PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Konsultant: dr Krzysztof Dynowski, ginekolog-położnik
62 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Zbyt duże stężenie hormonu prolaktyny we krwi może świadczyć o poważnych chorobach i bywa niebezpieczne. Masz nieregularne miesiączki, nie możesz zajść w ciążę? A może skarżysz się na bolesność piersi? Zbadaj poziom prolaktyny.

Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Sprawia m.in., że podczas dojrzewania dziewczętom rosną piersi. Gdy kobieta spodziewa się dziecka, prawidłowe stężenie prolaktyny podtrzymuje pracę ciałka żółtego, by mogło nadal produkować progesteron - teraz ważny dla utrzymania ciąży.

Prolaktyna stymuluje też rozwój gruczołów mlecznych i tworzenie się mleka. Za mało prolaktyny w organizmie matki to jedna z przyczyn problemów z karmieniem piersią. Gdy kobieta często i długo karmi piersią, w jej organizmie utrzymuje się dość wysokie stężenie tego hormonu. Uniemożliwia to prawidłowe dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i owulację, dzięki czemu prolaktyna może pełnić funkcję "naturalnego środka antykoncepcyjnego". Nie daje jednak 100-procentowego zabezpieczenia przed kolejną ciążą!

Poziom prolaktyny ulega zmianie

Stężenie prolaktyny wzrasta znacznie podczas ciąży i karmienia piersią. Ale nie tylko. Jej poziom podlega pewnym wahaniom również w ciągu doby - rośnie w drugiej połowie nocy, najwyższy jest wczesnym rankiem, a potem stopniowo się obniża. W cyklu miesiączkowym poziom prolaktyny w niewielkim stopniu rośnie wraz ze wzrostem stężenia estrogenów, by w drugiej połowie cyklu się obniżyć. Niektóre codzienne sytuacje też powodują wahania prolaktyny - przybywa jej np. po zjedzeniu posiłku, gdy się zmęczymy, podczas stosunku albo jeśli dopada nas stres.

Nie przegap
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.08.2015 18:51
Witam mam wyniki prolaktyny 142.9 estradiol 58.7 i FSH 6.0 Proszę opisać czy to dużo z mężem staramy sie o dziecko ale jakoś NIE wychodzi dodam że mam już dwoje prawie dorosłych dzieci
Nie zarejestrowany, 15.06.2015 12:52
kretyn odpisał i na dodatek kretyn wesołek:-( pomacać korzeniem.....żenua
 

Nadmiar prolaktyny: przyczyny, objawy, leczenie

Zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie jest przyczyną wielu dolegliwości. Przede wszystkim tych związanych z piersiami, które stają się bolesne, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Czasem, mimo że kobieta nie jest w ciąży i nie karmi dziecka, pojawia się mleczny wyciek z sutka (tzw. mlekotok).

Charakterystycznym objawem nadmiaru prolaktyny są zaburzenia cyklu miesiączkowego - menstruacje pojawiają się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni. Z czasem są coraz bardziej skąpe, aż wreszcie mogą w ogóle zaniknąć. Cykle bywają też bezowulacyjne (stąd kłopoty z zajściem w ciążę). Obniża się popęd płciowy, a stosunki, z powodu suchości pochwy, są bolesne.
Gdy winę za zbyt wysokie stężenie prolaktyny ponosi gruczolak przysadki mózgowej - można mieć uporczywe bóle głowy czy zaburzenia widzenia, a gdy przyczyną jest niedoczynność tarczycy - można tyć bez powodu.

Jeżeli zaburzenia menstruacyjne i dolegliwości związane z piersiami utrzymują się przez dłuższy czas, trzeba udać się do ginekologa-endokrynologa. Lekarz przede wszystkim zleca badania poziomu prolaktyny we krwi. Na badanie należy zgłosić się wyspanym, na czczo, najlepiej między godziną 8. a 12. (w innych godzinach wyniki mogą nie być miarodajne, bo poziom prolaktyny zmienia się w ciągu doby). W dniu poprzedzającym analizę niedozwolony jest zbyt duży wysiłek (także ćwiczenia), nie wolno jeść obfitej kolacji ani współżyć.

Gdy prolaktyny jest za dużo, lekarz zleca badanie hormonów tarczycy. Jeśli wyniki nie wskazują na niedoczynność tego gruczołu, należy powtórzyć badanie poziomu prolaktyny. Przed powtórną analizą trzeba jednak zażyć specjalny preparat. Takie postępowanie pomaga wstępnie ustalić, czy przyczyną zaburzeń hormonalnych jest gruczolak przysadki mózgowej. Jeżeli badanie potwierdzi jego obecność, zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, żeby określić usytuowanie oraz wielkość guza.

