Glejak - pierwotny nowotwór mózgu: objawy i leczenie guza mózgu

22 komentarze
Autor: ap

Glejaki to nowotwory mózgu i rdzenia. Glejaki wywodzą się z komórek glejowych, tworzących zrąb tkanki nerwowej. Glejaki stanowią około 70 procent wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych i główną przyczynę zgonów w tej grupie guzów mózgu. U dzieci guzy mózgu stanowią po białaczkach jedną z częstszych chorób nowotworowych - aż około 20 procent wszystkich nowotworów wieku dziecięcego.

Glejaki to grupa obejmująca różnorodne nowotwory mózgu i rdzenia, co wynika z różnic w budowie poszczególnych komórek glejowych, pełniących wobec neuronów funkcje podporowe, odżywcze oraz naprawcze). Im glejak jest bardziej odgraniczony od sąsiadujących tkanek, a tym samym mniej rozlany (naciekający), tym łatwiejszy jest chirurgiczny zabieg usunięcia (resekcja). Stosuje się również chemioterapię, radioterapię (brachyterapia i teleradioterapia, w tym gamma knife) oraz terapie eksperymentalne – m.in. terapie genowe, immunoterapie czy wirusoterapie. Jakie są objawy glejaka? Jak leczy się takie guzy mózgu?

Glejak: rodzaje guza mózgu

Glejak może rozrastać się z:

  • komórek szeregu astrocytarnego (glejak wielopostaciowy, gwiaździak anaplastyczny, włókienkowy i włosowatokomórkowy)
  • komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiak) - około 10 procent glejaków
  • komórek wyściełających komory mózgu (wyściółczak) - około 7 procent glejaków
  • komórek zarodkowych (rdzeniak)– występuje zwykle u dzieci, lokalizując się w móżdżku, choć bywa rozpoznawany także u dorosłych. Charakteryzuje się szybkim rozrostem, jest promienioczuły.
Nie przegap

Glejaki: objawy guza mózgu

Objawy kliniczne zależą przede wszystkim od tego, w którym miejscu pojawił się guz:

  • objawy ogólne (objawy wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego – bóle głowy, nudności i wymioty najbardziej nasilone rano, zespół psychoorganiczny – osłabienie sprawności umysłowej, zaburzenia pamięci, uogólnione napady padaczkowe; obrzęk mózgu)
  • objawy ogniskowe, specyficzne dla lokalizacji guza (niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, objawy móżdżkowe – np. zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwów czaszkowych, ogniskowe napady padaczkowe)

Glejak wielopostaciowy: objawy, leczenie rokowania

Najczęstszym glejakiem i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym jest glejak wielopostaciowy. Rozwija się w półkulach mózgu, najczęściej w płacie czołowym i skroniowym, co może objawiać się:

  • zmianą osobowości chorego,
  • zaburzeniami funkcji psychicznych,
  • afazją
  • napadami padaczkowymi.

Występuje on u osób starszych i cechuje się bardzo dużą złośliwością – bez leczenia prawie wszyscy chorzy umierają w ciągu trzech miesięcy. Po zastosowaniu leczenia skojarzonego, czyli operacji chirurgicznej i radioterapii udaje się wydłużyć okres przeżycia do roku. Tylko 5 procent chorych osiąga długoletnie przeżycie.

Glejaki: gwiaździaki, skąpodrzewiaki i wyściółczaki

U młodych dorosłych rozwijają się gwiaździaki: włókienkowe, które często przekształcają się w glejaka wielopostaciowego oraz włosowatokomórkowe, które są guzami łagodnymi, a także naciekające półkule mózgu skąpodrzewiaki i zlokalizowane w komorze IV wyściółczaki. Podstawą leczenia każdego z nich jest zabieg operacyjny z możliwie jak najpełniejszą resekcją guza uzupełniany często radioterapią. Rokowanie zależy od radykalności operacji, ale przeżycie 5-letnie udaje się uzyskać średnio u ponad 65 procent chorych.

Glejaki wieku dziecięcego: rodzaje i leczenie

Glejaki wieku dziecięcego to najczęściej rdzeniaki umiejscowione w móżdżku, wyściółczaki zlokalizowane podnamiotowo i gwiaździaki włosowatokomórkowe. Guzy te leczy się chirurgicznie, u małych dzieci uzupełnia chemioterapią, u starszych radioterapią. Pięć lat po zakończeniu terapii przeżywa ok. 60% dzieci.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 07.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 22)
MAciej, 23.03.2015 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tata niestety zmarl na glajaka. Diagnozę dostał dopiero po wylewie. Z tego co się dowiedziałem to noc poprzedzającą wylew bardzo go głowa bolała. Był typem mruka. Nie narzekałby na nic. Poraz pierwszy w życiu skarżył się że coś go boli. Musiało być naprawdę źle. Rano wstał normalnie i pojechał do pracy. Ok 10:00 był telefon że zasłabł. o 18:00 był już w śpiączce. Walczył niecały tydzień. Nawet modlitwa nie pomogła. Lekarze powiedzieli że lepiej dla niego że szybko odszedł. Mówili że ma 1% na wyjście z tego. Mówili tak na pocieszenie. Niestety był nieświadomy jak się z nim żegnaliśmy. Zmarł nad ranem :( smutne... Miał 48 lat. Jak ktoś chce pogadać to piszcie: helmetboy@wp.pl
 
