Glejak - pierwotny nowotwór mózgu: objawy i leczenie guza mózgu

13 komentarze
Autor: ap

Glejaki to nowotwory mózgu i rdzenia. Glejaki wywodzą się z komórek glejowych, tworzących zrąb tkanki nerwowej. Glejaki stanowią około 70 procent wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych i główną przyczynę zgonów w tej grupie guzów mózgu. U dzieci guzy mózgu stanowią po białaczkach jedną z częstszych chorób nowotworowych - aż około 20 procent wszystkich nowotworów wieku dziecięcego.

Glejaki to grupa obejmująca różnorodne nowotwory mózgu i rdzenia, co wynika z różnic w budowie poszczególnych komórek glejowych, pełniących wobec neuronów funkcje podporowe, odżywcze oraz naprawcze). Im glejak jest bardziej odgraniczony od sąsiadujących tkanek, a tym samym mniej rozlany (naciekający), tym łatwiejszy jest chirurgiczny zabieg usunięcia (resekcja). Stosuje się również chemioterapię, radioterapię (brachyterapia i teleradioterapia, w tym gamma knife) oraz terapie eksperymentalne – m.in. terapie genowe, immunoterapie czy wirusoterapie. Jakie są objawy glejaka? Jak leczy się takie guzy mózgu?

Glejak: rodzaje guza mózgu

Glejak może rozrastać się z:

  • komórek szeregu astrocytarnego (glejak wielopostaciowy, gwiaździak anaplastyczny, włókienkowy i włosowatokomórkowy)
  • komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiak) - około 10 procent glejaków
  • komórek wyściełających komory mózgu (wyściółczak) - około 7 procent glejaków
  • komórek zarodkowych (rdzeniak)– występuje zwykle u dzieci, lokalizując się w móżdżku, choć bywa rozpoznawany także u dorosłych. Charakteryzuje się szybkim rozrostem, jest promienioczuły.
Nie przegap

Glejaki: objawy guza mózgu

Objawy kliniczne zależą przede wszystkim od tego, w którym miejscu pojawił się guz:

  • objawy ogólne (objawy wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego – bóle głowy, nudności i wymioty najbardziej nasilone rano, zespół psychoorganiczny – osłabienie sprawności umysłowej, zaburzenia pamięci, uogólnione napady padaczkowe; obrzęk mózgu)
  • objawy ogniskowe, specyficzne dla lokalizacji guza (niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, objawy móżdżkowe – np. zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwów czaszkowych, ogniskowe napady padaczkowe)

Glejak wielopostaciowy: objawy, leczenie rokowania

Najczęstszym glejakiem i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym jest glejak wielopostaciowy. Rozwija się w półkulach mózgu, najczęściej w płacie czołowym i skroniowym, co może objawiać się:

  • zmianą osobowości chorego,
  • zaburzeniami funkcji psychicznych,
  • afazją
  • napadami padaczkowymi.

Występuje on u osób starszych i cechuje się bardzo dużą złośliwością – bez leczenia prawie wszyscy chorzy umierają w ciągu trzech miesięcy. Po zastosowaniu leczenia skojarzonego, czyli operacji chirurgicznej i radioterapii udaje się wydłużyć okres przeżycia do roku. Tylko 5 procent chorych osiąga długoletnie przeżycie.

Glejaki: gwiaździaki, skąpodrzewiaki i wyściółczaki

U młodych dorosłych rozwijają się gwiaździaki: włókienkowe, które często przekształcają się w glejaka wielopostaciowego oraz włosowatokomórkowe, które są guzami łagodnymi, a także naciekające półkule mózgu skąpodrzewiaki i zlokalizowane w komorze IV wyściółczaki. Podstawą leczenia każdego z nich jest zabieg operacyjny z możliwie jak najpełniejszą resekcją guza uzupełniany często radioterapią. Rokowanie zależy od radykalności operacji, ale przeżycie 5-letnie udaje się uzyskać średnio u ponad 65 procent chorych.

Glejaki wieku dziecięcego: rodzaje i leczenie

Glejaki wieku dziecięcego to najczęściej rdzeniaki umiejscowione w móżdżku, wyściółczaki zlokalizowane podnamiotowo i gwiaździaki włosowatokomórkowe. Guzy te leczy się chirurgicznie, u małych dzieci uzupełnia chemioterapią, u starszych radioterapią. Pięć lat po zakończeniu terapii przeżywa ok. 60% dzieci.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 07.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 13)
malaga2568, 17.12.2014 23.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż ma glejaka wielopostaciowego (IV stopień) Jak "zdobyć " olej RSO z konopi ? Bardzo proszę o kontakt na maila: malaga2568@gmail.com Błagam o pomoc !!!!!
 
elzbieta, 01.12.2014 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moi drodzy, może to komuś się nie spodoba, ale bardzo polecam modlitwę, bo ona czyni cuda, tzn. Pan Bóg. Nie pisze tego tak sobie, ale z własnego doświadczenia. Bóg też kieruje i nami i lekarzami. zaczynajmy od Niego, a będzie nam łatwiej znieść wszystko, co nam pośle. W Jego rękach jest nasze życie i śmierć. Życzę dużo siły wszystkim chorym i ich opiekunom.
 
