Glejak - pierwotny nowotwór mózgu: objawy i leczenie guza mózgu

38 komentarze
Autor: ap

Glejaki to nowotwory mózgu i rdzenia. Glejaki wywodzą się z komórek glejowych, tworzących zrąb tkanki nerwowej. Glejaki stanowią około 70 procent wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych i główną przyczynę zgonów w tej grupie guzów mózgu. U dzieci guzy mózgu stanowią po białaczkach jedną z częstszych chorób nowotworowych - aż około 20 procent wszystkich nowotworów wieku dziecięcego.

Glejaki to grupa obejmująca różnorodne nowotwory mózgu i rdzenia, co wynika z różnic w budowie poszczególnych komórek glejowych, pełniących wobec neuronów funkcje podporowe, odżywcze oraz naprawcze). Im glejak jest bardziej odgraniczony od sąsiadujących tkanek, a tym samym mniej rozlany (naciekający), tym łatwiejszy jest chirurgiczny zabieg usunięcia (resekcja). Stosuje się również chemioterapię, radioterapię (brachyterapia i teleradioterapia, w tym gamma knife) oraz terapie eksperymentalne – m.in. terapie genowe, immunoterapie czy wirusoterapie. Jakie są objawy glejaka? Jak leczy się takie guzy mózgu?

Glejak: rodzaje guza mózgu

Glejak może rozrastać się z:

  • komórek szeregu astrocytarnego (glejak wielopostaciowy, gwiaździak anaplastyczny, włókienkowy i włosowatokomórkowy)
  • komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiak) - około 10 procent glejaków
  • komórek wyściełających komory mózgu (wyściółczak) - około 7 procent glejaków
  • komórek zarodkowych (rdzeniak)– występuje zwykle u dzieci, lokalizując się w móżdżku, choć bywa rozpoznawany także u dorosłych. Charakteryzuje się szybkim rozrostem, jest promienioczuły.
Nie przegap

Glejaki: objawy guza mózgu

Objawy kliniczne zależą przede wszystkim od tego, w którym miejscu pojawił się guz:

  • objawy ogólne (objawy wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego – bóle głowy, nudności i wymioty najbardziej nasilone rano, zespół psychoorganiczny – osłabienie sprawności umysłowej, zaburzenia pamięci, uogólnione napady padaczkowe; obrzęk mózgu)
  • objawy ogniskowe, specyficzne dla lokalizacji guza (niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, objawy móżdżkowe – np. zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerwów czaszkowych, ogniskowe napady padaczkowe)

Glejak wielopostaciowy: objawy, leczenie rokowania

Najczęstszym glejakiem i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym jest glejak wielopostaciowy. Rozwija się w półkulach mózgu, najczęściej w płacie czołowym i skroniowym, co może objawiać się:

  • zmianą osobowości chorego,
  • zaburzeniami funkcji psychicznych,
  • afazją
  • napadami padaczkowymi.

Występuje on u osób starszych i cechuje się bardzo dużą złośliwością – bez leczenia prawie wszyscy chorzy umierają w ciągu trzech miesięcy. Po zastosowaniu leczenia skojarzonego, czyli operacji chirurgicznej i radioterapii udaje się wydłużyć okres przeżycia do roku. Tylko 5 procent chorych osiąga długoletnie przeżycie.

Glejaki: gwiaździaki, skąpodrzewiaki i wyściółczaki

U młodych dorosłych rozwijają się gwiaździaki: włókienkowe, które często przekształcają się w glejaka wielopostaciowego oraz włosowatokomórkowe, które są guzami łagodnymi, a także naciekające półkule mózgu skąpodrzewiaki i zlokalizowane w komorze IV wyściółczaki. Podstawą leczenia każdego z nich jest zabieg operacyjny z możliwie jak najpełniejszą resekcją guza uzupełniany często radioterapią. Rokowanie zależy od radykalności operacji, ale przeżycie 5-letnie udaje się uzyskać średnio u ponad 65 procent chorych.

