobi się to jeszcze przed zakończeniem cyklu, to może pojawić się krwawienie i na jakiś czas zaburzyć cykl miesiączkowy. O ponownym...

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.