Glejak - pierwotny nowotwór mózgu: objawy i leczenie guza mózgu

42 komentarze
Autor: ap

Glejaki to nowotwory mózgu i rdzenia. Glejaki wywodzą się z komórek glejowych, tworzących zrąb tkanki nerwowej. Glejaki stanowią około 70 procent wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych i główną przyczynę zgonów w tej grupie guzów mózgu. U dzieci guzy mózgu stanowią po białaczkach jedną z częstszych chorób nowotworowych - aż około 20 procent wszystkich nowotworów wieku dziecięcego.

Glejaki to grupa obejmująca różnorodne nowotwory mózgu i rdzenia, co wynika z różnic w budowie poszczególnych komórek glejowych, pełniących wobec neuronów funkcje podporowe, odżywcze oraz naprawcze). Im glejak jest bardziej odgraniczony od sąsiadujących tkanek, a tym samym mniej rozlany (naciekający), tym łatwiejszy jest chirurgiczny zabieg usunięcia (resekcja). Stosuje się również chemioterapię, radioterapię (brachyterapia i teleradioterapia, w tym gamma knife) oraz terapie eksperymentalne – m.in. terapie genowe, immunoterapie czy wirusoterapie. Jakie są objawy glejaka? Jak leczy się takie guzy mózgu?

Glejak: rodzaje guza mózgu

Glejak może rozrastać się z:

  • komórek szeregu astrocytarnego (glejak wielopostaciowy, gwiaździak anaplastyczny, włókienkowy i włosowatokomórkowy)
  • komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiak) - około 10 procent glejaków
  • komórek wyściełających komory mózgu (wyściółczak) - około 7 procent glejaków
  • komórek zarodkowych (rdzeniak)– występuje zwykle u dzieci, lokalizując się w móżdżku, choć bywa rozpoznawany także u dorosłych. Charakteryzuje się szybkim rozrostem, jest promienioczuły.
Nie przegap

Glejaki: objawy guza mózgu

Objawy kliniczne zależą przede wszystkim od tego, w którym miejscu pojawił się guz:

  • objawy ogólne (objawy wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego – bóle głowy, nudności i wymioty najbardziej nasilone rano, zespół psychoorganiczny – osłabienie sprawności umysłowej, zaburzenia pamięci, uogólnione napady padaczkowe; obrzęk mózgu)
  • objawy ogniskowe, specyficzne dla lokalizacji guza (niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, objawy móżdżkowe – np. zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwów czaszkowych, ogniskowe napady padaczkowe)

Glejak wielopostaciowy: objawy, leczenie rokowania

Najczęstszym glejakiem i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym jest glejak wielopostaciowy. Rozwija się w półkulach mózgu, najczęściej w płacie czołowym i skroniowym, co może objawiać się:

  • zmianą osobowości chorego,
  • zaburzeniami funkcji psychicznych,
  • afazją
  • napadami padaczkowymi.

Występuje on u osób starszych i cechuje się bardzo dużą złośliwością – bez leczenia prawie wszyscy chorzy umierają w ciągu trzech miesięcy. Po zastosowaniu leczenia skojarzonego, czyli operacji chirurgicznej i radioterapii udaje się wydłużyć okres przeżycia do roku. Tylko 5 procent chorych osiąga długoletnie przeżycie.

Glejaki: gwiaździaki, skąpodrzewiaki i wyściółczaki

U młodych dorosłych rozwijają się gwiaździaki: włókienkowe, które często przekształcają się w glejaka wielopostaciowego oraz włosowatokomórkowe, które są guzami łagodnymi, a także naciekające półkule mózgu skąpodrzewiaki i zlokalizowane w komorze IV wyściółczaki. Podstawą leczenia każdego z nich jest zabieg operacyjny z możliwie jak najpełniejszą resekcją guza uzupełniany często radioterapią. Rokowanie zależy od radykalności operacji, ale przeżycie 5-letnie udaje się uzyskać średnio u ponad 65 procent chorych.

