RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

566 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka. Gdy w takiej sytuacji nagle czujesz w plecach ostry ból, który jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, to pewnie właśnie złapała cię rwa kulszowa. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z atakiem rwy kulszowej.

Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany też jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy.  Potęguje się przy najmniejszym ruchu. Ale najbardziej daje się we znaki w nocy.

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyną bólu jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa.  Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku). 

Innym powodem  może być obrzęk korzonka nerwowego  wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. 

Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy. Przytrafia się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. W ten sposób usiłują one unieruchomić kręgosłup, by uchronić go przed uszkodzeniem.  A to prowadzi do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa. Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Rwa kulszowa może być niebezpieczna!

Jeżeli poza silnym bólem masz zaburzenia czucia, osłabienie nogi czy zatrzymanie moczu (czasem może wystąpić nietrzymanie moczu), konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Aby to wykluczyć, trzeba natychmiast wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Atak rwy kulszowej

Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja leżąca. Wiele osób woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

 • Jeśli jesteś w stanie, połóż się na wznak na stabilnym, twardym materacu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym (trzeba podłożyć pod nogi np. poduszki). Pozycja krzesełkowa rozluźni mięśnie i odciąży uciskany korzonek.
 • Ratuj się niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
 • Ulgę może przynieść posmarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym i wymasowanie go. Taki rozgrzewający masaż rozluźni napięte mięśnie.
 • Niektórym osobom ulgę przynosi chłodzenie bolącego miejsca. Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które mają działanie znieczulające. Tam, gdzie najbardziej cię boli, możesz przyłożyć zimny okład albo woreczek z lodem. Ale zabiegiem łagodzącym dolegliwości może też być nagrzewanie bolącej okolicy.
 • Jeśli w ciągu 24 godzin ból się nie zmniejszy, trzeba iść do lekarza. Podobne objawy może dawać kolka nerkowa - trzeba ustalić źródło bólu i podjąć właściwe leczenie.
 • Ból ostrzega, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego każdy atak ostrego bólu w plecach powinien skłonić nas do skontrolowania stanu kręgosłupa.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Centrum Kompresjoterapii, 27.07.2015 11:32
Polecam zabiegi magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości, które łączyć można z przyjmowaniem leków. Możemy wówczas oczekiwać efektów przeciwbólowych, spazmolitycznych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. Lepsze mikrokrążenie poprawia dystrybucję i efekt działanie przyjmowanych leków.
joannaturek70, 10.06.2015 12:32
a słyszeliście o zapobieganiu chorobom dzięki magnetoterapii ? Lista dolegliwości, które można leczyć za pomocą magnetoterapii, jest długa. Wśród wskazań do stosowania wymienia się bóle i dolegliwości kręgosłupa i stawów; artretyzm, reumatyzm, nerwobóle, urazy, zmęczenie i stres, bezsenność, oraz wszelkie migreny i bóle głowy! Ponadto magnesy naturalne mogą pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi, zrastaniu się kości, leczeniu wszelkich bólów i stanów zapalnych! Magnetoterapia jest metodą uniwersalną na każdy ból i schorzenie! Jest najstarsza z metod naturalnych; jeszcze przed akupunkturą! Od lat ją praktykuję i nigdy się nie zawiodłam! Ja i moi klienci! Chętnie służę informacją i pomocą: biuro@butterfly-mag.pl
 

Diagnoza rwy kulszowej

Lekarz wypyta o rodzaj dolegliwości, czy wystąpiły po raz pierwszy, jak często i w jakich okolicznościach się powtarzają, czy nie było urazu kręgosłupa. Sprawdzi, gdzie i kiedy najbardziej boli. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleci prześwietlenie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. By rentgen był miarodajny, lepiej wykonać go, gdy ustąpią ostre dolegliwości. Na podstawie zdjęcia zrobionego natychmiast można jedynie wykluczyć złamania lub podejrzewać dyskopatię. Nie sposób określić innych zmian chorobowych, bo kręgosłup znajduje się w niefizjologicznej postawie. Ponadto, by zdjęcie było dokładne, trzeba mieć pusty przewód pokarmowy.

Gdy ból promieniuje do obu nóg albo jeżeli chory nie ma czucia poniżej poziomu ucisku na nerw, trzeba wykonać rezonans magnetyczny, żeby ustalić, co właściwie powoduje takie dolegliwości.

Rwa kulszowa: leki na rozluźnienie mięśni

W pierwszym okresie choroby, gdy ostry ból uniemożliwia poruszanie się, najważniejszy jest spokój i leżenie na w miarę twardym łóżku, w wygodnej dla siebie pozycji.

