TĘŻEC - zakażenie, objawy, leczenie

17 komentarze
Autor: JBJ

Tężec to ostra choroba zakaźna, występująca na całym świecie. Uwaga! Nawet drobne skaleczenie może prowadzić do groźnego dla życia zakażenia tężcem.

Tężec to choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa, wywoływana przez rozwijającą się w warunkach beztlenowych bakterię - Clostridium tetani. Od swego kształtu popularnie zwana jest laseczką tężca. Może ona, w formie zarodnikowej, żyć wiele lat. Czai się w glebie, kurzu domowym, wodzie - tak słonej jak i słodkiej, a także w zwierzęcych odchodach.

Tężec czyha w ogródku i na działce

Jak wynika z prowadzonych statystyk, 80 proc. zakażeń powstaje wskutek drobnych zranień. Największe ryzyko wiąże się ze skaleczeniami i otarciami powstałymi poza domem - choćby podczas pracy w ogrodzie. Do rany wraz z brudem i ziemią dostają się bakterie. Po wniknięciu do organizmu produkują one silną truciznę, zwaną tetanospazminą. Toksyna ta uszkadza centralny układ nerwowy. Dochodzi do zwiększenia napięcia mięśniowego, a także bolesnych i długotrwałych skurczów różnych grup mięśniowych. Poważnym problemem mogą być skurcze mięśni oddechowych i krtani, ponieważ prowadzą do ostrej niewydolności oddechowej.

Czas od zakażenia organizmu do wystąpienia pierwszych objawów wynosi od dwóch dni do dwóch tygodni, choć zdarza się, że objawy występują nawet do 50 dni od zakażenia. Panuje przekonanie, że im krótszy czas wylęgania, tym cięższy przebieg choroby.

Nie przegap

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Szczepienia cię ochronią

Jedyną metodą zapobiegania są szczepienia przeciwtężcowe. W Polsce dzieci szczepione są obowiązkowo i bezpłatnie. Podstawowe szczepienie to czterokrotnie dawki w pierwszym i drugim roku życia. Kolejne uzupełniające dawki podawane są w wieku 6, 14 i 19 lat.

Aby uchronić osobę dorosłą przed zachorowaniem, konieczne jest powtarzanie podawania dawek tej szczepionki w odpowiednich odstępach czasu w ciągu całego życia, nie rzadziej niż co 10 lat.

Czasami - poza szczepionką - konieczne jest podanie antytoksyny. Robi się tak, gdy doszło do zranienia u osób nie szczepionych, z niepełnym cyklem szczepień, jeśli brak dokumentacji lub ostatnia dawka szczepienia podana była ponad 8 lat przed zranieniem.

Antytoksyna podawana jest również przypadku ran głębokich, rozległych, zanieczyszczonych glebą, jeśli zranienie nie było prawidłowo opatrzone, nastąpiła duża utrata krwi, osoba zraniona była osłabiona lub wycieńczona.

Tężec: postać miejscowa, uogólniona i mózgowa

Tężec może przybrać trzy formy. Najłagodniejsza w przebiegu jest postać miejscowa. Charakteryzuje się bólem, sztywnością i skurczem mięśni w okolicy zranienia. Objawy te utrzymują się do kilku tygodni. Mogą ustąpić samoistnie lub też poprzedzać objawy tężca uogólnionego.

Ta, druga postać jest najczęściej obserwowaną formą choroby. Objawy, niestety są niecharakterystyczne i utrudniają szybkie rozpoznanie. Infekcja zaczyna się od rozdrażnienia, bólów głowy, uczucia napięcia w różnych grupach mięśniowych. Czasem w okolicy zranienia pojawiają się drętwienia czy mrowienia. W połowie zachorowań początkowym symptomem jest także szczękościsk spowodowany skurczem mięśni twarzy. Tworzy on na twarzy chorego przymusowy uśmiech, zwany "uśmiechem sardonicznym".

Wraz z rozwojem zakażenia pojawia się sztywność karku, zaburzenia połykania, skurcz mięśni grzbietu powodujący odgięcie ciała ku tyłowi. Uszkodzenie układu nerwowego i mięśniowego prowadzi też do drgawek. Niekiedy skurcze są tak silne, że powodują m.in. złamania kręgosłupa, wylewy do mięśni i uszkodzenia języka.

Ostatnią formą jest postać mózgowa tężca. Rozwija się, gdy do infekcji dochodzi w obszarze twarzy i głowy. Występuje wówczas porażenie nerwów tej okolicy.

Ważne

Ważne

Ryzyko zachorowania wzrasta, gdy:

  • Rana jest głęboka, rozległa, miażdżona, szarpana, doszło do oparzenia, odmrożenia, pokąsania przez zwierzę
  • Zraniłeś się gwoździami, drzazgami, szkłem, poza domem, rana jest zabrudzona glebą
  • Odbyłeś niepełny cykl szczepień, od ostatniej dawki szczepienia upłynęło ponad 8 lat
  • Nie zdezynfekowałeś rany
  • Straciłeś dużo krwi

Skontaktuj się z lekarzem!

