PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Konsultant: dr Krzysztof Dynowski, ginekolog-położnik
56 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Zbyt duże stężenie hormonu prolaktyny we krwi może świadczyć o poważnych chorobach i bywa niebezpieczne. Masz nieregularne miesiączki, nie możesz zajść w ciążę? A może skarżysz się na bolesność piersi? Zbadaj poziom prolaktyny.

Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Sprawia m.in., że podczas dojrzewania dziewczętom rosną piersi. Gdy kobieta spodziewa się dziecka, prawidłowe stężenie prolaktyny podtrzymuje pracę ciałka żółtego, by mogło nadal produkować progesteron - teraz ważny dla utrzymania ciąży.

Prolaktyna stymuluje też rozwój gruczołów mlecznych i tworzenie się mleka. Za mało prolaktyny w organizmie matki to jedna z przyczyn problemów z karmieniem piersią. Gdy kobieta często i długo karmi piersią, w jej organizmie utrzymuje się dość wysokie stężenie tego hormonu. Uniemożliwia to prawidłowe dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i owulację, dzięki czemu prolaktyna może pełnić funkcję "naturalnego środka antykoncepcyjnego". Nie daje jednak 100-procentowego zabezpieczenia przed kolejną ciążą!

Poziom prolaktyny ulega zmianie

Stężenie prolaktyny wzrasta znacznie podczas ciąży i karmienia piersią. Ale nie tylko. Jej poziom podlega pewnym wahaniom również w ciągu doby - rośnie w drugiej połowie nocy, najwyższy jest wczesnym rankiem, a potem stopniowo się obniża. W cyklu miesiączkowym poziom prolaktyny w niewielkim stopniu rośnie wraz ze wzrostem stężenia estrogenów, by w drugiej połowie cyklu się obniżyć. Niektóre codzienne sytuacje też powodują wahania prolaktyny - przybywa jej np. po zjedzeniu posiłku, gdy się zmęczymy, podczas stosunku albo jeśli dopada nas stres.

Nie przegap
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.08.2015 18:51
Witam mam wyniki prolaktyny 142.9 estradiol 58.7 i FSH 6.0 Proszę opisać czy to dużo z mężem staramy sie o dziecko ale jakoś NIE wychodzi dodam że mam już dwoje prawie dorosłych dzieci
Nie zarejestrowany, 15.06.2015 12:52
kretyn odpisał i na dodatek kretyn wesołek:-( pomacać korzeniem.....żenua
 

Nadmiar prolaktyny: przyczyny, objawy, leczenie

Zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie jest przyczyną wielu dolegliwości. Przede wszystkim tych związanych z piersiami, które stają się bolesne, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Czasem, mimo że kobieta nie jest w ciąży i nie karmi dziecka, pojawia się mleczny wyciek z sutka (tzw. mlekotok).
Charakterystycznym objawem nadmiaru prolaktyny są zaburzenia cyklu miesiączkowego - menstruacje pojawiają się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni. Z czasem są coraz bardziej skąpe, aż wreszcie mogą w ogóle zaniknąć. Cykle bywają też bezowulacyjne (stąd kłopoty z zajściem w ciążę). Obniża się popęd płciowy, a stosunki, z powodu suchości pochwy, są bolesne.
Gdy winę za zbyt wysokie stężenie prolaktyny ponosi gruczolak przysadki mózgowej - można mieć uporczywe bóle głowy czy zaburzenia widzenia, a gdy przyczyną jest niedoczynność tarczycy - można tyć bez powodu.

