Glejak - pierwotny nowotwór mózgu: objawy i leczenie guza mózgu

27 komentarze
Autor: ap

Glejaki to nowotwory mózgu i rdzenia. Glejaki wywodzą się z komórek glejowych, tworzących zrąb tkanki nerwowej. Glejaki stanowią około 70 procent wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych i główną przyczynę zgonów w tej grupie guzów mózgu. U dzieci guzy mózgu stanowią po białaczkach jedną z częstszych chorób nowotworowych - aż około 20 procent wszystkich nowotworów wieku dziecięcego.

Glejaki to grupa obejmująca różnorodne nowotwory mózgu i rdzenia, co wynika z różnic w budowie poszczególnych komórek glejowych, pełniących wobec neuronów funkcje podporowe, odżywcze oraz naprawcze). Im glejak jest bardziej odgraniczony od sąsiadujących tkanek, a tym samym mniej rozlany (naciekający), tym łatwiejszy jest chirurgiczny zabieg usunięcia (resekcja). Stosuje się również chemioterapię, radioterapię (brachyterapia i teleradioterapia, w tym gamma knife) oraz terapie eksperymentalne – m.in. terapie genowe, immunoterapie czy wirusoterapie. Jakie są objawy glejaka? Jak leczy się takie guzy mózgu?

Glejak: rodzaje guza mózgu

Glejak może rozrastać się z:

 • komórek szeregu astrocytarnego (glejak wielopostaciowy, gwiaździak anaplastyczny, włókienkowy i włosowatokomórkowy)
 • komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiak) - około 10 procent glejaków
 • komórek wyściełających komory mózgu (wyściółczak) - około 7 procent glejaków
 • komórek zarodkowych (rdzeniak)– występuje zwykle u dzieci, lokalizując się w móżdżku, choć bywa rozpoznawany także u dorosłych. Charakteryzuje się szybkim rozrostem, jest promienioczuły.
Nie przegap

Glejaki: objawy guza mózgu

Objawy kliniczne zależą przede wszystkim od tego, w którym miejscu pojawił się guz:

 • objawy ogólne (objawy wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego – bóle głowy, nudności i wymioty najbardziej nasilone rano, zespół psychoorganiczny – osłabienie sprawności umysłowej, zaburzenia pamięci, uogólnione napady padaczkowe; obrzęk mózgu)
 • objawy ogniskowe, specyficzne dla lokalizacji guza (niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, objawy móżdżkowe – np. zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwów czaszkowych, ogniskowe napady padaczkowe)

Glejak wielopostaciowy: objawy, leczenie rokowania

Najczęstszym glejakiem i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym jest glejak wielopostaciowy. Rozwija się w półkulach mózgu, najczęściej w płacie czołowym i skroniowym, co może objawiać się:

 • zmianą osobowości chorego,
 • zaburzeniami funkcji psychicznych,
 • afazją
 • napadami padaczkowymi.

Występuje on u osób starszych i cechuje się bardzo dużą złośliwością – bez leczenia prawie wszyscy chorzy umierają w ciągu trzech miesięcy. Po zastosowaniu leczenia skojarzonego, czyli operacji chirurgicznej i radioterapii udaje się wydłużyć okres przeżycia do roku. Tylko 5 procent chorych osiąga długoletnie przeżycie.

Glejaki: gwiaździaki, skąpodrzewiaki i wyściółczaki

U młodych dorosłych rozwijają się gwiaździaki: włókienkowe, które często przekształcają się w glejaka wielopostaciowego oraz włosowatokomórkowe, które są guzami łagodnymi, a także naciekające półkule mózgu skąpodrzewiaki i zlokalizowane w komorze IV wyściółczaki. Podstawą leczenia każdego z nich jest zabieg operacyjny z możliwie jak najpełniejszą resekcją guza uzupełniany często radioterapią. Rokowanie zależy od radykalności operacji, ale przeżycie 5-letnie udaje się uzyskać średnio u ponad 65 procent chorych.

