Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

24 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupowa. Jak działa dysk

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne. Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje. W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę. W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Nie przegap

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach. Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyż, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca. Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle i zawroty głowy oraz rwa barkowa. Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny. Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów. W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Ważne

Ważne

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami. Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 02.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 24)
hanna, 26.02.2015 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Adamie, ja z doświadczenia znam dr Jakuba Lisowskiego, rewelka, ale 200zł, natomiast co mogę doradzić, to niech ktos Cie zawiezia do szpitala, w którym jest oddział neurologiczny, wieczorem, na izbe przyjęć, i powinni przyjąc na oddział natychmiast. Nie wiem z jakiego regiony Polski jesteś, ale znam oddział w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy, maja tam doskonały sprzęt i personel, polecam, byłam tam na tym oddziale.
 
hanna, 26.02.2015 13.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Adamie, nie załamuj się. Znam tylko z doświadczenia dr Jakuba Lisowskiego, znajdziesz tu namiary, ale wizyta kosztuje 200, mi pomógł bez operacji się obyło. Tez siadła mi psychika, bo strach przed nawrotem został. A minęło 3 lata. Inna rada: niech ktoś zawiezie Cię do szpitala gdzie jest neurologia, najlepiej wieczorem na izbę przyjęć, i nie ruszaj się dopóki Cię nie przyjmą na oddział. Tak ominiesz kolejki do specjalistów, nie wiem skąd jesteś, ale jeśli koło Warszawy to jest w Grodzisku porządny szpital zachodni, polecam, mają doskonały sprzęt i personel.
 
Adam 41 l, 25.02.2015 08.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam,własnie sie obudziłem z wielkim bólem!! nawet do łazienki mi ciezko isc!!! całe zycie walcze z tym bólem,kiedys raz w roku a teraz 5 razy w roku i lepiej nie bedzie.prawda jest taka ze bez kasy maja nas ws zadzie. póki pracujesz i płacisz podatki to ok a jak juz lezysz to najlepiej szybko umieraj bo szkoda kasy na nas.słyszeliście aby jakikolwiek polityk z prosił o pomoc lekarza publicznie o pomoc?, gdzie my żyjemy?głęboka rosja tyle że między złomem i plastikiem. warunki podobne tylko oprawa inna.
 
ADAM 40 LAT, 10.02.2015 10.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie. W 20012 r.mialem przeprowadzony zabieg usuwania tzw. rwy kulszowej L5/S1. Przepraszam za niefachowe slownictwo, ale mysle ze jest to najmniej istotne. Choroba w moim przypadku rozwijala sie juz od dawna chociaz nie zdawalem sobie do konca sprawy jak może to sie skończyc. W wieku 25 lat pierwsze poważne bóle pleców tzw. korzonki no i pierwsze zastrzyki blokujące. Po blokadach cudowne ozdrowienie i do roboty. Po jakimś czasie nawrót choroby, blokada i ok przecież to tylko korzonki. ńic bardziej mylnego. Blokady nie przynosily żadnego efektu, leki przeciwbólowe przestaly dzialac uszkadzając i osłabiając przy tym narządy wewnętrzne. Pod koniec 2011r zostałem unieruchomiony na stale. Nie było juz innej opcji jak poddać sie zabiegowi. Poprawa była duża,chociaż cześciowy ból pozostał.No wiec jak juz zostałem ozdrowiony ż eby mieć za co jeść poszedlem zpowrotem do pracy. po roku ból pleców powrócił do tego stopnia że musialem zrezygnować z pracy która tak kochałem. potem znowu 2 rehabbilitacje lekka poprawa miesiąc pracy i na tym koniec. Choroba wrócila na dobre mam trochę doświadczenia w tym temacie. Czekam jeszce na opinie neurochirurga, no to sobie poczekam bo na prywatne wizyty już mnie nie stać jestem bez prawa do zasiłku. Nie wiem ilu kregach mozna mieć przepukliny ale wydaje mi sie że mam na wszystkich. Moje objawy; lekka rwa kulszowa do lewej nogi,bóle plecó na całym odcinku najbardziej w czesci piersiowo\krzyzowej, odrętwienia prawej strony ciala do tego stopnia że jesli musze już gdzies wyjsć to w sytuacjach krytycznych potrafie sie polożyć nawet na chodniku, bóle w pachwinach, bolące zakończenia żeber, osłabienia,skoki cisnienia są one spowodowane poprzez nadmierne napięcia mięśni przykregosłupowych co uniemożliwia prawidlowe krążenie krwi w organiżmie dwa razy musiałem wzywać karetke bo myślalem żę to już koniec, bóle kola oraz wszystkich innuch cześci ciała wyrywkowo ogólne zaburzenia funkcji ruchowych,nerwica. myśli samobujcze spowodowane bólem i stresem co bedzie ze mną dalej. Tak że prosze walczyć z chorobą rozsądniei nie podejmować pochopnych decyzji i mądrze prowadzić leczenie.Ja też zwracam sie z prosśbą do wszystkich. czy zna ktoś może jakiegoś specjalistę od tych spraw zdobrym sercem który spróbował by mi pomóc bezinteresownie bo nie stać mnie na prywatnych lekarzy a czasu i sił mam coraz mniej. Prosze o kontakt pod numer telefonu 886599389. Serdecznie pozdrawiam wszystkich i ż ycze szybkiego powrotu do zdrowia.
 
