Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

45 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupowa. Jak działa dysk

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne. Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje. W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę. W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Nie przegap

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach. Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyż, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca. Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle i zawroty głowy oraz rwa barkowa. Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny. Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów. W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Ważne

Ważne

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami. Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i kiedy powinny wzbudzić niepokój? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 45)
too-mee, 10.02.2016 17.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,od około 4 miesięcy robi mi się nagle słabo,(tak do omdlenia,jakbym traciła kontakt z ciałem )mdli mnie przy okazji.Odczuwam kołatanie serca i lęk.Boję się wychodzić z domu z obawy przed omdleniem.Miałam do tej pory wykonywane RMI głowy i szyi.W szyi niewielka przepuklina(neurolog twierdzi,że moje objawy nie mają z nią nic wspólnego)w odcinku piersiowym tez ucisk.Badania laboratoryjne ok.Teraz dostałam skierowanie do kardiologa.12 lat temu w wypadku doznałam złamania kompresyjnego kręgu L4.Nie odczuwam bólu,jedynie mrowienie i usisk zarówno w szyi jak i lędźwiach.Może ktoś miał coś podobnego i może coś zasugerować bo jestem bliska wizyty u psychiatry.Pozdrawiam.
 
Nie spotykany ból , 08.02.2016 20.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej wszystkim, właśnie się dowiedziałem, że mam przrepukline kręgosłupa i jestem załamany. I dodam jeszcze : Pracownicy fiziczni nie ważne jakiego zawodu dajcie o swoje plecy , i używacie pasa usztywniajacego. Pracuje fizycznie 20 lat i wiem co mówię.
 
Terapeuta Holistyczny, 13.01.2016 14.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A tak z mojej strony. Osoby która no co dzień leczy takie dolegliwości manualnie z Strony Medycyny Manualnej. Powiem krótko iż obecność dyskopatii to przede wszystkim żaden wyrok a raczej błędne założenie z tamtego stulecia iż przepuklina jest źródłem bólu. Nic bardziej mylnego, mechanizmów tworzenia bólu i parestezji w układzie mięśniowo-powięźowym jest taka mnogość iż przepuklina jest daleko na szarym końcu a zrzucanie na nią całej winy przy obecnych odkryciach jest po prostu śmieszne. Wyłączam tu oczywiście mechanizm urazów bezpośrednich. Po konkretniejsze informacje zapraszam do lektury na www.facebook.com/fizjosadyba jakubbojar@o2.pl
 
iwona69, 12.11.2015 17.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
konsultowany był również przez dr. Skórkę, który zajmuje się : rehabilitacją: ludzie naprawdę znają się na tym co robią, oboje z synem jesteśmy wdzięczni za to co uczynili. życzę powodzenia i zrowia
 
iwona 69, 12.11.2015 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
syn operowany był w Chełmie, ale przez lubelskiego neurochirurga dr Kamieniak, rewelacyjny specjalista.
 
AGA, 02.11.2015 11.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
JA MAM ZWYRODNIENIA W DOLNYM I GÓRNYM, PRZEPUCHLINE W 2 MIEJSCACH- NIESTETY PRACA PRZY KOMPUTERZE - PRZETRASZYŁA SIE OPERACJI - BO NIGDY NIE WIESZ CZY SIE UDA, A PONOC BÓL I TAK JEST I TAK- , ALE POLECAM BARDZO JESLI MOZECIE - POCZYTAJCIE O DR. PALUCH- REWELACYJNY CZŁOWIEK- O NIM DOWIEDZIAŁAM SIE OD ZNAJOMEGO ...NIE BEDE ROBIŁA REKLAMY POPROSTU POCZYTAJCIE - JA JESTEM B. ZADOWOLONA
 
