GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?

17 komentarze
Autor: Monika Majewska

Glista ludzka, wywołująca glistnicę, to jeden z pasożytów przewodu pokarmowego. Na jego inwazję są narażone osoby, które nie przestrzegają higieny, a zwłaszcza te, które nie myją rąk, i to nie tylko po wyjściu z ubikacji. Jak dochodzi do zakażenia glistą ludzką? Jakie pojawiają się wtedy objawy? Jak przebiega leczenie tej choroby pasożytniczej? Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?

Glista ludzka to pasożyt bytujący w jelicie cienkim człowieka, który jest przyczyną glistnicy (inaczej askarioza) - choroby pasożytniczej, która w Polsce występuje sporadycznie.

Co to jest glista ludzka?

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) to pasożyt z gatunku obleńców, który bytuje w jelicie cienkim człowieka. Glista ma ciało w kształcie walca o zwężonych końcach. Na jednym jego końcu znajduje się otwór gębowy, za pomocą którego pasożyt jest przyczepiony do błony śluzowej jelita. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć długość nawet 15-40 cm. Glista ludzka żywi się nabłonkiem niszczonej ściany jelita i substancjami zawartymi w treści jelitowej. Dzięki temu samice mogą składać nawet do 200 000 jaj dziennie. W jelicie cienkim człowieka glista może przeżyć od 1 do 1,5 roku.

Glista ludzka - jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej, zwykle brak nawyku mycia rąk (m.in. po wyjściu z toalety). Źródłem zakażenia mogą być też niedomyte owoce lub warzywa, na których znajduje się fragment ziemi z jajami (w ziemi mogą być one aktywne nawet przez okres kilku lat) lub picie wody podczas kąpieli w stawie czy jeziorze. Na ryzyko spożycia jaj zawierających larwy glisty ludzkiej narażone są zwłaszcza dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionych nawyków higienicznych.

Gdy larwy drogą pokarmową dostaną się do jelita cienkiego, z jajeczek wydostają się larwy. Te przenikają przez ścianę jelita do naczyń krwionośnych, a następnie z prądem krwi wędrują przez wątrobę, płuca i oskrzela. Stąd przedostają się do jamy gardłowej, a następnie po ponownym połknięciu, przez przełyk do przewodu pokarmowego, gdzie dochodzi do rozwoju dorosłej formy pasożyta. Dopiero wtedy glista może zacząć składać jaja, które pojawiają się w kale po ok. 7-9 tygodniach od spożycia inwazyjnej formy pasożyta. Warto wiedzieć, że dojrzałe jajko i zawarta w nim larwa mogą zachować zdolność do zakażenia człowieka nawet do 5 lat.

Nie przegap

Glista ludzka - objawy

Objawy zakażenia glistą ludzką zależą od tego, jak silna jest inwazja pasożyta, od wrażliwości osoby zakażonej, jednak przede wszystkim od czasu inwazji. Wyróżnia się trzy etapy, a dla każdego z nich są charakterystyczne inne objawy.

1. Okres wędrówki glisty - mogą pojawić się różne reakcje alergiczne (np. zmiany skórne pod postacią pokrzywki, obrzęki na powiekach, cienie pod oczami).

2. Objawy będące wynikiem "wędrówki" pasożyta po organizmie - mogą pojawić się objawy uszkodzenia wątroby, ścian pęcherzyków płucnych, połączone z krwawieniami i odczynami zapalnymi. Charakterystyczny jest także uporczywy ból gardła (w przebiegu wędrówki glista dostaje się do przełyku), duszność spoczynkowa bądź wysiłkowa.

Ważne

Ważne

Na tym etapie wędrówki niektóre larwy mogą ulokować się w różnych narządach, takich jak oko, ucho, mózg, wątroba, śledziona, gdzie po pewnym czasie otorbiają się, tworząc tzw. guzki robacze.

3. Po ok. 2-3 miesiącach od zakażenia, kiedy w jelitach pojawiają się dorosłe glisty, wystąpić mogą biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, a także wzdęcia lub uporczywe zaparcia. Osoba zakażona może skarżyć się także na odbijanie goryczą, uczucie ssania w żołądku i zaburzenia snu. Nierzadko glisty bywają przyczyną spadku masy ciała. Jeśli glista zaatakuje przewody żółciowe, może dojść do wystąpienia objawów niedrożności przewodu pokarmowego lub żółtaczki.

Glista ludzka - jak rozpoznać?

Wykonuje się badanie kału na obecność jaj pasożyta. Należy jednak zaznaczyć, że wynik tego typu badania może być fałszywie ujemny. Oznacza to, że w organizmie człowieka mogą znajdować się pasożyty, ale nie można ich wykryć, ponieważ nie są jeszcze dojrzałe (i w związku z tym nie mogą składać jaj) albo są za stare.

Glista ludzka - leczenie

W przypadku glistnicy stosuje się leki przeciwpasozytnicze, takie jak mebendazol, albendazol lub pyrantel. Można wypróbować niektóre domowe sposoby na glistę ludzką, np. jedzenie świeżych porów, czosnku czy pestek z dyni.

