Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

28 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupowa. Jak działa dysk

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne. Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje. W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę. W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Nie przegap

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach. Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyż, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca. Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle i zawroty głowy oraz rwa barkowa. Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny. Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów. W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Ważne

Ważne

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami. Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i kiedy powinny wzbudzić niepokój? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 15.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 28)
aga29, 23.04.2015 09.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeżyłam 1, 5 roku umiarkowanego bólu...po czym przestałam się zmagać i zaliczyłam kilkanaście nieudanych wizyt u lekarzy rodzinnych,specjalistów...jedni mówili tak inni inaczej..w końcu trafiłam na tego który dał mi skierowanie na rezonans ...czekam na 24 czerwca ...na razie dicloratio, mydocalm, oraz malvit zastrzyki pomogły...ciekawe na jak długo...2 tygodnie temu tak mnie kręgosłup lędźwiowy bolał że trafiłam na intensywną i kilka dni jadłam tramal 100 żeby móc żyć. Odstawiłam to dziadostwo choć nie ukrywam że bez tego chyba nie wytrzymałabym z bólu...właśnie tracę pracę ...któą zaczęłam miesiąc temu..także nie jesteście jedyni...leże na ziemi , to pomaga, poducha między nogi...i modlę się żeby ból nie wrócił...lekarz podejżewa przepuklinę...zobaczymy co pokaże RM ..na razie jestem zadowolona bo te tabletki chyba zmiejszyły zapalenie i obrzęk...i mogę chodzić. nawet kaszlnąć bez bólu. Ale jak długo?///...to takie ustrojstwo to schorzenie..długo się leczy. Do tego wszystkiego mam chyba wciąż nerw kulszowy uciśnięty.bo nie czuję jak się dotykam z tyłu nogi i po spodniej części stopy po rancie...przez co utykam lekko....ale powiem jedno..życzę wam wszystkim zdrowia! to najważniejsze,.
 
połamanka, 07.04.2015 21.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od 40 lat mam dyskopatię l i s w lędzwiowym kręgosłupie tworzą wielkie jajo wystające odcinek szyjny polamany na rdzenio przepuklina to po wypadku komunikacyjnym odcinek środkowy wypadnięcie 3 dysków i przesuniecie kręgów i nowośc mam gaz w kręgosłupie szok no nie niedowład w prawej stopie po ostatniej walce z rwą pracuję fizycznie mój kręgosłup jest już nie operacyjny i umieram z bólu gdy nie pracuję i jestem sprzątaczką
 
Czesław , 20.03.2015 15.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam . Mam 61 lat i od dłuższego czasu bóle kręgosłupa nie dają mi normalnie żyć . Miałem grupę inwalidzką ale po ostatniej komisji ,podobnie jak "Margo 38" nagle wyzdrowiałem!!! Żadne wyniki badań nie przekonały lekarzy orzeczników .Prześwietlenia tomografem i rezonans magnetyczny które opisał neurolog nie pozostawiały złudzeń. Przepuklina kręgowa uniemożliwia mi normalne życie . Lekarz rodzinny u którego często bywam podejrzewa że próbuję go naciągać na wystawianie zwolnień lekarskich. W pracy mam w związku z tym problemy .Nie ma osób które rozumieją moją sytuacje . Jestem przenoszony z działu na dział . Po 15 latach pracy w tym zakładzie czuje się niepotrzebny .Niewiele pozostało mi do emerytury i dałem sobie już spokój .
 
też to miałem, 18.03.2015 09.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proponuję udać się na ustawianie dysków do kręgarza,lekarze straszą ale tylko dlatego że ta metoda odbiera im pacjentów. Właśnie wróciłem odniego byłem 15go marca i ustawił mi 2wypadnięte kręgi lędźwiowy i szyjny jak się człowiek czuje po wypadnięciu to każdy wie w moim przypadku ból od lędzwia biodro do kolana a góra drętwienie prawej ręki byłem tam już kilkakrotnie dlatego polecam dziś jest trzeci dzień po zabiegu i wracam do życia ból z ręki odszedł a z lędzwia powoli mija bo to rozkłada się w czasie tyle mogę poradzić niekiedy medycyna ni daje rady a metody inne są alternatywą. to tyle. tel. do gościa 22 6619 172 zaubice stare 2 gość jest w internecie i opinie o nim, mnie pomógł dz
 
hanna, 26.02.2015 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Adamie, ja z doświadczenia znam dr Jakuba Lisowskiego, rewelka, ale 200zł, natomiast co mogę doradzić, to niech ktos Cie zawiezia do szpitala, w którym jest oddział neurologiczny, wieczorem, na izbe przyjęć, i powinni przyjąc na oddział natychmiast. Nie wiem z jakiego regiony Polski jesteś, ale znam oddział w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy, maja tam doskonały sprzęt i personel, polecam, byłam tam na tym oddziale.
 
