RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

552 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka. Gdy w takiej sytuacji nagle czujesz w plecach ostry ból, który jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, to pewnie właśnie złapała cię rwa kulszowa. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z atakiem rwy kulszowej.

Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany też jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy.  Potęguje się przy najmniejszym ruchu. Ale najbardziej daje się we znaki w nocy.

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyną bólu jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa.  Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku). 

Innym powodem  może być obrzęk korzonka nerwowego  wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. 

Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy. Przytrafia się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. W ten sposób usiłują one unieruchomić kręgosłup, by uchronić go przed uszkodzeniem.  A to prowadzi do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa. Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Rwa kulszowa może być niebezpieczna!

Jeżeli poza silnym bólem masz zaburzenia czucia, osłabienie nogi czy zatrzymanie moczu (czasem może wystąpić nietrzymanie moczu), konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Aby to wykluczyć, trzeba natychmiast wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Atak rwy kulszowej

Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja leżąca. Wiele osób woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

 • Jeśli jesteś w stanie, połóż się na wznak na stabilnym, twardym materacu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym (trzeba podłożyć pod nogi np. poduszki). Pozycja krzesełkowa rozluźni mięśnie i odciąży uciskany korzonek.
 • Ratuj się niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
 • Ulgę może przynieść posmarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym i wymasowanie go. Taki rozgrzewający masaż rozluźni napięte mięśnie.
 • Niektórym osobom ulgę przynosi chłodzenie bolącego miejsca. Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które mają działanie znieczulające. Tam, gdzie najbardziej cię boli, możesz przyłożyć zimny okład albo woreczek z lodem. Ale zabiegiem łagodzącym dolegliwości może też być nagrzewanie bolącej okolicy.
 • Jeśli w ciągu 24 godzin ból się nie zmniejszy, trzeba iść do lekarza. Podobne objawy może dawać kolka nerkowa - trzeba ustalić źródło bólu i podjąć właściwe leczenie.
 • Ból ostrzega, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego każdy atak ostrego bólu w plecach powinien skłonić nas do skontrolowania stanu kręgosłupa.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
joannaturek70, 10.06.2015 12:32
a słyszeliście o zapobieganiu chorobom dzięki magnetoterapii ? Lista dolegliwości, które można leczyć za pomocą magnetoterapii, jest długa. Wśród wskazań do stosowania wymienia się bóle i dolegliwości kręgosłupa i stawów; artretyzm, reumatyzm, nerwobóle, urazy, zmęczenie i stres, bezsenność, oraz wszelkie migreny i bóle głowy! Ponadto magnesy naturalne mogą pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi, zrastaniu się kości, leczeniu wszelkich bólów i stanów zapalnych! Magnetoterapia jest metodą uniwersalną na każdy ból i schorzenie! Jest najstarsza z metod naturalnych; jeszcze przed akupunkturą! Od lat ją praktykuję i nigdy się nie zawiodłam! Ja i moi klienci! Chętnie służę informacją i pomocą: biuro@butterfly-mag.pl
Nie zarejestrowany, 30.05.2015 19:57
czy mogę mieć rwę kulszową, a nie mieć bólów kręgosłupa, tylko całego, lewego podudzia? robiłam badania i teraz czeka mnie zdjęcie kregosłupa .. Ostatnio miałam atak rwy kulszowej.Niesamowity,uporczywy ból nogi i podudzia budził mnie przed 6 godz.rano.Wyskakiwałam z łóżka i zdecydowanymi ruchami masowałam nogę czasami z maścią "neoxen"a na tę maść nakładałam jeszcze altacet w żelu.Około godziny spacerowałam po mieszkaniu,starałam się trzymać prosto kręgosłup.Lekarz zalecił mi też lek"SARUDAL"-tabletki i coś przeciwbólowego.Po takiej codziennej kuracji, a dodam,że to wymaga poświęcenia po tygodniu bóle ustąpiły.Nadal smaruję nogę i odcinek lędżwiowy tą maścia i już mnie tak nie boli,nie boli mnie w ogóle!!!Poprzednio rwę kulszową leczyłam zastrzykami i nigdy już nie chcialabym wrócić do tej terapii.Reasumując:spróbuj wstać z łóżka zanim zacznie Cię boleć,pomasuj nogę używając maści, pospaceruj po mieszkaniu i trzymaj prostą sylwetkę.To powinno pomóc a przynajmniej zminimalizować ból.I nie zapomnij o tym, by przepisane leki brać o tej samej porze dnia.Pozdrawiam
 

Diagnoza rwy kulszowej

Lekarz wypyta o rodzaj dolegliwości, czy wystąpiły po raz pierwszy, jak często i w jakich okolicznościach się powtarzają, czy nie było urazu kręgosłupa. Sprawdzi, gdzie i kiedy najbardziej boli. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleci prześwietlenie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. By rentgen był miarodajny, lepiej wykonać go, gdy ustąpią ostre dolegliwości. Na podstawie zdjęcia zrobionego natychmiast można jedynie wykluczyć złamania lub podejrzewać dyskopatię. Nie sposób określić innych zmian chorobowych, bo kręgosłup znajduje się w niefizjologicznej postawie. Ponadto, by zdjęcie było dokładne, trzeba mieć pusty przewód pokarmowy.

