RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

576 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka. Gdy w takiej sytuacji nagle czujesz w plecach ostry ból, który jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, to pewnie właśnie złapała cię rwa kulszowa. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z atakiem rwy kulszowej.

Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany też jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy.  Potęguje się przy najmniejszym ruchu. Ale najbardziej daje się we znaki w nocy.

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyną bólu jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa.  Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku). 

Innym powodem  może być obrzęk korzonka nerwowego  wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. 

Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy. Przytrafia się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. W ten sposób usiłują one unieruchomić kręgosłup, by uchronić go przed uszkodzeniem.  A to prowadzi do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa. Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Rwa kulszowa może być niebezpieczna!

Jeżeli poza silnym bólem masz zaburzenia czucia, osłabienie nogi czy zatrzymanie moczu (czasem może wystąpić nietrzymanie moczu), konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Aby to wykluczyć, trzeba natychmiast wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Atak rwy kulszowej

Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja leżąca. Wiele osób woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

 • Jeśli jesteś w stanie, połóż się na wznak na stabilnym, twardym materacu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym (trzeba podłożyć pod nogi np. poduszki). Pozycja krzesełkowa rozluźni mięśnie i odciąży uciskany korzonek.
 • Ratuj się niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
 • Ulgę może przynieść posmarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym i wymasowanie go. Taki rozgrzewający masaż rozluźni napięte mięśnie.
 • Niektórym osobom ulgę przynosi chłodzenie bolącego miejsca. Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które mają działanie znieczulające. Tam, gdzie najbardziej cię boli, możesz przyłożyć zimny okład albo woreczek z lodem. Ale zabiegiem łagodzącym dolegliwości może też być nagrzewanie bolącej okolicy.
 • Jeśli w ciągu 24 godzin ból się nie zmniejszy, trzeba iść do lekarza. Podobne objawy może dawać kolka nerkowa - trzeba ustalić źródło bólu i podjąć właściwe leczenie.
 • Ból ostrzega, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego każdy atak ostrego bólu w plecach powinien skłonić nas do skontrolowania stanu kręgosłupa.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 12.02.2016 17:52
Aktualnie leże 7 dzień...dopadło mnie to 2raz...tez miałem rezonans,zastrzyki,tramale....moja wina! to brak sportu...polecam drążek poczatkowo tylko do powiszenia,i mało tu na forum mowi się o pływaniu a to podstawa...zycze zdrowia a bez pływania rwa nas dorwie...pozdro
Nie zarejestrowany, 10.01.2016 17:32
Witam. Dziś mija 12 dzień mojej walki z tym paskudnym schorzeniem... Jeśli mogę pomóc to na mnie zadziałały leki Mydocalm forte i Doreta. Zastrzyki Diclofenak 6 szt Tylko to nic innego ... Ketonal czy Nimesil nie dziala.Brałam co 4 godziny po jednej z tabletek. Ból był bardzo ostry i pierwsze 4 doby leżałam na podłodze na koldrze skulona w embrion. Zawsze kiedy Nie możemy już dac rady z bólem starajmy się układać tak żeby odciążyć stronę w bólach. Mnie bolało bardzo w udzie i posladku prawej strony i na tym bolacym boku jak leżałam wlaśnie Ból ustepowal. Tomograf wykazał ze mam przepukline L5S1 ... Nie wiem jak dalej będę się leczyć ale przed operacja chce skorzystać z porady chiropraktyka .. Może się jakoś pouklada z tym moim kręgosłupem .. Dziś jestem już mniej obolala nawet wzięłam sama kąpiel.. powoli bol ustępuje ale czuć jeszcze drętwienie pięty. .. Ćwiczenia to przede wszystkim podciągać obie nogi zgiete w kolanach do klatki piersiowej tzw kolebka .. i ukłon japonski. Mam nadzieję że komuś pomogę tymi inf.
 