piotr z, 09.02.2015 18.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam ma 41lat.po RM na L5-S1 duza tylna centralno lewoboczna przepuklina jadra(ktorej wystakaca czesc czesc poza kregiem pekla) i L4-L5 niewielka przepuklina:podano mi steryd w chore miejsce minelo 11 dni chodze na rehabilitacje nie boli dopoki nie zaczynam sie ruszac.na ta chwile mam czekac kolejne 2tyg aby czesc ktora pekla sie ulotnila inaczej lekarz proponuje mi wyciagniecie fragmentu i wstawienie blokady lub impalnt.bardzo prosze o porade lub tez namiar na dr Sobieraja
 
Margo 38, 19.01.2015 12.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prawda jest taka, że Dante ma rację, ale ja wcale nie czuję się wygrana w tej potyczce mając 4 szerokopodstawne przepukliny na szyi, 3 takie same na lędźwiach i popękane łękotki w obu kolanach. Bólu nie będę opisywać, bo słowa zwyczajnie go nie opiszą. Konia z rzędem dla tego, który znajdzie ćwiczenia odciążające i wzmacniające dla wszystkich moich chorych części nie uszkadzając ich przy okazji jeszcze bardziej. Najbardziej bolący jest jednak fakt, że trzech panów lekarzy orzekających w KRUS- ie uzdrowiło mnie cudownie, każąc zapierdzielać w polu bez możliwości odwołania się od ich opinii. Taki mamy kraj, taki mamy klimat, taką mamy służbę zdrowia. Pozdrawiam wszystkich cierpiących!
 
CIERPIĄCA , 08.01.2015 17.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DOŚWIADCZAM TEGO BÓLU MAM GO SERDECZNIE DOSYĆ MAM 3 PONOĆ MAŁE PRZEPUKLINY W ODCINKU LĘDZIOWYM BOLI MNIE TERAZ ODCINEK PIERSIOWY SZYJNY. ĆWICZĘ CHODZĘ NA ZABIEGI W DALSZYM CIĄGU BOLI. NEUROLOG OZNAJMIŁ MI DZSIAJ ŻE JA JUŻ Z TEGO NIE WYJDĘ ZAŁAMKA :( CHOĆ MAM 32 LATA
 
Dusia, 08.01.2015 12.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę o namiary do dr. Sobieraja
 
dodi , 08.01.2015 11.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie o tego doktora Sobieraja z Olsztyna a dokładniej o jego imię dziękuje za informacje
 
de, 28.12.2014 21.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przypadek? nie sądzę
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

46175

Strzelające STAWY - czy to poważna dolegliwość? Strzelające STAWY - czy to poważna dolegliwość?

Od dawna strzela ci w stawach, najczęściej palców i kolanowych. Dotychczas ci to nie przeszkadzało,...

więcej

25499

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku....

więcej

44747

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA - choroba spowodowana pracą przy komputerze ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA - choroba spowodowana pracą przy komputerze

Zespół cieśni nadgarstka to skutek nienaturalnego wygięcia dłoni. Długa praca przy komputerze może...

więcej

25336

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Komponent czasu jest tutaj dość płynny - oczywiście są określone ramy czasowe (ok. 3-6 miesięcy), ale u każdego pacjenta proces usprawniania i powrotu przebiega nieco w inny sposób (u jednych...

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Chirurg miał rację. Proces resekcji wymaga, by kanał zęba był prawidłowo opracowany i wypełniony. Jedyną kwestią jest logistyka, tzn. czy odstęp między wypełnieniem kanału, a resekcją będzie trwał 5...

Grupy wsparcia
data

Marzec 04, 2015

Odchudzanie rozpocząłem w maju 2014. Na pierwszej wizycie(10 maj 2014) w Centrum Leczenia Otyłości ważyłem 158,5 kg. Dziś(04-03-2015) ważę 107 kg. Na początku ubywało mnie 8 kg/miesiąc, 5 kg/ miesiąc a teraz 1,5 - 2 kg/miesiąc. Dostałem dietę i w sumie do dnia dzisiejszego prawie nic się...

data

Marzec 04, 2015

Jestem kobietą zdrowiejącą z kompulsywnego objadania się zgodnie z zasadami Anonimowych Żarłoków. Moim problemem jest to, że wciąż martwię się, że jem za dużo. Proszę, aby ktoś spojrzał na mój jadłospis obiektywnie i doradził czy powinnam coś zmienić. Mam 23 lata, ważę ok. 80 kg przy...

data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

data

Marzec 04, 2015

Ja czekam na podatek od oddychania Kopacz do wszystkiego jest zdolna lawirantka!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.