Ból owulacyjny - jak rozpoznać i złagodzić bóle jajników?

2022-06-10 12:38

Ból owulacyjny związany jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, co objawia się bólem w podbrzuszu. Mogą mu także towarzyszyć inne objawy, np. nudności. Jednak nie każdy ból w środku cyklu jest bólem owulacyjnym. Sprawdź, jak rozpoznać ból owulacyjny, jak długo trwa i jakie są sposoby na złagodzenie bólu jajników podczas jajeczkowania.

Ból owulacyjny - jak rozpoznać i złagodzić bóle jajników?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak rozpoznać ból owulacyjny?
  2. Nie każdy ból jajnika jest związany z owulacją
  3. Ile trwa ból owulacyjny?
  4. Jak złagodzić bóle owulacyjne?
Czym jest zespół policystycznych jajników?

Ból owulacyjny jest jednym z objawów owulacji, czyli jajeczkowania. Jest on związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, wylaniem płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnienia, co objawia się bólami jajnika. Niektórzy lekarze sądzą, że to właśnie krew gromadząca się w jamie otrzewnej, może powodować podrażnienie błony śluzowej jamy brzusznej oraz związany z tym dyskomfort.

Jak rozpoznać ból owulacyjny?

Ból owulacyjny to ból o średnim natężeniu, który występuje tylko po jednej stronie podbrzusza (może także promieniować w okolice miednicy i pleców). Występuje w połowie cyklu miesiączkowego, czyli 14 dni przed spodziewaną miesiączką (przy 28-dniowej długości cyklu). Należy pamiętać, że w zależności od długości cyklu moment wystąpienia owulacji jest odpowiednio wcześniejszy bądź późniejszy.

Bólowi jajników mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, takie jak: wydzielina z pochwy podbarwiona krwią, zmęczenie i pogorszenie samopoczucia lub nudności (zwłaszcza, gdy ból jest ostry).

Warto wiedzieć, że bóle owulacyjne mogą się pojawić po każdej aktywności fizycznej, także po stosunku.

Aby się upewnić, czy dokucza ci ból owulacyjny, możesz wykonać metodę obserwacji śluzu szyjkowego, zwaną metodą Billingsa. Na podstawie konsystencji śluzu oceniany jest aktualny "stan płodności". Śluz płodny, świadczący o bólach owulacyjnych, powinien wyglądać jak surowe białko jaja kurzego. Możesz także wykonać test owulacyjny, który kupisz w każdej aptece i drogerii.

    Kalkulator dni płodnych

    Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

    Krok 1/2

    Wybierz średnią długość cyklu:

    Nie każdy ból jajnika jest związany z owulacją

    Jeśli dwa tygodnie po rozpoczęciu cyklu dokucza ci kłujący ból jajnika, który przechodzi w tępy ból podbrzusza i miednicy (może przypominać ból występujący w przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego), należy udać się na konsultację medyczną. Lekarz powinien bowiem wykluczyć inne dolegliwości, które powodują bóle jajników, np. endometriozę czy torbiele na jajniku.

    Aby określić, czy ból jest związany z owulacją, lekarz może poprosić o wykres twoich cykli miesiączkowych (zawierających datę rozpoczęcia każdej miesiączki oraz datę wystąpienia bólu podbrzusza w trakcie trwania cyklu), spytać o umiejscowienie bólu (ból związany z jajeczkowaniem występuje zwykle naprzemiennie, raz po jednej, raz po drugiej stronie brzucha, jednak nie jest to regułą). Należy również skontaktować się z lekarzem, jeśli ból jak zwykle ci dokucza, a ostatnia miesiączka się nie pojawiła.

    Do lekarza należy się udać jak najszybciej, kiedy bólom owulacyjnym towarzyszą:

    • gorączka
    • ból przy oddawaniu moczu
    • zaczerwienienie lub pieczenie skóry w miejscu bólu
    • wymioty

    Do lekarza należy udać się także wtedy, gdy ból trwa dłużej niż 2-3 dni.

    Ile trwa ból owulacyjny?

    Ból owulacyjny trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku, kilkunastu godzin (zwykle 6-8), chociaż czasami może trwać nawet 2-3 dni - do czasu, aż organizm wchłonie uwolnione płyny. Warto wiedzieć, że bolesne jajeczkowanie nie zawsze występuje w każdym miesiącu - zazwyczaj pojawia się w co trzecim lub czwartym cyklu.

    Jak złagodzić bóle owulacyjne?

    Ból owulacyjny zazwyczaj ustępuje w ciągu 24 godzin, w związku z tym specyficzne leczenie nie jest wymagane. Zazwyczaj w łagodzeniu bólów jajnika są skuteczne tradycyjne leki zawierające paracetamol czy ibuprofen. W bolące miejsce możesz przyłożyć poduszkę termiczną lub wziąć ciepłą kąpiel.

    O autorze
    Monika Majewska - właściwe zdjęcie
    Monika Majewska
    Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.