Dyskopatia: choroba na własne życzenie [WYWIAD]

maska dr Arkadiusz Sosnowski, fizjoterapeuta, osteopata, przedstawiciel na terenie  Polski International Academy of Orthopedic Medicine EU, Fizjoklinika Warszawa,  www.fizjoklinika.com
Konsultant: dr Arkadiusz Sosnowski, fizjoterapeuta, osteopata, przedstawiciel na terenie Polski International Academy of Orthopedic Medicine EU, Fizjoklinika Warszawa, www.fizjoklinika.com
8 komentarze
Autor: Teresa Sołtysiak

Podstawa w leczeniu dyskopatii jest fizjoterapia. W skrajnych przypadkach, by powrócić do zdrowia, potrzebna jest interwencja neurochirurga. Co robić, by nie znaleźć się na stole operacyjnym? O tym, czym jest dyskopatia, rozmawiamy z dr. fizjoterapii Arkadiuszem Sosnowskim.

Na uciążliwe bóle pleców narzeka – jak podaje TNS – ponad połowa Polaków. Dyskopatia, choroba kręgosłupa, staje się więc kolejną plagą społeczną. Może ona dotyczyć każdego, bowiem statystycznie każdy z nas przechodzi co najmniej raz w życiu incydent bólowy związany z kręgosłupem.

 • Dyskopatia, najczęstsza choroba kręgosłupa, to już problem społeczny?

Dr Arkadiusz Sosnowski: Widać to też z perspektywy mojego gabinetu – zdecydowana większość pacjentów to chorzy z dysfunkcjami kręgosłupa. Uważam jednak, że obecnie słowo "dyskopatia", które pani przywołuje, jest nadużywane. To nie jedyna choroba w obrębie kręgosłupa. Od kiedy media zaczęły ją nagłaśniać, ludzie zaczęli kojarzyć ból pleców wyłącznie z dyskopatią i masowo na nią "chorować". A przecież nie każdy ból pleców automatycznie oznacza chory kręgosłup. Bolesność występująca w tej części ciała, będącą także rezultatem różnych stanów zapalnych, często ustępuje samoistnie w efekcie samoleczenia i samoregulacji naszego organizmu. Przyczyną bólu pleców mogą być również poważne choroby narządów wewnętrznych, np. nerek, płuc, serca, a także rak kości.

 • Głównym objawem jest ostry ból?

A.S.: Ból ma różny charakter i przebieg; może być przewlekły, a także nagły i ostry. Możemy odczuwać promieniujący ból w zajętym odcinku kręgosłupa, zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie, kłucie, niedowład czy porażenie mięśni. Niektórzy w dyskopatii lędźwiowej nie są w stanie, na przykład, podnieść nogi w pozycji leżącej.

 • Jakie są przyczyny dyskopatii?

A.S.: Mówi się, że to choroba siedzących ludzi. Niewątpliwie to choroba cywilizacyjna związana z naszym niezdrowym stylem życia. Rozleniwieni wygodą codziennego życia, oderwaliśmy się od natury. Przestaliśmy się ruszać, choć zostaliśmy "zaprogramowani" na aktywność fizyczną. W tym kontekście nasz kręgosłup, by pozostał sprężysty i elastyczny, powinien być sensownie poddawany mechanicznym obciążeniom, co oczywiście nie jest tożsame z jego nadwerężaniem. Po prostu jesteśmy stworzeni do ruchu, a jego brak prowadzi do patologii. Drugą przyczyną dyskopatii jest nieodpowiednia dieta sprzyjająca otyłości. A trzecią to życie w przewlekłym stresie.

 • A wina genów?

A.S.: Jest grupa osób bardziej predysponowanych do dyskopatii – to osoby, które rodzą się ze zniesioną lordozą, czyli z prostym kręgosłupem w odcinku lędźwiowym, i ich odporność na przeciążenia jest mniejsza. Ale generalnie nie jest to choroba uwarunkowana genetycznie, choć są naukowe hipotezy, nie do końca udowodnione.

 • Dyskopatia to choroba nieuleczalna? Możemy jedynie powstrzymać jej rozwój i złagodzić objawy?

