RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

529 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka. Gdy w takiej sytuacji nagle czujesz w plecach ostry ból, który jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, to pewnie właśnie złapała cię rwa kulszowa. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z atakiem rwy kulszowej.

Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany też jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy.  Potęguje się przy najmniejszym ruchu. Ale najbardziej daje się we znaki w nocy.

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyną bólu jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa.  Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku). 

Innym powodem  może być obrzęk korzonka nerwowego  wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. 

Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy. Przytrafia się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. W ten sposób usiłują one unieruchomić kręgosłup, by uchronić go przed uszkodzeniem.  A to prowadzi do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa. Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Rwa kulszowa może być niebezpieczna!

Jeżeli poza silnym bólem masz zaburzenia czucia, osłabienie nogi czy zatrzymanie moczu (czasem może wystąpić nietrzymanie moczu), konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Aby to wykluczyć, trzeba natychmiast wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Atak rwy kulszowej

Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja leżąca. Wiele osób woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

 • Jeśli jesteś w stanie, połóż się na wznak na stabilnym, twardym materacu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym (trzeba podłożyć pod nogi np. poduszki). Pozycja krzesełkowa rozluźni mięśnie i odciąży uciskany korzonek.
 • Ratuj się niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
 • Ulgę może przynieść posmarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym i wymasowanie go. Taki rozgrzewający masaż rozluźni napięte mięśnie.
 • Niektórym osobom ulgę przynosi chłodzenie bolącego miejsca. Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które mają działanie znieczulające. Tam, gdzie najbardziej cię boli, możesz przyłożyć zimny okład albo woreczek z lodem. Ale zabiegiem łagodzącym dolegliwości może też być nagrzewanie bolącej okolicy.
 • Jeśli w ciągu 24 godzin ból się nie zmniejszy, trzeba iść do lekarza. Podobne objawy może dawać kolka nerkowa - trzeba ustalić źródło bólu i podjąć właściwe leczenie.
 • Ból ostrzega, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego każdy atak ostrego bólu w plecach powinien skłonić nas do skontrolowania stanu kręgosłupa.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
sklepikseniora.pl, 07.11.2014 11:21
Polecam rozgrzewający pas brzuszno-lędźwiowy, który składa się z angory i wełny. Jego zadaniem jest zatrzymywanie ciepła i rozgrzewanie ciała, a poprzez to łagodzenie bólów korzonkowych, m.in. związanych z rwą kulszową. Pas przylega do ciała i nie zwija się podczas noszenia, gdyż zawiera także syntetyczne włókna. http://www.sklepikseniora.pl/pas-brzuszny-rozgrzewajacy-z-angory-p1096.html 133
Nie zarejestrowany, 02.11.2014 2:16
Ja długo się męczyłem i byłem cały pokrzywiony. Brałem zastrzyki i zabiegi, nic nie działało. Od znajomego dowiedziałem się o zastrzykach nadtwardówkowych. Po jednym zabiegu ból całkowicie ustąpił. Załatwiłem to w www.rehab.pl u dr. Kroszczyńskiego
 

Diagnoza rwy kulszowej

Lekarz wypyta o rodzaj dolegliwości, czy wystąpiły po raz pierwszy, jak często i w jakich okolicznościach się powtarzają, czy nie było urazu kręgosłupa. Sprawdzi, gdzie i kiedy najbardziej boli. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleci prześwietlenie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. By rentgen był miarodajny, lepiej wykonać go, gdy ustąpią ostre dolegliwości. Na podstawie zdjęcia zrobionego natychmiast można jedynie wykluczyć złamania lub podejrzewać dyskopatię. Nie sposób określić innych zmian chorobowych, bo kręgosłup znajduje się w niefizjologicznej postawie. Ponadto, by zdjęcie było dokładne, trzeba mieć pusty przewód pokarmowy.

Gdy ból promieniuje do obu nóg albo jeżeli chory nie ma czucia poniżej poziomu ucisku na nerw, trzeba wykonać rezonans magnetyczny, żeby ustalić, co właściwie powoduje takie dolegliwości.

Rwa kulszowa: leki na rozluźnienie mięśni

W pierwszym okresie choroby, gdy ostry ból uniemożliwia poruszanie się, najważniejszy jest spokój i leżenie na w miarę twardym łóżku, w wygodnej dla siebie pozycji.

Lekarz dobiera leki w zależności od nasilenia bólu. Zwykle zaczyna od dużych dawek niesteroidowych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym (doustnych albo w zastrzykach) oraz leków rozluźniających mięśnie.

W razie kłopotów ze snem zaleca też preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. Spokój psychiczny i sen sprzyjają rozluźnieniu mięśni, a to zmniejsza dolegliwości bólowe.

W niektórych przypadkach może przepisać witaminy z grupy B w zastrzykach. Gdy bóle nie ustępują, podaje się lek z grupy opioidów.