Glejaki wieku dziecięcego: rodzaje i leczenie

Glejaki wieku dziecięcego to najczęściej rdzeniaki umiejscowione w móżdżku, wyściółczaki zlokalizowane podnamiotowo i gwiaździaki włosowatokomórkowe. Guzy te leczy się chirurgicznie, u małych dzieci uzupełnia chemioterapią, u starszych radioterapią. Pięć lat po zakończeniu terapii przeżywa ok. 60% dzieci.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 17.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 27)
adam, 28.06.2015 17.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak zdesperowani idioci downy i niedorozwoje moga lykac takie bzdury jak doktor Byrzynski zapoznajcie sie z tematem i dopiero wypowiadajcie
 
dr brzezinski, 15.06.2015 08.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
https://www.youtube.com/watch?v=FRc4YvtJixM W swojej klinice w Houston, Teksas, dr Stanislaw Burzyński, w ciągu ostatnich 30 lat, wyleczył setki pacjentów z nowotworem mózgu. Zarówno stan Teksas, jeden raz, jak i rząd federalny, dwa razy, próbowali skazać go za wszelkie zło, z kilkorgiem jego wdzięcznych pacjentów jako świadkami zeznającymi, że lekarz wyleczył ich z raka, wcześniej uważanego za nieuleczalny. strona http://www.burzynskiresearch.com/contact-us.html
 
Rafcars , 11.06.2015 03.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę o kontakt z Panem profesorem u mamy stwierdzono glejaka wielopostacioweg 5;4cm
 
Rafcars , 11.06.2015 03.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mamy stwierdzono glejaka wielopostacioweg 5;4cm proszę o kontakt z Panem profesorem Burzyńskim pilnie ponieważ mama ma być kierowana na operację chcę tego uniknąć mój numer telefonu 501815797 proszę o kontakt oddzwonie
 
ILWIKA, 09.06.2015 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To takie przykre, mój tat też zmarł na glejaka, 2 lata minęły , a dla mnie to tak jakby to było wczoraj , walczyliśmy 5 m-cy , dawali maksymalnie 1 miesiąc
 
MAciej, 23.03.2015 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tata niestety zmarl na glajaka. Diagnozę dostał dopiero po wylewie. Z tego co się dowiedziałem to noc poprzedzającą wylew bardzo go głowa bolała. Był typem mruka. Nie narzekałby na nic. Poraz pierwszy w życiu skarżył się że coś go boli. Musiało być naprawdę źle. Rano wstał normalnie i pojechał do pracy. Ok 10:00 był telefon że zasłabł. o 18:00 był już w śpiączce. Walczył niecały tydzień. Nawet modlitwa nie pomogła. Lekarze powiedzieli że lepiej dla niego że szybko odszedł. Mówili że ma 1% na wyjście z tego. Mówili tak na pocieszenie. Niestety był nieświadomy jak się z nim żegnaliśmy. Zmarł nad ranem :( smutne... Miał 48 lat. Jak ktoś chce pogadać to piszcie: helmetboy@wp.pl
 
MD, 06.03.2015 16.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich chorujących i ich bliskich dotkniętych tą straszną chorobą. U mojego ojca po chorowaniu około dwóch miesięcy w domu i wizycie u lekarza, wczoraj po kolejnej wizycie tym razem u neurologa i skierowaniu do szpitala stwierdzono raka mózgu. Spał całymi dniami - silne bóle głowy, nie mógł jeść, częste wymioty na okrągło i zamkniętą powiekę w prawym oku.
 
maria, 03.03.2015 10.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój lekarz nic nie wie o konopi, dostałam skierowanie do gamma knife, będę miała darmowy zabieg, ale troszkę muszę poczekać. Profesor Ząbek dał mi nadzieję na normalne życie. Nie mogę doczekać się zabiegu.
 
