TĘŻEC - zakażenie, objawy, leczenie

20 komentarze
Autor: JBJ

Tężec to ostra choroba zakaźna, występująca na całym świecie. Uwaga! Nawet drobne skaleczenie może prowadzić do groźnego dla życia zakażenia tężcem.

Tężec to choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa, wywoływana przez rozwijającą się w warunkach beztlenowych bakterię - Clostridium tetani. Od swego kształtu popularnie zwana jest laseczką tężca. Może ona, w formie zarodnikowej, żyć wiele lat. Czai się w glebie, kurzu domowym, wodzie - tak słonej jak i słodkiej, a także w zwierzęcych odchodach.

Tężec czyha w ogródku i na działce

Jak wynika z prowadzonych statystyk, 80 proc. zakażeń powstaje wskutek drobnych zranień. Największe ryzyko wiąże się ze skaleczeniami i otarciami powstałymi poza domem - choćby podczas pracy w ogrodzie. Do rany wraz z brudem i ziemią dostają się bakterie. Po wniknięciu do organizmu produkują one silną truciznę, zwaną tetanospazminą. Toksyna ta uszkadza centralny układ nerwowy. Dochodzi do zwiększenia napięcia mięśniowego, a także bolesnych i długotrwałych skurczów różnych grup mięśniowych. Poważnym problemem mogą być skurcze mięśni oddechowych i krtani, ponieważ prowadzą do ostrej niewydolności oddechowej.

Czas od zakażenia organizmu do wystąpienia pierwszych objawów wynosi od dwóch dni do dwóch tygodni, choć zdarza się, że objawy występują nawet do 50 dni od zakażenia. Panuje przekonanie, że im krótszy czas wylęgania, tym cięższy przebieg choroby.

Nie przegap

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Szczepienia cię ochronią

Jedyną metodą zapobiegania są szczepienia przeciwtężcowe. W Polsce dzieci szczepione są obowiązkowo i bezpłatnie. Podstawowe szczepienie to czterokrotnie dawki w pierwszym i drugim roku życia. Kolejne uzupełniające dawki podawane są w wieku 6, 14 i 19 lat.

Aby uchronić osobę dorosłą przed zachorowaniem, konieczne jest powtarzanie podawania dawek tej szczepionki w odpowiednich odstępach czasu w ciągu całego życia, nie rzadziej niż co 10 lat.

Czasami - poza szczepionką - konieczne jest podanie antytoksyny. Robi się tak, gdy doszło do zranienia u osób nie szczepionych, z niepełnym cyklem szczepień, jeśli brak dokumentacji lub ostatnia dawka szczepienia podana była ponad 8 lat przed zranieniem.

Antytoksyna podawana jest również przypadku ran głębokich, rozległych, zanieczyszczonych glebą, jeśli zranienie nie było prawidłowo opatrzone, nastąpiła duża utrata krwi, osoba zraniona była osłabiona lub wycieńczona.

Tężec: postać miejscowa, uogólniona i mózgowa

Tężec może przybrać trzy formy. Najłagodniejsza w przebiegu jest postać miejscowa. Charakteryzuje się bólem, sztywnością i skurczem mięśni w okolicy zranienia. Objawy te utrzymują się do kilku tygodni. Mogą ustąpić samoistnie lub też poprzedzać objawy tężca uogólnionego.

Ta, druga postać jest najczęściej obserwowaną formą choroby. Objawy, niestety są niecharakterystyczne i utrudniają szybkie rozpoznanie. Infekcja zaczyna się od rozdrażnienia, bólów głowy, uczucia napięcia w różnych grupach mięśniowych. Czasem w okolicy zranienia pojawiają się drętwienia czy mrowienia. W połowie zachorowań początkowym symptomem jest także szczękościsk spowodowany skurczem mięśni twarzy. Tworzy on na twarzy chorego przymusowy uśmiech, zwany "uśmiechem sardonicznym".

Wraz z rozwojem zakażenia pojawia się sztywność karku, zaburzenia połykania, skurcz mięśni grzbietu powodujący odgięcie ciała ku tyłowi. Uszkodzenie układu nerwowego i mięśniowego prowadzi też do drgawek. Niekiedy skurcze są tak silne, że powodują m.in. złamania kręgosłupa, wylewy do mięśni i uszkodzenia języka.

Ostatnią formą jest postać mózgowa tężca. Rozwija się, gdy do infekcji dochodzi w obszarze twarzy i głowy. Występuje wówczas porażenie nerwów tej okolicy.

Ważne

Ważne

Ryzyko zachorowania wzrasta, gdy:

  • Rana jest głęboka, rozległa, miażdżona, szarpana, doszło do oparzenia, odmrożenia, pokąsania przez zwierzę
  • Zraniłeś się gwoździami, drzazgami, szkłem, poza domem, rana jest zabrudzona glebą
  • Odbyłeś niepełny cykl szczepień, od ostatniej dawki szczepienia upłynęło ponad 8 lat
  • Nie zdezynfekowałeś rany
  • Straciłeś dużo krwi

Skontaktuj się z lekarzem!