Kuracja trwa zwykle 7-10 dni, ale może się ciągnąć nawet kilka tygodni. Wówczas zmienia się leki na coraz silniejsze. W przypadku bólów przewlekłych czasem włącza się preparaty przeciwdepresyjne, które dodatkowo łagodzą dolegliwości bólowe.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

By nie dopuścić do nawrotu rwy kulszowej:

 • Unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania.
 • Podnosząc cokolwiek z podłogi, kucnij, zamiast się pochylać z wyprostowanymi nogami. Przenoszony przedmiot trzymaj blisko siebie w obu rękach. Myjąc wannę lub odkurzając pod meblami, przyklęknij na jedno kolano.
 • Torbę na jedno ramię zastąp plecakiem, zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała.
 • Podczas długiego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę.
 • Systematycznie wykonuj zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i brzucha.
 • Pływaj, zwłaszcza stylem grzbietowym, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.

W leczeniu rwy kulszowej ważna jest fizykoterapia

Ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza zakończenia leczenia. Teraz niezbędne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta oraz leczniczy masaż kręgosłupa. 
Dobre efekty daje nagrzewanie, działanie prądem, polem magnetycznym lub biostymulującym światłem lasera albo jonoforeza.
Uzupełnieniem terapii jest leczenie sanatoryjne. Odpoczynek, korzystanie z kąpieli siarkowych czy okładów z borowiny, wszystko to zapobiega nawrotom choroby. 
Jeżeli nie ma poprawy po terapii zachowawczej albo bóle często nawracają, konieczna jest operacja polegająca na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 29.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 529)
andre, 16.11.2014 17.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam boli jak diabli niżej pleców,trzeba utykać. Zacząłem skakać na tej bolącej nodze ból jak diabli,ale po tym mogłem na nią stańąć bez problemu jak nigdy,zacząłem marsz po domu wysoko podnosząc kolana przez pół godziny ból był ala mogłem chodzić.I tak sobie to powtarzam i widze że jest poprawa.
 
nicki, 05.11.2014 19.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardzo bym prosiła o nazwę maści jaką pani smaruje męża i czy ten wałek podkładamy pod plecy leżąc na nich czy na boku, my mamy ten sam problem- mój mąż miewa częste ataki rwy ten który ma teraz trwa już około 3 tygodni, szukam więc wszelkich sposobów aby mu pomóc, z góry dziękuję za odpowiedż
 
hana, 30.10.2014 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ani tabletki, ani zastrzyki, ani kręglarze, ani naswietlania !!! nie pomagało nic! w wieku 50 lat zaczęłam uprawiać jogę, pilates i gimnastykę rozciągającą- codziennie, płakałam i ćwiczyłam, ćwiczyłam i płakałam! egzystuję (nie chodzę za daleko pieszo) bo zaczęłam uprawiać bieganie a to pogorszyło sprawę! w tej chwili mam 54 lat, gram w tenisa, badminktona, jeżdżę na rowerze, pływam (dobrze! bo byłam na basenie 2-3x w tygodniu) i codziennie po 20-30 min gimnastykuję się-rozciąganie. polecam- tylko gimastyka!
 
Grzegorz Nowakowski, 24.10.2014 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepiej wybrać się do sprawdzonego kręgarza. Niesprawdzony kręgarz ,lub ,co gorsza niedoświadczony ,może tylko pogorszyć sytuację, która i tak jest krytyczna. Mnie zastrzyki nie pomagały , znajomy polecił swojego przyjaciela kręgarza Mariusza Posłusznego z Poznania. Jestem mu za to wdzięczny , rwa kulszowa ustępuje – ogromna ulga.
 
Ola, 05.10.2014 12.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż ma taki sam problem,ale my umiemy sobie z tym radzić. Nagrzewam mężowi odcinek lędżwiowy kręgosłupa lampą na podczerwień 15 min.następnie smaruję maścią p.zapalną a następnie mąż leży 15min. na twardej płaszczyżnie z wałkiem podłożonym pod odcinek lędżwiowy(zwijam ręcznik rozmiar 50x70 na pół po długości i roluję).Można leżeć na dywanie lub na twardym łóżku.To leżenie na wałku najlepiej wykonać jak plecy ostygną, bo leżąc na zimnej podłodze można jeszcze pogorszyć swój stan, dlatego polecam na dywanie lub na kocu.Leżenie na wałku zalecił nam kręglarz a nagrzewanie mongolczycy.Po ataku rwy kulszowej. trzeba plecy chronić przed przeciągami i przed oziębieniami.My rwę usuwamy w ciągu 3 dni.
 
