Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

36 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupowa. Jak działa dysk

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne. Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje. W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę. W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Nie przegap

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach. Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyż, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca. Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle i zawroty głowy oraz rwa barkowa. Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny. Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów. W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Ważne

Ważne

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami. Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i kiedy powinny wzbudzić niepokój? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 36)
halina, 13.10.2015 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż od 16 lat po operacji usuniecia dysku lędżwiowego powinien otrzymac implant w miejsce usuniętego dysku ale lekarze to zaniedbali wskutek czego kręgosłup meża osiadł mężowi wypadł dysk szyjny gdzie zastąpiono go implantem mój mąż podejmował sie różnych prac dorywczych bo zus wmawiał mężowi że jest zdrowy i odmawiał mu rentę choć wiedzieli że bez brakującego dysku nigdzie długo nie popracuje dżiwie się że mąż wciąż funkcjonuje .
 
Lucyna, 20.08.2015 13.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam ponownie, chodzę na rehabilitację na odcinek lędźwiowy, minął ponad miesiąc jest nieźle - choć bóle bywają, ale takie z którymi da się żyć. Oprócz samej rehabilitacji miałam szkolenie z tego jak podnosić dziecko, jak stać przy zlewie, jak wogóle stać, siedzieć, leżeć, chodzić, ćwiczyć itd. :) nauka nowych nawyków jest męcząca na początku, ale potem człowiekowi jakoś to w krew wchodzi. Zobaczymy co będzie później - jakoś nie wierzę że "naprawię się" zupełnie, ale mam taką osobistą satysfakcję że spróbowałam, że wzięłam się za siebie - sporo to mnie kosztuje bo na rehabilitacji jestem już o 7:30 i tak mnie maltretują do 9:00, masaże są bardzo bolesne i nieprzpyjemne - na drugi dzień mam siniaki i guzy, ale przestraszyłam się tej operacji... Jeśli te moje plecy miałyby mnie tak boleć z takim nasileniem jak teraz to ja dam radę, a na stół zawsze zdąrzę się położyć. Pozdrawiam Was bardzo mocno i życzę jak najmniej bólu a jak najwięcej siły na walkę o siebie - bo te plecy mają nas nieść przez całe życie, a zawsze jest dla kogo
 
polf, 22.07.2015 09.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ładna reklama... a jak niby ten produkt działa?
 
damian, 13.07.2015 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich zmęczonych bólem. Na moje szczęście nie mam aż tak poważnych problemów z kręgosłupem jakie tu opisujecie. Jednakże częste napady bólu stały się po prostu uciążliwe i irytujące. Osobiście jestem przeciwnikiem medycyny jaką nam teraz fundują lekarze. Boli to weź tabletkę, nadal boli weź mocniejszą, nie przeszło? Zastrzyki, teraz już za późno, trzeba operować. Wiem że są wyjątki od reguły, dlatego nie mówię o wszystkich, więc nie zrozumcie mnie źle, po prostu takich ludzi poznałem na swojej drodze. Znalazłem dla siebie sposób idealny co najważniejsze, NATURALNY bez ingerencji lekarskiej, jakichkolwiek leków przeciwbólowych bądź operacji. Chciałem się zapytać czy ktokolwiek z was słyszał o czymś takim jak platforma schumann 3D platte? Niesamowite urządzenie, po pierwszym zastosowaniu bóle minęły, przy każdym następnym czułem jak mój organizm wraca do kondycji przed bólami, a mięśnie pleców bardzo się wzmocniły, co jest ważne przy wszelkiego rodzaju schorzeniach kręgosłupa. Gorąco polecam, naprawdę warto, zwłaszcza że nie potrzeba żadnych tabletek, ani ingerencji chirurga.
 
