RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

601 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka. Gdy w takiej sytuacji nagle czujesz w plecach ostry ból, który jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, to pewnie właśnie złapała cię rwa kulszowa. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z atakiem rwy kulszowej.

Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany też jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy.  Potęguje się przy najmniejszym ruchu. Ale najbardziej daje się we znaki w nocy.

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyną bólu jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa.  Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku). 

Innym powodem  może być obrzęk korzonka nerwowego  wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. 

Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy. Przytrafia się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. W ten sposób usiłują one unieruchomić kręgosłup, by uchronić go przed uszkodzeniem.  A to prowadzi do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa. Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Ważne

Ważne

Rwa kulszowa może być niebezpieczna!

Jeżeli poza silnym bólem masz zaburzenia czucia, osłabienie nogi czy zatrzymanie moczu (czasem może wystąpić nietrzymanie moczu), konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Aby to wykluczyć, trzeba natychmiast wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Atak rwy kulszowej

Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja leżąca. Wiele osób woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

 • Jeśli jesteś w stanie, połóż się na wznak na stabilnym, twardym materacu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym (trzeba podłożyć pod nogi np. poduszki). Pozycja krzesełkowa rozluźni mięśnie i odciąży uciskany korzonek.
 • Ratuj się niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
 • Ulgę może przynieść posmarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym i wymasowanie go. Taki rozgrzewający masaż rozluźni napięte mięśnie.
 • Niektórym osobom ulgę przynosi chłodzenie bolącego miejsca. Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które mają działanie znieczulające. Tam, gdzie najbardziej cię boli, możesz przyłożyć zimny okład albo woreczek z lodem. Ale zabiegiem łagodzącym dolegliwości może też być nagrzewanie bolącej okolicy.
 • Jeśli w ciągu 24 godzin ból się nie zmniejszy, trzeba iść do lekarza. Podobne objawy może dawać kolka nerkowa - trzeba ustalić źródło bólu i podjąć właściwe leczenie.
 • Ból ostrzega, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego każdy atak ostrego bólu w plecach powinien skłonić nas do skontrolowania stanu kręgosłupa.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 05.12.2016 18:22
Poczytajcie o terapii miesniowo-powieziowych punktow spustowych,u mnie od dwoch tygodni podczas chodzenia bolala noga oraz plecy w okolicach ledzwi.Siedziec moglem,lezec rowniez ale gdy przeszedlem 200-300 metrow zaczynalo bolec i to nieziemsko:(((( Wczoraj bylem u fizjoterapeuty ktory uciskal miejsca w odcinku ledzwiowym,w niektorych miejscach nic nie bolalo ale w pewnych gdy ucisnal mialem taki bol ze az sie chcialo plakac,prromien szedl od uda do piszczeli a w miejscu ktore naciskal czulem jakby jakas grudke,gdy zmniejszyl ucisk nic nie bolalo lecz gdy znowy nacisnal bol. Dzis jest poprawa no ale wiadomo jeszcze nie na 100% Moze komus przyda sie taka informacja bo wiem jaki to bol :(((( A może to mięsień gruszkowaty? On często daje objawy bólu i mylony jest z rwą kulszową. Możesz mieć chwilową poprawę, jednak polecam Ci sprawdzić czy to właśnie nie jest problem w mięśniu gruszkowatym. Zobacz tu jak możesz sobie z nim poradzić https://www.youtube.com/watch?v=5eddKPQubm0
Nie zarejestrowany, 10.11.2016 14:09
Poczytajcie o terapii miesniowo-powieziowych punktow spustowych,u mnie od dwoch tygodni podczas chodzenia bolala noga oraz plecy w okolicach ledzwi.Siedziec moglem,lezec rowniez ale gdy przeszedlem 200-300 metrow zaczynalo bolec i to nieziemsko:(((( Wczoraj bylem u fizjoterapeuty ktory uciskal miejsca w odcinku ledzwiowym,w niektorych miejscach nic nie bolalo ale w pewnych gdy ucisnal mialem taki bol ze az sie chcialo plakac,prromien szedl od uda do piszczeli a w miejscu ktore naciskal czulem jakby jakas grudke,gdy zmniejszyl ucisk nic nie bolalo lecz gdy znowy nacisnal bol. Dzis jest poprawa no ale wiadomo jeszcze nie na 100% Moze komus przyda sie taka informacja bo wiem jaki to bol :((((
 

Diagnoza rwy kulszowej

Lekarz wypyta o rodzaj dolegliwości, czy wystąpiły po raz pierwszy, jak często i w jakich okolicznościach się powtarzają, czy nie było urazu kręgosłupa. Sprawdzi, gdzie i kiedy najbardziej boli. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleci prześwietlenie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. By rentgen był miarodajny, lepiej wykonać go, gdy ustąpią ostre dolegliwości. Na podstawie zdjęcia zrobionego natychmiast można jedynie wykluczyć złamania lub podejrzewać dyskopatię. Nie sposób określić innych zmian chorobowych, bo kręgosłup znajduje się w niefizjologicznej postawie. Ponadto, by zdjęcie było dokładne, trzeba mieć pusty przewód pokarmowy.