Glejaki wieku dziecięcego: rodzaje i leczenie

Glejaki wieku dziecięcego to najczęściej rdzeniaki umiejscowione w móżdżku, wyściółczaki zlokalizowane podnamiotowo i gwiaździaki włosowatokomórkowe. Guzy te leczy się chirurgicznie, u małych dzieci uzupełnia chemioterapią, u starszych radioterapią. Pięć lat po zakończeniu terapii przeżywa ok. 60% dzieci.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 17.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 42)
gosc, 19.12.2015 11.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Urynoterapia jest tez doskonalym naturalnym lekiem warto o tym poczytac!
 
gosc, 11.12.2015 16.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak szkoda, ze nie sprobowales leczyc mamy MEDYCZNYM OLEJEM Z KWIATOW KONOPII INDYJSKIEJ, to jedyny naturalny lek, ktory leczy raka mozgu i inne rodzaje rowniez.
 
Marcin, 10.12.2015 15.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Moja mama odeszła dziś o godzinie 4:05 nad ranem. Przyczyna - glejak wielopostaciowy GMB. objawy - depresja, brak koncentracji, brak apetytu, bóle głowy, częściowy niedowład lewostronny. Tomograf, następnie rezonans magnetyczny,szukając i porównując zdjęcia, sam stawiam trafną diagnozę, potwierdzoną przez profesora płk dr hab. n. med. Andrzeja Koziarskiego. Następnie szybka wizyta w w Szpitalu w Warszawie, operacja ustalona na 16 sierpnia 2015 roku. Mamę ledwo dowozimy z pod Rzeszowa do szpitala wojskowego w W-wie. Operacja się udaje, Mama ma wyciętego guza o wielkości 8x6x3cm w ponad 90%. Po dwóch dniach odzyskuje motorykę, logiczne myślenie, mowę i chęć do życia. Ten etap trwa do połowy października. 13 października wyrok od Pani onkolog - do miesiąca czasu mama ma czas. Nie zdecydowaliśmy się na chemioterapię ani radioterapię - zaznajamając się z chorobą wiem z czym jest to związane; leczenie paliatywne i przedłużenie komfortu umierania . Pojawiają się symptomy przedoperacyjne - pojawia się częściowy niedowład, zdobywam bardzo drogie ale dobry medykament - podaję go od początku listopada - mama przeżywa jeszcze 1,5 miesiąca - BEZ BÓLU BEZ PADACZKI - raz byliśmy z Nią w szpitalu, gdy już była bardzo słaba i nie podając naszego leku po 15 godzinach pierwszy raz zobaczyłem co ten potwór robi z człowiekiem - mama raz jeden dostaje padaczki, widok ściska mnie za gardło - nie zostawiamy Jej w szpitalu, odchodzi pomału, ten potwór nie daje nam szans, ani czasu, ciągle proliferuje, zwiększając ucisk i porażając kolejne ośrodki funkcjonalne w mózgu. Mama traci oddech, odchodzi bardzo spokojnie... Cześć Twojej Pamięci Mamuś. Marcin
 
gosc, 26.11.2015 22.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Objawieniu 21:4 czytamy "I otrze z ich oczu wszelka lze i smierci juz nie bedzie ani zalosci, ani krzyku, ani bolu juz nie bedzie. To co poprzednie przeminelo". Jezus bedac na ziemi wykazal. ze ozywienie kogos nie stanowi dla niego problemu obiecal to wszystkim, ktorzy w niego uwierza. Jezus wskrzesil Lazarza, coreczke Jaira oraz syna wdowy z Nain. Modlimy sie o przyjscie krolestwa cyt. "Przyjdz krolestwo twoje jako w niebie tak i na ziemi....."
 
dobrusia, 20.11.2015 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. W środę zmarła moja najukochańsza chrzesniaczka, która zachorowała na guza mózgu glejak złośliwy. walczyła z tą chorobą od stycznia 2013 roku. urodziła się zdroym dzievkiem. była radosna, usmiechnięta.. Postep choroby był straszny w ciagu 4 miesięcy przestała chdzić, mówić, siedzieć... wiem ze teraz u aniołków jest jej dobrze tam pewnie spiewa bo bardo lubila. wiem ze nie cierpi. kocham ja najbardziej na swiecie. zawsze bede przy niej.
 