Gdy ból promieniuje do obu nóg albo jeżeli chory nie ma czucia poniżej poziomu ucisku na nerw, trzeba wykonać rezonans magnetyczny, żeby ustalić, co właściwie powoduje takie dolegliwości.

Rwa kulszowa: leki na rozluźnienie mięśni

W pierwszym okresie choroby, gdy ostry ból uniemożliwia poruszanie się, najważniejszy jest spokój i leżenie na w miarę twardym łóżku, w wygodnej dla siebie pozycji.

Lekarz dobiera leki w zależności od nasilenia bólu. Zwykle zaczyna od dużych dawek niesteroidowych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym (doustnych albo w zastrzykach) oraz leków rozluźniających mięśnie.

W razie kłopotów ze snem zaleca też preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. Spokój psychiczny i sen sprzyjają rozluźnieniu mięśni, a to zmniejsza dolegliwości bólowe.

W niektórych przypadkach może przepisać witaminy z grupy B w zastrzykach. Gdy bóle nie ustępują, podaje się lek z grupy opioidów.

Kuracja trwa zwykle 7-10 dni, ale może się ciągnąć nawet kilka tygodni. Wówczas zmienia się leki na coraz silniejsze. W przypadku bólów przewlekłych czasem włącza się preparaty przeciwdepresyjne, które dodatkowo łagodzą dolegliwości bólowe.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

By nie dopuścić do nawrotu rwy kulszowej:

 • Unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania.
 • Podnosząc cokolwiek z podłogi, kucnij, zamiast się pochylać z wyprostowanymi nogami. Przenoszony przedmiot trzymaj blisko siebie w obu rękach. Myjąc wannę lub odkurzając pod meblami, przyklęknij na jedno kolano.
 • Torbę na jedno ramię zastąp plecakiem, zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała.
 • Podczas długiego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę.
 • Systematycznie wykonuj zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i brzucha.
 • Pływaj, zwłaszcza stylem grzbietowym, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.

W leczeniu rwy kulszowej ważna jest fizykoterapia

Ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza zakończenia leczenia. Teraz niezbędne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta oraz leczniczy masaż kręgosłupa. 
Dobre efekty daje nagrzewanie, działanie prądem, polem magnetycznym lub biostymulującym światłem lasera albo jonoforeza.
Uzupełnieniem terapii jest leczenie sanatoryjne. Odpoczynek, korzystanie z kąpieli siarkowych czy okładów z borowiny, wszystko to zapobiega nawrotom choroby. 
Jeżeli nie ma poprawy po terapii zachowawczej albo bóle często nawracają, konieczna jest operacja polegająca na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 552)
Jan, 28.06.2015 12.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nimisil nazywa się teraz Aulin
 
mifra, 15.06.2015 17.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Atak rwy kulszowej dopadł mnie, jak próbowałam swojego synka z wanny wyciągnąć. Padłam na podłogę z takim bólem, że aż mi pociemniało przed oczami. Ze wszystkich leków bez recepty miałam w domu tylko pyralginę i okazała się bardzo skuteczna. I tak jakoś dotrwałam do wizyty u lekarza.
 
wilku7733, 28.05.2015 12.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mnie zaczeło się przez przeciążenie ,zbyt gwałtownie chciałem coś zrobić ból trwał ponad miesiąc ukojenie bóluo to lek Doreta przeciwbolowy tylko n areceptę ,gdy jedna z fizjoterapeutek mnie zobaczyła powiedział ze nie powinieim chodzić ,a ja na tym leku chodziłem i było nawet naprawde dobrze ;-) plus poprawia samopoczucie opisują to jako efekt uboczny ale nie dla cierpiącego na ból ;) tylko trzeba wziąśc od razu dawke 650mg Paracetamolu i 75tramadolu ,pozniej zastrzyki dzisiaj po serii trzech zastrzyków (Dorety juz nie biore tylko przy najgorszym bólu ją zazywałem) czuje ze wracam do formy ,cwiczyc miesni głebokie brzucha do podstwa plus basen Pozdrawiam i łacze sie w bóle z cierpiącymi wiem co to jest pamietacjcie Doreta Was uwolni od bólu ale przyczytajcie ulotkę ;-)
 