hanna, 26.02.2015 13.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Adamie, nie załamuj się. Znam tylko z doświadczenia dr Jakuba Lisowskiego, znajdziesz tu namiary, ale wizyta kosztuje 200, mi pomógł bez operacji się obyło. Tez siadła mi psychika, bo strach przed nawrotem został. A minęło 3 lata. Inna rada: niech ktoś zawiezie Cię do szpitala gdzie jest neurologia, najlepiej wieczorem na izbę przyjęć, i nie ruszaj się dopóki Cię nie przyjmą na oddział. Tak ominiesz kolejki do specjalistów, nie wiem skąd jesteś, ale jeśli koło Warszawy to jest w Grodzisku porządny szpital zachodni, polecam, mają doskonały sprzęt i personel.
 
Adam 41 l, 25.02.2015 08.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam,własnie sie obudziłem z wielkim bólem!! nawet do łazienki mi ciezko isc!!! całe zycie walcze z tym bólem,kiedys raz w roku a teraz 5 razy w roku i lepiej nie bedzie.prawda jest taka ze bez kasy maja nas ws zadzie. póki pracujesz i płacisz podatki to ok a jak juz lezysz to najlepiej szybko umieraj bo szkoda kasy na nas.słyszeliście aby jakikolwiek polityk z prosił o pomoc lekarza publicznie o pomoc?, gdzie my żyjemy?głęboka rosja tyle że między złomem i plastikiem. warunki podobne tylko oprawa inna.
 
ADAM 40 LAT, 10.02.2015 10.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie. W 20012 r.mialem przeprowadzony zabieg usuwania tzw. rwy kulszowej L5/S1. Przepraszam za niefachowe slownictwo, ale mysle ze jest to najmniej istotne. Choroba w moim przypadku rozwijala sie juz od dawna chociaz nie zdawalem sobie do konca sprawy jak może to sie skończyc. W wieku 25 lat pierwsze poważne bóle pleców tzw. korzonki no i pierwsze zastrzyki blokujące. Po blokadach cudowne ozdrowienie i do roboty. Po jakimś czasie nawrót choroby, blokada i ok przecież to tylko korzonki. ńic bardziej mylnego. Blokady nie przynosily żadnego efektu, leki przeciwbólowe przestaly dzialac uszkadzając i osłabiając przy tym narządy wewnętrzne. Pod koniec 2011r zostałem unieruchomiony na stale. Nie było juz innej opcji jak poddać sie zabiegowi. Poprawa była duża,chociaż cześciowy ból pozostał.No wiec jak juz zostałem ozdrowiony ż eby mieć za co jeść poszedlem zpowrotem do pracy. po roku ból pleców powrócił do tego stopnia że musialem zrezygnować z pracy która tak kochałem. potem znowu 2 rehabbilitacje lekka poprawa miesiąc pracy i na tym koniec. Choroba wrócila na dobre mam trochę doświadczenia w tym temacie. Czekam jeszce na opinie neurochirurga, no to sobie poczekam bo na prywatne wizyty już mnie nie stać jestem bez prawa do zasiłku. Nie wiem ilu kregach mozna mieć przepukliny ale wydaje mi sie że mam na wszystkich. Moje objawy; lekka rwa kulszowa do lewej nogi,bóle plecó na całym odcinku najbardziej w czesci piersiowo\krzyzowej, odrętwienia prawej strony ciala do tego stopnia że jesli musze już gdzies wyjsć to w sytuacjach krytycznych potrafie sie polożyć nawet na chodniku, bóle w pachwinach, bolące zakończenia żeber, osłabienia,skoki cisnienia są one spowodowane poprzez nadmierne napięcia mięśni przykregosłupowych co uniemożliwia prawidlowe krążenie krwi w organiżmie dwa razy musiałem wzywać karetke bo myślalem żę to już koniec, bóle kola oraz wszystkich innuch cześci ciała wyrywkowo ogólne zaburzenia funkcji ruchowych,nerwica. myśli samobujcze spowodowane bólem i stresem co bedzie ze mną dalej. Tak że prosze walczyć z chorobą rozsądniei nie podejmować pochopnych decyzji i mądrze prowadzić leczenie.Ja też zwracam sie z prosśbą do wszystkich. czy zna ktoś może jakiegoś specjalistę od tych spraw zdobrym sercem który spróbował by mi pomóc bezinteresownie bo nie stać mnie na prywatnych lekarzy a czasu i sił mam coraz mniej. Prosze o kontakt pod numer telefonu 886599389. Serdecznie pozdrawiam wszystkich i ż ycze szybkiego powrotu do zdrowia.
 
