Glejak - pierwotny nowotwór mózgu: objawy i leczenie guza mózgu

20 komentarze
Autor: ap

Glejaki to nowotwory mózgu i rdzenia. Glejaki wywodzą się z komórek glejowych, tworzących zrąb tkanki nerwowej. Glejaki stanowią około 70 procent wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych i główną przyczynę zgonów w tej grupie guzów mózgu. U dzieci guzy mózgu stanowią po białaczkach jedną z częstszych chorób nowotworowych - aż około 20 procent wszystkich nowotworów wieku dziecięcego.

Glejaki to grupa obejmująca różnorodne nowotwory mózgu i rdzenia, co wynika z różnic w budowie poszczególnych komórek glejowych, pełniących wobec neuronów funkcje podporowe, odżywcze oraz naprawcze). Im glejak jest bardziej odgraniczony od sąsiadujących tkanek, a tym samym mniej rozlany (naciekający), tym łatwiejszy jest chirurgiczny zabieg usunięcia (resekcja). Stosuje się również chemioterapię, radioterapię (brachyterapia i teleradioterapia, w tym gamma knife) oraz terapie eksperymentalne – m.in. terapie genowe, immunoterapie czy wirusoterapie. Jakie są objawy glejaka? Jak leczy się takie guzy mózgu?

Glejak: rodzaje guza mózgu

Glejak może rozrastać się z:

 • komórek szeregu astrocytarnego (glejak wielopostaciowy, gwiaździak anaplastyczny, włókienkowy i włosowatokomórkowy)
 • komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiak) - około 10 procent glejaków
 • komórek wyściełających komory mózgu (wyściółczak) - około 7 procent glejaków
 • komórek zarodkowych (rdzeniak)– występuje zwykle u dzieci, lokalizując się w móżdżku, choć bywa rozpoznawany także u dorosłych. Charakteryzuje się szybkim rozrostem, jest promienioczuły.
Nie przegap

Glejaki: objawy guza mózgu

Objawy kliniczne zależą przede wszystkim od tego, w którym miejscu pojawił się guz:

 • objawy ogólne (objawy wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego – bóle głowy, nudności i wymioty najbardziej nasilone rano, zespół psychoorganiczny – osłabienie sprawności umysłowej, zaburzenia pamięci, uogólnione napady padaczkowe; obrzęk mózgu)
 • objawy ogniskowe, specyficzne dla lokalizacji guza (niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, objawy móżdżkowe – np. zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwów czaszkowych, ogniskowe napady padaczkowe)

Glejak wielopostaciowy: objawy, leczenie rokowania

Najczęstszym glejakiem i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym jest glejak wielopostaciowy. Rozwija się w półkulach mózgu, najczęściej w płacie czołowym i skroniowym, co może objawiać się:

 • zmianą osobowości chorego,
 • zaburzeniami funkcji psychicznych,
 • afazją
 • napadami padaczkowymi.

Występuje on u osób starszych i cechuje się bardzo dużą złośliwością – bez leczenia prawie wszyscy chorzy umierają w ciągu trzech miesięcy. Po zastosowaniu leczenia skojarzonego, czyli operacji chirurgicznej i radioterapii udaje się wydłużyć okres przeżycia do roku. Tylko 5 procent chorych osiąga długoletnie przeżycie.

Glejaki: gwiaździaki, skąpodrzewiaki i wyściółczaki

U młodych dorosłych rozwijają się gwiaździaki: włókienkowe, które często przekształcają się w glejaka wielopostaciowego oraz włosowatokomórkowe, które są guzami łagodnymi, a także naciekające półkule mózgu skąpodrzewiaki i zlokalizowane w komorze IV wyściółczaki. Podstawą leczenia każdego z nich jest zabieg operacyjny z możliwie jak najpełniejszą resekcją guza uzupełniany często radioterapią. Rokowanie zależy od radykalności operacji, ale przeżycie 5-letnie udaje się uzyskać średnio u ponad 65 procent chorych.

Glejaki wieku dziecięcego: rodzaje i leczenie

Glejaki wieku dziecięcego to najczęściej rdzeniaki umiejscowione w móżdżku, wyściółczaki zlokalizowane podnamiotowo i gwiaździaki włosowatokomórkowe. Guzy te leczy się chirurgicznie, u małych dzieci uzupełnia chemioterapią, u starszych radioterapią. Pięć lat po zakończeniu terapii przeżywa ok. 60% dzieci.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 07.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 20)
maria, 03.03.2015 10.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój lekarz nic nie wie o konopi, dostałam skierowanie do gamma knife, będę miała darmowy zabieg, ale troszkę muszę poczekać. Profesor Ząbek dał mi nadzieję na normalne życie. Nie mogę doczekać się zabiegu.
 
kasia w, 10.02.2015 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
olej z konopii to nie jest to ,chodzi raczej o ekstrakt z konopii który zawiera THC, nie dostaniecie tego w polsce legalnie. Jedyna możliwośc to lek o nazwie SATIVEX dostepny na recepte, bardzo drogi, wlasnie zalatwiam recepte dla męza, tez ma glejaka IVstopia, jest juz po drugiej operacji, odnowił mu się w ciągu 5 miesięcy od pierwszej operacji do rozmiaru 6cm. próbowalismy wszystkieg, konopia to ostatnia deska ratunku. Niech Pani zapyta onkologa o recepte, bo sam lek jako lek na raka oni nie uznaja. Zycze powodzenia
 