Lekarz dobiera leki w zależności od nasilenia bólu. Zwykle zaczyna od dużych dawek niesteroidowych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym (doustnych albo w zastrzykach) oraz leków rozluźniających mięśnie.

W razie kłopotów ze snem zaleca też preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. Spokój psychiczny i sen sprzyjają rozluźnieniu mięśni, a to zmniejsza dolegliwości bólowe.

W niektórych przypadkach może przepisać witaminy z grupy B w zastrzykach. Gdy bóle nie ustępują, podaje się lek z grupy opioidów.

Kuracja trwa zwykle 7-10 dni, ale może się ciągnąć nawet kilka tygodni. Wówczas zmienia się leki na coraz silniejsze. W przypadku bólów przewlekłych czasem włącza się preparaty przeciwdepresyjne, które dodatkowo łagodzą dolegliwości bólowe.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

By nie dopuścić do nawrotu rwy kulszowej:

 • Unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania.
 • Podnosząc cokolwiek z podłogi, kucnij, zamiast się pochylać z wyprostowanymi nogami. Przenoszony przedmiot trzymaj blisko siebie w obu rękach. Myjąc wannę lub odkurzając pod meblami, przyklęknij na jedno kolano.
 • Torbę na jedno ramię zastąp plecakiem, zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała.
 • Podczas długiego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę.
 • Systematycznie wykonuj zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i brzucha.
 • Pływaj, zwłaszcza stylem grzbietowym, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.

W leczeniu rwy kulszowej ważna jest fizykoterapia

Ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza zakończenia leczenia. Teraz niezbędne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta oraz leczniczy masaż kręgosłupa. 
Dobre efekty daje nagrzewanie, działanie prądem, polem magnetycznym lub biostymulującym światłem lasera albo jonoforeza.
Uzupełnieniem terapii jest leczenie sanatoryjne. Odpoczynek, korzystanie z kąpieli siarkowych czy okładów z borowiny, wszystko to zapobiega nawrotom choroby. 
Jeżeli nie ma poprawy po terapii zachowawczej albo bóle często nawracają, konieczna jest operacja polegająca na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 03.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 566)
ola, 31.08.2015 22.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak tylko pojawily sie bole to zaczelam od chiropraktyka mi osobiscie nie pomogl ,byc moze to zalezy od stanu zapalenia na kregoslupie ale tez napewno od zasobnosci portfela bo mi mowil ze potrzebuje minimum szesc wizyt kazda po 40 funtow,ale kazdemu pomaga co innego ja bede probowac cwiczyc dziekuje za kazda wskazowke,dodam ze jestem po zastrzyku.
 
ola, 31.08.2015 21.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
juz jestem po zastrzyku i jak narazie nie ma wielkiej poprawy dalej tabletki i nieprzespane noce ,boli choc juz nie tak mocno.za szesc tygodni do kontroli.Rozumiem kazdego z bolem rwy i mysle ze jest okropny a szczegolnie kiedy bierze sie silne lekarstwa i oczekuje poprawy a jej nie ma,ja nie mam zlotego srodka bo mysle ze juz wyprobowalam wszystkiego.xxx
 
karol, 29.08.2015 14.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pomoc uzyskasz wyłącznie u sprawdzonego kręgaża, który wstawi kręgi na swoje miejsce, a dopiero później stosuj masaże, ćwiczenia Mckenziego - najskuteczniejsze. Poszukaj na You Tube, są tam krótkie pokazy: leżysz na brzuchu, nogi delikatnie rozsunięte na szerokość bioder, ręce oparte na wysokości biustu, po bokach. Wspierasz się na rękach - prostując je unosisz tułów do kąta prostego, następnie wracasz, twarz opierając na prześcieradle. ponawiasz takie krótkie podniesienia 10 razy, na początek co 2 godziny. Ulga gwarantowana. Kilka ważnych zasad wprowadź w życie: 1. siedź prosto, najlepiej z wałkiem podpierającym lędźwie, również w aucie. 2. sięgaj do podłogi na ugiętych kolanach, plecy proste 3. wykonuj prace domowe na prostych plecach, nie zginaj ich, nie wychylaj się poza pion. np. odkurzaj trzymając rurę odkurzacza blisko siebie, a nie odwodząc daleko od siebie. 4. włosy myj pod prysznicem stojąc, nie w umywalce. Gdy poczujesz znów silny ból, to może oznaczać ponowne przemieszczenie kręgu, ponownie udaj się do kręgaża. Ja wieczorem przerabiam jedną serię podnoszeń na rękach od 2 lat, po ustąpieniu rwy kulszowej. Powoli regenerują się nerwy w części udowej. U mnie był przebieg ciężki - w czasie ataku miałam niewładną nogę i napady skurczy, które mogę porównać tylko do bóli porodowych. Teraz pomagam mamie, która robiąc skalniak nabawiła się rwy kulszowej. Szła własną drogą: ortopedzi, fizykoterapia, masaże i 3 miesiące nie pozwoliła sobie pomóc. Teraz wzięłam sprawę w swoje ręce: wczoraj byłam u kręgaża z nią. Wstawił jej kręgi i kazał masować miejsca wzdłuż nerwu. Efekty: pierwsza noc przespana bez bólu, podnosi się bez ograniczeń i chodzi wyprostowana. Jutro odwiedzi gabinet Mc Kenziego. Żałuje, że tyle czasu zmarnowała cierpiąc męki. Powodzenia i wytrwałości. Karolina
 
