RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

608 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka. Gdy w takiej sytuacji nagle czujesz w plecach ostry ból, który jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, to pewnie właśnie złapała cię rwa kulszowa. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z atakiem rwy kulszowej.

Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany też jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy.  Potęguje się przy najmniejszym ruchu. Ale najbardziej daje się we znaki w nocy.

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyną bólu jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa.  Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku). 

Innym powodem  może być obrzęk korzonka nerwowego  wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. 

Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy. Przytrafia się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. W ten sposób usiłują one unieruchomić kręgosłup, by uchronić go przed uszkodzeniem.  A to prowadzi do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa. Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Ważne

Ważne

Rwa kulszowa może być niebezpieczna!

Jeżeli poza silnym bólem masz zaburzenia czucia, osłabienie nogi czy zatrzymanie moczu (czasem może wystąpić nietrzymanie moczu), konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Aby to wykluczyć, trzeba natychmiast wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Atak rwy kulszowej

Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja leżąca. Wiele osób woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

 • Jeśli jesteś w stanie, połóż się na wznak na stabilnym, twardym materacu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym (trzeba podłożyć pod nogi np. poduszki). Pozycja krzesełkowa rozluźni mięśnie i odciąży uciskany korzonek.
 • Ratuj się niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
 • Ulgę może przynieść posmarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym i wymasowanie go. Taki rozgrzewający masaż rozluźni napięte mięśnie.
 • Niektórym osobom ulgę przynosi chłodzenie bolącego miejsca. Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które mają działanie znieczulające. Tam, gdzie najbardziej cię boli, możesz przyłożyć zimny okład albo woreczek z lodem. Ale zabiegiem łagodzącym dolegliwości może też być nagrzewanie bolącej okolicy.
 • Jeśli w ciągu 24 godzin ból się nie zmniejszy, trzeba iść do lekarza. Podobne objawy może dawać kolka nerkowa - trzeba ustalić źródło bólu i podjąć właściwe leczenie.
 • Ból ostrzega, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego każdy atak ostrego bólu w plecach powinien skłonić nas do skontrolowania stanu kręgosłupa.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 27.07.2017 18:52
O tak! Masaże lecznicze są rewelacyjne jeśli chodzi o łagodzenie bólu przy rwie kulszowej. Tez zawsze chodzę na takie jak mam problem z plecami do pana Krzysia z Rehamedu :) Ulga nieziemska tym bardziej, ze przy bólu pleców ciężko jest normalnie funkcjonować.
Redakcja, 24.07.2017 9:59
,,By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka. Gdy w takiej sytuacji nagle czujesz w plecach ostry ból, który jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, to pewnie właśnie złapała cię rwa kulszowa. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z atakiem rwy kulszowej.'' Linki do przydatnych artykułów: RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? Ćwiczenia na rwę kulszową - jakie ćwiczenia zapobiegną atakom rwy kulszowej?
 

Diagnoza rwy kulszowej

Lekarz wypyta o rodzaj dolegliwości, czy wystąpiły po raz pierwszy, jak często i w jakich okolicznościach się powtarzają, czy nie było urazu kręgosłupa. Sprawdzi, gdzie i kiedy najbardziej boli. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleci prześwietlenie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. By rentgen był miarodajny, lepiej wykonać go, gdy ustąpią ostre dolegliwości. Na podstawie zdjęcia zrobionego natychmiast można jedynie wykluczyć złamania lub podejrzewać dyskopatię. Nie sposób określić innych zmian chorobowych, bo kręgosłup znajduje się w niefizjologicznej postawie. Ponadto, by zdjęcie było dokładne, trzeba mieć pusty przewód pokarmowy.

Gdy ból promieniuje do obu nóg albo jeżeli chory nie ma czucia poniżej poziomu ucisku na nerw, trzeba wykonać rezonans magnetyczny, żeby ustalić, co właściwie powoduje takie dolegliwości.