Anna Sokołowska, 01.12.2014 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosze nie stosuj populistycznych sztuczek, rodem jak z "torii spiskowej dziejów" ....nie mamy wpływu na to, ale na podzielenie się opinią o cyzmś co faktycznie nam pomogło, a może pomóc tez innym - czemu nie- zgadam się z mad83- mojemu znajomemu też pomogł dr burzynski, terapia bez ingerencji chirurgicznej, oparta na dedykowanej kombinacji leków ( czyli tzw. chemii), która umożliwiała normalne funcjnowoanie; obecnie śladowe dawki leku + aktywnośc fiyczna, b. dobre i madre odzywianie , suplement A 10 opracowany w klinice dr. burzynskiego . polecam
 
Anna Sokołowska, 01.12.2014 11.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mojego znajomego wyleczył...be zinterwencji chirurgicznej, leczenie trwało rok, konieczne 3 wizyty w stanach - kilka dni każda; teraz jest dobrze, sytuacja opanowana; USA< Houston, Texas Burzynski Clinic- na poczatek za drobną opłatą można przesłąć wyniki i poprosić o konsultację medyczną doktora, on moze pomóc w ustaleniu kierunku leczenia (ale najważniejsze to jeśli jest to możliwe, nie dać się zoperować )
 
felicja, 28.11.2014 23.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
takie momenty w życiu sprawiają, że stajemy się niestety bezsilni, dlatego ie nalezy lekcjoważyć objawów wszelkiego typu, bo może to być cos poważniejszego niż nam się wydaje.
 
A.k, 27.11.2014 00.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To są bzdury.Przykro mi pisać ale taka jest prawda.Moja siostra od wykrycia tego cholerstwa żyła 6 miesięcy.Operacja była,po miesiącu nawrót z podwojoną siłą,guz olbrzymi,potem radioterapia i wyłączanie poszczególnych części pracy mózgu.Ta bezradność i niemoc to najgorsze...potem oczekiwanie na śmierć.... A teraz przynajmniej nie męczy się,bo co to za życie,wegetacja i nic więcej....to przykre
 
nikos, 09.11.2014 21.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
smutne jest to ze na ludzkim nieszczęściu niektórzy ludzie próbują zarobić proponując im gówno warte preparaty bo wiedzą że tonący brzytwy się chwyta eh...
 
GOŚĆ, 07.11.2014 19.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko i wyłącznie olej RSO z konopii. Tyle w temacie.
 
tycoon, 07.11.2014 13.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nieco więcej na temat Burzyńskiego: http://nauka.newsweek.pl/burzynski---doktor-biznes,87775,1,1.html
 
annaz, 30.10.2014 12.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mad83, ile Twój Tata ma lat? mojej mamie właśnie zrobiono operację glejaka wielopostaciowego, jestem zrozpaczona tym co się dzieje z moją Mamą.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Jednak co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys....

więcej

19468

Rak prostaty - objawy i leczenie nowotworu stercza Rak prostaty - objawy i leczenie nowotworu stercza

Rak prostaty dotyka sedna męskości i dlatego, mimo że jest jednym z najczęściej występujących...

więcej

17603

Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika Nowotwory jajników - objawy, diagnostyka, leczenie raka jajnika

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych. Rozwijając się, rak jajnika długo nie daje...

więcej

31144

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17, czyli amigdalina, w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na...

więcej

18351

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Z dużym prawdopodobieństwem podczas badania ginekologicznego daje się ocenić okres okołoowulacyjny. Jest to możliwe na podstawie oceny śluzu szyjkowego i rozwarcia ujścia zewnętrznego szyjki macicy....

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Grupy wsparcia
data

Grudzień 22, 2014

kawa nie odchudza

data

Grudzień 22, 2014

Zależy co rozumiesz pod słowem diety. Ja ograniczyła pewne produkty na podstawie badań, które zrobiłam w RMEDICA, świetna klinika i specjaliści, polecam! Ale bez zbędnej reklamy, fajnie zrobić jakieś badania, które będą stanowiły fundament do dalszych działań, decyzji. Jeśli ograniczenia...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 22, 2014

Każda z Nas, każdy z Nas jest inny, ma swoje indywidualne predyspozycje, więc niewąpliwie warto udać się najpierw do specjalisty. Ja trafiłam na świetnych ludzi w RMEDICA w Warszawie, specjaliści, właśnie z indywidualnym podejście. Badania, program dietetyczny na podstawie tychże badań i...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.