Jeżeli zaburzenia menstruacyjne i dolegliwości związane z piersiami utrzymują się przez dłuższy czas, trzeba udać się do ginekologa-endokrynologa. Lekarz przede wszystkim zleca badania poziomu prolaktyny we krwi. Na badanie należy zgłosić się wyspanym, na czczo, najlepiej między godziną 8. a 12. (w innych godzinach wyniki mogą nie być miarodajne, bo poziom prolaktyny zmienia się w ciągu doby). W dniu poprzedzającym analizę niedozwolony jest zbyt duży wysiłek (także ćwiczenia), nie wolno jeść obfitej kolacji ani współżyć.
Gdy prolaktyny jest za dużo, lekarz zleca badanie hormonów tarczycy. Jeśli wyniki nie wskazują na niedoczynność tego gruczołu, należy powtórzyć badanie poziomu prolaktyny. Przed powtórną analizą trzeba jednak zażyć specjalny preparat. Takie postępowanie pomaga wstępnie ustalić, czy przyczyną zaburzeń hormonalnych jest gruczolak przysadki mózgowej. Jeżeli badanie potwierdzi jego obecność, zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, żeby określić usytuowanie oraz wielkość guza.

Prolaktyna: czy mieścisz się w normie?

Do zbadania stężenia prolaktyny wystarczy próbka krwi pobranej z żyły. Co mogą zwiastować różne poziomy tego hormonu?

 • 5-25 ng/ml - mieścisz się w normie,
 • powyżej 25 ng/ml - możesz mieć nieregularne okresy i cykle bezowulacyjne,
 • powyżej 50 ng/ml - może dojść do zupełnego zatrzymania miesiączki,
 • powyżej 100 ng/ml - budzi podejrzenie guza przysadki mózgowej.

Nadmiar prolaktyny - leczenie

Nie ma jednej metody obniżania wysokiego poziomu prolaktyny w organizmie. Jeśli za zachwianie równowagi hormonalnej odpowiadają przyjmowane leki - lekarz może zdecydować o ich odstawieniu lub zamianie na inne. Przy schorzeniach tarczycy, nerek czy wątroby - leczy się podstawowe choroby, dzięki czemu poziom prolaktyny się obniża. 
W przypadku gruczolaka przysadki sprawa jest bardziej skomplikowana. Guz powstaje (dlaczego - nie wiadomo) z tkanki gruczołowej (stąd nazwa), dlatego ma też zdolność wydzielania hormonów (w tym prolaktyny). Im guz jest większy, tym więcej potrafi ich wydzielić. 
Większość guzów to nowotwory łagodne. Jeśli zostaną wykryte, gdy są małe (poniżej 10 mm), często wystarczy podawanie leków (np. Bromokryptyny, Norprolacu czy Dostineksu), by znikły po kilku miesiącach terapii. Te, które nie giną po farmakoterapii lub są zbyt duże, trzeba usunąć chirurgicznie. Przez małe nacięcie pod górną wargą (wewnątrz jamy ustnej) neurochirurg dostaje się do przysadki mózgowej i usuwa guz. Czasem potrzebna jest jeszcze radioterapia. Mimo wyleczenia, do końca życia konieczna jest kontrola endokrynologiczna i sprawdzanie poziomu prolaktyny.

Ważne

Ważne

Przyczyny nadprodukcji prolaktyny

 • przyjmowanie przez dłuższy czas leków, np. obniżających ciśnienie tętnicze, antydepresyjnych,
 • niedoczynność tarczycy,
 • przewlekła niewydolność nerek,
 • choroby wątroby,
 • gruczolak przysadki mózgowej,
 • przewlekły stres.

Hormony wytwarzane w przysadce mózgowej

Przysadka mózgowa ma wielkość fasoli. Jest przytwierdzona do podstawy mózgu szypułą. Dzieli się na dwa płaty. Przedni, większy, wytwarza hormony, które zarządzają produkcją innych ważnych hormonów.

 • Hormon tyreotropowy (TSH) - stymuluje wytwarzanie i uwalnianie hormonów tarczycy - T3 i T4. Ma wpływ na wzrost tarczycy.
 • Hormon adrenokortykotropowy (ACTH) - reguluje funkcje nadnerczy, a przez to wydzielanie hormonów takich jak np. aldosteron, kortyzon.
 • Hormony gonadotropowe, czyli FSH, LH, prolaktyna - stymulują funkcje gruczołów płciowych, a więc jajników u kobiet i jąder u mężczyzn.
 • Hormon wzrostu (GH) - wspomaga rozwój kości, chrząstek i mięśni.

