RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

595 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka. Gdy w takiej sytuacji nagle czujesz w plecach ostry ból, który jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, to pewnie właśnie złapała cię rwa kulszowa. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z atakiem rwy kulszowej.

Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany też jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy.  Potęguje się przy najmniejszym ruchu. Ale najbardziej daje się we znaki w nocy.

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyną bólu jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa.  Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku). 

Innym powodem  może być obrzęk korzonka nerwowego  wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. 

Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy. Przytrafia się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. W ten sposób usiłują one unieruchomić kręgosłup, by uchronić go przed uszkodzeniem.  A to prowadzi do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa. Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Ważne

Ważne

Rwa kulszowa może być niebezpieczna!

Jeżeli poza silnym bólem masz zaburzenia czucia, osłabienie nogi czy zatrzymanie moczu (czasem może wystąpić nietrzymanie moczu), konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Aby to wykluczyć, trzeba natychmiast wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Atak rwy kulszowej

Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja leżąca. Wiele osób woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

 • Jeśli jesteś w stanie, połóż się na wznak na stabilnym, twardym materacu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym (trzeba podłożyć pod nogi np. poduszki). Pozycja krzesełkowa rozluźni mięśnie i odciąży uciskany korzonek.
 • Ratuj się niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
 • Ulgę może przynieść posmarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym i wymasowanie go. Taki rozgrzewający masaż rozluźni napięte mięśnie.
 • Niektórym osobom ulgę przynosi chłodzenie bolącego miejsca. Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które mają działanie znieczulające. Tam, gdzie najbardziej cię boli, możesz przyłożyć zimny okład albo woreczek z lodem. Ale zabiegiem łagodzącym dolegliwości może też być nagrzewanie bolącej okolicy.
 • Jeśli w ciągu 24 godzin ból się nie zmniejszy, trzeba iść do lekarza. Podobne objawy może dawać kolka nerkowa - trzeba ustalić źródło bólu i podjąć właściwe leczenie.
 • Ból ostrzega, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego każdy atak ostrego bólu w plecach powinien skłonić nas do skontrolowania stanu kręgosłupa.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
kostoglu, 16.10.2016 20:39
z takimi sprawami u nas to chyba najbezpieczniej prywatnie iść od razu, bo tak to się można nie doczekać. smutne, ale prawdziwe. na pewno sprawdzić możesz diagnostykę w luxmedzie
Nie zarejestrowany, 03.10.2016 10:09
mam skierowanie na rezonans magnetyczny, no ale kuuurde 8 miesięcy w kolejce? gdzie w łodzi najszybciej zrobię prywatnie?
 

Diagnoza rwy kulszowej

Lekarz wypyta o rodzaj dolegliwości, czy wystąpiły po raz pierwszy, jak często i w jakich okolicznościach się powtarzają, czy nie było urazu kręgosłupa. Sprawdzi, gdzie i kiedy najbardziej boli. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleci prześwietlenie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. By rentgen był miarodajny, lepiej wykonać go, gdy ustąpią ostre dolegliwości. Na podstawie zdjęcia zrobionego natychmiast można jedynie wykluczyć złamania lub podejrzewać dyskopatię. Nie sposób określić innych zmian chorobowych, bo kręgosłup znajduje się w niefizjologicznej postawie. Ponadto, by zdjęcie było dokładne, trzeba mieć pusty przewód pokarmowy.

Gdy ból promieniuje do obu nóg albo jeżeli chory nie ma czucia poniżej poziomu ucisku na nerw, trzeba wykonać rezonans magnetyczny, żeby ustalić, co właściwie powoduje takie dolegliwości.

Rwa kulszowa: leki na rozluźnienie mięśni

W pierwszym okresie choroby, gdy ostry ból uniemożliwia poruszanie się, najważniejszy jest spokój i leżenie na w miarę twardym łóżku, w wygodnej dla siebie pozycji.

