Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

61 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupowa. Jak działa dysk

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem, to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne.

Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje.

W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę. W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach.

  • Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyżu, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca.
  • Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle głowy i zawroty głowy oraz rwa barkowa.
  • Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny.

Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów.

W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Ważne

Ważne

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami. Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i kiedy powinny wzbudzić niepokój? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 01.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 61)
Adam, 09.01.2017 20.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To coś gorszego.
 
RM, 09.12.2016 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No to nawijaj
 
Ciekawy, 25.11.2016 19.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarz? Fizjoterapeuta?
 
Fazi, 17.11.2016 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ból przejdzie do ,lekarza .Tomograf ,rezonans sprawdzić co dolega, a później basen ,rower spacer ,ruch najlepsze lekarstwo
 
janos, 13.11.2016 16.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kirny,możesz powiedziec i dać jakies konkretne rady jak sobie z tym radzić?
 
Lukasz 86, 08.11.2016 18.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,od około dwuch tyg odczuwam ból w krzyzu,był też przez chwilę w lewej nodze,jak by biodro,najpierw w górnej części później pod posladkiem a teraz wrócił z lekkim natężeniem na krzyż, do tego mam problemy z częstym poczuciem oddawania kału. Coraz bardziej podejrzewam że to może być przepuklina,tymbardziej że moja mama miała trzy na kręgosłupie w okolicach ledzwi a brat w szyjnych częściach. Czy to jest dziedziczne i czy te obiawy mogą na to wskazywać? Zaznaczę że jestem spawaczem i wykonuje ciężka pracę fizyczna. Za każdą odpowiedź dziękuję.
 
kirny, 20.09.2016 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ludzie nie piszcie głupot o kręglarzach którzy czynią cuda. Termin wypadnięcie dysku do potoczna nazwa w naszym kraju od dawien dawna. Tak naprawdę to nic się nie wysuwa a tym bardziej nie wypada. Tworzą się wypukliny i przepukliny z rozlanego płynu amortyzującego znajdującego się wewnątrz dysku, który po zniszczonych a właściwie zerwanych włóknach pierścieni co dzieje się przez nasze całe życie uciska nasze nerwy. W zależności od kręgów objawy bywają różne. Nie kombinujcie ze znachorami, kręgarzami bądź innymi szarlatanami bo w niczym wam nie pomogą, zaszkodzić też nie bo oni znaleźli tylko sposób na życie i korzystają z naiwności aby robić kasę. Jak będziecie chcieli to udzielę wszelkich rad co trzeba robić i jak łagodzić ból
 
dfasgdfgsdg, 23.06.2016 12.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
radzę pojsc do bioenergoterapeuty
 
monikaaaa, 23.06.2016 12.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ze swojej strony radziłabym najpierw dobrego terapeutę manualnego, który wstawi kręgi gdzie trzeba, a potem znaleźć dobrego bioenergoterapeutę (nie szarlatana!), który usunie energetyczne obciążenia i blokady.
 
Recydywista, 11.06.2016 18.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mogę ci powiedzieć i są to aktualne ceny. W Puszczykowie (miejscowość pod Poznaniem) koszt - inf. z oficjalnej strony szpitala - operacji przepukliny odcinka lędźwiowego to od 5 do 6 tys. zł. Wiem gdyż jeszcze kilka tygodni temu byłem tym sam zainteresowany. Jestem recydywistą gdyż kilka lat temu właśnie w tym szpitalu miałem przeprowadzaną pierwszą operację także przepukliny odcinka lędźwiowego i byłem bardzo z tego zadowolony. Teraz dopadła mnie przepuklina ale "piętro" wyżej. Tym razem, i nie ma w tym żadnej przesady gdy chciałem skorzystać z toalety to chodziłem jak pies po czterech. Nie było możliwości przejścia samemu w pozycji wyprostowanej. Tylko przez miesiąc leżenie w łóżku i bardzo silne środki przeciw bólowe (nie paracetamol czy ibuprom tylko opioidy). Jestem już po drugiej operacji i polecam wam ją wszystkim. Według mnie to jedyne, szybkie rozwiązanie problemu. Po operacji jesteście innymi ludźmi. Ból nie uszlachetnia a doprowadza życie do szaleństwa.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

2093

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

1648

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

1580

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

1451

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

Szansa na ciążę zależna jest od jakości i przeżywalności plemników partnera oraz od tego, czy i kiedy wystąpi u Pani owulacja.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.