Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego

6 komentarze
Autor: Monika Majewska

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) zwany też mniszkiem pospolitym lub mleczem rośnie dziko w całej Europie Azji i obu Amerykach. W ogrodach najczęściej jest traktowany jako uciążliwy chwast. Tymczasem mniszek lekarski ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej.

Mniszek lekarski, inaczej mniszek pospolity, dmuchawiec lub - błędnie - mlecz,  rośnie na przydrożach, łąkach, w zaroślach oraz jako chwast. Mało kto wie, że mniszek lekarski ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Do celów leczniczych zbiera się jesienią korzenie roślin starszych, wykopując je z ziemi, myje, usuwa części nadziemne i suszy w suszarni ogrzewanej lub w warunkach naturalnych. Otrzymuje się korzeń mniszka pospolitego. Na wiosnę, gdy roślina wytworzy rozetę liści i wykształci pędy z koszyczkami kwiatowymi w stanie pąków, ścina się całą część nadziemną i suszy w cieniu i przewiewie. Otrzymuje się ziele mniszka pospolitego. Jeżeli po zbiorze ziela odrzucimy pędy kwiatowe, to otrzymamy po wysuszeniu liście mniszka pospolitego. W okresie kwitnienia zbiera się również całe rozkwitające koszyczki kwiatowe, które po wysuszeniu w cieniu i przewiewie dają kolejny surowiec - kwiat mnisza pospolitego.

Mniszek lekarski ma właściwości przeciwnowotworowe?

Tak twierdzą naukowcy z Ontario (Kanada). Odkryli oni, stan niektórych chorych na raka poprawia się po piciu herbaty z mniszka lekarskiego (zawierającej wyciąg z korzenia tej rośliny). Proszek z korzeni mniszka jest od 6 do 10 razy silniejszy, niż to, co można kupić w sklepie i jest liofilizowany, miesza się go z wodą i pije. Badanie obejmuje 6000 dawek herbaty oraz 30 pacjentów z nowotworami krwi, takimi jak białaczka i chłoniaki, które nie reagują na tradycyjne zabiegi. Większość reakcji, które widziałam jest krótkotrwała, ale myślę, że jest to sygnał, iż warto dalej eksperymentować - mówi jeden z autorów badania.

Mniszek lekarski - właściwości. Mniszek poprawia trawienie

Mniszek lekarski pobudza wytwarzanie żółci przez wątrobę oraz ułatwienie jej przepływu przez drogi żółciowe do dwunastnicy. Następuje wówczas zwiększenie kurczliwości tych przewodów, zwłaszcza pęcherzyka żółciowego, i tym samym przeciwdziałanie zastojowi żółci. Związki czynne mniszka mają również korzystny, aczkolwiek ograniczony wpływ na czynność wydzielniczą trzustki, a zatem i na normalizację całego procesu trawienia. Poza tym mniszek lekarski działa pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego.

W medycynie naturalnej kwiaty mniszka stosuje się w trakcie leczenia przewlekłych nieżytów gardła i jamy ustnej.

Medycyna naturalna zaleca stosowanie przetworów z mniszka w wielu schorzeniach powodujących uszkodzenie wątroby i zmniejszenie wytwarzania żółci, zwłaszcza w stanach rekonwalescencji powirusowym zapaleniu wątroby, w zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, w zagrożeniu kamicą żółciową i jej początkach. Mniszek jest także stosowany w niedoborze soku żołądkowego.

W problemach trawiennych warto sięgnąć po odwar z korzenia mniszka lekarskiego. Aby przygotować odwar z wysuszonych korzeni mniszka pospolitego należy dwie łyżki rozdrobnionych korzeni zalać pół litra wrzącej wody i dalej gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 10 minut. Po ostygnięciu przecedzić. Tak przygotowany odwar pije się 2–3 razy dziennie przed jedzeniem jako środek ułatwiający trawienie, żółciopędny, a także odtruwający i moczopędny.

Weronika Łapińska, specjalistka medycyny laboratoryjnej i dietetyki medycznej: Wątrobę można wspomagać, np. preparatami z mniszkiem lekarskim

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Mniszek lekarski - właściwości przeciwcukrzycowe

Mniszek pospolity działa także nieznacznie przeciwcukrzycowo. Roślina zawiera jako substancję rezerwową węglowodan - inulinę. Substancja ta wpływa pozytywnie na regulację gospodarki węglowodanowej organizmu. Spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi i obniża indeks glikemiczny spożytego pokarmu. Jej stosowanie w żywności jest korzystne dla diabetyków, ponieważ może dodatkowo obniżać poziom glukozy we krwi. Dlatego w ziołolecznictwie jest stosowany jako środek uzupełniający, zwykle w połączeniu z innymi ziołami, w stanach przedcukrzycowych oraz w początkach cukrzycy (łącznie z właściwą dietą).

Mniszek lekarski - właściwości moczopędne

Mniszek, przez zwiększanie przesączania w kłębkach nerkowych, wykazuje właściwości moczopędne. Ważna jest też zdolność niektórych substancji mniszka tworzenia rozpuszczalnych w środowisku wodnym kompleksów ze szkodliwymi metabolitami, powstającymi w organizmie człowieka. Jest to działanie odtruwające i oczyszczające, nazywane przez niektórych czyszczącym krew. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie przetworów z mniszka lekarskiego w chorobach z upośledzeniem czynności kłębków nerkowych i zmniejszeniem dobowej ilości moczu, w obrzękach spowodowanych niedomogą krążenia i nerek, pomocniczo w reumatyzmie, dnie (podagrze), otyłości.

