Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

54 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupowa. Jak działa dysk

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem, to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne.

Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje.

W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę. W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Nie przegap

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach.

  • Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyżu, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca.
  • Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle głowy i zawroty głowy oraz rwa barkowa.
  • Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny.

Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów.

W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Ważne

Ważne

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami. Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i kiedy powinny wzbudzić niepokój? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 01.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 54)
dfasgdfgsdg, 23.06.2016 12.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
radzę pojsc do bioenergoterapeuty
 
monikaaaa, 23.06.2016 12.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ze swojej strony radziłabym najpierw dobrego terapeutę manualnego, który wstawi kręgi gdzie trzeba, a potem znaleźć dobrego bioenergoterapeutę (nie szarlatana!), który usunie energetyczne obciążenia i blokady.
 
Recydywista, 11.06.2016 18.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mogę ci powiedzieć i są to aktualne ceny. W Puszczykowie (miejscowość pod Poznaniem) koszt - inf. z oficjalnej strony szpitala - operacji przepukliny odcinka lędźwiowego to od 5 do 6 tys. zł. Wiem gdyż jeszcze kilka tygodni temu byłem tym sam zainteresowany. Jestem recydywistą gdyż kilka lat temu właśnie w tym szpitalu miałem przeprowadzaną pierwszą operację także przepukliny odcinka lędźwiowego i byłem bardzo z tego zadowolony. Teraz dopadła mnie przepuklina ale "piętro" wyżej. Tym razem, i nie ma w tym żadnej przesady gdy chciałem skorzystać z toalety to chodziłem jak pies po czterech. Nie było możliwości przejścia samemu w pozycji wyprostowanej. Tylko przez miesiąc leżenie w łóżku i bardzo silne środki przeciw bólowe (nie paracetamol czy ibuprom tylko opioidy). Jestem już po drugiej operacji i polecam wam ją wszystkim. Według mnie to jedyne, szybkie rozwiązanie problemu. Po operacji jesteście innymi ludźmi. Ból nie uszlachetnia a doprowadza życie do szaleństwa.
 
Maj, 01.06.2016 23.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam silny ból nie mogw wstawać, schylać się, przekrencać się , siadać i praktycznie nie moge ruszać krengosłupem. Objawy się zgadzają ale ból jest tak silny że nie moge wstac. Czy to jest wypadnięcie dysku czy coś gorszego?
 
Ikaka, 28.05.2016 20.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jaki jest koszt operacji na przepukline jądra miadżystego, ktoś się orientuje?
 
tomek, 24.05.2016 16.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja terz mam przepukline kregosłupowom w gdańsku w szpitalu dostałem leki rozkurczowe miałem takie uciski ze oddychac niemogłem dostałem leki rozkurczowe i tyle dostałem skierowanie do poradni zeby zrobic rezonans zrobiłem prywatnie zeby niechodzic po poradniach byłem prywatnie u neurochirurga w elblagu i termin operacji mam na 2018 a w szpitalu w gdansku powiedzieli ze musze miec rezonans i dlatego do poradni po zrobieniu rezonansu zadzwoniłem do szpitala i mi powiedzieli ze mnie nieprzyjmom pomimo ze na wypisie jest wpisane ze musze miec operacje w trybie pilnym za wszystko zapłaciłem prywatnie i gdzie tu logika dałem im wszystko jak na tacy wyniki diagnoze a niema miejsca mam zakaz wykonywania jakiej kolwiek pracy
 
Gregor3, 14.05.2016 19.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 3 dni po operacji. neurochirurg mowi ze operacja sie udala. martwi mnie tylko ze syndromy nie ustapily od razu. (brak czucia w palcach. opadanie stopy.) czy jest to normalne i czy trzeba czasu zeby one ustapily
 
A-gus, 04.04.2016 23.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osobiście nie ufałabym neurologowi na tyle, żeby zostawić temat, bo on się może mylić (jak widać, skoro są objawy). Poszłabym z wynikami RM do osteopaty. On może pomóc, albo powiedzieć, że nic się nie da zrobić. Mój mąż miał częściowo podobnie (bez wymiotów i omdleń, ale za to z uczuciem że mu słabo i takim omdleniem kończyn, również "problemy" z sercem).
 
dorisa, 25.02.2016 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej too-mee. Jeżeli objawy będą się nasilać to obawiam się że mocno przypomina to atak lękowy. Jeżeli inni specjaliści twierdzą że to nie są objawy od kręgosłupa to pomyśl poważnie o wizycie u psychiatry. Sama to przerabiałam i diagnozowałam się 4 miesiące żeby stwierdzić że jestem fizycznie zdrowa i to moja głowa sprawia kłopot. Z doświadczenia powiem że można się tego pozbyć :) Trzymam kciuki!
 
too-mee, 10.02.2016 17.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,od około 4 miesięcy robi mi się nagle słabo,(tak do omdlenia,jakbym traciła kontakt z ciałem )mdli mnie przy okazji.Odczuwam kołatanie serca i lęk.Boję się wychodzić z domu z obawy przed omdleniem.Miałam do tej pory wykonywane RMI głowy i szyi.W szyi niewielka przepuklina(neurolog twierdzi,że moje objawy nie mają z nią nic wspólnego)w odcinku piersiowym tez ucisk.Badania laboratoryjne ok.Teraz dostałam skierowanie do kardiologa.12 lat temu w wypadku doznałam złamania kompresyjnego kręgu L4.Nie odczuwam bólu,jedynie mrowienie i usisk zarówno w szyi jak i lędźwiach.Może ktoś miał coś podobnego i może coś zasugerować bo jestem bliska wizyty u psychiatry.Pozdrawiam.
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

76508

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

53959

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

51253

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

43544

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Sugeruję nie łączyć tych leków ze względu na zwiększone ryzyko podwyższenia enzymów wątrobowych oraz możliwość dolegliwości mięśniowych (ból mięśni).

Żeby postawić diagnozę, potrzebowałabym jeszcze wielu dodatkowych informacji, m.in. takich, czy są podstawy do tego, czy rzeczywiście mogą to być zaburzenia na tle nerwowym, ponieważ rzeczywiście...

Niestety nie ma jednej ogólnej zasady w diagnostyce genetycznej. Zastosowana metoda i zakres badań jest zawsze zależny od wskazania/podejrzenia. Natomiast polecić mogę poszukanie informacji na temat...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.