Gdy ból promieniuje do obu nóg albo jeżeli chory nie ma czucia poniżej poziomu ucisku na nerw, trzeba wykonać rezonans magnetyczny, żeby ustalić, co właściwie powoduje takie dolegliwości.

Rwa kulszowa: leki na rozluźnienie mięśni

W pierwszym okresie choroby, gdy ostry ból uniemożliwia poruszanie się, najważniejszy jest spokój i leżenie na w miarę twardym łóżku, w wygodnej dla siebie pozycji.

Lekarz dobiera leki w zależności od nasilenia bólu. Zwykle zaczyna od dużych dawek niesteroidowych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym (doustnych albo w zastrzykach) oraz leków rozluźniających mięśnie.

W razie kłopotów ze snem zaleca też preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. Spokój psychiczny i sen sprzyjają rozluźnieniu mięśni, a to zmniejsza dolegliwości bólowe.

W niektórych przypadkach może przepisać witaminy z grupy B w zastrzykach. Gdy bóle nie ustępują, podaje się lek z grupy opioidów.

Kuracja trwa zwykle 7-10 dni, ale może się ciągnąć nawet kilka tygodni. Wówczas zmienia się leki na coraz silniejsze. W przypadku bólów przewlekłych czasem włącza się preparaty przeciwdepresyjne, które dodatkowo łagodzą dolegliwości bólowe.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

By nie dopuścić do nawrotu rwy kulszowej:

 • Unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania.
 • Podnosząc cokolwiek z podłogi, kucnij, zamiast się pochylać z wyprostowanymi nogami. Przenoszony przedmiot trzymaj blisko siebie w obu rękach. Myjąc wannę lub odkurzając pod meblami, przyklęknij na jedno kolano.
 • Torbę na jedno ramię zastąp plecakiem, zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała.
 • Podczas długiego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę.
 • Systematycznie wykonuj zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i brzucha.
 • Pływaj, zwłaszcza stylem grzbietowym, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.

W leczeniu rwy kulszowej ważna jest fizykoterapia

Ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza zakończenia leczenia. Teraz niezbędne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta oraz leczniczy masaż kręgosłupa. 
Dobre efekty daje nagrzewanie, działanie prądem, polem magnetycznym lub biostymulującym światłem lasera albo jonoforeza.
Uzupełnieniem terapii jest leczenie sanatoryjne. Odpoczynek, korzystanie z kąpieli siarkowych czy okładów z borowiny, wszystko to zapobiega nawrotom choroby. 
Jeżeli nie ma poprawy po terapii zachowawczej albo bóle często nawracają, konieczna jest operacja polegająca na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 03.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 601)
Pawelski, 22.12.2016 17.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od dwu miesięcy męczę się z rwą. Najgorsze w tym jest że ze strony lekarzy nie dostałem żadnych rad (a byłem u rodzinnego i neurologa) poza przepisywaniem coraz silniejszych środków przeciwbólowych i zwolnienia które jest mi potrzebne jak... nie powiem co bo prowadzę jednoosobową działalność i jak leżę w domu to nie zarabiam. W internecie też nie ma jednoznacznej odpowiedzi a przekopałem się przez sporo postów wiadomo każdy z nas jest inny. Jedni mówią żeby rozgrzewać inni żeby chłodzić, jedni każą ćwiczyć inni łącznie z neurologiem żeby się nie ruszać dopóki nie przejdzie ból. Ale ból nie przechodzi :( Ja postanowiłem w desperacji zaryzykować i po wywiadzie telefonicznym udałem się do rehabilitanta który opowiedział mi jak się tym możemy zająć i upewnił mnie że nie będzie żadnych rozwiązań siłowych stosował w celu nastawienia kręgosłupa tylko rozciągnie i rozluźni mięśnie. Na szczęście był to strzał w dziesiątkę i już pierwsza wizyta pozwoliła mi zmniejszyć o połowę dawki przeciwbólowych. Generalnie mi pomogły wizyty u dobrego rehabilitanta żeby Was "wyluzował" a nie nastawiał na siłę (a nie domorosłego kręgarza). okłady raczej ciepłe a nie zimne, ale też nie gorące. Chodziłem opasany pasem żebym w krzyżu miał stałą temperaturę. No i szukajcie specjalistów i poza większymi miastami. Jak zacząłem dzwonić i umawiać się na rezonans w Warszawie to okazało się że muszę czekać 7 miesięcy na NFZ! A w takich Skierniewicach w prywatnej przychodni też NFZ badanie po 3 miesiącach - jest różnica. Tak samo z rehabilitacją - tu już prywatnie poszedłem w Kampinosie pod Wawą zabiegi godzinne kosztowały mnie połowę taniej a miałem przy okazji laser, elektrody no i porządny masaż. Życzę zdrowia wszystkim których rwa dopadła!
 