Grzegorz, 29.08.2015 11.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
olsazcsazrsaz sazrsaztsazpol sazcsazesazhgrysazpolsazcsazpolwesazz
 
STEFEKS, 19.08.2015 11.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PÓŁ ROKU MUROWANE I DOPIERO PRZECHODZI.......TYLKO BOLI NIESTETY
 
gosc, 19.08.2015 09.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dzien dobry. ja obecnie lecze sie w anglii rwe mam od tamtego roku pazdziernika jestem wysylana od jednego do drugiego lekarz rezonans mialam w kwietniu czekam na zastrzyk epidural w nastepnym tygodniu dostane.w wiekszosci leze w lozku biore tramadol ktory nic nie pomaga i wiele innych tabletek dodam ze chodzic nie moge bo jaj przejde dwa trzy metry bol jest nie do wytrzymania,takze nie narzekajmy na Polska sluzbe zdrowia bo ta w Anglii jest nie lepsza.
 
karolina666, 07.08.2015 16.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam rwe kulszowom od 5 miesiecy bralam rozne tabletki i zaszczyki i nic mam straszne bule niemoge spac chodzic nwet z siedzeniem mam problemy niewiem moze ktos mi pomoze.
 
ilona, 06.08.2015 09.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najpierw lekko, potem silniej, aż w końcu nie można spać w nocy. Środki przeciwbólowe nie usuwaj a przyczyny, aczkolwiek ból ustaje. Proszę o podanie choć 2 ćwiczeń, które usuną ten nieustający ból-od pośladków aż do pięt.Z góry dziękuję.
 
nicky, 04.08.2015 09.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie zycze tego najgorszemu wgorowi! bol masakra! jak tylko mnie zlapala, poszlam na drugi dzien na zabieg chiropraktyczny do Kreg Clinic. Po tym sie troche lepiej zrobilo, ale na poczatku to myslalam , ze ducha wyzione... ;/
 
RWA KULSZOWA, 03.08.2015 22.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Maz ma rwe kulszowa trzyma go juz 3 dzien dzisiaj poszedl do lekarza .dostal tabletki przeciw bolowe oraz skierowanie na przeswietlenie oraz na badanie krwi. zobaczymy co z tego bedzie .moze pozniej na cwiczenia .tak jest u nas w niemczech .cisnienie tez mial badane troche podwyzszone ,reszte napisze jutro po badaniach
 
następne »
strona 1 z 57
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zwyrodnienie kręgosłupa, dyskopatia, rwa kulszowa – jak opanować BÓL KRĘGOSŁUPA Zwyrodnienie kręgosłupa, dyskopatia, rwa kulszowa – jak opanować BÓL KRĘGOSŁUPA

Niektórych schorzeń kręgosłupa nie pokonasz. Zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia i rwa kulszowa to...

więcej

44551

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku....

więcej

44747

Metody LECZENIA ZAPALENIA STAWÓW: metotreksat, sterydy, terapia biologiczna Metody LECZENIA ZAPALENIA STAWÓW: metotreksat, sterydy, terapia biologiczna

Na razie nie ma sposobu na to, żeby pozbyć się zapalenia stawów. Ale można je zatrzymać. Najnowszą...

więcej

21947

Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie choroby nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie choroby nadgarstka

Długotrwała praca przy komputerze może być  przyczyną ostrego bólu nadgarstka. To skutek...

więcej

28135

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na przemieszczeniu się do przodu kręgów leżących wyżej w stosunku do kręgów położonych niżej. W wyniku przesunięcia może dojść do zwężenia kanału...

Ja przeciwwskazań nie widzę. Należy jednak zapytać o to lekarza wykonującego kolonoskopię, może jakieś przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawią się.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.