Dominik, 23.10.2015 16.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry, mój tata ma bardzo podobną sytuacje jak Pani syn, czy mogłaby Pani powiedzieć gdzie syn miał robioną operację oraz z kim się Pani konsultowała w tej sprawie? Pozdrawiam
 
iwona69, 17.10.2015 18.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam wszystkich zaglądających na tę stronę. Problem tu opisywany nie dotyczył mnie osobiście, ale mojego 22 letniego syna. Zaczęło się około 10 dni po wypadku komunikacyjnym, leczenie w POZ, neurolog, nikt nie wierzył, że boli dopiero MRI przekonało co jest przyczyną. Opis jednoznacznie mówił o 2 przepuklinach bocznych i jednej masywnej centralnej, która dawała dolegliwości nie tylko bólowe, lecz również niedowład prawej kończyny, brak czucia w palcach i opadającą stopę ( co jako pierwsza zauważyła rehabilitantka i zwróciła na to nam uwagę, wtedy czekaliśmy już na wynik z MRI). Znany lubelski rehabilitant powiedział mi, że on tu nie ma nic do zrobienia, jedynie szybka interwencja neurochirurga bo niedowłady mogą się utrwalić. Tak jak ktoś wspominał terminy na NFZ, śmiechu warte (syn byłby już kaleką), leczenie prywatne. Obecnie jest już 20 miesięcy po operacji i jest dobrze. Wszystkim życzę takiego zakończenia, nic go nie boli, musi uważać ale funkcjonuje normalnie.
 
rozgoryczona, 14.10.2015 17.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
córka ma podobne objawy i pzrepuklinę kręgosłupową i ponoc coś jeszcze. Z bólu nie dawała rady ale w pracy nazwali ją oszustem, że niby udaje...ano nie ich ból. Bo do sklepu poz akupy poszła whcorobobym , to miałą zgłodu umrzeć? Ledwo szła! A tak się cieszyła z tej pracy! No ale mówi się trudno już nie wróci, do ludzi którzy ją zaczęli mobbingowac bo dezorganizuje prace? Eh jasne, to prawda no ale zamiast współczuć zaczęli angonke. To podłe. Nie zycze im niczego podobnego!
 
halina, 13.10.2015 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż od 16 lat po operacji usuniecia dysku lędżwiowego powinien otrzymac implant w miejsce usuniętego dysku ale lekarze to zaniedbali wskutek czego kręgosłup meża osiadł mężowi wypadł dysk szyjny gdzie zastąpiono go implantem mój mąż podejmował sie różnych prac dorywczych bo zus wmawiał mężowi że jest zdrowy i odmawiał mu rentę choć wiedzieli że bez brakującego dysku nigdzie długo nie popracuje dżiwie się że mąż wciąż funkcjonuje .
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zwyrodnienie stawów: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów zwyrodnienia Zwyrodnienie stawów: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów zwyrodnienia

Zwyrodnienie stawów było kiedyś schorzeniem osób starszych. Obecnie zwyrodnienie stawów dotyczy...

więcej

25939

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

30233

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

44429

ŚCIĘGNO ACHILLESA - urazy i leczenie ŚCIĘGNO ACHILLESA - urazy i leczenie

Ścięgno Achillesa jest największe w naszym ciele, co wcale nie chroni go przed uszkodzeniem....

więcej

29333

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Dzień dobry, wynik testu PAPP-A można skonsultować w czasie wizyty osobistej w Katowicach lub telefonicznie w całej Polsce i za granicą. Aby umówić się na konsultację, proszę o kontakt z poradnią...

Radzę wykonać najpierw zdjęcie RTG i ustalić, czy ząb jest żywy. Odbudowa zęba kompozytem to cena ok. 230 zł, za pomocą licówki to koszt 1500 zł. Takie rozwiązanie można zastosować w przypadku zęba...

Wyniki badań są charakterystyczne dla menopauzy. Na podstawie podanych przez panią objawów nie można rozpoznać owulacji. Wyniki badań może pani powtórzyć. Jeśli będą podobne, szansa na ciążę jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.