Prolaktyna: czy mieścisz się w normie?

Do zbadania stężenia prolaktyny wystarczy próbka krwi pobranej z żyły. Co mogą zwiastować różne poziomy tego hormonu?

  • 5-25 ng/ml - mieścisz się w normie,
  • powyżej 25 ng/ml - możesz mieć nieregularne okresy i cykle bezowulacyjne,
  • powyżej 50 ng/ml - może dojść do zupełnego zatrzymania miesiączki,
  • powyżej 100 ng/ml - budzi podejrzenie guza przysadki mózgowej.

Nadmiar prolaktyny - leczenie

Nie ma jednej metody obniżania wysokiego poziomu prolaktyny w organizmie. Jeśli za zachwianie równowagi hormonalnej odpowiadają przyjmowane leki - lekarz może zdecydować o ich odstawieniu lub zamianie na inne. Przy schorzeniach tarczycy, nerek czy wątroby - leczy się podstawowe choroby, dzięki czemu poziom prolaktyny się obniża.

W przypadku gruczolaka przysadki sprawa jest bardziej skomplikowana. Guz powstaje (dlaczego - nie wiadomo) z tkanki gruczołowej (stąd nazwa), dlatego ma też zdolność wydzielania hormonów (w tym prolaktyny). Im guz jest większy, tym więcej potrafi ich wydzielić.

Większość guzów to nowotwory łagodne. Jeśli zostaną wykryte, gdy są małe (poniżej 10 mm), często wystarczy podawanie leków (np. Bromokryptyny, Norprolacu czy Dostineksu), by znikły po kilku miesiącach terapii. Te, które nie giną po farmakoterapii lub są zbyt duże, trzeba usunąć chirurgicznie. Przez małe nacięcie pod górną wargą (wewnątrz jamy ustnej) neurochirurg dostaje się do przysadki mózgowej i usuwa guz. Czasem potrzebna jest jeszcze radioterapia. Mimo wyleczenia, do końca życia konieczna jest kontrola endokrynologiczna i sprawdzanie poziomu prolaktyny.

Ważne

Ważne

Przyczyny nadprodukcji prolaktyny

Hormony wytwarzane w przysadce mózgowej

Przysadka mózgowa ma wielkość fasoli. Jest przytwierdzona do podstawy mózgu szypułą. Dzieli się na dwa płaty. Przedni, większy, wytwarza hormony, które zarządzają produkcją innych ważnych hormonów.

  • Hormon tyreotropowy (TSH) - stymuluje wytwarzanie i uwalnianie hormonów tarczycy - T3 i T4. Ma wpływ na wzrost tarczycy.
  • Hormon adrenokortykotropowy (ACTH) - reguluje funkcje nadnerczy, a przez to wydzielanie hormonów takich jak np. aldosteron, kortyzon.
  • Hormony gonadotropowe, czyli FSH, LH, prolaktyna - stymulują funkcje gruczołów płciowych, a więc jajników u kobiet i jąder u mężczyzn.
  • Hormon wzrostu (GH) - wspomaga rozwój kości, chrząstek i mięśni.

Dwa hormony wydzielane przez tylny płat przysadki oddziałują bezpośrednio na określone komórki organizmu. Nie są więc hormonami nadrzędnymi w stosunku do innych.

  • Hormon antydiuretyczny (ADH) - wpływa na nerki i zapobiega odwodnieniu organizmu.
  • Oksytocyna - wyzwala skurcze porodowe macicy i powoduje wypływanie mleka z piersi u matki karmiącej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 08.03.2016

Komentarze (1 - 10 z 62)
Martyna, 29.04.2016 22.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć Stephane jeśli podano jednostkę mlU/l to wynik 711.10* 0.047 Wynik powinien odpowiadać wzorowi podanemu w artykule. Tą informacje wzięłam z mojego badania prolaktyny.
 