POMOCCCYYY , 28.09.2014 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej miesiąc temu byłam u kręgarza ktorego mi polecila znajoma po pierwszej wizycie stwierdził że mi 4 kręgi wyskoczyły na miesiąc miałam spokój poczym znowu problem wrócił po 2 wizycie u kregarza juz nie było dobrze z strasznym bólem wyladowałam na pogotowiu dali mi zastrzyk , wyśmiali i kazali iśc do domu na drugi dziań poszłam do rodzinnego dał mi przeciw bólwe mija ponad miesiąc ból w okolicy lędżwiowym i promieniuje do uda gdy za długo siedże to mam problem, wstać i nie wiem czy to ta choroba gdzie mam się udac ??
 
lukasz257, 07.09.2014 00.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a mogłbys powiedziec jaki to znany kreglarz?bardzo mi zalezy na tym poniewaz moja mama ma juz zaawansowana rwe i potrzebuje pomocy
 
vOppeln, 03.09.2014 01.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja pojechalem na narty w dniu 1 marca. Nakrecilem sie i naskakalem gdyz 2 poprzednie sezony pauzowalem. Tylko raz nie groznie upadlem. Wszystko bylo OK w momencie gdy wsiadlem do samochodu. Po 34 km gdy przyjechalem do miejsca gdzie mieszkam nie moglem z niego wysiasc i ledwie sie dowloklem do domu. Mieszkam we Francji i tutaj lekarze zalecaja paracetamol i lekkie cwiczenia fizyczne w szczegolnosci rodzaj rozciagania miesni. Ja osobiscie biore aspiryne i popijam piwem (oczywiscie nie za duzo tego piwa) i to pomaga jako srodek przeciwbolowy na okolo 6 godzin. Cwiczenia fizyczne tez pomagaja. Najgorsze jest siedzenie w fotelu przed kompem.
 
hasmolik, 26.08.2014 10.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od 3 tygodni odczuwam promieniujący ból od pachwiny i pośladka w kierunku kolana i dalej - stopy. Nie pomogły: zastrzyki Olfenu 75( 15 sztuk), które dają ulgę w bólu na 3 godziny, nie pomogły tabletki ( 1x dziennie, potem 2x) Doreta 75mg. A tabletki Dicloratio retard 100 dają ulgę na 3-4 godziny - potem ból się wzmaga. Pielęgniarka dająca mi zastrzyki zasugerowała środki sterydowe. Czy ktoś je brał, czy miał po nich niekorzystne odczucia?
 
Stefan, 22.08.2014 23.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rwa kulszowa dopadla mnie nie raz, po kolejnym razie, lekarz i zmuszenie go na wyslanie na rezonans magnetyczny i co? I dwa rozwalone dyski, tak rozalone bo one pekaja a nie wypadaja, pekaja i wylewa sie z nich maz ktora powoduje zapalnie plus maz uciska na ner tzw rwa kulszowa. To gdzie nas rwa dopada zalezy ktory dysk uszkodzony. 80% dyskow lezy sie sama, pozostale 20% operacja. Dysk potrafi peknac nawet siedzac z dupa na kanapie, tak, nie trzeba dzwigac aby uszkodzic dysk. Wiele osob ma uszkodzony dysk nawet nie wiedzac o tym, bo maz nie podraznia nerwu.......takie informacje uzyskalem od lekarza, wrazie jakis pytan prosze pisac na torborg2014@hotmail.com Chetnie podziele sie informacjami,
 
następne »
strona 1 z 53
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Bóle kości (wzrostowe, przeciążeniowe) są częste u dzieci, gdy rosną Bóle kości (wzrostowe, przeciążeniowe) są częste u dzieci, gdy rosną

Przerażeni rodzice przychodzą do pediatry z dziećmi skarżącymi się na bóle kolan, łydek czy kostek....

więcej

17114

ZWYRODNIENIE STAWÓW KOLANOWYCH - przyczyny i leczenie ZWYRODNIENIE STAWÓW KOLANOWYCH - przyczyny i leczenie

Zwyrodnienie stawów kolanowych dotyka co piątego Europejczyka. Specjaliści szacują, że tylko ok. 40...

więcej

15382

Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców

Dbanie o kręgosłup nie wymaga wielu specjalnych zabiegów. Wystarczy co drugi dzień wykonać kilka...

więcej

18969

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Przy ataku korzonków nerwowych dotkliwy ból w dole pleców paraliżuje całe ciało. Dolegliwość ta,...

więcej

28929

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Listopad 24, 2014

Ja już od 3 miesięcy stosuję tabletki z acai . Jest kilka preparatów na rynku z tym składem, ale z opinii w internecie wynika, że Acai Berry 900 jest najlepszy i najbezpieczniejszy (oryginalna strona tutaj > http://goo.gl/6UEeqp) , dlatego postanowiłam go przetestować. Pierwsze kilogramy...

data

Listopad 23, 2014

Witam, szukam opinii o occie jabłkowym Ojca Mateusza na odchudzanie. Ktoś stosował na odchudzanie? Podobno lepszy pod względem jakości niż inne dostępne octy. Ma dużo pozytywnych opinii, ale ja szukam takich na odchudzanie. Czy ktos stosował i może coś napisać? odchudzanie octem...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.