Diagnoza rwy kulszowej

Lekarz wypyta o rodzaj dolegliwości, czy wystąpiły po raz pierwszy, jak często i w jakich okolicznościach się powtarzają, czy nie było urazu kręgosłupa. Sprawdzi, gdzie i kiedy najbardziej boli. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleci prześwietlenie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. By rentgen był miarodajny, lepiej wykonać go, gdy ustąpią ostre dolegliwości. Na podstawie zdjęcia zrobionego natychmiast można jedynie wykluczyć złamania lub podejrzewać dyskopatię. Nie sposób określić innych zmian chorobowych, bo kręgosłup znajduje się w niefizjologicznej postawie. Ponadto, by zdjęcie było dokładne, trzeba mieć pusty przewód pokarmowy.

Gdy ból promieniuje do obu nóg albo jeżeli chory nie ma czucia poniżej poziomu ucisku na nerw, trzeba wykonać rezonans magnetyczny, żeby ustalić, co właściwie powoduje takie dolegliwości.

Rwa kulszowa: leki na rozluźnienie mięśni

W pierwszym okresie choroby, gdy ostry ból uniemożliwia poruszanie się, najważniejszy jest spokój i leżenie na w miarę twardym łóżku, w wygodnej dla siebie pozycji.

Lekarz dobiera leki w zależności od nasilenia bólu. Zwykle zaczyna od dużych dawek niesteroidowych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym (doustnych albo w zastrzykach) oraz leków rozluźniających mięśnie.

W razie kłopotów ze snem zaleca też preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. Spokój psychiczny i sen sprzyjają rozluźnieniu mięśni, a to zmniejsza dolegliwości bólowe.

W niektórych przypadkach może przepisać witaminy z grupy B w zastrzykach. Gdy bóle nie ustępują, podaje się lek z grupy opioidów.

Kuracja trwa zwykle 7-10 dni, ale może się ciągnąć nawet kilka tygodni. Wówczas zmienia się leki na coraz silniejsze. W przypadku bólów przewlekłych czasem włącza się preparaty przeciwdepresyjne, które dodatkowo łagodzą dolegliwości bólowe.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

By nie dopuścić do nawrotu rwy kulszowej:

 • Unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania.
 • Podnosząc cokolwiek z podłogi, kucnij, zamiast się pochylać z wyprostowanymi nogami. Przenoszony przedmiot trzymaj blisko siebie w obu rękach. Myjąc wannę lub odkurzając pod meblami, przyklęknij na jedno kolano.
 • Torbę na jedno ramię zastąp plecakiem, zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała.
 • Podczas długiego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę.
 • Systematycznie wykonuj zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i brzucha.
 • Pływaj, zwłaszcza stylem grzbietowym, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.

W leczeniu rwy kulszowej ważna jest fizykoterapia

Ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza zakończenia leczenia. Teraz niezbędne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta oraz leczniczy masaż kręgosłupa. 
Dobre efekty daje nagrzewanie, działanie prądem, polem magnetycznym lub biostymulującym światłem lasera albo jonoforeza.
Uzupełnieniem terapii jest leczenie sanatoryjne. Odpoczynek, korzystanie z kąpieli siarkowych czy okładów z borowiny, wszystko to zapobiega nawrotom choroby. 
Jeżeli nie ma poprawy po terapii zachowawczej albo bóle często nawracają, konieczna jest operacja polegająca na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 03.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 576)
grebi, 13.02.2016 09.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
powiem tak mialem juz 3 razy i zawsze to samo zastrzyki + lampy i masarz
 
gocha , 26.01.2016 14.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja właśnie jestem w trakcie choroby :( ,i już sam nie wiem po przeczytaniu komentarzy co mi dolega ,byłam u lekarza ale tylko na tabletkach przeciw bólowych się skończyło ! u mnie ból najbardziej daje sie we znaki jak chodzę i stoję ,jak siedzę i wygodnie ułożę sobie nogę ból ustępuje ,przy chodzeniu ból jest niesamowity ,masakra ! aha ,mam zrobić jeszcze przeswietlenie ,moze coś wykaże ! Wszystkim cierpiącym życzę zdrówka :)
 
Fizjoterapeuta, 29.11.2015 09.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co za porażka... portal prozdrowotny ale tylko pseudo. Fachowość artykułu to totalna klapa. To co jest tu opisane to NIE rwa kulszowa tylko dyskopatia, czyli wciśnięcie krążka miedzykregowego, który uciska na rdzeń. Rwa kulszowa to stan zapalny nerwu kulszowego! I na ten stan nie ma wpływu to w jaki sposób wstaniemy czy dzwigniewmy! Niech portal dba o merytoryke
 
kecaj, 19.11.2015 07.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam dr. Macieja Niewodniczego z Łodzi - przyjmuje na Sienkiewicza. W moim przypadku doskonale sobie poradził z dolegliwością bez żadnych leków a muszę dodać, że przed wizytą u Pana Niewodniczego praktycznie nie mogłem się poruszać choć wybrałem ok 40 zastrzyków że o tabletkach nie wspomnę.
 