Dwa hormony wydzielane przez tylny płat przysadki oddziałują bezpośrednio na określone komórki organizmu. Nie są więc hormonami nadrzędnymi w stosunku do innych.

 • Hormon antydiuretyczny (ADH) - wpływa na nerki i zapobiega odwodnieniu organizmu.
 • Oksytocyna - wyzwala skurcze porodowe macicy i powoduje wypływanie mleka z piersi u matki karmiącej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 15.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 56)
Iza, 19.11.2015 21.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W którym dniu cyklu najlepiej wykonać badanie prolaktyny?
 
Iza, 19.11.2015 21.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miesiac temu prolaktyna mi wyszła 1200.Powtórzyłam badanie kilka dni temu i wyszedł poziom 1800, a po teście prolaktynowym po godzinie od podania tabletki 9800. Endokrynolog wykluczyłâ gruczolaka przysadki i przepisałâ Norprolac. Dodam że od roku biorę lek na depresje Trittico w małej dawce. Psychiatra twierdzi ze tak wysoki poziom prolaktyny nie jest spowodowany przyjmowaniem antydepresantu. Zaczyna się robić błędne koło i nie wiem co robić a przede wszystkim jaka jest przyczyna tak złych wyników. Czy sam stres może aż tak bardzo podwyższyć poziom prolaktyny? Licze na spostrzeżenia innych i komentarze.
 
makowa, 21.05.2015 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam za niski poziom prolaktyny i trochę problemów z karmieniem piersią. Musiałam skupiać się na karmieniach nocnych i faktycznie to pomagało. Podobno wydzielanie prolaktyny i laktacji pobudza kontakt skóra--skóra czyli częste przytulani, noszenie, karmienie dziecka. Dodatkowo wspomagałam się ziołową herbatką lactosan i jak najczęstszym przykładaniem dziecka do piersi. Kupiłam nawet chustę i nosiłam w niej dziecko. Trochę mnie to kosztowało pracy ale było warto.
 
gosia, 23.04.2015 10.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja wyjściowa prolaktynę mam 1224, natomiast po godzinie po metoklopramidzie 9644, z miesiaczka nie mam problemów bo mam w miare regularną, badania robiłam sobie w tą niedzielę, a wiec byłam wyspana, nigdzie sie nie spieszyłam, a nastepnego dnia dostałam okres (prolaktyna powinna byc bardzo niska wtedy). Jedynym problemem jest brak owulacji i moje rozszarpane nerwy, więc z ta prolaktyna bywa różnie. Dodam ,że ponad trzy lata temu kiedy staralismy sie o dziecko tez mialam podobne wyniki tylko o ok. 1000 mniejsze, gruczolaka nie wykryto, brałam norprolac i po 3 miesiacach zaszlam w ciaże- teraz pewnie tez poprosze o norprolac
 
Madziares, 10.04.2015 18.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja prolaktyną walczę od 10 lat kiedyś dochodziła do 6tyś. i dopiero zanikał mi okres miałam 2 rezonansy głowy i nie wykazały gruczolaka , tarczyca tez ok. Teraz miałam 2 lata przerwy w leczeniu no i znowu znikł okres jak zrobiłam badania prolaktyna jest 7tysięcy! nie mam już siły!
 
ania32, 13.01.2015 16.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam co do prolaktyny dla kazdej kobiety informacja...Przeżyłam koszmar byłam bardzo zakochana ,zaręczona,..miałam brać ślub chłopak odszedł ode mnie W 2 dni do innej...przeżyłam szok, schudłam 15kg w krótkim czasie, nie spałam nie jadłam...zaczęły się ostre problemy ze zdrowiem...włosy wychodziły mi garściami...dosłownie!Rekordowa ilość lekarzy...prolaktyna 300% ponad normę..Ginekolog dał mi wyrok wskazując na guza mózgu....Zrozumiałam trochę za późno że nie warto było...przebolałam przecierpiałam...wróciłam do siebie;-) mimo lekkiej utraty zdrowia ...PROLAKTYNA W NORMIE!!!Nie sugerujcie się ...Prolaktyna jest bardzo zmienna..warto ją powtarzać..w chwili stresu skacze jak zwariowana...Czy moje zdrowie było warte tego>?hehhe oj nie!
 