romek, 13.07.2015 10.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam jestem jak tu wszyscy połamańcem tylko że trochę mniejszym bo umie sobie z tym radzić. 10 lat temu stwierdzono u mnie przepuklinę i po konsultacji z neurochirurgiem doszedłem do wniosku że operacja która dawała 50% szans na poprawę jest nie dla mnie.Ale nie dałem się tak łatwo chorobie bowiem znalazłem lekarza któremu uwierzyłem i to mi się opłaciło ponieważ już od tego czasu a minęło 9 lat nie miałem rwy kulszowej ani żadnych innych objawów choroby odcinka lędźwiowego ale mam od czasu do czasu problemy ze szyjnym ale to małe piwo w stosunku do tego co było wcześniej . Dlatego polecam wszystkim metodę MC KENZIEGO . Ja się tego złapałem jak ostatniej deski ratunku i to mi się opłaciło bo już teraz umie sobie radzić i w razie potrzeby odpowiednio zareagować by nie wrócił stan sprzed wielu wielu lat pozdrawiam połamańców i radzę spróbować tej metody która jest bardzo tania bo nie bierze się żadnych leków tylko trzeba przez cały dzień myśleć o tym swoim kręgosłupie i dać mu odpocząć i dać mu żyć a klinika jest w Poznaniu u p. dr STENGERTA
 
Kasia 23, 11.07.2015 21.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 23 lata i tez jestem połamańcem , teraz mi do smiechu ale czasem bol jest nie do zniesienia... pojawił sie nagle , podejrzewałam rwę kulszowa , noce nie przespane az koncu postanowiłam iść do lekarza , Rezonans magnetyczny i wszystko jasne . Przepuklina na kręgosłupie L4-L5 L5-S1i jeszcze mniej wazne sprawy. Lekarz ocenił stan kręgosłupa na wiek 70 lat. Proponuje wykonanie blokady pod kontrola USG i rehabilitacje , w najgorszym wypadku zabieg, co niestety moze mi zabrać możliwość bycia matka .
 
Lucyna, 10.07.2015 09.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Was moi Drodzy! :) Dołączam się i ja do grona "połamańców". Mam 33 lata z bólem kręgosłupa na odcinku lędźwiowym żyję już od dobrych kilku lat, pomagał odpoczynek, czasem rozciąganie, ból mijał i bagatelizowałam problem. Od ponad roku jest już gorzej, pierwsze uderzenie bólu - zaraz po porodzie - minęło dość szybko, dostałam zastrzyki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale już po roku ból uziemił mnie na ponad dwa tygodnie z czego pierwszy był wręcz nie do znieniesia, drugi taki że już mogłam chodzić. Stwierdziłam że czas coś z tym zrobić. Dostałam skierowanie do neurologa - terminy z NFZ na przyszły rok... Zapisałam się prywatnie, pani doktor stwierdziła że należy wykonać rezonans odcinka lędźwiowego, w ramach NFZ terminy na październik przyszłego roku... poszłam więc prywatnie. To co zobaczyła pani doktor na filmie z rezonansu wprowadziło ją w osłupienie - ma pani trzy przepukliny - dwie w odcinku lędźwiowym i jedną w odcinku piersiowym... Czemu pani zwlekała tyle czasu, czemu nic pani z tym nie robiła?? - odpowiedź jest prosta ani żaden lekarz pierwszego kontaktu, ani nikt z rodziny nie wierzył mi że może mnie tak "coś" boleć?? No w moim wieku??? Coś ściemniam! I śmiech - lekarzy i rodziny... Piszę tu bo może ktoś spędzając kolejną bezsenną noc z powodu bólu kręgosłupa tu zajrzy, poczyta - APELUJĘ WIĘC, NIE ZWLEKAJ Z WIZYTĄ U NEUROCHIRURGA, NEUROLOGA GDY CIĘ POŁAMIE nawet gdy wszystkim dookoła się wydaje że w młodym wieku to niemożliwe żeby coś się złego działo. Czekam na wizytę u neurochirurga - też prywatnie - państwowo musiałabym czekać do drugiej połowy przyszłego roku - nie wiem co mi powie... Albo rehabilitacja, albo operacja :( boję się jak cholera, ale będę walczyć, bo co mi pozostało? Pozdrawiam Was ciepło i mam nadzieję że kiedyś "bezboleśnie"
 