Leczenie tężca - zawsze w szpitalu

Niezależnie od formy choroby leczenie zawsze prowadzi się w warunkach intensywnej opieki medycznej. Konieczne jest podawanie antybiotyku (penicylina, tetracyklina, metronidazol). Równie ważnym lekiem jest surowica przeciwtężcowa. Unieszkodliwia ona krążące w organizmie toksyny.

Jednocześnie - jeśli pacjent nie był szczepiony lub otrzymał nie pełny cykl szczepień – podaje się szczepienia przeciwtężcowe. Ordynowane są również środki zwiotczające – zmniejszają napięcia i skurcze mięśni.

Tężec nieleczony kończy się śmiercią. Jednak o tym, jak ciężka jest to choroba, świadczy fakt, iż nawet w przypadku terapii szpitalnej rokowania nie są najlepsze. Umiera ponad połowa poddanych leczeniu chorych.

Grupą najczęściej ulegająca zakażeniu są ludzie powyżej 60. roku życia, którzy nie zostali uodpornieni pełnym cyklem szczepień. W Polsce każdego roku notuje się kilkanaście przypadków tężca.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 12.05.2014

Komentarze (1 - 10 z 20)
vvvvvvvvvv, 08.01.2015 17.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ptaki nie są podatne na tężec, bo ich z regóły się niczym nie szczepi. Z racji tego faktu, oznacza to, że żadne świństwo nie upośledza ich układu odpornościowego. Tyle na ten temat.
 
Kiwi, 28.11.2014 09.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do "Bledny" - nie wiem skąd ci się wzięło, że tężca nie leczy się penicyliną - jest wymieniana jako LEK Z WYBORU - jej zastosowanie związane jest z wystąpieniem prężeń właśnie z powodu tego, że jest antagonistą GABA. Metronidazol również jest lekiem z wyboru w leczeniu tężca. To lekarz decyduje, który antybiotyk jest dla danego pacjenta lepszy
 
Bledny, 27.11.2014 19.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tężca nie leczy sie penicyliną! Ona podobnie jak tężec blokuje wydzielanie GABA oraz glicyny! Leczy się metronidazolem!
 
youtube: "dlaczego nie szczepic dzieci", 05.11.2013 20.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy mozna sie zarazic na tezec dwa razy? Tak Czy mozna sie ponownie zarazic na tezez w krotkim odstepie czasu (np. po dwoch latach)? Tak W TAKIM RAZIE JAK WYKSZTAŁCIĆ ANTYTOKSYNĘ? CO w takim razie odpowiada za zakazenie? ODPOWIEDZ: Nie tężeć, tylko toksyna wydzielana z laseczki teżca. Jak wiec wyksztalcic antytoksyne, jesli zaden ssak jej nie wytwarza? Jedynie mozna ją podac po zakazeniu ktora na bieząco bedzie toksynę wyplukiwac natomiast wytworzyc antytoksyny zaden ssak nie potrafi! Panstwo opiekuncze nakazuje szczepic swoich niewolników!
 
Danuta, 23.10.2013 23.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ZakuŁam sobie piętę gwożdziem na ogrodzie, dopiero po okoŁo 3 tygodniach udaŁam się do lekarza, bo zaczęŁo boleć dosyć mocno. DostaŁam szczepionkę i antybiotyk, ale noga bardzo bolaŁa, ŁapaŁy mnie potężne bóle, choć nie byŁo dużych objawów zewnętrznych. UdaŁam się do chirurga, zrobiŁ mi blokadę w miejscu zakucia, trochę pomogŁo, bo ból zrobiŁ się bardziej tępy. Po okoŁo dwóch tygodniach od blokady mam straszne skurcze prawie caŁej lewej nogi i prawej stopy. Sztywnieje mi dŁoń, barki, a nawet oko lewe. Budzą mnie w nocy straszne skurcze. ByŁam w szpitalu, ponoć wyniki są dobre, a bóle nie ustają, tylko się nasilają. Nie wiem co dalej będzie ze mną, dzisiaj podano mi 2 dawkę szczepionki. Boję się poŁożyć spać, bo znów dopadną mnie te cholerne skurcze. Co robić dalej nie wiem?Nikt mi nie wierzy, że tak cierpię.Podczas skurczów następuje potężny nacisk jakiejś ogromnej siŁy, .Czy istnieje ukryty tężec?Pomóżcie, co robić dalej?
 
majkel, 14.07.2013 10.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W materiale wszystko się zgadza. Nie trzeba nic poprawiać. Anatoksyna to inaczej szczepionka przeciw toksynie tężca. W materiale użyto nazw szczepionka= anatoksyna i ANTYTOKSYNA - podawana już przy podejrzeniu tężca. Wszystko się zgadza z wiedzą medyczną.
 