Zawiedzina, 21.12.2016 21.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Wlasnie od listopada mam rwe kulszowa,zglosilam sie do lekarza noi przez 10 dni bralam zastrzyki i jakies tabletki.Musze powiedziec ze nic nie pomaga noga jak bolala ta nadal boli,od tamtego czasu chce isc do lekarz,a lekarz na zwolnieniu chorobowym do konca roku ,a ja musze pracowac chodzic ,siedzic nie za bardzo bo noga rwie.Jak tu samemu sobie pomoc zeby tak nie bolalo?
 
Kasia, 05.12.2016 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam czy ma ktoś kontakt do jakiegoś gabinetu gdzie leczą pijawkami? Chodzi o sprawdzone miejsca... najlepiej woj.pomorskie...
 
Pijawka, 01.12.2016 16.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PIJAWKI na rwe kulszową!!! :D ....może jeszcze jakieś odymianie i zdrowaśki?
 
Basia, 19.11.2016 19.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja udręka trwała 3 miesiące. Leki zarówno doustne, jak i domięśniowe nie pomagały. Skorzystałam z 20 zabiegów rehabilitanta (masaż + laser), po których pojawiły się pierwsze oznaki poprawy. Mogłam wtedy zmniejszyć dawkę leków przeciwbólowych. W ramach domowej rehabilitacji sama ćwiczyłam używając taśmy lateksowej do rozciągania kończyny, zakupiłam także wałek do masażu oraz rower magnetyczny. Dzięki codziennym ćwiczeniom ból znacznie się zmniejszył, mogłam poruszać się swobodniej. Pragnę polecić wszystkim, którzy samodzielnie chcą walczyć z problemem, zakup wspomnianego powyżej sprzętu oraz życzę dużo zdrowia, jak i cierpliwości w walce z tą dolegliwością. :)
 
ola, 02.11.2016 19.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie zawsze jest to zle ustawienie miednicy czy kregoslupa!!!
 
owca, 13.10.2016 14.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj mąż miał rwe kulszowa. ciepłe okłady nie pomagały a wrecz nasilaly bol... pozniej gdzies wyczytalam ze nie powinno sie rwy rozgrzewac. Pomogly mu dopiero pijawki. juz po 1 razie (150zl ok) bylo ok. poszedl na nastepny i wrocil do pracy. w przeciagu tych 3 lat mial napad jeszcze raz ale tez poszedl na jeden zabieg i jest ok :) nigdy nie wierzyl w cos takiego ale teraz juz wierzy.
 
NAZIR, 11.10.2016 13.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jest inna koncepcja leczenia tej choroby. Wszelkie choróbska naszego ciała wynikają ze stanu świadomości. I tak rwie kulszowej przypisana jest :obłuda i dwulicowąć oraz obawa o przyszłość i pieniądze. Zmieńcie te myśli, a chroba minie. Ponadto ból jest oznaką ukarania siebie. Metodą jest specjalny sposób myślenia. Też dopadł mnie ischias, ale sam przechodzi po zastosowaniu odpowiedniej myśli.
 
M.M, 06.10.2016 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja okładam się ciepłymi okładami z borowiny. A żeby zapobiegać ewentualnym przewianiom na co dzień zakładam koszulkę leczniczą z wełny merynosów i bawełnianą wstawką która doskonale grzeje korzonki.
 
kris, 20.07.2016 18.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałem rwę kulszową 1,5 roku tylko prochy , a u fizjoterapeuty lekkie masaże i nic. Pojechałem w góry i stary góral , wielokrotny mistrz w narciarstwie kazal mi się położyć na brzuchu i mocno kciukiem dociskając ruchem posówistym rozciągał nerw od pośladka aż po łydkę w górę i wdół przez 5 minut razem z maścią przeciwbólową i przeciwzapalną. Całe Zakopane chyba mnie słyszało jak wyłem z bólu, ale po tym zabiegu trzeba oprzec się o ścianę i rozkołysać dwie nogi na przemian w lewo i prawo i tak 15 ruchów, potem oparty dalej potruchtać w miejscu przez dwie minuty, następnie trzymając się poręczy wejdż na jeden schodek i zejdż na przemian tak 15 razy na zmianę lewa , prawa noga i tak powtarzaj codziennie, aż poczujesz ulgę. W moim przypadku trwało to leczenie około miesiąca ,aż nerw jak z linki stalowej zmniejszył się do wzgrubienia na biodrze , które sam masowałem palcami podczas chodzenia i rozszedl się po kilku dniach. Moja męka się skończyła. Możesz przed zabiegiem wziąść jakąś tabletkę przeciwbólową i coś w zęby bo będzie cholernie bolało, ale mam nadzieję że masz jaja i wytrzymasz. Daj znać jakie postępy i życzę powodzenia.
 
następne »
strona 1 z 61
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

1185

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

950

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

915

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

858

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

Częstość występowania porodów przedwczesnych wynosi 4-8%. Ryzyko porodu przedwczesnego, jeśli kobieta już raz rodziła przedwcześnie, wzrasta trzykrotnie.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.