Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

49 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupowa. Jak działa dysk

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne. Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje. W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę. W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Nie przegap

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach. Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyż, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca. Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle i zawroty głowy oraz rwa barkowa. Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny. Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów. W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Ważne

Ważne

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami. Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i kiedy powinny wzbudzić niepokój? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 49)
tomek, 24.05.2016 16.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja terz mam przepukline kregosłupowom w gdańsku w szpitalu dostałem leki rozkurczowe miałem takie uciski ze oddychac niemogłem dostałem leki rozkurczowe i tyle dostałem skierowanie do poradni zeby zrobic rezonans zrobiłem prywatnie zeby niechodzic po poradniach byłem prywatnie u neurochirurga w elblagu i termin operacji mam na 2018 a w szpitalu w gdansku powiedzieli ze musze miec rezonans i dlatego do poradni po zrobieniu rezonansu zadzwoniłem do szpitala i mi powiedzieli ze mnie nieprzyjmom pomimo ze na wypisie jest wpisane ze musze miec operacje w trybie pilnym za wszystko zapłaciłem prywatnie i gdzie tu logika dałem im wszystko jak na tacy wyniki diagnoze a niema miejsca mam zakaz wykonywania jakiej kolwiek pracy
 
Gregor3, 14.05.2016 19.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 3 dni po operacji. neurochirurg mowi ze operacja sie udala. martwi mnie tylko ze syndromy nie ustapily od razu. (brak czucia w palcach. opadanie stopy.) czy jest to normalne i czy trzeba czasu zeby one ustapily
 
A-gus, 04.04.2016 23.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osobiście nie ufałabym neurologowi na tyle, żeby zostawić temat, bo on się może mylić (jak widać, skoro są objawy). Poszłabym z wynikami RM do osteopaty. On może pomóc, albo powiedzieć, że nic się nie da zrobić. Mój mąż miał częściowo podobnie (bez wymiotów i omdleń, ale za to z uczuciem że mu słabo i takim omdleniem kończyn, również "problemy" z sercem).
 
dorisa, 25.02.2016 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej too-mee. Jeżeli objawy będą się nasilać to obawiam się że mocno przypomina to atak lękowy. Jeżeli inni specjaliści twierdzą że to nie są objawy od kręgosłupa to pomyśl poważnie o wizycie u psychiatry. Sama to przerabiałam i diagnozowałam się 4 miesiące żeby stwierdzić że jestem fizycznie zdrowa i to moja głowa sprawia kłopot. Z doświadczenia powiem że można się tego pozbyć :) Trzymam kciuki!
 
too-mee, 10.02.2016 17.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,od około 4 miesięcy robi mi się nagle słabo,(tak do omdlenia,jakbym traciła kontakt z ciałem )mdli mnie przy okazji.Odczuwam kołatanie serca i lęk.Boję się wychodzić z domu z obawy przed omdleniem.Miałam do tej pory wykonywane RMI głowy i szyi.W szyi niewielka przepuklina(neurolog twierdzi,że moje objawy nie mają z nią nic wspólnego)w odcinku piersiowym tez ucisk.Badania laboratoryjne ok.Teraz dostałam skierowanie do kardiologa.12 lat temu w wypadku doznałam złamania kompresyjnego kręgu L4.Nie odczuwam bólu,jedynie mrowienie i usisk zarówno w szyi jak i lędźwiach.Może ktoś miał coś podobnego i może coś zasugerować bo jestem bliska wizyty u psychiatry.Pozdrawiam.
 
Nie spotykany ból , 08.02.2016 20.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej wszystkim, właśnie się dowiedziałem, że mam przrepukline kręgosłupa i jestem załamany. I dodam jeszcze : Pracownicy fiziczni nie ważne jakiego zawodu dajcie o swoje plecy , i używacie pasa usztywniajacego. Pracuje fizycznie 20 lat i wiem co mówię.
 
Terapeuta Holistyczny, 13.01.2016 14.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A tak z mojej strony. Osoby która no co dzień leczy takie dolegliwości manualnie z Strony Medycyny Manualnej. Powiem krótko iż obecność dyskopatii to przede wszystkim żaden wyrok a raczej błędne założenie z tamtego stulecia iż przepuklina jest źródłem bólu. Nic bardziej mylnego, mechanizmów tworzenia bólu i parestezji w układzie mięśniowo-powięźowym jest taka mnogość iż przepuklina jest daleko na szarym końcu a zrzucanie na nią całej winy przy obecnych odkryciach jest po prostu śmieszne. Wyłączam tu oczywiście mechanizm urazów bezpośrednich. Po konkretniejsze informacje zapraszam do lektury na www.facebook.com/fizjosadyba jakubbojar@o2.pl
 
iwona69, 12.11.2015 17.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
konsultowany był również przez dr. Skórkę, który zajmuje się : rehabilitacją: ludzie naprawdę znają się na tym co robią, oboje z synem jesteśmy wdzięczni za to co uczynili. życzę powodzenia i zrowia
 
iwona 69, 12.11.2015 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
syn operowany był w Chełmie, ale przez lubelskiego neurochirurga dr Kamieniak, rewelacyjny specjalista.
 
AGA, 02.11.2015 11.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
JA MAM ZWYRODNIENIA W DOLNYM I GÓRNYM, PRZEPUCHLINE W 2 MIEJSCACH- NIESTETY PRACA PRZY KOMPUTERZE - PRZETRASZYŁA SIE OPERACJI - BO NIGDY NIE WIESZ CZY SIE UDA, A PONOC BÓL I TAK JEST I TAK- , ALE POLECAM BARDZO JESLI MOZECIE - POCZYTAJCIE O DR. PALUCH- REWELACYJNY CZŁOWIEK- O NIM DOWIEDZIAŁAM SIE OD ZNAJOMEGO ...NIE BEDE ROBIŁA REKLAMY POPROSTU POCZYTAJCIE - JA JESTEM B. ZADOWOLONA
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

47930

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

34384

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

31171

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

27960

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna. Oczywiście dużo zależy przede wszystkim od osoby, która ją wykonuje i jakości sprzętu. Głównymi skutkami ubocznymi, jakie pojawiają się przy nieumiejętnym...

W trakcie przyjmowania tabletek jednoskładnikowych może pojawić się krwawienie. Nie powinno jednak być ani obfite, ani długie i powinno samoistnie ustąpić. Gdyby tak się nie stało, należy...

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.