A.S.: To zbyt kategoryczne określenie. Tak jak nie można powiedzieć, że starzenie jest nieuleczalne. Przecież to naturalny i nieunikniony stan każdego organizmu. Kręgosłup, tak jak każdy inny organ, zużywa się z wiekiem i podlega zmianom zwyrodnieniowym. Długość życia nieustannie się wydłuża, natomiast nasz kręgosłup nie jest do końca gotowy na takie wyzwanie. Inną natomiast sprawą są stany zapalne w obrębie kręgosłupa i incydenty bólowe po różnych urazach, które wymagają medycznego postępowania i które są całkowicie uleczalne. Dowód z życia wzięty? Tysiące wyleczonych pacjentów w ciągu dziewiętnastu lat mojej pracy zawodowej.

 • Jakie są metody leczenia dyskopatii?

A.S.: W zdecydowanej większości przypadków stosuje się leczenie zachowawcze czyli nieinwazyjne, niewymagające pobytu w szpitalu. Dyskopatia jest chorobą, którą leczy się wieloma metodami wzajemnie się niewykluczającymi. Nie ma tu jednego cudownego sposobu postępowania. Pacjentom podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, stosuje się masaż mięśni, czasami zaleca się noszenie gorsetu ortopedycznego. Zresztą, co sezon pojawiają się nowinki, może nie tak rewolucyjne, jak to się na początku wydaje, ale nie ma w tym nic złego. Najbardziej radykalną metodą jest operacja neurochirurgiczna, do której kwalifikuje się ok. 3 proc. chorych niepoddających się leczeniu zachowawczemu. Ale wśród tych wszystkich metod podstawą leczenia dyskopatii pozostaje fizjoterapia. Stosujemy tu różne sposoby w zależności od stopnia zaawansowania choroby: inne w stanie ostrym, inne już po jego ustąpieniu.

 • Miał Pan pacjentów, którzy zostali już zakwalifikowani do operacji, ale dzięki fizjoterapii uciekli spod skalpela?

A.S.: Mam wielu, trzech takich wystartowało w ostatnim Maratonie Warszawskim. Czy w Polsce nadużywa się operacji jako metody leczenia? Myślę, że ten problem niewątpliwie istnieje. W przypadku dyskopatii musimy być szczególnie ostrożni, decydując się na operację w miejscu tak wrażliwym, jakim jest kręgosłup. Zawsze zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto wybrać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty i dać sobie jeszcze jedną szansę.

 • Nie ma schematów działania?

A.S.: W leczeniu dyskopatii nie ma dowolności, istnieją ścisłe procedury. Podstawą jest diagnostyka, która pozwala zakwalifikować pacjenta do określonej grupy, związanej ze stopniem zaawansowania choroby. To ustalenie pozwala przyjąć odpowiedni tryb leczenia i program ćwiczeń rozpisany z dokładnością co do każdego dnia. To nie jest kuracja na chybił trafił. Skraca czas leczenia i pozwala szybko dojść do zdrowia.

 • Czyli mamy "happy end"?

A.S.: Zależy dla kogo. Dyskopatia może nawracać. Zawsze namawiam pacjentów na zmianę stylu życia na bardziej prozdrowotny. Niestety, czasami na próżno. I wtedy to jest "krótka piłka". Jest duże prawdopodobieństwo, że ponownie spotkam u siebie w gabinecie pacjenta, który po "zgaszeniu pożaru" nie nabrał nowych nawyków.

 • Chorujemy więc na własne życzenie?

A.S.: W życiu może zdarzyć się wiele nieszczęśliwych przypadków, urazów przez nas niezawinionych, ale tak w ogóle to od naszego "prowadzenia się" zależy jakość naszego życia. Często zapominamy, że zdrowie leży w naszych rękach. Wystarczy tylko częściej wychodzić z domu, dobrze jeść i żyć w harmonii z sobą i otoczeniem, starając się budować dobre relacje z ludźmi. To prostsze, niż nam się wydaje, i nie wymaga wielkich inwestycji.

Ważne

Ważne

Czy to na pewno dyskopatia?