trener-Dominik, 16.06.2015 20.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 34 lata,od 2 lat borykam sie z bólem l5/s1.RM wykazal przepuchline ,wypadniecie dysku 9mm.Był dramat ból nie do opisania.Mrowienie nóg.posladków,brak czucia w stopach ,dramat dla mnie dla człowieka który cale życie uprawiał sport,konkretnie.Lekarz Dr.Kopaczewski,jestem z Poznania,pomógł i wykonał zabieg.Po zabiegu wszystkie objawy związane z w/w opisami mineły.Dzis tj.6miesiecy po zabiegu nadal jestem bardzo ograniczony ruchowo,wstaje jak dziadek i mam ból,sztywnośc oraz skrzywienie postawy,lewej części ledzwi.Czekam za kolejnym RM by zobaczyc co dalej.Jestem optymista wierząc w kadre Nawałki udowodniłem to i wierze ze pewnego dnia zasne bez bólu i obudze sie bez bólu no i że znowu troche potrenuje...Podzielilem sie z Wami moja historia i zycze Wam wytrwałości i duzo zdowia.Ide teraz do kręglarza z ciekawości poddam sie jego zabiega i napisze co przezyłem u niego.Pozdrawiam
 
aga29, 23.04.2015 09.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeżyłam 1, 5 roku umiarkowanego bólu...po czym przestałam się zmagać i zaliczyłam kilkanaście nieudanych wizyt u lekarzy rodzinnych,specjalistów...jedni mówili tak inni inaczej..w końcu trafiłam na tego który dał mi skierowanie na rezonans ...czekam na 24 czerwca ...na razie dicloratio, mydocalm, oraz malvit zastrzyki pomogły...ciekawe na jak długo...2 tygodnie temu tak mnie kręgosłup lędźwiowy bolał że trafiłam na intensywną i kilka dni jadłam tramal 100 żeby móc żyć. Odstawiłam to dziadostwo choć nie ukrywam że bez tego chyba nie wytrzymałabym z bólu...właśnie tracę pracę ...któą zaczęłam miesiąc temu..także nie jesteście jedyni...leże na ziemi , to pomaga, poducha między nogi...i modlę się żeby ból nie wrócił...lekarz podejżewa przepuklinę...zobaczymy co pokaże RM ..na razie jestem zadowolona bo te tabletki chyba zmiejszyły zapalenie i obrzęk...i mogę chodzić. nawet kaszlnąć bez bólu. Ale jak długo?///...to takie ustrojstwo to schorzenie..długo się leczy. Do tego wszystkiego mam chyba wciąż nerw kulszowy uciśnięty.bo nie czuję jak się dotykam z tyłu nogi i po spodniej części stopy po rancie...przez co utykam lekko....ale powiem jedno..życzę wam wszystkim zdrowia! to najważniejsze,.
 
połamanka, 07.04.2015 21.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od 40 lat mam dyskopatię l i s w lędzwiowym kręgosłupie tworzą wielkie jajo wystające odcinek szyjny polamany na rdzenio przepuklina to po wypadku komunikacyjnym odcinek środkowy wypadnięcie 3 dysków i przesuniecie kręgów i nowośc mam gaz w kręgosłupie szok no nie niedowład w prawej stopie po ostatniej walce z rwą pracuję fizycznie mój kręgosłup jest już nie operacyjny i umieram z bólu gdy nie pracuję i jestem sprzątaczką
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku....

więcej

44747

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

45902

Skręcona kostka: objawy i leczenie skręcenia stawu skokowego Skręcona kostka: objawy i leczenie skręcenia stawu skokowego

Skręcenie kostki, czyli stawu skokowego, to częsty uraz. Może zmusić do rezygnacji z uprawiania...

więcej

27169

Metody LECZENIA ZAPALENIA STAWÓW: metotreksat, sterydy, terapia biologiczna Metody LECZENIA ZAPALENIA STAWÓW: metotreksat, sterydy, terapia biologiczna

Na razie nie ma sposobu na to, żeby pozbyć się zapalenia stawów. Ale można je zatrzymać. Najnowszą...

więcej

21947

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niskie stężenie testosteronu i estradiolu przemawia za zmniejszoną produkcją tych hormonów w jądrach. Przyczyn może być kilka, mogą być wrodzone i nabyte, z cała pewnością należy je zdiagnozować....

Szwy zdejmuje się 7 do 10 dni po zabiegu. Szwy nie wypadły, tylko rozciągnęły się pod wpływem śliny.

Początek ciąży nie jest przeciwwskazaniem do założenia wypełnienia. Drugi trymestr ciąży jest najbezpieczniejszy, jeśli chodzi o zabiegi stomatologiczne. Jeśli jest taka konieczność, wykonuje się...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.