Stephanie, 18.03.2016 15.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam zrobiłam badanie prolaktyny i wyszło mi 711,10 co to oznacza?
 
ona, 15.03.2016 10.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zmień psychiatrę w takim razie, albo odstaw antydepresanty z pomocą lekarza. Na bank wysoką prolaktynę masz od psychotropów. One powodują nawet guzy przysadki z czasem, bo bardzo ingerują w wydzielanie chemii w mózgu. Po psychotropach prolaktyna jedzie bardzo w górę stąd niskie libido np.
 
asska, 25.01.2016 14.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć Mimi, Miałam podobne objawy, prolaktyna od zawsze 25-35 ng/ml, niski progesteron. Sytuacja uległa poprawie po przejściu na dietę bezglutenową (mam nadwrażliwość na gluten, to nie to samo co celiakia). Jest też trochę anglojęzycznych artykułów (w prasie naukowej) o korelacji między glutenem na wysoką PRL.
 
bryfil, 19.01.2016 22.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,prolaktyna jeśli dużo za wysoka sama nie wroci do normy,gdy ograniczysz stres.Trzeba ja zbic lekami a potem bardzo stopniowo i po woli zmniejszać dawke caly czas kontrolując jej poziom.Po odstawieniu rzeczywiście ograniczyć stres,jesli się da i kontrolować.Ja już to przerabiałam kilkakrotnie,mialam tez duże kłopoty z zajściem w ciaze i z z jej utrzymaniem,pozdrawiam (dla mnie skutezny jest norprolac)
 
Mimi, 18.01.2016 18.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej dziewczyny. Ja też mam za wysoką prolaktynę od zawsze. Tyle że: gdy byłam młoda i mieszkałam jeszcze w Polsce, to moja prolatyna nigdy nie była wyższa niż 28, przy czym norma jest od 19-25. Ale u mnie poziom prolaktyny podwyższają leki na padaczke. Też miałam już rezonansy i tomografie, badania na tarczyce, dosłownie, wszystko co tylko można zbadac, i zawsze wszystko było w porządku. Teraz mieszkam w Anglii, i od stresu tak mi ta podsteona cholera podskoczyła, że w grudniu miałam wynik prawie 45 punktów, a norma jest do 25, a dziś odebrałam nastpny nowy wynik w innej skali, gdzie norma jest do 496 a ja miałam ponad 880. Także dwa razy wyższa. Także jak widzę po komentarzach, i po sobie samej, to wszystkiemu winne jest współczesne życie i stres. To wszystko przez stres. Stres jest winny podwyższonej prolaktynie. W miare jak się da to trzeba wyluzować i być może wtedy PRL wróci do normy. Powodzenia i zdrowia dziewczyny!
 
Iza, 19.11.2015 21.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W którym dniu cyklu najlepiej wykonać badanie prolaktyny?
 
Iza, 19.11.2015 21.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miesiac temu prolaktyna mi wyszła 1200.Powtórzyłam badanie kilka dni temu i wyszedł poziom 1800, a po teście prolaktynowym po godzinie od podania tabletki 9800. Endokrynolog wykluczyłâ gruczolaka przysadki i przepisałâ Norprolac. Dodam że od roku biorę lek na depresje Trittico w małej dawce. Psychiatra twierdzi ze tak wysoki poziom prolaktyny nie jest spowodowany przyjmowaniem antydepresantu. Zaczyna się robić błędne koło i nie wiem co robić a przede wszystkim jaka jest przyczyna tak złych wyników. Czy sam stres może aż tak bardzo podwyższyć poziom prolaktyny? Licze na spostrzeżenia innych i komentarze.
 
makowa, 21.05.2015 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam za niski poziom prolaktyny i trochę problemów z karmieniem piersią. Musiałam skupiać się na karmieniach nocnych i faktycznie to pomagało. Podobno wydzielanie prolaktyny i laktacji pobudza kontakt skóra--skóra czyli częste przytulani, noszenie, karmienie dziecka. Dodatkowo wspomagałam się ziołową herbatką lactosan i jak najczęstszym przykładaniem dziecka do piersi. Kupiłam nawet chustę i nosiłam w niej dziecko. Trochę mnie to kosztowało pracy ale było warto.
 
gosia, 23.04.2015 10.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja wyjściowa prolaktynę mam 1224, natomiast po godzinie po metoklopramidzie 9644, z miesiaczka nie mam problemów bo mam w miare regularną, badania robiłam sobie w tą niedzielę, a wiec byłam wyspana, nigdzie sie nie spieszyłam, a nastepnego dnia dostałam okres (prolaktyna powinna byc bardzo niska wtedy). Jedynym problemem jest brak owulacji i moje rozszarpane nerwy, więc z ta prolaktyna bywa różnie. Dodam ,że ponad trzy lata temu kiedy staralismy sie o dziecko tez mialam podobne wyniki tylko o ok. 1000 mniejsze, gruczolaka nie wykryto, brałam norprolac i po 3 miesiacach zaszlam w ciaże- teraz pewnie tez poprosze o norprolac
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

42261

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

37931

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

34043

Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą...

więcej

32081

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Brak miesiączki podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych może się zdarzyć. Przyczyną może być albo silne zahamowania hormonów na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym, albo znaczne zmniejszenie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.