MD, 06.03.2015 16.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich chorujących i ich bliskich dotkniętych tą straszną chorobą. U mojego ojca po chorowaniu około dwóch miesięcy w domu i wizycie u lekarza, wczoraj po kolejnej wizycie tym razem u neurologa i skierowaniu do szpitala stwierdzono raka mózgu. Spał całymi dniami - silne bóle głowy, nie mógł jeść, częste wymioty na okrągło i zamkniętą powiekę w prawym oku.
 
maria, 03.03.2015 10.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój lekarz nic nie wie o konopi, dostałam skierowanie do gamma knife, będę miała darmowy zabieg, ale troszkę muszę poczekać. Profesor Ząbek dał mi nadzieję na normalne życie. Nie mogę doczekać się zabiegu.
 
kasia w, 10.02.2015 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
olej z konopii to nie jest to ,chodzi raczej o ekstrakt z konopii który zawiera THC, nie dostaniecie tego w polsce legalnie. Jedyna możliwośc to lek o nazwie SATIVEX dostepny na recepte, bardzo drogi, wlasnie zalatwiam recepte dla męza, tez ma glejaka IVstopia, jest juz po drugiej operacji, odnowił mu się w ciągu 5 miesięcy od pierwszej operacji do rozmiaru 6cm. próbowalismy wszystkieg, konopia to ostatnia deska ratunku. Niech Pani zapyta onkologa o recepte, bo sam lek jako lek na raka oni nie uznaja. Zycze powodzenia
 
żona, 08.02.2015 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż choruje od ponad 3 lat. Operacyjnie udało się usunąć tylko część guza, później była radioterapia w Gliwicach, po której guz jeszcze się zmniejszył. Czuje się bardzo dobrze. Pracuje zawodowo. Praktycznie nie widać po nim choroby. O chorobie przypominają nam tylko wizyty co 6-7 m-cy na rezonansie. Życzę wszystkim dużo wiary i siły.
 
ada, 06.02.2015 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Współczuję, szkoda że twój tata nie trafił wcześniej do gamma knife w warszawie, tam leczą takie guzy skutecznie, oby tylko nie był większy niż 4 cm średnicy
 
kama83, 26.01.2015 20.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W pazdzierniku 20014 moj Tata zmarl na glejaka. Chorowal 16 m-cy. Operacja,radioterapiia,chemioterapia... i nic... Straszna choroba, wszystko co sie robi jest wylacznie przedluzeniem zycia.
 
toflerek, 31.12.2014 02.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja przyjaciółka miała glejaka, nie dało się z tych cholerstwem nic zrobić. Jest jednak coś takiego jak preparat LAIF 612, Prof. Dr. med. Siegfried Vogel od lat walczy z glejakiem w Berlinie właśnie za pomocą tego leku. Może coś pomoże. Powodzenia!
 
Sławek, 27.12.2014 19.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie chcę Pani dołować, ale na to kures......o nie ma ratunku. Jak chce Pani pogadać: nowak.slawek@wp.p
 
malaga2568, 17.12.2014 23.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż ma glejaka wielopostaciowego (IV stopień) Jak "zdobyć " olej RSO z konopi ? Bardzo proszę o kontakt na maila: malaga2568@gmail.com Błagam o pomoc !!!!!
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

33287

Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania

Rak jelita grubego to jeden z  najczęściej występujących nowotworów. Rak jelita grubego rozwija się...

więcej

27866

Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła? Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu...

więcej

25627

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17, czyli amigdalina, w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na...

więcej

25957

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Lordozę lędźwiową ma fizjologicznie każdy człowiek - rozumiem, że chodziło ci o ewentualną hiperlordozę (czyli jej pogłębienie). Kwestia odstającego brzucha może mieć związek z tzw. zespołem...

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

Poronienie to inaczej wydalenie płodu. Nie bardzo wiem, co pani nazywa poronieniem niepełnym. Czy chodzi o poronienie niezupełne? Jeśli tak, to jest stan, w którym płód został wydalony na zewnątrz, a...

Grupy wsparcia
data

Marzec 27, 2015

Chciałam się podzielić z wami swoimi efektami z 3.5 miesięcznej przemiany mojego ciała. Na początku zaczęłam od diety i Suplementu Figurena kolega z siłowni dopasował mi makroskładniki i kcal:).Po utracie pierwszych paru kilogramów doszłam do wniosku że sama dieta nie wystarczy bo spalę...

data

Marzec 27, 2015

skusiłam się na suplement slimcea. Dużo o nim mozna pozytywnego przeczytać ale nie tylko na forach ale i portalach kobiecych. Zaryzykowałam więc. Podczas 2 tygodni stosowania już widzę efekty. to działa.

data

Marzec 24, 2015

Ja osobiście polecam artykuły Zielona Kawa,dzięki temu schudłam 20 kg w 3 miesiące już po pierwszym miesiącu straciłam 8kg.ogólnie po takim szybkim spadku wagi mówi się że po odstawieniu tabletek będzie efekt jojo i że wróci się do poprzedniej wagi dwa razy szybciej niz się schudło.Ja od...

data

Marzec 27, 2015

Tak, jest na allegro.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.