Ellais, 09.05.2013 17.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jedna poprawka Drodzy Państwo - nie antytoksynę tylko ANATOKSYNĘ :-) Nie jest to jednak forum z "naukowym bełkotem" więc nie będę się rozwodzić. Pozdrawiam życząc zdrowia :-)
 
olka, 17.01.2013 08.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
i dobrze, że nie piszesz, żeby bagatelizować tężec - mój kolega stracił mamę, bo się zakłuła różą i dostała tężca
 
Kaśka, 16.01.2013 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Matteog wie co mówi, tylko używa skrótów myślowych, niezrozumiałych dla osób nie znających tematów. Z grubsza chodzi o to, że wielkie koncerny, w tym farmaceutyczny, zarabiaja krocie na ludzkich chorobach, marketing polega niejednokrotnie na wymyslaniu nowych dolegliwości, albo przejaskrawianiu innych. Ja nie piszę, że należy bagatelizować tężec. Należy zastanowić się, czy nie za dużo chemii wprowadzamy do organizmu, która jest równie szkodliwa, jak taki chociażby tężec. Szczepionki są bardzo szkodliwe same w sobie. I to fakt, nie unikniemy zagrożeń, które niesie ze soba życie, więc nei ma co przesadnie reagować na zwykłądrzazgę. Jak masz zdrowy, odporny organizm, to on sie sam obroni. A co do telewizji i klosza, to wydaje mi się, że chodzi o to, że ludzie są nieświadomi wielu mechanizmów, propagandy jaką się im wciska, głównie za pomocą TV, ludzie odcinają się od wiedzy, która mogłby ich wystraszyć, albo zburzyć iluzję, w której żyją. Ale to zupełnie inna para kaloszy.
 
ola, 21.06.2012 00.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wdzięczna jestem za informację, że antytoksynę można podać do 12 godzin. Głęboko zadrapał mnie dziki kot. Rano biegnę do lekarza. Ten kolego, MATTEOG, czemu pisze takie głupoty??
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Wirus HPV u mężczyzn: objawy i leczenie Wirus HPV u mężczyzn: objawy i leczenie

Wirus HPV u mężczyzn rzadko jest przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jeśli jednak system...

więcej

32380

Ospa wietrzna u dorosłych: objawy, leczenie, powikłania ospy u dorosłych Ospa wietrzna u dorosłych: objawy, leczenie, powikłania ospy u dorosłych

Ospa wietrzna u dorosłych daje podobne objawy jak u dzieci, ale jej przebieg jest z reguły dużo...

więcej

30242

Gronkowiec: charakterystyczne objawy i leczenie zakażenia gronkowcem Gronkowiec: charakterystyczne objawy i leczenie zakażenia gronkowcem

Gronkowiec atakuje zarówno ludzi jak i zwierzęta. Czasem wystarczy chwilowe obniżenie odporności i...

więcej

41552

Gorączka krwotoczna wywołana przez wirus ebola: objawy, przebieg Gorączka krwotoczna wywołana przez wirus ebola: objawy, przebieg

Gorączka krwotoczna ebola to wysoce śmiertelna choroba zakaźna wywoływana przez wirus ebola....

więcej

24778

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wpływ promieniowania na rozwój ciąży zależny jest od miejsca napromieniowania, dawki oraz rozproszenia promieni. W Pani przypadku naświetlana była klatka piersiowa, nie miednica i z tego powodu...

Nie bardzo rozumiem, jak mają wpłynąć same zabiegi fizykalne na ustabilizowanie stawu skokowego (chyba, że nie wymieniłaś wszystkich - jakieś ćwiczenia też są?). Zacznijmy jednak od początku: czy...

Nakładki kompozytowe (z plomb) nie wymagają szlifowania zębów. Nakłada się je od przodu jak tipsy na paznokcie. Tą metodą można korygować kształt zębów i jest ona dość trwała. Pod porcelanowe licówki...

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 19, 2015

" alkohol jest kaloryczny" to kompletny mit! alkohol nie jest kaloryczny, tylko ilość spożytych przez nas przekąsek, kiedy jesteśmy w stanie "nieważkości"... Widzę, że ty żyjesz w micie. Alkohol jest jak najbardziej kaloryczny I to bardzo dużo. To czy idą z niego kilogramy do brzucha to...

data

Kwiecień 17, 2015

Od dwóch miesięcy stosuje Lipocut i obecnie zrzuciłam około 9 kg. Nie jest to może jakiś spektakularny wynik ale jeżeli mam do zrzucenia z 98 kg na 89 to jest bardzo duża różnica. Mam zamiar korzystać do uzyskania rezultatu 60 kg byłoby pięknie. Pozdraiwam ciepło

data

Kwiecień 17, 2015

miesiąc temu zamówiłam na tabletki na odchudzanie figurena. Po tygodniu stosowania odczułam pierwsze efekty w postaci niewielkiego spadku wagi, zblokowania łaknienia oraz znacznie szybszej przemiany materii. Po miesiącu zaś efekty te się zwielokrotniły. Schudłam jak na razie 5kg a 2...

data

Kwiecień 19, 2015

Ja zamówiłam te tabletki, zjadałam opakowanie za niemal 100 zł i nic, zero efektów, a mam wrażenie że po odstawieniu to jakby przybrałam na wadze, ogólnie nie polecam bo szkoda pieniędzy i nadziei że bez zdrowego rozsądku i przyłożenia się całym soba do odchudzania da się osiągnąć...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.