Mniszek lekarski wypłukuje toksyny z organizmu i nie tylko

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Mniszek lekarski wzmacnia odporność

Wywiera korzystny wpływ na czynność fagocytarną białych ciałek krwi, a przypuszcza się, że pobudza również wytwarzanie interferonu, substancji o właściwościach przeciwwirusowych. Z tego względu mniszek może być stosowany w ogólnym osłabieniu organizmu u osób starszych i rekonwalescentów oraz w zwiększonej podatności na choroby infekcyjne i wirusowe.

Mniszek lekarski na odchudzanie

Zwarta w mniszku lekarskim inulina charakteryzuje się niską kalorycznością (150 kcal/100 g) i delikatną słodkością. Jest ok. 10 razy mniej słodka niż cukier. Poza tym inulina może hamować łaknienie i zwiększać uczucie sytości, a dzięki temu poprawiać kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia. Jej stosowanie niesie bardzo wiele korzyści zdrowotnych, które również mogą być pomocne w dobie epidemii otyłości.

Mniszek lekarski na choroby skóry

Mniszek lekarski stosowany zewnętrznie przyśpiesza proces gojenia się uszkodzeń skóry, zwalcza kurzajki i brodawki. Do tego celu stosuje się okłady ze świeżych liści lub z białego soku wydzielanego przez nie w momencie złamania.

Warto wiedzieć

Ważne

Mniszek tworzy pionowy, walcowaty, mięsisty korzeń, z którego na wiosnę wyrastają ułożone w rozetę liście, a później kilka pędów kwiatonośnych. Liście są  lancetowate lub podłużnie lancetowate, mniej lub bardziej głęboko wcinane, połyskujące, zielone. Pędy są właściwie szypułkami do 25 cm długimi, wzniesionymi, wewnątrz pusty-mi, zakończonymi pojedynczymi koszyczkami,średnicy do 5 cm. W koszyczkach znajdują się wyłącznie grzbieciste,żółte kwiaty języczkowe. Kwitnie od kwietnia do lipca, później ponownie. W całej roślinie znajduje się biały gorzki, pieką cy sok mleczny.

Polecamy
SYROP Z MNISZKA lekarskiego - PRZEPIS na leczniczy miód z kwiatów mlecza

SYROP Z MNISZKA lekarskiego - PRZEPIS na leczniczy miód z kwiatów mlecza

Syrop z mniszka lekarskiego ma m.in. działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dlatego najczęściej jest stosowany w leczeniu bólu gardła i ...

Polecamy
Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko na kaszel. Jakie właściwości lecznicze ma miód z mniszka?

Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko na kaszel. Jakie właściwości lecznicze ma miód z mniszka?

Syrop z mniszka lekarskiego jest stosowany głównie w celu łagodzenia kaszlu. Jednak miód z mniszka przyśpiesza także gojenie się ran ...

Polecamy
Mniszek lekarski jest zdrowy. Przepisy na potrawy i napoje z mlecza

Mniszek lekarski jest zdrowy. Przepisy na potrawy i napoje z mlecza

Mniszek lekarski jest bogaty w witaminy i składniki mineralne dlatego warto wykorzystać go w kuchni. Można robić z niego syrop ...

Bibliografia:

Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987

Galeria: Mniszek lekarski - zastosowanie mniszka w kuchni

Mniszek lekarski - zastosowanie mniszka w kuchni

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 16.08.2017

Komentarze (1 - 6 z 6)
olaboga, 11.07.2017 11.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do nick - no przecież jest napisane, że mniszek lekarski jest błędnie nazywany mleczem.
 
nick, 06.07.2017 10.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak sie ludzi wprowadz w błąd właśnie - to nie jest mniszek! to mlecz! a to nie to samo!!!!!!!!!!!!!
 
Okciec, 24.05.2016 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lecz dalej córkę cebulą jak przechodzi ostrą anginę, to będziesz ją odwiedzała na cmentarzu.
 
Anna , 11.09.2015 12.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiedyś pani doktor powiedziała mi o mniszku bo moja córka notorycznie chorowała na gardło. Od tego czasu zdarza się, że córka sie rozchoruje ale przechodzi łagodniej. Łyżkę korzenia mniszka zalewam zimną wodą ok pół szklanki na pół godziny. Następnie gotuję na małym ogniu 10 min. Dzielę to na trzy porcje do wypicia. Gdy jest osrta angina dołączam jeszcze okłady gardła z cebuli, po uprzednim pokremowaniu.
 
Ziemowit, 06.05.2015 09.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Myślę że odkwasza bo ma sporą zawartość wapnia.
 
kalibrylant zwany chemikali,m, 05.01.2015 23.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ciekawe czy mniszek zakwasza organizm czy odkwasza organizm i czy przyczynia się do powstawania białka HMGB1 podczas podziału komórek , przy wydzielaniu którego komórki giną w procesie programowanej nekrozy, a powinny się dzielić przy normalnej dawce, i czy produkty które zjadamy są za dużo kwaśne, lub zasadowe i czy są mutagenne. Na pewno arłukowicz tego problemu nie rozwiąże, bo to jego chleb powszedni, to jak z aplikacją do tableta odporna na wirusy. pozdr. chemikali@wp.pl
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

50

Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

47

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

42

Zgaga? Wypróbuj domowe sposoby na zgagę Zgaga? Wypróbuj domowe sposoby na zgagę

Zgaga ciągle ci dokucza? Nic dziwnego, objawy zgagi są bardzo nieprzyjemne i utrudniają normalne...

więcej

40

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.