Rwa kulszowa: leki na rozluźnienie mięśni

W pierwszym okresie choroby, gdy ostry ból uniemożliwia poruszanie się, najważniejszy jest spokój i leżenie na w miarę twardym łóżku, w wygodnej dla siebie pozycji.

Lekarz dobiera leki w zależności od nasilenia bólu. Zwykle zaczyna od dużych dawek niesteroidowych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym (doustnych albo w zastrzykach) oraz leków rozluźniających mięśnie.

W razie kłopotów ze snem zaleca też preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. Spokój psychiczny i sen sprzyjają rozluźnieniu mięśni, a to zmniejsza dolegliwości bólowe.

W niektórych przypadkach może przepisać witaminy z grupy B w zastrzykach. Gdy bóle nie ustępują, podaje się lek z grupy opioidów.

Kuracja trwa zwykle 7-10 dni, ale może się ciągnąć nawet kilka tygodni. Wówczas zmienia się leki na coraz silniejsze. W przypadku bólów przewlekłych czasem włącza się preparaty przeciwdepresyjne, które dodatkowo łagodzą dolegliwości bólowe.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

By nie dopuścić do nawrotu rwy kulszowej:

 • Unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania.
 • Podnosząc cokolwiek z podłogi, kucnij, zamiast się pochylać z wyprostowanymi nogami. Przenoszony przedmiot trzymaj blisko siebie w obu rękach. Myjąc wannę lub odkurzając pod meblami, przyklęknij na jedno kolano.
 • Torbę na jedno ramię zastąp plecakiem, zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała.
 • Podczas długiego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę.
 • Systematycznie wykonuj zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i brzucha.
 • Pływaj, zwłaszcza stylem grzbietowym, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.

W leczeniu rwy kulszowej ważna jest fizykoterapia

Ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza zakończenia leczenia. Teraz niezbędne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta oraz leczniczy masaż kręgosłupa. 
Dobre efekty daje nagrzewanie, działanie prądem, polem magnetycznym lub biostymulującym światłem lasera albo jonoforeza.
Uzupełnieniem terapii jest leczenie sanatoryjne. Odpoczynek, korzystanie z kąpieli siarkowych czy okładów z borowiny, wszystko to zapobiega nawrotom choroby. 
Jeżeli nie ma poprawy po terapii zachowawczej albo bóle często nawracają, konieczna jest operacja polegająca na usunięciu zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

Polecamy
Ćwiczenia na rwę kulszową - jakie ćwiczenia zapobiegną atakom rwy kulszowej?

Ćwiczenia na rwę kulszową - jakie ćwiczenia zapobiegną atakom rwy kulszowej?

Ćwiczenia na rwę kulszową to już nie tylko ratunek dla osób w podeszłym wieku. Coraz więcej osób pracujących przez wiele ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.06.2017

Komentarze (1 - 10 z 608)
ja, 30.06.2017 08.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z tego zestawu, akurat tzw. Zdrowaśki będą najlepszym rozwiązaniem, ale nie chodzi o klepanie wierszyka, tylko o prawdziwą wiarę, bo to dzięki wierze można otrzymać łaskę uleczenia, a nie dzięki klepaniu wierszyków. Są ludzie naprawdę wierzący, którym cofnęły się np. zaawansowane nowotwory - cuda oficjalnie niewyjaśnione przez naukę, są też tacy, którzy całe życie klepią wierszyki, ale tak naprawdę nie ma w nich wiary i nic im nie pomaga. Wiara jest kluczem. Jeśli nie wierzysz w Boga oraz wydarzenia ze Starego i szczególnie Nowego Testamentu to rzeczywiście Zdrowaśki prawie na pewno nie pomogą, bo wówczas to tylko takie placebo.
 
Jakimiec, 20.04.2017 16.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystko pomaca , jerzeli terapia jest prawidlowa. Lezenie w domu tylko nie pomaga )
 
Lester53, 16.04.2017 11.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam to samo, dyskopatia L5-S1 i L3-L4. Nie wierzę w te bzdury, nie pomaga nic.....
 
