Glejak - pierwotny nowotwór mózgu: objawy i leczenie guza mózgu

16 komentarze
Autor: ap

Glejaki to nowotwory mózgu i rdzenia. Glejaki wywodzą się z komórek glejowych, tworzących zrąb tkanki nerwowej. Glejaki stanowią około 70 procent wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych i główną przyczynę zgonów w tej grupie guzów mózgu. U dzieci guzy mózgu stanowią po białaczkach jedną z częstszych chorób nowotworowych - aż około 20 procent wszystkich nowotworów wieku dziecięcego.

Glejaki to grupa obejmująca różnorodne nowotwory mózgu i rdzenia, co wynika z różnic w budowie poszczególnych komórek glejowych, pełniących wobec neuronów funkcje podporowe, odżywcze oraz naprawcze). Im glejak jest bardziej odgraniczony od sąsiadujących tkanek, a tym samym mniej rozlany (naciekający), tym łatwiejszy jest chirurgiczny zabieg usunięcia (resekcja). Stosuje się również chemioterapię, radioterapię (brachyterapia i teleradioterapia, w tym gamma knife) oraz terapie eksperymentalne – m.in. terapie genowe, immunoterapie czy wirusoterapie. Jakie są objawy glejaka? Jak leczy się takie guzy mózgu?

Glejak: rodzaje guza mózgu

Glejak może rozrastać się z:

  • komórek szeregu astrocytarnego (glejak wielopostaciowy, gwiaździak anaplastyczny, włókienkowy i włosowatokomórkowy)
  • komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiak) - około 10 procent glejaków
  • komórek wyściełających komory mózgu (wyściółczak) - około 7 procent glejaków
  • komórek zarodkowych (rdzeniak)– występuje zwykle u dzieci, lokalizując się w móżdżku, choć bywa rozpoznawany także u dorosłych. Charakteryzuje się szybkim rozrostem, jest promienioczuły.
Nie przegap

Glejaki: objawy guza mózgu

Objawy kliniczne zależą przede wszystkim od tego, w którym miejscu pojawił się guz:

  • objawy ogólne (objawy wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego – bóle głowy, nudności i wymioty najbardziej nasilone rano, zespół psychoorganiczny – osłabienie sprawności umysłowej, zaburzenia pamięci, uogólnione napady padaczkowe; obrzęk mózgu)
  • objawy ogniskowe, specyficzne dla lokalizacji guza (niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, objawy móżdżkowe – np. zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwów czaszkowych, ogniskowe napady padaczkowe)

Glejak wielopostaciowy: objawy, leczenie rokowania

Najczęstszym glejakiem i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym jest glejak wielopostaciowy. Rozwija się w półkulach mózgu, najczęściej w płacie czołowym i skroniowym, co może objawiać się:

  • zmianą osobowości chorego,
  • zaburzeniami funkcji psychicznych,
  • afazją
  • napadami padaczkowymi.

Występuje on u osób starszych i cechuje się bardzo dużą złośliwością – bez leczenia prawie wszyscy chorzy umierają w ciągu trzech miesięcy. Po zastosowaniu leczenia skojarzonego, czyli operacji chirurgicznej i radioterapii udaje się wydłużyć okres przeżycia do roku. Tylko 5 procent chorych osiąga długoletnie przeżycie.

Glejaki: gwiaździaki, skąpodrzewiaki i wyściółczaki

U młodych dorosłych rozwijają się gwiaździaki: włókienkowe, które często przekształcają się w glejaka wielopostaciowego oraz włosowatokomórkowe, które są guzami łagodnymi, a także naciekające półkule mózgu skąpodrzewiaki i zlokalizowane w komorze IV wyściółczaki. Podstawą leczenia każdego z nich jest zabieg operacyjny z możliwie jak najpełniejszą resekcją guza uzupełniany często radioterapią. Rokowanie zależy od radykalności operacji, ale przeżycie 5-letnie udaje się uzyskać średnio u ponad 65 procent chorych.

Glejaki wieku dziecięcego: rodzaje i leczenie

Glejaki wieku dziecięcego to najczęściej rdzeniaki umiejscowione w móżdżku, wyściółczaki zlokalizowane podnamiotowo i gwiaździaki włosowatokomórkowe. Guzy te leczy się chirurgicznie, u małych dzieci uzupełnia chemioterapią, u starszych radioterapią. Pięć lat po zakończeniu terapii przeżywa ok. 60% dzieci.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 07.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 16)
kama83, 26.01.2015 20.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W pazdzierniku 20014 moj Tata zmarl na glejaka. Chorowal 16 m-cy. Operacja,radioterapiia,chemioterapia... i nic... Straszna choroba, wszystko co sie robi jest wylacznie przedluzeniem zycia.
 
toflerek, 31.12.2014 02.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja przyjaciółka miała glejaka, nie dało się z tych cholerstwem nic zrobić. Jest jednak coś takiego jak preparat LAIF 612, Prof. Dr. med. Siegfried Vogel od lat walczy z glejakiem w Berlinie właśnie za pomocą tego leku. Może coś pomoże. Powodzenia!
 