SPRAWDŹ >> PESTKI Z DYNI na robaki: domowy sposób na odrobaczanie dzieci i dorosłych

Jak długo trwa leczenie glistnicy? Po około dwóch tygodniach stosowania leku, należy wykonać rozmaz kału. Jeśli w trzech badaniach wykonywanych w odstępach 3-5 dni nie zostaną znalezione jaja, leczenie uznaje się za skuteczne.

To ci się przyda

To ci się przyda

Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?

1. Przestrzegaj zasad higieny osobistej.

2. Dokładnie myj pod bieżącą wodą owoce i warzywa, które zamierzasz spożyć w stanie surowym.

3. Unikaj picia nieprzegotowanej wody.

4. Pilnuj, aby dziecko nie bawiło się w brudnej piaskownicy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 16.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 17)
Zuza11, 11.03.2016 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mamo! Poczytaj dokładnie ulotkę Vermoxu i nie wprowadzaj innych w błąd.
 
M, 09.03.2016 16.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam metody naturalne ponoć szybciej i skuteczniej działają niż leki Oczywiście należy być pod kontrolą lekarza Jeść regularnie czosnek co 2,3 dni pół ząbka (w niewielkich ilościach bo można sobie wątrobę wysadzić) oraz zalecenie od starszego człowieka pić naftę destylowaną do picia (ponoć w aptekach dostępna) Koleżanka mówiła że działa. Kiedyś wykryli że jej dziecko miało kłęby glist i sanepid wpadł na mieszkanie obejmując opieką i kontrolą całą rodzinę ale leki ponoć nie skutkowały
 
anna, 04.03.2016 12.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Boli mnie żołądek po jedzeniu
 
EWA, 03.03.2016 18.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem jak doszło do mej choroby ''glizda jest w mym organizmie '' jak sobie z ''nią ''' poradzę to dopiero się okaże po jakimś czasie nie bardzo wierzę w lek który natychmiast ją z mego ciała usunie ...Choć zachowuję więcej niż zwykłe środki ostrożności i czystości ,w domu jest małe dziecko czy mogę mu podawać spokojnie posiłki owoce itd??? ...
 
Ala, 19.11.2015 00.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich, mam pytanie czy może ktoś wie więcej na temat robali, bo dzisiaj rano znalazłam robaka w muszki klozetowej, biały dł.10cm, nadmieniam że mieszkam poza graniczmi kraju i z innymi lokatorami, a w domu jest sterylnie czysto, więc co to może być..??? zanim poinformuje gospodynie musze być pewna, że to cos poważnego, [pdejrzewam, że to czyjas glisda, o czym nosiciel może nie wiedzieć, czy dobrze mysle..??? co mam robić, co kupic..?? Ala
 
AGA , 04.11.2015 11.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę poszukać dobrej zielarki wiem nie popularne teraz ale mój syn był leczony przez 1.5roku a zielarka wyłączył w 2 tyg Piołunem
 
Malgosia, 21.10.2015 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam panią, Polecam centrum Aurana i P. Erykę Ogorodnyk. Centrum jest na Ursynowie, ul. Elegancka 33. Męczyłam się z dziećmi tak samo jak Pani i nareszcie mam spokój. Pozdrawiam
 
magda, 19.10.2015 07.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mojego dziecka rozpoznano glistę ludzką czy może on chodzić do szkoły???
 
doswiadczona, 30.09.2015 21.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tylko zentel 400 w zawiesinie podany jednorazowo wyleczy dziecko na 100%
 
mama, 30.09.2015 21.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
prosze zarzadac od lekarza lekarstwa ktore nazywa sie zentel 400 w plynie. tylko tym mozna wyleczyc glistnice nie vermoxem poniewaz vermoxem leczy sie owsiki. Co za lekarze,po co antybiotyk? Jak poda pani zentel 400 to na drugi dzien dziecko bedzie zdrowe,to jest najlepszy lek,dlaczego tym lekiem nie wyleczyli pani dziecka? moze pani po tygodniu podac drugi raz. prosze zarzadac recepte zentel 400 w zawiesinie od lekarza i od razu podac dziecku. dziecko wyzdrowieje od razu.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Sposób na atopowe zapalenie skóry:
jak dbać o skórę z AZS
Sposób na atopowe zapalenie skóry: jak dbać o skórę z AZS
Najpopularniejsze artykuły
ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

16911

GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką? GLISTA LUDZKA - objawy i leczenie glistnicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?

Glista ludzka, wywołująca glistnicę, to jeden z pasożytów przewodu pokarmowego. Na jego inwazję są...

więcej

14381

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

13406

ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką....

więcej

12343

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W zespole WPN najczęściej na początku cyklu miesiączkowego jest podwyższone stężenie 17-OHP.

Proszę rozważyć rozpoznanie OBRZĘK NACZYNIO-RUCHOWY QUINCKEGO, zwłaszcza jeżeli przyjmuje Pani leki na nadciśnienie. Tym sprawami zajmuje się alergolog. Łączę wyrazy szacunku, Prof. A. Krzeski

Tak, kardiomiopatia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Nie zawsze ujawnia się jednak już przy urodzeniu, a często - w zależności od rodzaju - w wieku późniejszym. Natomiast co do kwestii...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.