Lekarz dobiera leki w zależności od nasilenia bólu. Zwykle zaczyna od dużych dawek niesteroidowych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym (doustnych albo w zastrzykach) oraz leków rozluźniających mięśnie.

W razie kłopotów ze snem zaleca też preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. Spokój psychiczny i sen sprzyjają rozluźnieniu mięśni, a to zmniejsza dolegliwości bólowe.

W niektórych przypadkach może przepisać witaminy z grupy B w zastrzykach. Gdy bóle nie ustępują, podaje się lek z grupy opioidów.

Kuracja trwa zwykle 7-10 dni, ale może się ciągnąć nawet kilka tygodni. Wówczas zmienia się leki na coraz silniejsze. W przypadku bólów przewlekłych czasem włącza się preparaty przeciwdepresyjne, które dodatkowo łagodzą dolegliwości bólowe.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

By nie dopuścić do nawrotu rwy kulszowej:

 • Unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania.
 • Podnosząc cokolwiek z podłogi, kucnij, zamiast się pochylać z wyprostowanymi nogami. Przenoszony przedmiot trzymaj blisko siebie w obu rękach. Myjąc wannę lub odkurzając pod meblami, przyklęknij na jedno kolano.
 • Torbę na jedno ramię zastąp plecakiem, zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała.
 • Podczas długiego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę.
 • Systematycznie wykonuj zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i brzucha.
 • Pływaj, zwłaszcza stylem grzbietowym, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.

W leczeniu rwy kulszowej ważna jest fizykoterapia

Ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza zakończenia leczenia. Teraz niezbędne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta oraz leczniczy masaż kręgosłupa. 
Dobre efekty daje nagrzewanie, działanie prądem, polem magnetycznym lub biostymulującym światłem lasera albo jonoforeza.
Uzupełnieniem terapii jest leczenie sanatoryjne. Odpoczynek, korzystanie z kąpieli siarkowych czy okładów z borowiny, wszystko to zapobiega nawrotom choroby. 
Jeżeli nie ma poprawy po terapii zachowawczej albo bóle często nawracają, konieczna jest operacja polegająca na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 03.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 595)
owca, 13.10.2016 14.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj mąż miał rwe kulszowa. ciepłe okłady nie pomagały a wrecz nasilaly bol... pozniej gdzies wyczytalam ze nie powinno sie rwy rozgrzewac. Pomogly mu dopiero pijawki. juz po 1 razie (150zl ok) bylo ok. poszedl na nastepny i wrocil do pracy. w przeciagu tych 3 lat mial napad jeszcze raz ale tez poszedl na jeden zabieg i jest ok :) nigdy nie wierzyl w cos takiego ale teraz juz wierzy.
 
NAZIR, 11.10.2016 13.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jest inna koncepcja leczenia tej choroby. Wszelkie choróbska naszego ciała wynikają ze stanu świadomości. I tak rwie kulszowej przypisana jest :obłuda i dwulicowąć oraz obawa o przyszłość i pieniądze. Zmieńcie te myśli, a chroba minie. Ponadto ból jest oznaką ukarania siebie. Metodą jest specjalny sposób myślenia. Też dopadł mnie ischias, ale sam przechodzi po zastosowaniu odpowiedniej myśli.
 
M.M, 06.10.2016 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja okładam się ciepłymi okładami z borowiny. A żeby zapobiegać ewentualnym przewianiom na co dzień zakładam koszulkę leczniczą z wełny merynosów i bawełnianą wstawką która doskonale grzeje korzonki.
 