Objawy nie dają jednoznacznego obrazu choroby. Z jednej strony, są chorzy, którzy nie są tego świadomi, ponieważ ich choroba przebiega bezobjawowo. Dowiadują się o tym dopiero, gdy np. przytrafia im się incydent bólowy po jakimś urazie i wtedy badania obrazowe wykazują zmiany dyskopatyczne. Z drugiej strony, wiele innych chorób internistycznych czy nowotworowych ma podobne objawy imitujące dyskopatię. Kluczowe jest zatem dokładne interdyscyplinarne, kliniczne zbadanie pacjenta (ortopedyczne, ruchowe, biomechaniczne, neurologiczne) uzupełnione badaniami obrazowymi (RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Czasami mamy do czynienia z nietypowymi objawami towarzyszącymi domniemanej "dyskopatii". Puzzle nie pasują do obrazka, wtedy diagnostyka komplikuje się. Zagadka wyjaśnienia choroby wymaga więcej czasu. Jednak jest to konieczne – właściwe postawienie diagnozy jest fundamentem efektywnego leczenia.

Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.12.2016

Komentarze (1 - 8 z 8)
ticket, 23.04.2018 16.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moze wlasnie za intensywnie? praca fizyczna od mlodego wieku, dziecko juz w wieku 18 lat (sic!). moze za bardzo przeciazasz kregolsup
 
Grzesiek, 06.02.2018 09.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Żeby zdrowie dobre mieć trzeba tylko chcieć :) Tak Kręgosłup bolal mnie od dziecka w wieku 19 lat dowiedziałem sie ze mam lewą nogę krótszą. Skolioza dyskopatia , zwyrodnienia kręgów i przepuklina. Żyłem normalnie ale cierpiałem z bólu przez wiele lat i było tylko gorzej. Aż doszło do dna niemogłem nic jeść bo tabletki przec. Ból. zniszczyły system trawienny. Wzialem sie za siebie i wyleczyłem wszystko sam. Od sześciu lat nigdy nie zabolał mnie kręgosłup. Nie zjadłem ani jednej tab. Przec. ból. Na twarzy usmiech i nowe piekne życie. CHCE SIE ŻYĆ czego wam wszystkim zyczę kaz146@o2.pl
 
Patrycja, 03.01.2018 09.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
też prowadziłam aktywny styl życia i stwierdzono u mnie dyskopatię. Poszłam z tym do fizjoterapeuty i polecili mi elektroterapię. Jestem w trakcie leczenia i szczerze polecam bo czuje efekty.
 
michu, 12.09.2016 11.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja prez rok trenowałem órjbój siłowy, mam kilka medali na swoim koncie a stwierdzenie dyskopatii. Poniekąd ciężary są za duze i to mogło doprowadzić do mojego stanu ecz, piłka, basen i bieganie zawsze byy nieodlącnym elmenetnem więc teoretycznie sport wdrożony w codzienność
 
iwona, 19.05.2016 10.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Siostra (22 lata) miała stwierdzoną dyskopatię, dwa miesiące później okazało się,że to nowotwór. Lekarze nie zlecają dodatkowych badań, wszystko wrzucając do worka "dyskopatia",bo pasuje jakiś tam objaw, a jak sie doda nierzetelne opisy rtg- tragedia gotowa.
 
ja, 26.04.2016 19.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właściwie ja też jestem przypadkiem niepotwierdzającym reguły. Bardzo mało siedzę, dużo ruszam się "naturalnie", wzmacniam mięśnie posturalne. Pływanie, jazda na rowerze, rolki. Dyskopatia 35 mm.
 
Maciek33, 22.03.2016 06.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Równierz sie nie zgadzam,od zawsze pracowalem fizycznie, kocham sport! basen.silownia 3 w tyg,3xw tyg boks takze niech nie pitoli
 
alex, 15.01.2016 20.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie zgadzam się z tym co doktor powiedział. Od 16 roku życia pracowała fizycznie, wychodziłam na spacery, byłam aktywna fizycznie i odzywialam się również dobrze, urodziłam dziecko o wieku 18 lat i 3 miesiące po porodzie wróciłam do pracy mam 22 lata i stwierdzona dyskopatie, a życie prowadziłam intensywnie
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

209

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

150

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

143

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy? BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból stopy to dolegliwość, której przyczyny mogą być nie tylko miejscowe, związane z samą stopą. Ból...

więcej

129

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.