gosc, 11.11.2015 11.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cyt."Onkolodzy nie maja problemu z ludzkim cierpieniem bo wygląda na to, że wielu jest sadystami. Tylko sadysta może powiedzieć autorytatywnie, że pacjent odejdzie w określonym czasie nie biorąc pod uwagę konsekwencji psychologicznych. Tylko sadysta może podawać pacjentowi koktajl chemiczny lub radiację wiedząc ,że jedynym efektem będzie zwiększenie i przedłużenie cierpienia. Tylko sadysta może powiedzieć, że nie ma co się martwić ubocznymi skutkami „leków” bo to długo nie potrwa. Tylko sadysta może mówić pacjentom, że naturalne i alternatywne metody nie maja większego benefitu- korzysci, bo nie ma naukowych danych na ten temat. Danych nie ma bo „sitwa” lekarsko-farmakologiczna blokuje publikacje. " Tak napisal maz Hani, chorej na raka mózgu, płuc, trzustki i kosci....ktora leczy sie olejem z konopii indyjskich, po 1,5 m-ca zniknął guz mózgu (filmiki na YouTube kącik Hani)
 
gosc, 05.11.2015 10.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
gosciu M co za bzdury opowiadasz Jakub jest wyleczony widziales zdjecie na ktorym nie ma guza, a mial zyc tylko 3 m-ce !? A dr Burzynski jest "zalatwiany" przez wynajetych slugusow farmacji. A wiesz kto do niego trafia na leczenie ludzie okaleczeni przez onkologow! Tak, tak eksterminacja musi byc kontynuowana: operacje, radiacja, chemia.......przerzuty i smierc. I co to by sie stalo naturalny lek leczy z raka a metody dr Josefa Mengele "Aniola Smierci" nie lecza tylko zabijaja ale jakie przynosza zyski !!!!!!!!!!!!!!! Medycyna konwencjonalna skupila sie na niszczeniu symptomow - co nie ma nic wspolnego z uzdrowieniem bo wciaz w organizmie pozostaje PRZYCZYNA. Metody naturalne rozprawiaja sie z przyczyna choroby.
 
gośc M, 05.11.2015 01.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co za bzdury, dr Burzyński jeszcze nikogo z raka nie wyleczył ale za to tworzą się strona na stronie jego poszkodowanych, ani RSO, Jakub jest w trakcie leczenie i jak narazie zadnego ozdrowienia, jak sie traci zaufanie do lekarzy to sie potem wierzy w kazdą brednię....
 
gosc, 04.11.2015 17.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wpiszcie w gogle: wolnekonopie powrocil z zaswiatow Jakub pokonal glejaka IV stopnia stosujac olej z kwiatow konopii indyjskich
 
gosc, 04.11.2015 11.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponizszy link skopiowalam i wkleilam w gogle i wyswietlilo (przykro nam ale to czego szukasz zgubilo sie w czasoprzestrzeni) a moze nikt nie powinien tego czytac???????????????? Zatem wpiszcie po prostu: wolnekonopie powrocil z zaswiatow jakub pokonal glejaka IV stopni (i sie otworzy)
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła? Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu często...

więcej

25627

Rak jądra - przyczyny, profilaktyka, objawy Rak jądra - przyczyny, profilaktyka, objawy

Bez jąder - dwóch niewielkich gruczołów płciowych - nie byłoby życia. Jądra są bowiem fabryką...

więcej

28600

Objawy raka mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu? Objawy raka mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu?

Objawy raka mózgu pojawiają się po powstaniu tzw. ciasnoty śródczaszkowej. Guz, który rośnie w...

więcej

22106

Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje i objawy Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje i objawy

Gruczolak przysadki mózgowej to łagodna zmiana nowotworowa i najczęstsza postać guza przysadki...

więcej

25231

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Radzę wykonać najpierw zdjęcie RTG i ustalić, czy ząb jest żywy. Odbudowa zęba kompozytem to cena ok. 230 zł, za pomocą licówki to koszt 1500 zł. Takie rozwiązanie można zastosować w przypadku zęba...

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w miejscu blizny. Generuje to ryzyko niewłaściwego efektu kosmetycznego oraz złego gojenia się skóry po wprowadzeniu pigmentu.

Nie powinno się ignorować dwóch pozytywnych wyników testu ciążowego. Z drugiej porcji moczu test może być negatywny, ponieważ jest to świeży, niezagęszczony mocz. Test powinno się wykonywać rano, z...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.