Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

11 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupowa. Jak działa dysk

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne. Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje. W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę. W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Nie przegap

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach. Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyż, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca. Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle i zawroty głowy oraz rwa barkowa. Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny. Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów. W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Ważne

Ważne

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami. Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 02.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 11)
iwona, 24.09.2014 11.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proszę pana Darka o kątakt z doktorem w łodzi,telefon lub idne namiary
 
Mirosław, 05.09.2014 10.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam 50 lat i 35 lat pracy jako ślusarz-spawacz i zniszczone dyski L-3/4 i L-4/5 duży ból w krzyżu , niemożność podjęcia pracy , neurochirurg z Krakowa po zapoznaniu się z dokumentacją i rezonansem stwierdził że muszę mieć operację i to będzie ciężka operacja i daje mi tylko 50% że nie będzie bolało . Dostałem namiary na dr. Sobieraja od siostry i dziękuje za to że mogłem poznać Pana dr. Sobieraja który mnie skonsultował i stwierdził że nie musi być żadnej operacji tylko zabieg P.L.D.D. ( PRZEZSKÓRNA LASEROWA DEKOMPRESJA DYSKU ) i daje mi 98% że nie będzie bolało . Trzy dni na zabiegu w klinice w Olsztynie u Pana dr. Sobieraja i trzy tygodnie oszczędzania się w pozycji leżącej w domu i da się funkcjonować bez bólu . Chciałbym nadmienić że jestem z Krakowa i nie żałuję mojej decyzji ponieważ Pan dr. Sobieraj jest wspaniałym i rzetelnym neurochirurgiem , potrafiącym wszystko spokojnie i rzeczowo wytłumaczyć . A teraz znów do pracy ! DZIĘKUJĘ PANIE DOKTORZE !!! ( A w Krakowie mieli mnie pokroić :-(
 
Dante, 13.08.2014 17.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Licytacja! Kto ma gorzej i więcej - nasza rzeczywistość...
 
Lila, 04.08.2014 14.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
22 lata, 3 przepukliny i wypuklina...
 
Abigail, 29.07.2014 13.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja z przepukliną borykam się od kilku miesięcy a w maju skończyłam 18 lat.. Przekichana sprawa ;p
 
Ola, 24.06.2014 22.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja to mam szczescie... 20 lat i 2 przepukliny naraz....
 
Magistrunio, 27.05.2014 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uwielbiam, kiedy ktoś się wymądrza jak pan magister Piotr, a sadzi ortografy i nie używa polskich znaków. Bezcenne:)
 
Mgr Piotr, 26.05.2014 13.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem kto pisal lub opublikowal ten artukul ale tytul poprostu tragedia jak moze wypasc dysk. Dysk nie wypada jak wypadl to pokaz gdzie ci wypadl. Dysk sie uwypukla jak bulwa np na oponie. Prosze wiecej nie pisac takich bzdor lub zajrzec do anatomii
 
janeczka_51@wp.pl, 19.04.2014 21.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dziękuję i proszę coś na ból kręgosłupa szyjnego,chodzi o ćwiczenia ....
 