Gajdzik, 12.05.2015 00.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chyba mam to sasmo choc boje sie ze rano nie bede potrafil spac bol od kilku dni lekko mnie bolało dzisiaj ledwo z pracy wrovcilem bol sie nasila coraz bardziej od lewego posladka do stopy przy kazdym ruchu noga jestem osoba aaktywna i nie wyobrazam sobie ze nie bede mogl tanczyc ani uprawiac innych czynnosci wzmozono ruchowych
 
Adam, 23.04.2015 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich chciałbym opisać swoja historie z rwa kulszową. Mam 31 lat, pierwszy raz kiedy mnie zaczęły bolec plecy i wypadł mi dysk miałem 21 lat wówczas leżałem miesiąc w łóżku i zwijałem się z bólu nie było pozycji która była dobra. Odnalazłem swoja pozycje, to ugięte kolana do klatki piersiowej i poduszka miedzy nogami. Zacząłem chodzić po lekarzach i kręgarzach skoczyło się na rehabilitacji, masarze, lasery, kriokomora, Lekarze przepisywali mi różne leki ale jeden mi tylko pomagał to był Nimisil niestety z tego co słyszałem został wycofany z produkcji. Kręgarzy miałem kilka różnych i naprawdę 1 tylko się znal na rzeczy a reszta to tylko mogła zrobić krzywdę. Prawidłowo kręgarz powinien najpierw zrobić 40 min masarz rozluźniający plecy a dopiero wtedy nastawiać kręgosłup. Ból ustąpił ale i tak był gdzieś tam odczuwalny przy szybkich ruchach lub wysiłku fizycznym. Kolejny raz wypadł mi dysk w wieku 25 lat i byłem na zwolnieniu 5 miesięcy znów przezywałem horror znów to samo. Postanowiłem że to zmiennie i nie będę się męczyć. Musiałem oczywiście znów przebyć ciuszka drogę po lekarzach kręgarzach i rehabilitacjach. Pierwsza rzeczą która zauważyłem która mi pomogła to ze cieplej zacząłem się ubierać i nie pozwalałem żeby mi zawiewało nerki. Druga to ćwiczenia, na początek to były ćwiczenia bardziej rozciągające plecy i pływanie. Ciężary i bieganie odpada. Starajcie się więcej chodzić mniej siedzieć. Postarajcie się więcej korzystać z basenów. Początki chodzenia na siłownie to były ciężkie, polecam wzmocnić najpierw brzuch on trzyma cały korpus ale ćwiczenia na brzuch musza być wykonywane bez obciążenia pleców najlepiej na drążku polecam lub maszynach, następnie przejść do ciężarów ale bardzo małych i najlepiej wykonywać ćwiczenia na maszynach bez obciążenia pleców. Obecnie nie dokuczają mi już plecy korzystam ze wszystkich sportów biegam gram w piłkę i chodzę na siłownie. Mam nadzieje że moja historia może wam w czymś pomóc. Życzę wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia.
 
piotr 55, 21.04.2015 21.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moge podpowiedziec ze moja zona miala atak rwy bylo pogotowie ,rozne masci itd nic ni pomagalo dopiero masarz manualny tak manualny wykonany odrazu postawil zone na nogi po pierwszym zabiegu a bylo ich kilkanascie i do chwili obecnej nic zonie nie dolega. pozdrawiam
 
LT, 21.04.2015 12.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kilka dni czy tygodni to nic, w porównaniu do tego, ile trwa moje leczenie z rwy. Zaczęło się to przez obciążenie w jednej pracy, potem drugiej, z trzeciej kompletnie odpadłam, bo nie mogłam ustać na nogach. Z naruszonym kręgosłupem chodziłam niemal rok (na początku lekkie bóle kręgosłupa, które później jednak ustały, a ja zarzynałam go nadal, nie wiedząc, co się dzieje, a zarabiać musiałam). Po roku od tego momentu pojawił się silny ból, który został wyciszony jedynie przez zastrzyki przeciwbólowe, aplikowane domięśniowo. Żadna maść, żaden lek w tabletkach nie pomagał. Po 3 miesiącach trafiłam do rehabilitantki, dzięki której ból zaczął ustawać, jednak co jakiś czas wraca ze wzmożoną siłą, wystarczy gwałtowny ruch, potknięcie, szarpnięcie, cokolwiek, dlatego poważnie zaczęłam rozważać możliwość operacji usunięcia wysuniętej części dysku. Rwę leczę już od 8 miesięcy i znów jestem na etapie powrotu ostrego bólu. 4 pierwsze dni prawie nie wychodziłam z łóżka, jedynie na posiłek i za potrzebą, co oczywiście kończyło się natychmiastowym powrotem do pozycji leżącej. Ćwiczenia Mc Kenziego sprawiają mi tylko ból, dlatego wykonuję zalecone przez CTK z Jaworznie, do którego jeżdżę.
 
