Picie bez kaca? Howenia słodka osłabia działanie alkoholu

2019-05-17 15:59

Howenia słodka to roślina, która osłabia działanie alkoholu. Dzięki niej można pić alkohol bez obaw o skutki uboczne, takie jak: efekt upojenia, kac czy uzależnienie - tak wynika z badań naukowców z University of California. Według badaczy howenia słodka mogłaby być lekiem wykorzystywanym w terapii choroby alkoholowej. Wszystko dzięki jednej z substancji zawartej w roślinie - dihydromyricetynie. Sprawdź, w jaki sposób howenia słodka hamuje działanie alkoholu.

Picie bez kaca? Howenia słodka osłabia działanie alkoholu
Autor: Getty Images Picie bez kaca? Howenia słodka osłabia działanie alkoholu

Spis treści

  1. Domowe sposoby na kaca [#TOWIDEO]

Howenia słodka (Hovenia dulcis) to japońskie drzewo rodzynkowe, które rośnie głównie w Azji. Można je spotkać także w Polsce, gdzie jest hodowane jako roślina ozdobna. Dojrzałe kwiaty howenii słodkiej są wykorzystywane także w kuchni, ponieważ są bardzo słodkie, a wyciąg z ich nasion może być alternatywą dla miodu.

W 2012 roku odkryto, że howenia słodka zmniejsza działanie alkoholu. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of California wykazały, że jedna z substancji aktywnych rośliny: flawonoid dihydromyricetyna (DHM), zmniejsza wpływ alkoholu na mózg człowieka: przeciwdziała zatruciu alkoholowemu oraz łagodzi efekty jego odstawienia.

Co to jest DHM i jak działa?

DHM to flawonoid obecny w liściach i kwiatach howenii. Jak do tej pory związek ten stosowany był głównie w kosmetologii w celu hamowania odrastania włosów (wchodzi w skład m.in. kremów po depilacji). Według badaczy DHM blokuje znajdujące się w mózgu receptory GABAA, na które mają wpływ zarówno ostre, jak i przewlekłe zatrucia alkoholem.

W jaki sposób Howenia słodka zmniejsza działanie alkoholu?

W 2012 roku zespół badaczy pod kierownictwem prof. Jing Liang i prof. Richarda W. Olsena przeprowadził badania na szczurach (które reagują na alkohol podobnie jak ludzie) w celu wykazania niezwykłych właściwości howenii słodkiej.

W początkowej fazie badań przez 2 godziny podawano szczurom odpowiednik 15-20 piw w celu upojenia alkoholowego. Po przewróceniu na grzbiet gryzonie przez ponad godzinę nie były w stanie się przekręcić i stanąć na łapach. Działo się tak, ponieważ alkohol wpłynął na ich receptory mózgowe GABAA, czego skutkiem były objawy upojenia alkoholowego: spowolnienie funkcji mózgu i utrata kontroli nad ciałem.

W kolejnym etapie eksperymentu gryzoniom podano alkohol i zastrzyk z DHM (1 mg/kg masy ciała). Szczury również nie mogły stanąć na łapach o własnych siłach, jednak później traciły kontrolę nad ciałem, niż zwierzęta spożywające wyłącznie alkohol. Poza tym skutki spożycia procentów z DHM ustępowały szybciej niż po podaniu samego alkoholu, bo już po 15 minutach. Ponadto po 2 dniach od pojenia alkoholem, gryzonie, którym podawano dihydromyricetynę, nie miały zespołu odstawienia: nie nasilał się lęk ani podatność na drgawki. Dodatkowo w tej grupie zwierząt nie rozwijała się tolerancja na alkohol. Szczury przez cały czas trwania eksperymentu miały dostęp do alkoholu, w związku z tym mogły bez przeszkód pić coraz więcej. Okazało się jednak, że zwierzęta, którym podano dihydromyricetynę, piły zaledwie 1/4 dawki alkoholu jaką spożywały szczury, którym nie podano leku.

Jak komentuje prof. Liang, której wyniki badań ukazały się w czasopiśmie Journal of Neuroscience - Jeśli będziesz pić alkohol z DHM, nigdy się nie uzależnisz. W każdym momencie będzie można z łatwością pozbyć się efektu upojenia, a także nie będzie nam doskwierał bardzo uciążliwy kac - przekonuje prof. Liang.

Czy howenia słodka będzie stosowana w celu leczenia alkoholizmu?

Już wkrótce mają rozpocząć się badania kliniczne z udziałem ludzi. Pokłada się w nich duże nadzieje, ponieważ według danych Światowej Organizacji zdrowia aż 140 milionów osób na całym świecie zmaga się z chorobą alkoholową, a 2,5 miliona rocznie umiera z powodu uzależnienia od alkoholu.

Źródło: medicalxpress.com

http://medicalxpress.com/news/2012-01-herbal-drug-effects-alcohol.html

Domowe sposoby na kaca [#TOWIDEO]