kris, 20.07.2016 18.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałem rwę kulszową 1,5 roku tylko prochy , a u fizjoterapeuty lekkie masaże i nic. Pojechałem w góry i stary góral , wielokrotny mistrz w narciarstwie kazal mi się położyć na brzuchu i mocno kciukiem dociskając ruchem posówistym rozciągał nerw od pośladka aż po łydkę w górę i wdół przez 5 minut razem z maścią przeciwbólową i przeciwzapalną. Całe Zakopane chyba mnie słyszało jak wyłem z bólu, ale po tym zabiegu trzeba oprzec się o ścianę i rozkołysać dwie nogi na przemian w lewo i prawo i tak 15 ruchów, potem oparty dalej potruchtać w miejscu przez dwie minuty, następnie trzymając się poręczy wejdż na jeden schodek i zejdż na przemian tak 15 razy na zmianę lewa , prawa noga i tak powtarzaj codziennie, aż poczujesz ulgę. W moim przypadku trwało to leczenie około miesiąca ,aż nerw jak z linki stalowej zmniejszył się do wzgrubienia na biodrze , które sam masowałem palcami podczas chodzenia i rozszedl się po kilku dniach. Moja męka się skończyła. Możesz przed zabiegiem wziąść jakąś tabletkę przeciwbólową i coś w zęby bo będzie cholernie bolało, ale mam nadzieję że masz jaja i wytrzymasz. Daj znać jakie postępy i życzę powodzenia.
 
Bolo, 14.07.2016 13.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie juz rwa nie daje spokoju 9 ty tydzien ... Jestem po zastrzykach ( dwa dziennie jeden po drugim odrazu ) i teraz proszki ... Mam dosc bo ani lezec ani chodzic . Chodzilem do kilku lekarzy i u Pani Neurolog bylem wczoraj ale powiedziala ze nie kwalifikuje sie na operacje :/ ... Bol zszedl za do lewej lydki i poli caly czas nieprzestaje na chwile ... Ciezko ze snem a zebym przeszedl do lazienki przez dwa pokoje i kuchnie to az sie boje :/ ... Nie idzie usiasc na muszli no i ogolnie czlowiek nie jest do zycia ... Chodzilem prywatnie do masarzystki i tez nie widzialem poprawy , wiec przestalem ... Na cos takiego powinni natychmiast kierowac na zabieg a tak to czlowie bierze zastrzyki , prochy i nic nie pomaga ... Macie jakies domowe sposoby na minimalna ulge ? moze termofor z ciepla woda ?
 
Rwący Kulszowy, 02.07.2016 10.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Spróbujcie oczyścić stawy i kości wywarem z liści laurowych przepis znajdziecie na google. Pomaga spróbujcie.
 
pokrojony, 28.06.2016 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak rwa to musi rwać :) ja po dwóch zabiegach jeden w wieku 30tu drugi 8 lat pozniej Pierwszy metoda tradycyjna czyli rozcieli mnie na 20cm potem dluga rehabilitacja i do roboty wtedy pracowalem umyslowo czyli siedzac na d myslalem ze to lepiej- nic podobnego wystarczylo na 8 lat a pan doktor ostrzegal - trzeba cwiczyc. Trzeba sobie zapisac cwiczonka do konca zycia bo jak miesnie trzymajace kregi beda mocne to ucisku nie bedzie nic trudnego 15 minut dziennnie rano, ze dwa razy na tydzien basenik i dziala. Ale zignorowalem no i znowu bolalo miesiac ptem pol roku potem nie moglem chodzic no i znowu zabieg tym razem nowoczesnie bylo : wsadzili malutkie nozyczki przez dziurke i kamerke no i wyskubali co bolalo. Tym razem jednak posluchalem pana profesorka bo przeciez nawet malpke mozna nauczyc no i juz dwanascie lat jak cwicze bedzie nic nie boli no czasem leciutko ale wtedy nie ketanol tylko basenik lub masazyk od pani lucynki i po bolesciach (no i pracuje ciezko fizycznie na wygnaniu). Tak ze sumujac tylko cwiczonka, a jak przepuklina (czy dysk, czy dyskopatia bo to tylko inne nazwy na te sama chorobe) zbyt duza to pan neurochirurg niestety niezbedny bedzie jak do 6mm to mozna sobie pomagac bez inwazyjnie, ale nie ci pseudo medycy to nie dziala to jak tabletki troche uzaleznia i potem trzeba czesciej a cwiczonka to i na zdrowie i na sylwetke zajefajne. Pozdrawiam wszystkich obolalych :)
 