dar, 19.04.2015 11.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja się męczę już miesiąc mnie zgięło tylko na 4 dni tak ze nie mogłem z łózka wstać pomogła Pani mgr rehab. masażami a leki swoją droga od ketonalu po różna formy diclofenacu (naklofen,olfen itp.) poza tym rozluźniające baclofen i mydocalm z tego po tym drugim trochę za bardzo rozkojarzony byłem , teraz chodzę do pracy ale nie ma mowy o bieganiu czy siłowni żeby było śmieszniej ból jest taki ze utykam i musze cały czas się szprycować NPLZ aby normalnie funkcjonować a załatwiłem się tak bo latałem w domu w koszulce na pierwszy ciepły dzień marca :) ból usadowił się w ujściu korzenie w L4 i cały splot koński wychodzący z kości krzyżowej dalej kuje w biodrze (z tego te utykanie) promieniował do uda i do stopy ale na szczęście lekko, uwierzcie ze nie jesteście sami ze swoim bólem życzę szybkiego powrotu do zdrowia :)
 
pablo, 13.04.2015 14.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aga. Ja cierpie na to samo co ty juz 5 dzien. Zadne leki mi nie pomagaja. Bol umiejscowil sie nad lewym posladkiem, i promieniuje na lewa noge. Stope mam prawie cala zdretwiala. Co mi jest pomozcie........
 
Aga29, 13.04.2015 09.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć Fajnie,że są tu aktywni komentatorzy, Ja jestem 3 dni po szpitalu . wylądowałam tam po długim okresie znoszenia bólu przeze mnie, ból już trwa 23 godziny ale taki ostry że nic tylko płakałam , ból był umiejscowiony w odcinku lędźwiowym a w szpitalu zszedł na lewą nogę, stope, ...po prostu zdrętwiała. W szpitalu przeżyłam ból o skali niewyobrażalnej, nie mogłam wytrzymać w ŻADNEJ pozycji, ....kilka kroplówek i pomogło na ból....teraz jem serię leków...plus tramal...i 3 dni leże...nie wiem jak wróce za tydzień do pracy....raczej wątpliwe...staram się iść na rezonans...może tam wyjdzie co mam w plecach
 
następne »
strona 1 z 56
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

46175

Skręcona kostka - objawy i leczenie skręcenia stawu skokowego Skręcona kostka - objawy i leczenie skręcenia stawu skokowego

Skręcenie kostki, czyli stawu skokowego, to częsty uraz. Może zmusić do rezygnacji z uprawiania...

więcej

27169

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

56979

Zwyrodnienie stawów: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów zwyrodnienia Zwyrodnienie stawów: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów zwyrodnienia

Zwyrodnienie stawów było kiedyś schorzeniem osób starszych. Obecnie zwyrodnienie stawów dotyczy...

więcej

25939

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie ma przeciwwskazań do depilacji laserem z powodu przebytej operacji z powodu raka tarczycy.

O odszkodowanie od dentysty można ubiegać się na drodze cywilnej, występując przeciwko niemu w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie. Jeżeli pacjent był ubezpieczony u ubezpieczyciela od następstw...

To, co jest istotne w tym wymazie to obecność leukocytów, ziarenkowców G+ i nielicznych Lactobacillus. Nie można interpretować wyników badania bez zbadania pacjentki. Taki obraz biocenozy pochwy może...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 01, 2015

cześć, to super, że chcesz jeździć na rowerze. Najlepsze to tempo umiarkowane, że czujesz podwyższone bicie serca (coś koło 130 uderzeń na minutę), ale nie takie szybkie, że męczysz się i sapiesz. Ja jeżdżę codziennie do pracy 40 min i z powrotem 40 min z prędkością między 13-20 km/h....

data

Lipiec 01, 2015

Ćwiczenia jasne to gwarancja i łądnej sylwetki i lepszego samopoczucia, bo co ci po chudym ciele skoro wygląda jak flak ;/ MOja dewiza to ćwiczyć i jeść odpowiednio ale uważam że nie ma diety uniwersalnej trzeba poznać swój organizm mi dodatkowo pomógł Novoslim bo miałąm probemy z...

data

Lipiec 01, 2015

Wczoraj nastąpiło ważenie po pierwszym miesiącu stosowania i póki co 3 kg mniej ale już zauważyłam zmaine w łaknieniu w ogole nie mam ochoty na jakieś śmieci lepiej trawie pokarmy a z tym zawsze miałam problemy no oby tak dalej ale jak na reazie jestem bardzo zadowolona :)

data

Lipiec 01, 2015

eJak stosować ocet jabłkowy może ktoś powie ????? no właśnie pije się szklankami czy łyżeczkami? trzeba rozcieńczać itp.? mógłby ktoś pomóc.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.