Leczenie tężca - zawsze w szpitalu

Niezależnie od formy choroby leczenie zawsze prowadzi się w warunkach intensywnej opieki medycznej. Konieczne jest podawanie antybiotyku (penicylina, tetracyklina, metronidazol). Równie ważnym lekiem jest surowica przeciwtężcowa. Unieszkodliwia ona krążące w organizmie toksyny.

Jednocześnie - jeśli pacjent nie był szczepiony lub otrzymał nie pełny cykl szczepień – podaje się szczepienia przeciwtężcowe. Ordynowane są również środki zwiotczające – zmniejszają napięcia i skurcze mięśni.

Tężec nieleczony kończy się śmiercią. Jednak o tym, jak ciężka jest to choroba, świadczy fakt, iż nawet w przypadku terapii szpitalnej rokowania nie są najlepsze. Umiera ponad połowa poddanych leczeniu chorych.

Grupą najczęściej ulegająca zakażeniu są ludzie powyżej 60. roku życia, którzy nie zostali uodpornieni pełnym cyklem szczepień. W Polsce każdego roku notuje się kilkanaście przypadków tężca.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 12.05.2014

Komentarze (1 - 10 z 17)
youtube: "dlaczego nie szczepic dzieci", 05.11.2013 20.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy mozna sie zarazic na tezec dwa razy? Tak Czy mozna sie ponownie zarazic na tezez w krotkim odstepie czasu (np. po dwoch latach)? Tak W TAKIM RAZIE JAK WYKSZTAŁCIĆ ANTYTOKSYNĘ? CO w takim razie odpowiada za zakazenie? ODPOWIEDZ: Nie tężeć, tylko toksyna wydzielana z laseczki teżca. Jak wiec wyksztalcic antytoksyne, jesli zaden ssak jej nie wytwarza? Jedynie mozna ją podac po zakazeniu ktora na bieząco bedzie toksynę wyplukiwac natomiast wytworzyc antytoksyny zaden ssak nie potrafi! Panstwo opiekuncze nakazuje szczepic swoich niewolników!
 
Danuta, 23.10.2013 23.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ZakuŁam sobie piętę gwożdziem na ogrodzie, dopiero po okoŁo 3 tygodniach udaŁam się do lekarza, bo zaczęŁo boleć dosyć mocno. DostaŁam szczepionkę i antybiotyk, ale noga bardzo bolaŁa, ŁapaŁy mnie potężne bóle, choć nie byŁo dużych objawów zewnętrznych. UdaŁam się do chirurga, zrobiŁ mi blokadę w miejscu zakucia, trochę pomogŁo, bo ból zrobiŁ się bardziej tępy. Po okoŁo dwóch tygodniach od blokady mam straszne skurcze prawie caŁej lewej nogi i prawej stopy. Sztywnieje mi dŁoń, barki, a nawet oko lewe. Budzą mnie w nocy straszne skurcze. ByŁam w szpitalu, ponoć wyniki są dobre, a bóle nie ustają, tylko się nasilają. Nie wiem co dalej będzie ze mną, dzisiaj podano mi 2 dawkę szczepionki. Boję się poŁożyć spać, bo znów dopadną mnie te cholerne skurcze. Co robić dalej nie wiem?Nikt mi nie wierzy, że tak cierpię.Podczas skurczów następuje potężny nacisk jakiejś ogromnej siŁy, .Czy istnieje ukryty tężec?Pomóżcie, co robić dalej?
 
majkel, 14.07.2013 10.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W materiale wszystko się zgadza. Nie trzeba nic poprawiać. Anatoksyna to inaczej szczepionka przeciw toksynie tężca. W materiale użyto nazw szczepionka= anatoksyna i ANTYTOKSYNA - podawana już przy podejrzeniu tężca. Wszystko się zgadza z wiedzą medyczną.
 
Ellais, 09.05.2013 17.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jedna poprawka Drodzy Państwo - nie antytoksynę tylko ANATOKSYNĘ :-) Nie jest to jednak forum z "naukowym bełkotem" więc nie będę się rozwodzić. Pozdrawiam życząc zdrowia :-)
 
olka, 17.01.2013 08.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
i dobrze, że nie piszesz, żeby bagatelizować tężec - mój kolega stracił mamę, bo się zakłuła różą i dostała tężca
 