Ania, 29.11.2014 16.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Po poronieniu ginekolog zlecił mi wykonanie badań krwi, w tym na poziom prolaktyny. Badania miałam zrobić po miesiączce. Tak zrobiłam, 4 dni po miesiączce zrobił pierwszy wynik i poziom prolaktyny wyniósł 81.47... Udałam się z wynikami do ginekologa, przepisał mi tabletki na obniżenie poziomu, ale zaproponował żebym ponownie wykonała badanie, bo że może to błąd, bo tarczyce mam w porządku, miesiączkuje regularnie i nie miałam ogólnie żadnych objawów. Równy tydzień po pierwszym badaniu czyli jakieś 11 dni po miesiączce powtórne badanie wykazało 18.45. Co o tym sądzić? czy to możliwe żeby poziom prolaktyny w ciągu tygodnia tak się zmienił? Może wykonań trzecie badanie? Proszę o rade...
 
gosia, 12.11.2014 20.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj, bóle stawów niestety często są powiązane z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto. Nigdy nie słyszałam, żeby ich bezpośrednią przyczyną była podwyższona prolaktyna. Jedynie co, to ta ostatnia często bywa przy niedoczynności. Sama mam niedoczynność i hiperprolaktynemię i już wielokrotnie słyszałam, że reumatolog to lekarz do którego powinno się uczęszczać równolegle do endokrynologa. Taka już nasza przypadłość :( Porozmawiaj o tym problemie ze swoim endokrynologiem. Pozdrawiam
 
Basia2702, 12.11.2014 16.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam pytanie. Czy bóle stawów mogą być objawem wysokiego poziomu prolaktyny? Mój poziom to 40 przy normie do 18. Leczę się na niedoczynność tarczycy w sumie od niedawna, ale nigdy stawy mnie nie bolały. I chociaż tarczyce mam już w sumie wyrównaną- jestem drażliwa, mam zmienne nastroje, nie mogę schudnąć, mam ogromny problem z owłosieniem, okresy są coraz krótsze i skąpsze. Teraz już wiem, że to przez prolaktynę. Ale czy może to też wywoływać bóle kostno- stawowe? Mam 21 lat i nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało...
 
Gosia, 20.10.2014 18.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Okres zatrzymał mi się jakiś rok temu, na początku myślałam, że to ze względu na stres, jednak po dwóch miesiącach poszłam do lekarza, od razu otrzymałam skierowanie na sprawdzenie poziomu hormonów. Wynik ponad 2500... dostałam dostinex i duphostan. PO trzech miesiącach kolejne badanie z metrokloplamidem i poziom prolaktyny 2866. Teraz dostałam skierowanie na rezonans...Jeżeli nie jest to guz, to co innego? TSH, Ft3 i Ft4 mam w normie i z tarczycą nigdy nie miałam problemu...
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TEST CIĄŻOWY - jak działają testy ciążowe i jak ich używać TEST CIĄŻOWY - jak działają testy ciążowe i jak ich używać

Testy ciążowe są niedrogie i łatwe w użyciu. Szybko dają wiarygodny wynik. Mogą potwierdzić ciążę...

więcej

33596

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

58888

Test na HIV - gdzie zrobić go bezpłatnie i anonimowo? Test na HIV - gdzie zrobić go bezpłatnie i anonimowo?

W Polsce 70 proc. osób zarażonych wirusem HIV nie wie, że są nosicielami wirusa. Wśród zakażonych...

więcej

37668

Kreatynina - normy w badaniu krwi Kreatynina - normy w badaniu krwi

Kreatynina jest produktem metabolizmu, występuje we krwi i moczu, z którym jest wydalana. Badanie...

więcej

29999

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.