Osa, 27.01.2017 14.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie posłuchajcie, nie będę się rozpisywał i opisywał swojego przypadku. Problem z kręgosłupem jest problemem od środka wszystkie więc sposoby leczenia na zewnątrz typu maść, naświetlenia itp są tylko doraźne przyczyna dalej jest sami wiecie jaka. Do rzeczy: Byłem u neurologa 2 lata temu. Neurolog z 30letnim doświadczeniem. Opowiedział mi historię z życia wziętą. Przyszedł do niego pacjent z wynikiem rezonansu, który cierpiał na straszne bóle kręgosłupa od 20 lat nic nie pomagało. Nic nie mógł mu pomóc zmiany były bardzo poważne skierował go do neurochirurga. Neurochirurg się przeraził powiedział, że nie podejmie się operacji bo jest ona zbyt poważna, człowiek zostałby kaleką. Człowiek ten z powrotem wrócił do neurologa z prośbą o pomoc. Powiedział mu, żeby pływał codziennie na basenie na plecach używając tylko nóg, nogi prosto (jak nożyce pionowe), ręce wzdłuż tułowia. Człowiek pływał 5 -6 razy w tygodniu. Po 3 miesiącach poczuł się trochę lepiej, po 6 miesiącach znaczna poprawa po 9 miesiącach pozbył się bólu, który trwał 20 lat. Poszedł znowu do neurologa, który skierował do na rezonans. Powiedział mi ten lekarz, że gdyby ktoś mu o tym powiedział to by nie uwierzył (zmiany cofnęły się na tyle, że pacjent w ogóle nie kwalifikował się do operacji). Sam pływam już w taki sposób 17 miesięcy, 3 razy w tygodniu lekarz powiedział, że to minimum. Więcej informacji jeżeli Państwo chcecie służę pomocą na mailu: osa-1983@o2.pl Chcę tylko pomóc wiem jak jest to uporczywe. pozdrawiam serdecznie.
 
Madzia83, 20.01.2017 21.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też cierpiałam z tego samego powodu i to już 2 razy. Za pierwszym razem rwa kulszowa dopadła mnie, gdy zabrałam się za porządki ogrodzie na początku lata w tamtym roku i dźwignęłam ławkę, poczułam potworny ból kręgosłupa. Nie wiedziałam co mam robić – stać, leżeć czy położyć się, ból był nie do wytrzymania. Po upływie 6 tygodni ból kręgosłupa zelżał, już prawie mi nie dokuczał. Lekarz zalecił mi jeszcze oszczędzanie się i dostałam zakaz uprawiania sportów, poza basenem – co mnie zmartwiło, bo lubię czasami pobiegać. Wszystko było już dobrze, aż do listopada – tym razem atak rwy nastąpił, gdy schyliłam się po trzyletnią córeczkę.
 
Anna Minc, 18.01.2017 00.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na początku grudnia 2016 r. zaczęły się u mnie bóle w lewym pośladku. Nie ciągłe, ale nagłe, b. silne, tak jakby mi ktoś z dużą siłą wbijał gwóżdż w pośladek. Wiem, że mam rozwalony kręgosłup lędżwiowy, więc sądziłam iż ból promieniuje od kręgosłupa. Poskarżyłam się mojemu zaprzjażnionemu lekarzowi / notabene interniście/, który od razu poprosił, abym położyła się na leżance, szybko odnalazł miejsce na pośladku /skurcz mięśnia/ i zaczął masaż. Wciskał kciuk w obolałe miejsce. Myślałam, że zacznę wyć zbólu, ale ból stawał się coraz bardziej do zniesienia tzn. coraz mniejszy.
 