Kaśka, 16.01.2013 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Matteog wie co mówi, tylko używa skrótów myślowych, niezrozumiałych dla osób nie znających tematów. Z grubsza chodzi o to, że wielkie koncerny, w tym farmaceutyczny, zarabiaja krocie na ludzkich chorobach, marketing polega niejednokrotnie na wymyslaniu nowych dolegliwości, albo przejaskrawianiu innych. Ja nie piszę, że należy bagatelizować tężec. Należy zastanowić się, czy nie za dużo chemii wprowadzamy do organizmu, która jest równie szkodliwa, jak taki chociażby tężec. Szczepionki są bardzo szkodliwe same w sobie. I to fakt, nie unikniemy zagrożeń, które niesie ze soba życie, więc nei ma co przesadnie reagować na zwykłądrzazgę. Jak masz zdrowy, odporny organizm, to on sie sam obroni. A co do telewizji i klosza, to wydaje mi się, że chodzi o to, że ludzie są nieświadomi wielu mechanizmów, propagandy jaką się im wciska, głównie za pomocą TV, ludzie odcinają się od wiedzy, która mogłby ich wystraszyć, albo zburzyć iluzję, w której żyją. Ale to zupełnie inna para kaloszy.
 
ola, 21.06.2012 00.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wdzięczna jestem za informację, że antytoksynę można podać do 12 godzin. Głęboko zadrapał mnie dziki kot. Rano biegnę do lekarza. Ten kolego, MATTEOG, czemu pisze takie głupoty??
 
tak, 04.11.2011 19.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak, fajnie napisane, zrozumiale i to co najważniejsze, a nie jakiś naukowy bełkot - typ, pod typ, rodzina, wzór chemiczny, itp.
 
Patrycja, 14.09.2011 03.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dizisaj w nocy moja mama pojechała do szpitala, zaraziła się tężcem. Przewróciła się na placu zabaw, była z moją siostrą., Zaorała w glebę, dotsała drobne zranienie w rękę, nie miała czasu przemyć. Po 3 dniach wraz z dzisiejszym zaczęła mieć skurcze ręki, nie mogła spać. Coś ją tknęło i sprawdziła to 2 godziny temu w necie. Jest teraz na pogotowiu. Poddają ją leczeniu. Nie chcę żeby nas zostawiła. Ja jestem tą starszą mam 14 lat. Mam młodszą siostrę, która ma 7 lat. Tata jest przy niej. Proszę, żebyście zawsze przemywali rany, nie lekceważyli chorób. Nie pozwólcie żeby to dopadło i Was, bo nie chcecie tego przeżywać.
 
zmartwiony, 11.10.2010 21.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam 18 lat 3 mieciace temu rozkwasilem sobie kciuka zardzewialym mlotkiem na poczatku nie przyjmowalelem sie kazden namawial mnie zebym jechal do na zastrzyk... ale ja odmawialem myslalem ze jestem nie zniszczalny;(rana zaczela brzydko mówiac gnic smierdziec i wtedy zaczely sie problemy muwiac w skrucie najgorsze wakacje w moim zyciu...RADA nigdy nie lekcewasz jakich kolwiek zranien zycie jest zbyt krótkie by tak ryzykowac;]
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Jak można się zarazić gronkowcem? Jak można się zarazić gronkowcem?

Gronkowce żyją powszechnie w otaczającym nas środowisku. To bakterie, których nazwa wzięła się od...

więcej

11705

TĘŻEC - zakażenie, objawy, leczenie TĘŻEC - zakażenie, objawy, leczenie

Tężec to ostra choroba zakaźna, występująca na całym świecie. Uwaga! Nawet drobne skaleczenie może...

więcej

19287

OPRYSZCZKA wargowa: objawy, leczenie i zapobieganie nawrotom opryszczki OPRYSZCZKA wargowa: objawy, leczenie i zapobieganie nawrotom opryszczki

Opryszczka wargowa nie tylko szpeci. Towarzyszy jej swędząca wysypka i ból w okolicach ust, które...

więcej

24317

Szkarlatyna: objawy. Sprawdź, jakie są objawy szkarlatyny Szkarlatyna: objawy. Sprawdź, jakie są objawy szkarlatyny

Typowe objawy szkarlatyny trudno przeoczyć, choć lekarze coraz częściej zwracają uwagę, że dziś...

więcej

21344

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Listopad 23, 2014

Ja już od 3 miesięcy stosuję tabletki z acai . Jest kilka preparatów na rynku z tym składem, ale z opinii w internecie wynika, że Acai Berry 900 jest najlepszy i najbezpieczniejszy (oryginalna strona tutaj > http://goo.gl/6UEeqp) , dlatego postanowiłam go przetestować. Pierwsze kilogramy...

data

Listopad 23, 2014

Witam, szukam opinii o occie jabłkowym Ojca Mateusza na odchudzanie. Ktoś stosował na odchudzanie? Podobno lepszy pod względem jakości niż inne dostępne octy. Ma dużo pozytywnych opinii, ale ja szukam takich na odchudzanie. Czy ktos stosował i może coś napisać? odchudzanie octem...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.