Glejaki wieku dziecięcego: rodzaje i leczenie

Glejaki wieku dziecięcego to najczęściej rdzeniaki umiejscowione w móżdżku, wyściółczaki zlokalizowane podnamiotowo i gwiaździaki włosowatokomórkowe. Guzy te leczy się chirurgicznie, u małych dzieci uzupełnia chemioterapią, u starszych radioterapią. Pięć lat po zakończeniu terapii przeżywa ok. 60% dzieci.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 17.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 38)
dobrusia, 20.11.2015 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. W środę zmarła moja najukochańsza chrzesniaczka, która zachorowała na guza mózgu glejak złośliwy. walczyła z tą chorobą od stycznia 2013 roku. urodziła się zdroym dzievkiem. była radosna, usmiechnięta.. Postep choroby był straszny w ciagu 4 miesięcy przestała chdzić, mówić, siedzieć... wiem ze teraz u aniołków jest jej dobrze tam pewnie spiewa bo bardo lubila. wiem ze nie cierpi. kocham ja najbardziej na swiecie. zawsze bede przy niej.
 
gosc, 11.11.2015 11.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cyt."Onkolodzy nie maja problemu z ludzkim cierpieniem bo wygląda na to, że wielu jest sadystami. Tylko sadysta może powiedzieć autorytatywnie, że pacjent odejdzie w określonym czasie nie biorąc pod uwagę konsekwencji psychologicznych. Tylko sadysta może podawać pacjentowi koktajl chemiczny lub radiację wiedząc ,że jedynym efektem będzie zwiększenie i przedłużenie cierpienia. Tylko sadysta może powiedzieć, że nie ma co się martwić ubocznymi skutkami „leków” bo to długo nie potrwa. Tylko sadysta może mówić pacjentom, że naturalne i alternatywne metody nie maja większego benefitu- korzysci, bo nie ma naukowych danych na ten temat. Danych nie ma bo „sitwa” lekarsko-farmakologiczna blokuje publikacje. " Tak napisal maz Hani, chorej na raka mózgu, płuc, trzustki i kosci....ktora leczy sie olejem z konopii indyjskich, po 1,5 m-ca zniknął guz mózgu (filmiki na YouTube kącik Hani)
 
gosc, 05.11.2015 10.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
gosciu M co za bzdury opowiadasz Jakub jest wyleczony widziales zdjecie na ktorym nie ma guza, a mial zyc tylko 3 m-ce !? A dr Burzynski jest "zalatwiany" przez wynajetych slugusow farmacji. A wiesz kto do niego trafia na leczenie ludzie okaleczeni przez onkologow! Tak, tak eksterminacja musi byc kontynuowana: operacje, radiacja, chemia.......przerzuty i smierc. I co to by sie stalo naturalny lek leczy z raka a metody dr Josefa Mengele "Aniola Smierci" nie lecza tylko zabijaja ale jakie przynosza zyski !!!!!!!!!!!!!!! Medycyna konwencjonalna skupila sie na niszczeniu symptomow - co nie ma nic wspolnego z uzdrowieniem bo wciaz w organizmie pozostaje PRZYCZYNA. Metody naturalne rozprawiaja sie z przyczyna choroby.
 
gośc M, 05.11.2015 01.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co za bzdury, dr Burzyński jeszcze nikogo z raka nie wyleczył ale za to tworzą się strona na stronie jego poszkodowanych, ani RSO, Jakub jest w trakcie leczenie i jak narazie zadnego ozdrowienia, jak sie traci zaufanie do lekarzy to sie potem wierzy w kazdą brednię....
 