Darek, 08.01.2014 19.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W związku z dużym zainteresowaniem i dużą ilością e-maili umieszczam dla wszystkich zainteresowanych poradnik z moimi radami i ćwiczeniami. Pierwsze co powinniście zrobić to ustalić z lekarzem zakres rehabilitacji,środki przeciwbólowe i ...rozpocząć ćwiczyć,ćwiczyć i odbudowywać mięśnie swojego kregosłupa,bo bez nich bedzie:ból,problemy ruchowe i stres.Na początek zapiszcie sie na zabiegi TENS(to coś w rodzaju bioprądów działających jak tabletki przeciwbólowe),a jeśli pomogą proponuję zakupić we własnym zakresie takie urządzenie (200-300zł).Nie zapominajcie jednak że to tylko półśrodki które złagodzą objawy,a nie usuną problem.Ćwiczenia są dobierane do konkretnego przypadku,więc nie zaczynajcie od "brzuszków","pompek" itp.Zapomnijcie o normalnych ćwiczeniach!!!Musicie trenować mieśnie wokół kręgosłupa,a nie nabawić sie następnego urazu!!! Wszystkie ćwiczenia które bedziecie wykonywać na leżąco (na plecach)zawsze wykonujcie ze zgiętymi kolanami i stopami opartymi o podłoże-odciążacie w ten sposób wasz schorowany "krzyż". Leżąc na plecach,ręce leżą wzdłuż tułowia: 1-Unoszenie bioder do góry(na początek seria 5-10razy) 2-Nogi zgięte i oparte o podłoże,jedną z nóg zginasz w kolanie i przyciągasz do brzucha,a następnie prostujesz utrzymując ją nad podłogą(druga noga cały czas podpiera podłoże),kilka serii na przemian obie nogi 3-Tzw rowerek w (zwolnionym rytmie),ale tak jak wcześniej napisałem raz jedna,raz druga noga(jedna noga cały czas podpiera podłoże) 4-Klęknij,podparty na rękach,następnie unieś i wyprostuj -równocześnie lewą rękę i prawą nogę na 5-10 sekund a potem zmiana nogi i ręki(na początku to bedzie trudne) 5-Pompki,ale na początek zacznij od pompek opierając się na kolanach-nie stopach("tyłek" uniesiony do góry) Początki będą trudne,będzie boleć,ale cóż nasz leniwy tryb życia nie dawał naszemu kręgosłupowi dużo zadowolenia. Te ćwiczenia nie są zbyt skomplikowane,jednak przy systematycznym(codziennym)powtarzaniu np. przed wstaniem z łóżka dają efekt. Naturalnie na efekt trzeba zapracować i trochę poczekać,ale mi pomogło i śmiało mogę powiedzieć,że moja sprawność fizyczna również wzrosła.Mam nadzieję że moje porady pomogą wam znów stanąć na nogi i przyniosą ulgę.Miło będzie po jakimś czasie otrzymać odpowiedż czy mój "poradnik" przydał się komuś-czytaj: pomógł :) Pozdrawiam wszystkich Darek G. Adres e-mailowy:sharp40@interia.pl
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
ZWYRODNIENIA STAWÓW: jak pozbyć się bólu stawów

Noszenie siatek z zakupami, wielogodzinne stanie przy kuchni i pochylanie się podczas codziennych...

więcej

20914

Jak leczyć HALUKSY? Jak leczyć HALUKSY?

Stopy mogą wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach i stylu życia. Jeśli są...

więcej

16345

BÓLE KRĘGOSŁUPA o jakiej chorobie świadczą BÓLE KRĘGOSŁUPA o jakiej chorobie świadczą

Kręgosłup utrzymuje nas w pionowej pozycji, dźwiga głowę oraz umożliwia wykonywanie codziennych...

więcej

16079

ZWYRODNIENIE STAWÓW KOLANOWYCH - przyczyny i leczenie ZWYRODNIENIE STAWÓW KOLANOWYCH - przyczyny i leczenie

Zwyrodnienie stawów kolanowych dotyka co piątego Europejczyka. Specjaliści szacują, że tylko ok. 40...

więcej

15254

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

data

Listopad 21, 2014

Słuchaj, przede wszystkim potrzebujesz fachowej porady i dietetyka, który ułoży dietę specjalnie dla Ciebie, nie ma w internecie diety cud, która uleczy każdego, jesteśmy różni i to co działa na jednego nie koniecznie podziała na drugą osobę. Znalazłam ostatnio fajną firmę, za 60 zł masz...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

Jesli jesz tylko 600 kalorii dziennie to tylko pogarszasz swój stan bo organizm magazynuje tę żywność. Robisz sobie krzywdę! Moim zdaniem, jak chcesz zdrowo schudnąć i się przy okazjji nie wykończyć to idź do dietetyka, który rozpisze Ci dietę po Twoje potrzeby.

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.