piotr z, 09.02.2015 18.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam ma 41lat.po RM na L5-S1 duza tylna centralno lewoboczna przepuklina jadra(ktorej wystakaca czesc czesc poza kregiem pekla) i L4-L5 niewielka przepuklina:podano mi steryd w chore miejsce minelo 11 dni chodze na rehabilitacje nie boli dopoki nie zaczynam sie ruszac.na ta chwile mam czekac kolejne 2tyg aby czesc ktora pekla sie ulotnila inaczej lekarz proponuje mi wyciagniecie fragmentu i wstawienie blokady lub impalnt.bardzo prosze o porade lub tez namiar na dr Sobieraja
 
Margo 38, 19.01.2015 12.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prawda jest taka, że Dante ma rację, ale ja wcale nie czuję się wygrana w tej potyczce mając 4 szerokopodstawne przepukliny na szyi, 3 takie same na lędźwiach i popękane łękotki w obu kolanach. Bólu nie będę opisywać, bo słowa zwyczajnie go nie opiszą. Konia z rzędem dla tego, który znajdzie ćwiczenia odciążające i wzmacniające dla wszystkich moich chorych części nie uszkadzając ich przy okazji jeszcze bardziej. Najbardziej bolący jest jednak fakt, że trzech panów lekarzy orzekających w KRUS- ie uzdrowiło mnie cudownie, każąc zapierdzielać w polu bez możliwości odwołania się od ich opinii. Taki mamy kraj, taki mamy klimat, taką mamy służbę zdrowia. Pozdrawiam wszystkich cierpiących!
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwicz barki - unikniesz bolesnego zapalenia stawu barkowego Ćwicz barki - unikniesz bolesnego zapalenia stawu barkowego

Szorujemy podłogi, myjemy okna, nosimy ciężkie siaty z zakupami. A latka lecą. No i pewnego razu...

więcej

29175

Strzelające STAWY - czy to poważna dolegliwość? Strzelające STAWY - czy to poważna dolegliwość?

Od dawna strzela ci w stawach, najczęściej palców i kolanowych. Dotychczas ci to nie przeszkadzało,...

więcej

25499

Haluksy: przyczyny, objawy i leczenie Haluksy: przyczyny, objawy i leczenie

Haluks (hallux, halluks, paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa, polegająca na zniekształceniu...

więcej

38928

Leczenie kolana - zachowanie sprawności ruchowej Leczenie kolana - zachowanie sprawności ruchowej

Kolano jest jednym z najbardziej przeciążanych i narażonych na urazy stawów, a w efekcie często...

więcej

25491

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przebarwienie pozapalne jest niekorzystnym objawem ubocznym po zabiegu. Powinna pani zgłosić się do dermatologa w celu oceny skóry i ustalenia właściwego postępowania.

Radzę wykonać pantomogram, który obejmuje również staw skroniowo-żuchwowy. To tam prawdopodobnie jest przyczyna bólu. Na zapalenie stawu najczęściej zalecane są niesterydowe środki przeciwzapalne...

Jeśli jest skuteczny, nie ma przeciwwskazań, aby go pani przyjmowała. Jeśli nadal źle się pani czuje, radzę rozważyć terapię hormonalną.

Grupy wsparcia
data

Maj 29, 2015

Widzę, że Green Barley Slim coraz popularniejszy :) I super bo to na prawdę fajny wspomagacz odchudzania. Stosuję razem z dietą i ćwiczeniami już od miesiąca i póki co 4 kg mniej :)

data

Maj 28, 2015

Nie wierzę , że ludzie wierzą w takie głupoty. Cudowny suplement diety , który każdy może wyprodukować.

data

Maj 26, 2015

Polecam pożywny środek dietetyczny Fit+ Feelgood, który wspomaga utratę nadmiernych kilogramów. Składa się z 3-składnikowego białka, które buduje suchą masę ciała. Uzupełnione jest ono o włókna prebiotyczne, L-karnitynę i kwasy omega-3, które poprawiają trawienie i redukcję tkanki...

data

Maj 28, 2015

jeść z głową i nie szukać dla siebie wymówek, być konsekwentnym w swojej decyzji:) to podstawa:)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.