kasia w, 10.02.2015 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
olej z konopii to nie jest to ,chodzi raczej o ekstrakt z konopii który zawiera THC, nie dostaniecie tego w polsce legalnie. Jedyna możliwośc to lek o nazwie SATIVEX dostepny na recepte, bardzo drogi, wlasnie zalatwiam recepte dla męza, tez ma glejaka IVstopia, jest juz po drugiej operacji, odnowił mu się w ciągu 5 miesięcy od pierwszej operacji do rozmiaru 6cm. próbowalismy wszystkieg, konopia to ostatnia deska ratunku. Niech Pani zapyta onkologa o recepte, bo sam lek jako lek na raka oni nie uznaja. Zycze powodzenia
 
żona, 08.02.2015 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż choruje od ponad 3 lat. Operacyjnie udało się usunąć tylko część guza, później była radioterapia w Gliwicach, po której guz jeszcze się zmniejszył. Czuje się bardzo dobrze. Pracuje zawodowo. Praktycznie nie widać po nim choroby. O chorobie przypominają nam tylko wizyty co 6-7 m-cy na rezonansie. Życzę wszystkim dużo wiary i siły.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy? Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy?

Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym...

więcej

21702

Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Jednak co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys....

więcej

27872

Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) - nowotwór szpiku kostnego Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) - nowotwór szpiku kostnego

Szpiczak mnogi (inaczej choroba Kahlera) to choroba, którą na początku łatwo pomylić z...

więcej

29028

CZERNIAK szybko wykryty JEST NIEGROŹNY CZERNIAK szybko wykryty JEST NIEGROŹNY

Czerniak to najbardziej złośliwy nowotwór skóry. Jeśli jednak czerniak zostanie wcześnie wykryty,...

więcej

25048

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Badania potrzebne są zazwyczaj lekarzowi w wyjaśnieniu problemu, postawieniu diagnozy lub do monitorowania leczenia. To lekarz, który bada pacjenta, decyduje, co jest mu potrzebne. Ja mogę jedynie...

O odszkodowanie od dentysty można ubiegać się na drodze cywilnej, występując przeciwko niemu w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie. Jeżeli pacjent był ubezpieczony u ubezpieczyciela od następstw...

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych. Wykonuje się go za pomocą ultradźwięków. Taki zabieg nie ma wpływu na kolor koron....

Grupy wsparcia
data

Lipiec 02, 2015

Kupiłam sobie niedawno zestaw Smartfood na jakiś czas, jasne, że uzupełniam dietę świeżymi warzywami, ale ogólnie uważam, że jest rewelacyjna. Już czuję po ubraniach, że udało mi się trochę schudnąć! :) Na pewno będę jej fanką.

data

Lipiec 01, 2015

No powiem Ci, że po latach doświadczeń lepiej się skonsultować ze specjalistą. Ja pakuje ostro ale jak Ty masz problemy, to pogadaj z trenerem. Ja mam Zaj... w Marcelinka Fitness Club Poznań . Zapodaj temat, niech Cię ogarną. :)

data

Lipiec 01, 2015

Ćwiczenia jasne to gwarancja i łądnej sylwetki i lepszego samopoczucia, bo co ci po chudym ciele skoro wygląda jak flak ;/ MOja dewiza to ćwiczyć i jeść odpowiednio ale uważam że nie ma diety uniwersalnej trzeba poznać swój organizm mi dodatkowo pomógł Novoslim bo miałąm probemy z...

data

Lipiec 01, 2015

Wczoraj nastąpiło ważenie po pierwszym miesiącu stosowania i póki co 3 kg mniej ale już zauważyłam zmaine w łaknieniu w ogole nie mam ochoty na jakieś śmieci lepiej trawie pokarmy a z tym zawsze miałam problemy no oby tak dalej ale jak na reazie jestem bardzo zadowolona :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.