A.M, 18.01.2017 00.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na początku grudnia 2016 r. zaczęły się u mnie bóle w lewym pośladku. Nie ciągłe, ale nagłe, b. silne, tak jakby mi ktoś z dużą siłą wbijał gwóżdż w pośladek. Wiem, że mam rozwalony kręgosłup lędżwiowy, więc sądziłam iż ból promieniuje od kręgosłupa. Poskarżyłam się mojemu zaprzjażnionemu lekarzowi / notabene interniście/, który od razu poprosił, abym położyła się na leżance, szybko odnalazł miejsce na pośladku /skurcz mięśnia/ i zaczął masaż. Wciskał kciuk w obolałe miejsce. Myślałam, że zacznę wyć zbólu, ale ból stawał się coraz bardziej do zniesienia tzn. coraz mniejszy.
 
Pawelski, 22.12.2016 17.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od dwu miesięcy męczę się z rwą. Najgorsze w tym jest że ze strony lekarzy nie dostałem żadnych rad (a byłem u rodzinnego i neurologa) poza przepisywaniem coraz silniejszych środków przeciwbólowych i zwolnienia które jest mi potrzebne jak... nie powiem co bo prowadzę jednoosobową działalność i jak leżę w domu to nie zarabiam. W internecie też nie ma jednoznacznej odpowiedzi a przekopałem się przez sporo postów wiadomo każdy z nas jest inny. Jedni mówią żeby rozgrzewać inni żeby chłodzić, jedni każą ćwiczyć inni łącznie z neurologiem żeby się nie ruszać dopóki nie przejdzie ból. Ale ból nie przechodzi :( Ja postanowiłem w desperacji zaryzykować i po wywiadzie telefonicznym udałem się do rehabilitanta który opowiedział mi jak się tym możemy zająć i upewnił mnie że nie będzie żadnych rozwiązań siłowych stosował w celu nastawienia kręgosłupa tylko rozciągnie i rozluźni mięśnie. Na szczęście był to strzał w dziesiątkę i już pierwsza wizyta pozwoliła mi zmniejszyć o połowę dawki przeciwbólowych. Generalnie mi pomogły wizyty u dobrego rehabilitanta żeby Was "wyluzował" a nie nastawiał na siłę (a nie domorosłego kręgarza). okłady raczej ciepłe a nie zimne, ale też nie gorące. Chodziłem opasany pasem żebym w krzyżu miał stałą temperaturę. No i szukajcie specjalistów i poza większymi miastami. Jak zacząłem dzwonić i umawiać się na rezonans w Warszawie to okazało się że muszę czekać 7 miesięcy na NFZ! A w takich Skierniewicach w prywatnej przychodni też NFZ badanie po 3 miesiącach - jest różnica. Tak samo z rehabilitacją - tu już prywatnie poszedłem w Kampinosie pod Wawą zabiegi godzinne kosztowały mnie połowę taniej a miałem przy okazji laser, elektrody no i porządny masaż. Życzę zdrowia wszystkim których rwa dopadła!
 
Zawiedzina, 21.12.2016 21.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Wlasnie od listopada mam rwe kulszowa,zglosilam sie do lekarza noi przez 10 dni bralam zastrzyki i jakies tabletki.Musze powiedziec ze nic nie pomaga noga jak bolala ta nadal boli,od tamtego czasu chce isc do lekarz,a lekarz na zwolnieniu chorobowym do konca roku ,a ja musze pracowac chodzic ,siedzic nie za bardzo bo noga rwie.Jak tu samemu sobie pomoc zeby tak nie bolalo?
 
Kasia, 05.12.2016 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam czy ma ktoś kontakt do jakiegoś gabinetu gdzie leczą pijawkami? Chodzi o sprawdzone miejsca... najlepiej woj.pomorskie...
 
następne »
strona 1 z 61
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

192

Stawy - jak zatrzymać degradację stawów? Stawy - jak zatrzymać degradację stawów?

Z powodu stawów cierpią młodzi, starsi, wysportowani i „kanapowcy”. O tym, jak chorują...

więcej

189

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

169

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

143

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.