żona, 08.02.2015 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż choruje od ponad 3 lat. Operacyjnie udało się usunąć tylko część guza, później była radioterapia w Gliwicach, po której guz jeszcze się zmniejszył. Czuje się bardzo dobrze. Pracuje zawodowo. Praktycznie nie widać po nim choroby. O chorobie przypominają nam tylko wizyty co 6-7 m-cy na rezonansie. Życzę wszystkim dużo wiary i siły.
 
ada, 06.02.2015 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Współczuję, szkoda że twój tata nie trafił wcześniej do gamma knife w warszawie, tam leczą takie guzy skutecznie, oby tylko nie był większy niż 4 cm średnicy
 
kama83, 26.01.2015 20.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W pazdzierniku 20014 moj Tata zmarl na glejaka. Chorowal 16 m-cy. Operacja,radioterapiia,chemioterapia... i nic... Straszna choroba, wszystko co sie robi jest wylacznie przedluzeniem zycia.
 
toflerek, 31.12.2014 02.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja przyjaciółka miała glejaka, nie dało się z tych cholerstwem nic zrobić. Jest jednak coś takiego jak preparat LAIF 612, Prof. Dr. med. Siegfried Vogel od lat walczy z glejakiem w Berlinie właśnie za pomocą tego leku. Może coś pomoże. Powodzenia!
 
Sławek, 27.12.2014 19.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie chcę Pani dołować, ale na to kures......o nie ma ratunku. Jak chce Pani pogadać: nowak.slawek@wp.p
 
malaga2568, 17.12.2014 23.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż ma glejaka wielopostaciowego (IV stopień) Jak "zdobyć " olej RSO z konopi ? Bardzo proszę o kontakt na maila: malaga2568@gmail.com Błagam o pomoc !!!!!
 
elzbieta, 01.12.2014 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moi drodzy, może to komuś się nie spodoba, ale bardzo polecam modlitwę, bo ona czyni cuda, tzn. Pan Bóg. Nie pisze tego tak sobie, ale z własnego doświadczenia. Bóg też kieruje i nami i lekarzami. zaczynajmy od Niego, a będzie nam łatwiej znieść wszystko, co nam pośle. W Jego rękach jest nasze życie i śmierć. Życzę dużo siły wszystkim chorym i ich opiekunom.
 
Anna Sokołowska, 01.12.2014 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosze nie stosuj populistycznych sztuczek, rodem jak z "torii spiskowej dziejów" ....nie mamy wpływu na to, ale na podzielenie się opinią o cyzmś co faktycznie nam pomogło, a może pomóc tez innym - czemu nie- zgadam się z mad83- mojemu znajomemu też pomogł dr burzynski, terapia bez ingerencji chirurgicznej, oparta na dedykowanej kombinacji leków ( czyli tzw. chemii), która umożliwiała normalne funcjnowoanie; obecnie śladowe dawki leku + aktywnośc fiyczna, b. dobre i madre odzywianie , suplement A 10 opracowany w klinice dr. burzynskiego . polecam
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani

Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka krtani. To rodzaj nowotworu,...

więcej

24620

RAK WĄTROBY to często nowotwór złośliwy - wszystko o raku wątroby RAK WĄTROBY to często nowotwór złośliwy - wszystko o raku wątroby

Rak wątroby jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych. W 95 proc. są to nowotwory...

więcej

27607

BIAŁACZKA - jak rozpoznać objawy białaczki u dzieci i dorosłych?

Objawy białaczki nie są charakterystyczne, dlatego jej rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Istnieją...

więcej

26012

Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy? Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy?

Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym...

więcej

21702

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Chirurg miał rację. Proces resekcji wymaga, by kanał zęba był prawidłowo opracowany i wypełniony. Jedyną kwestią jest logistyka, tzn. czy odstęp między wypełnieniem kanału, a resekcją będzie trwał 5...

Komponent czasu jest tutaj dość płynny - oczywiście są określone ramy czasowe (ok. 3-6 miesięcy), ale u każdego pacjenta proces usprawniania i powrotu przebiega nieco w inny sposób (u jednych...

Grupy wsparcia
data

Marzec 06, 2015

Nie do końca się z Tobą mogę zgodzić bo u mnie iqgreeny naprawdę mocno wpłynęły na to, ze dzisiaj ważę mnie tylko po 2 miesiącach diety. I to ważę dużo mnie bo 10 kg to nie jak tak hop siup ;) a mi się na szczęście udało :) A jakbyś do tych tabletek wdrożyła dietę MŻ to byś dzisiaj...

data

Marzec 05, 2015

Ja tam nie ufam takim suplementom diety... zbyt dużo słyszy się o dziwnych przypadkach w mediach.

data

Marzec 05, 2015

Dokladnie jak mowia poprzednicy. Wiecej warzyw wprowadz do diety. Staraj sie ograniczyc weglowodany z chleba i zieminiaków, a jesli juz sie na nie decydujesz to na zasadzie- na sniadanie chleb pelnoziarnisty (polecam orkiszowy) to wtedy na obiad juz nie zieminaki. Poza tym jesli ryz to...

data

Marzec 05, 2015

Próbowaliście kiedyś? Ja odkryłam niedawno i rewelacja. Waga leci w dół dużo szybciej. W smaku nie jest rewelacyjny ale da się go wypić. Wystarczy 1 łyżka rozpuszczona w wodzie i wypita codziennie rano na czczo. Polecam http://hh-life.pl/produkt/mlody-jeczmien-ekogram-250g/

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.