gosc, 04.11.2015 17.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wpiszcie w gogle: wolnekonopie powrocil z zaswiatow Jakub pokonal glejaka IV stopnia stosujac olej z kwiatow konopii indyjskich
 
gosc, 04.11.2015 11.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponizszy link skopiowalam i wkleilam w gogle i wyswietlilo (przykro nam ale to czego szukasz zgubilo sie w czasoprzestrzeni) a moze nikt nie powinien tego czytac???????????????? Zatem wpiszcie po prostu: wolnekonopie powrocil z zaswiatow jakub pokonal glejaka IV stopni (i sie otworzy)
 
gosc, 02.11.2015 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://wolnekonopie.org/2014/12/08/powrocil-z-zaswiatow-jakub-pokonal-glejaka-iv-stopnia-stosujac-olej-z-kwiatow-konopi-indyjskich-2/
 
gosc T, 02.11.2015 15.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
https://www.youtube.com/watch?v=HD35SwZsxM4 Wzruszajacy film, wyleczeni pacjenci dr Burzynskiego. Trole nie zaglusza prawdy!!!!!!!!
 
gosc, 02.11.2015 15.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
adam cz ty jestes wynajetym trolem, ktorego zadaniem jest tepienie odwaznych lekarzy , ktorzy wbrew ( procedurom medycyny konwencjonalnej, ktora nie zamierza leczyc raka ani zadnej innej choroby) a dr Burzynski doprowadza do calkowitego wyzdrowienia. Ale jest przesladowany nieprawdopodobnie. Dr Simoncini (skazany na trzy lata wiezienia) leczy soda. Dr Coldwel (2 x strzelali do niego) z powodzeniem leczy ludzi. Trzeba ich tepic bo sa zagrozeniem WIELKIEJ FARMACJI ???????????
 
Glejak porady , 18.08.2015 09.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiele osob sie wyleczylo. Polecam ksiazka Bena Williamsa Surviving terminal cancer .Ludzie sie wyleczyli kilkoma sposobami. 1 Immunoterapia w niemczech i virsus .Virus kosztuje tylko 400 dolarow. Ta sama klinika daje tez szczepionki dendryczne. Na myszach dodanie celebrexu 200-400 mg na dzien w czasie brania szczepionek dendrycznych wyleczylo myszy. 2. Ludzie wyleczyl sie dodajac leki na recepte i ziolka do chemioterapii. W czasie temodaru dzien wczesniej mozna wziac prozak(bioxetin) albo sertraline. To zwieksze ilosc temodaru ktore dostaje sie so komorek rakowych. Niemiecki lekarz Halatsch uzywa cusp9 . Daje 9 lekow na raz i udalo mu sie doprowadzic do zanikania glejaka 4.Lek dca Po wiecej informacji moj email kanusia@yahoo.com
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą

Chłoniak to nowotwór układu chłonnego, który daje niespecyficzne objawy, najczęściej przypominające...

więcej

27451

CZERNIAK szybko wykryty JEST NIEGROŹNY CZERNIAK szybko wykryty JEST NIEGROŹNY

Czerniak to najbardziej złośliwy nowotwór skóry. Jeśli jednak czerniak zostanie wcześnie wykryty,...

więcej

25048

Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka

Najpierw był pieprzyk o nieregularnym kształcie, potem zniknął, pozostała po nim biała plamka. Po...

więcej

21417

RAK PROSTATY: objawy, badania, leczenie RAK PROSTATY: objawy, badania, leczenie

Rak prostaty jest jednym z częściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Nowotwór prostaty rozwija...

więcej

20830

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku łysienia androgenowego u kobiet należy wykonać szczegółową diagnostykę endokrynologiczną. W zależności od uzyskanych wyników badań podejmuje się dalsze decyzje terapeutyczne. Minoxidil w...

Przede wszystkim chodzi chyba u pani o odstawienie antykoncepcji u pani. W tej sprawie powinna pani skonsultować się z ginekologiem, ponieważ mikrogruczolak przysadki stanowi względne...

Przy zębach leczonych kanałowo sugerujemy pacjentom odbudowę protetyczną zęba, czyli wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego i osadzenie korony. Taka odbudowa jest najbardziej trwała i jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.