Sławek, 27.12.2014 19.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie chcę Pani dołować, ale na to kures......o nie ma ratunku. Jak chce Pani pogadać: nowak.slawek@wp.p
 
malaga2568, 17.12.2014 23.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż ma glejaka wielopostaciowego (IV stopień) Jak "zdobyć " olej RSO z konopi ? Bardzo proszę o kontakt na maila: malaga2568@gmail.com Błagam o pomoc !!!!!
 
elzbieta, 01.12.2014 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moi drodzy, może to komuś się nie spodoba, ale bardzo polecam modlitwę, bo ona czyni cuda, tzn. Pan Bóg. Nie pisze tego tak sobie, ale z własnego doświadczenia. Bóg też kieruje i nami i lekarzami. zaczynajmy od Niego, a będzie nam łatwiej znieść wszystko, co nam pośle. W Jego rękach jest nasze życie i śmierć. Życzę dużo siły wszystkim chorym i ich opiekunom.
 
Anna Sokołowska, 01.12.2014 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosze nie stosuj populistycznych sztuczek, rodem jak z "torii spiskowej dziejów" ....nie mamy wpływu na to, ale na podzielenie się opinią o cyzmś co faktycznie nam pomogło, a może pomóc tez innym - czemu nie- zgadam się z mad83- mojemu znajomemu też pomogł dr burzynski, terapia bez ingerencji chirurgicznej, oparta na dedykowanej kombinacji leków ( czyli tzw. chemii), która umożliwiała normalne funcjnowoanie; obecnie śladowe dawki leku + aktywnośc fiyczna, b. dobre i madre odzywianie , suplement A 10 opracowany w klinice dr. burzynskiego . polecam
 
Anna Sokołowska, 01.12.2014 11.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mojego znajomego wyleczył...be zinterwencji chirurgicznej, leczenie trwało rok, konieczne 3 wizyty w stanach - kilka dni każda; teraz jest dobrze, sytuacja opanowana; USA< Houston, Texas Burzynski Clinic- na poczatek za drobną opłatą można przesłąć wyniki i poprosić o konsultację medyczną doktora, on moze pomóc w ustaleniu kierunku leczenia (ale najważniejsze to jeśli jest to możliwe, nie dać się zoperować )
 
felicja, 28.11.2014 23.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
takie momenty w życiu sprawiają, że stajemy się niestety bezsilni, dlatego ie nalezy lekcjoważyć objawów wszelkiego typu, bo może to być cos poważniejszego niż nam się wydaje.
 
A.k, 27.11.2014 00.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To są bzdury.Przykro mi pisać ale taka jest prawda.Moja siostra od wykrycia tego cholerstwa żyła 6 miesięcy.Operacja była,po miesiącu nawrót z podwojoną siłą,guz olbrzymi,potem radioterapia i wyłączanie poszczególnych części pracy mózgu.Ta bezradność i niemoc to najgorsze...potem oczekiwanie na śmierć.... A teraz przynajmniej nie męczy się,bo co to za życie,wegetacja i nic więcej....to przykre
 
nikos, 09.11.2014 21.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
smutne jest to ze na ludzkim nieszczęściu niektórzy ludzie próbują zarobić proponując im gówno warte preparaty bo wiedzą że tonący brzytwy się chwyta eh...
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą

Chłoniak to nowotwór układu chłonnego, który daje niespecyficzne objawy, najczęściej przypominające...

więcej

26093

Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny

Rak szyjki macicy jest niebezpieczny głównie dlatego, że stan przedrakowy nie daje żadnych objawów....

więcej

33361

Mastopatia, torbiele, gróczolakowłókniaki - łagodne zmiany w piersiach Mastopatia, torbiele, gróczolakowłókniaki - łagodne zmiany w piersiach

Zmiany w piersiach&nbsp;nie zawsze muszą oznaczać raka piersi. Jeżeli dotykając piersi, wyczujesz...

więcej

24475

Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit

Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg...

więcej

30511

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 30, 2015

Hahah!! :D a gów*o prawda! "Dieta białkowa a dieta bogata w białko to różnica" http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/dieta-bialkowa-na-mase-miesniowa-jedzenie-bogate-w-bialko-pomaga-wyrze_39927.html

data

Styczeń 29, 2015

Martusia, woda tylko w butelkach szklanych. Dobra jest Jurajska, Cisowianka. Omijamy w plastikach, wiadomo - BISFENOL! Natomiast jeśli szukasz wapnia, najlepiej co się da, posypywać zmielonymi skorupkami jaj. Jaja od kur z wolnego wybiegu, a proszek samemu zrobić.

data

Styczeń 29, 2015

jak dla mnie Sesjia Fruiti to trafny wybór. spróbowalam i schudłam przez miesiąć 10 kg. Dawniej trułam się innymi środkami, które nic nie dawały. Teraz jestem zadowolona i również polecam

data

Styczeń 29, 2015

Podstawą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest po prostu zdrowy tryb życia. Odpowiednie odżywianie, odpowiednia dawka ruchu - nie żadne tabletki. Polecam również konsultację z dobrym dietetykiem

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.