Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

68 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupowa. Jak działa dysk

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem, to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne.

Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje.

W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę. W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach.

  • Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyżu, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca.
  • Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle głowy i zawroty głowy oraz rwa barkowa.
  • Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny.

Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów.

W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Ważne

Ważne

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami. Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i kiedy powinny wzbudzić niepokój? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Jak dobrać MASAŻ do dolegliwości - rodzaje masaży

Jak dobrać MASAŻ do dolegliwości - rodzaje masaży

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 01.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 68)
ja, 08.05.2017 23.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie wiem skad jestes ja cierpialem pol roku i nikt mi nie mogl pomoc az trafilem do osteopaty.jezeli masz kogos takiego w poblizu nie czekaj napewno ci pomoze tylko najpierw poczytaj o nim na forum
 
Magdalena, 01.05.2017 18.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej mialam to samo 16 lat temu komplet badan kardiolog etc i moja lekarka wyslala mnie do psychiatry nerwica na maxa 6 miesiecy lekow homeopatycznych i juz ok od 16 lat
 
Michał , 21.04.2017 20.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ból, palenie w kręgosłupie, problem z oddychaniem do tego ból w pośladku po dół nogi, czasem gdy myje zęby i się schyle już się nie wyprostuje. Ostatnio trzymało mnie 3 tygodnie wróciłem do pracy i było ok, po miesiącu znów leżę i jest co raz gorzej! Pomocy!!!!
 
aga, 11.04.2017 16.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę napisz mi co zrobić. Od 3 miesięcy cierpię 24h na dobę. Wizyty u lekarzy ortopedow, neurologow, zastrzyki sterydy, rehabilitacja, szpital , stwierdzono przepukline kręgosłupa. Bardzo boli mnie noga, cały czas, od posladka do kolana........lewa strona
 
Laura, 08.03.2017 23.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chcialabym dopisać iż Mam 37 lat, złamanie miałam 23 lat temu. Ból znany mi od lat ale były one kilku dniowe maxymalnie i tylko był to ból kręgosłupa, czasami ból pachwin. Pierwszy raz ma taki silny ból w klatce piersiowej (od miesiąca). W trakcie ciąży miałam bóle w pachwinach, większość ciąży przeleżana. Ogólnie mam tez kyfoze wielkości 1x1cm (wynik rezonansu sprzed 15 lat) na odcinku th11. Decyzja lekarzy: nieoperacyjne póki chodzi. Kyfoza /worek jest od wewnątrz. A także mam sakralizacje L5. przeczytałam forum ale teraz ciężko jest mi robić jakiekolwiek ćwiczenia. Czekam na list z przychodni mam nadzieje ze powtórzą mi badanie rezonansu. Ze będą szukać przyczyny bólu...
 
Laura, 08.03.2017 22.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja od miesiąca borykam się z bólem kręgosłupa. Po złamaniu kompresyjnym th10-12. Między th10 a 11 jest mała przestrzeń dyskowa. Póki co miałam zrobiony rentgen. Czekam teraz na ponowna wizytę. Ale co mogę powiedzieć to mialam straszny ból (non stop) w klatce piersiowej czasami trudno mi nawet było oddychać, ból promieniowal do szyi i pod żebrami. Ból nasila się podczas chodzenia, i po jakimkolwiek wysiłku. stojąc w miejscu czuje jakby kręgosłup mi się palił. Jestem od miesiąca na lekach przeciwbólowych, od kilku dni jest już lepiej , zmienili mi tabletki i staram się oszczędzać, (choć pojęcie względne, przy dzieciach się nie na odpoczywam, ale naczynia myje na kilka razy, nie odkurzam). ból w klatce póki co mija, jest nadal odczuwalny podczas chodzenia bądź długiego stania w kolejce np. Co pani radzi? I cóż może to być? Z artykułu wywnioskowałam iż mogę znajdować się w 10% ludzi których dotyka wypadnięcie dysku krążka piersiowego.
 
Tomasz, 13.02.2017 20.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
prosze o pilny kontakt na nr 781098701 mam taka sama przypadlosc i obawy z lekami i tak jak piszesz psycha siada odezwij sie
 
Adam, 09.01.2017 20.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To coś gorszego.
 
RM, 09.12.2016 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No to nawijaj
 
Ciekawy, 25.11.2016 19.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarz? Fizjoterapeuta?
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

24

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

19

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy? BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból stopy to dolegliwość, której przyczyny mogą być nie tylko miejscowe, związane z samą stopą. Ból...

więcej

16

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

15

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.