Reh., 14.06.2016 10.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ale wy się lubicie męczyć, sami masochiści, a nie lepiej skutecznie raz i już pozbyć się rwy? ale pewnie, lepiej brać leki i zastrzyki i oczekiwać współczucia i cierpieniu-mięczaki. KLAWITERAPIA, USTAWIENIE MIEDNICY I KRĘGOSŁUPA U SPECJALISTY. Z TYM NIE CHODZI SIĘ DO LEKARZA!!! bo niby ile można robić to samo i oczekiwać innych efektów
 
Weteran , 25.05.2016 07.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam... Po przeczytaniu wiekszosci wpisów postanowiłem dorzucić coś od siebie. Jesli spotkasz sie z tym problem nie panikuj nie rób żadnych nie przemyślanych decyzji które mogą skończyć sie złe dla ciebie. Od tego sie nie umiera:) oczywiście ze ból jest nie do wytrzymania okład z lodu może złagodzić twoje cierpienie tak pare razy dziennie nie dłużej niż 15 min. Poczta pantoflowa najlepiej działa dzwon po znajomych na pewno ktoś z nich zna kto cierpi lub cierpiał na to schorzenie i poleci jakiegoś fachowca. Trzeba spróbować wszystkich istniejących sposobów na powstrzymanie bólu. Czy to będzie dobry lekarz , kręglarz , znachor itp...warto probowac. Nawet jak byś miał przejechać pół Polski to pojedź zawsze istnieje szansa na poprawę która może oderwać cię od bólu ... Z mego doświadczenia bez operacyjnie jest to nie wyleczalne tylko zaleczalne..mam na myśli siebie i swoje doświadczenia ..oczywiście każdy człowiek jest inny i jego organizm reaguje....dużo zależy jaki prowadzisz tryb zycia jaka wykonujesz prace(stres)czy uprawiasz sport czy jesteś otyły szczupły itd... To wszystko ma bardzo duży wpływ na twoja bardzo długo terapie i tu trzeba dużo cierpliwości , motywacji i wiary w siebie. Zaleczenie tego schorzenia to jest jsk druga praca :) przeżyłem z nią 24 lata, straciłem 37 procent nerwu mam ból przez ostani rok i wszystkie ZDROWE!!!! możliwości wyczerpałem. Nie mam już sił na walkę z bólem :( dziś przyjąłem pierwsza blokadę moze pomoże choć na pare tygodni...jestem zdecydowany na zabieg który planuje na listopad.... czasy sie zmieniły medycyna tez w końcu mamy 2016! Dla wszystkich cierpiących życzę szybkiego powrotu do zdrowia i dobrej formy fizycznej.
 
A-a, 24.05.2016 11.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na mnie pyralgina też nie działa. Łykam po 3-4 tabletki dziennie i nic. Od dwóch tygodni mogę przejść najwyżej 20 metrów. Potem padam i zwijam się z bólu.
 
następne »
strona 1 z 60
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

116927

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

82433

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

77628

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy? BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból stopy to dolegliwość, której przyczyny mogą być nie tylko miejscowe, związane z samą stopą. Ból...

więcej

69235

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Skórę należy nawilżać po kąpieli. Aby móc Panu doradzić konkretne produkty pielęgnacyjne, musiałbym zobaczyć Pana skórę na żywo i ocenić jej rodzaj oraz indywidualne potrzeby. Niemniej, polecam...

Dolegliwości, o których Pani wspomina, wskazują na dysfunkcję trąbki słuchowej. Ale stan ten musi rozpoznać laryngolog. Pozdrawiam, Prof. A. Krzeski

W okresie okołoowulacyjnym starania o ciążę nie powinny trwać "przez 48 godzin". W tym okresie należy współżyć co drugi dzień. Bóle brzucha mogą pojawiać się z różnych przyczyn i nie znaczy to wcale,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.