Ktosiek, 29.10.2015 16.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Adres (woj. mazowieckie) powiat Tłuszcz w miejscowości Łysobyki 5 nazywa się Jan Groszek. Można go odnaleźć w internecie. Ma dobre opinie.
 
Dorkis, 24.10.2015 11.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Myślę że nazwanie Dr Wilka oszustem jest krzywdzące. Operował moją córkę 3 lata temu z powodu przepukliny kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i operacja pomogła. Funkcjonuje normalnie. Operacja tak jak i leki nie pomagają każdemu jednakowo niestety. Rozumiem rozgoryczenie ale wiem że ten neurochirurg wielu cierpiącym jednak pomógł.
 
Anna, 22.10.2015 03.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziekuje za pomoc medyczna. Mam potworny bol kregoslupa i calej nogi. Pozdrawiam.
 
Hanna, 15.10.2015 11.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Karolino! Czy mogłabyś podać namiary na sprawdzonego kręgarza? Mój mąż boryka się z bardzo dokuczliwym bólem, ortopedzi nie są w stanie pomóc. Dziękuję i pozdrawiam, Hanna
 
KASIA, 08.10.2015 22.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem po ataku rwy kulszowej.Lekarz rodzinny przepisał mi trzy zastrzyki domięśniowo co 5 dni DEPO-MEDROL 40mg, POLTRAM Combo i tabletki NEUROVIT. Poradził zgłosić się do rehabilitanta -mam akupunkturę, tens. Po dwóch tygodniach od ataku rwy-( zapewniam, że ostrego- myślałam że umieram z bólu) wróciłam do pracy. Nie biorę żadnych lekarstw i raz w tygodniu chodzę na w/ wym. zabiegi. Mam jeszcze odrętwiałe palce stoy, ostry ból przy kucaniu.Leczenie trwa ok. miesiąca. Może warto wziąć te leki, które ja brałam i pójść do rehabilitanta- dobrego, ubierać się ciepło, nie wykonywać gwałtownych ruchów.
 
Krzy, 07.10.2015 16.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Wojskowym Instytucie Medycznym po operacji przeprowadzonej przez Dr Arkadiusza Wilka NEUROCHIRURGA TO OSZUST jeżdżę teraz na wózku inwalickim jestem kaleką,.
 
następne »
strona 1 z 58
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców

Dbanie o kręgosłup nie wymaga wielu specjalnych zabiegów. Wystarczy co drugi dzień wykonać kilka...

więcej

28318

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

30233

Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie choroby nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie choroby nadgarstka

Długotrwała praca przy komputerze może być  przyczyną ostrego bólu nadgarstka. To skutek...

więcej

28135

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA - choroba spowodowana pracą przy komputerze ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA - choroba spowodowana pracą przy komputerze

Zespół cieśni nadgarstka to skutek nienaturalnego wygięcia dłoni. Długa praca przy komputerze może...

więcej

25336

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Sugeruję konsultację u dentysty. Na podstawie zdjęcie pantomograficznego specjalista oceni prawidłowości stawu skroniowo-żuchwowego. Zdjęcie pokaże stan ósemek (zębów mądrości). Jeśli jest tam stan...

Proszę o to pytać lekarza leczącego panią. Ja mogę tylko napisać ogólnie, że najczęstszą przyczyną LSIL są stany zapalne wywołane różnymi patogenami (wirusy, bakterie) oraz nadżerka w stanie...

Ze względu na problemy z utrzymaniem ciąży (znaczenie może mieć również pani wiek) wskazane byłoby wykonanie też badań genetycznych, zwłaszcza - jeśli były problemy z krzepliwością (ale brak mi...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.