Współuzależnienie - rozmowa z Lubomirą Szawdyn

104 komentarze
Autor: Anna Krasuska

O tym, jak choroba alkoholowa (lub inne uzależnienie) wpływa na życie osób najsilniej związanych z uzależnionym z Lubomirą Szawdyn rozmawia Anna Krasuska.

Żyjąc z człowiekiem uzależnionym, nie można nie doświadczać strasznych skutków jego choroby. Uzależnienie to bowiem choroba, która dotyczy całej rodziny. Straty emocjonalne obejmują wszystkich, a ich naprawa wymaga długotrwałej terapii.

Co to jest współuzależnienie?

To całkowite podporządkowanie swojego życia drugiemu człowiekowi i wynikające z tego cierpienia. Osoba współuzależniona żyje życiem swojego uzależnionego partnera (czy innej bliskiej osoby), a nie własnym. Dopasowuje do niego swoje zachowania, dostosowuje się do rytmu picia (lub innej czynności), porzuca własne marzenia i zaprzestaje realizowania siebie. Osoba taka silnie współprzeżywa ze swoim bliskim i uważa to za naturalne.

Czy współuzależnienie dotyczy tylko alkoholizmu?

Początkowo terminem tym określano ludzi cierpiących z powodu choroby alkoholowej bliskich osób. Obecnie obejmuje on wszystkie rodzaje uzależnień, także od narkotyków, hazardu, seksu itp.

Można żyć z alkoholikiem i jednocześnie nie być współuzależnionym?

Jest to możliwe, ale mało komu udaje się zachować własne granice bez fachowej pomocy. Osoba współuzależniona traci własną tożsamość. W rodzinie panuje chaos, ludzie gubią się w swoich emocjach. Zacierają się granice pomiędzy moim indywidualnym „ja”, a „ja” partnera. W takiej sytuacji trudno jest realizować własne potrzeby, których często osoba współuzależniona nie potrafi nawet określić.

Termin „współuzależnienie” pojawił się w USA w latach 70. XX w. w ośrodkach odwykowych w stanie Minnesota, które zainicjowały leczenie uzależnień oparte na programie „dwunastu kroków”.

Jak zachowuje się osoba współuzależniona?

W zależności od fazy, w której znajduje się uzależniony, jego bliskimi targają skrajne emocje. Osoby pozostające w kręgu chorego funkcjonują tak jak on: pomiędzy euforią a depresją i lękiem. Współuzależnienie to pełne emocjonalne połączenie z drugim człowiekiem, nadmierne wyczulenie i przejmowanie się jego nastrojami, kontrolowanie, usprawiedliwianie go i chronienie, gdy zawala ważne życiowe sprawy. To także branie na siebie odpowiedzialności za funkcjonowanie rodziny. Osoby współuzależnione mają wyolbrzymione poczucie winy, łatwo ulegają manipulacji, mają niską samoocenę. Najczęściej też zaprzeczają temu, co się dzieje. Żona alkoholika ma złudne przekonanie, że kontrolując picie męża i poświęcając się dla niego uratuje jego i rodzinę. Tak jednak nie jest. Gdy mąż pije – ona boi się i działa na oślep, ucieka lub szuka pomocy. Kiedy on przestaje pić – ona cieszy się, pomaga mu „zatrzeć ślady” i wyrównać straty spowodowane piciem. Po jakimś czasie, przewidując kolejny ciąg, żona znów zaczyna kontrolować.

Czy współuzależnieni także wymagają terapii?

Z powodu uzależnienia choruje cała rodzina, dlatego również cała rodzina powinna się leczyć. Udział w terapii wszystkich jej członków daje ok. 80% szansy na wyjście uzależnionego z nałogu i naprawę wzajemnych relacji. Gdy na leczenie zgłasza się tylko uzależniony lub tylko ktoś z jego bliskich, wtedy szanse te spadają o połowę. Leczenie rodzin zwykle wymaga więcej czasu niż terapia dla uzależnionych. Dłuższy jest bowiem proces uświadamiania sobie problemu i trudniejsza motywacja do zmiany zachowania. Osoby współuzależnione często przerywają terapię, ponieważ gdzieś w podświadomości mają zakodowane przekonanie, że nie jest im ona potrzebna.

Na czym polega terapia?

Terapia dla rodzin jest taka sama jak dla uzależnionych, chociaż nie prowadzi się jej razem. Poza indywidualnym kontaktem z terapeutą, konieczne są zajęcia w grupie. To bardzo ważne, ponieważ dopiero konfrontacja z innymi pozwala znaleźć dystans potrzebny do wprowadzania zmian. Grupa daje możliwość zidentyfikowania się z własnym problemem. Daje też poczucie siły, dostarcza radości, pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. Bywa, że na pewien czas staje się nawet zastępczą rodziną.

Co jest celem terapii? Pomoc uzależnionemu partnerowi? Ratowanie związku?

Nie. Celem terapii jest zmiana w nas samych – uświadomienie sobie, że jesteśmy w stanie kierować własnym życiem. Najpierw jednak trzeba dostrzec swój problem i chcieć stawić mu czoła. Osoba współuzależniona wypracowuje sobie cały system zachowań obronnych, które w nienormalnej sytuacji umożliwiają jej przetrwanie. Zachowania te sprowadzają się do tego, by utrzymać w rodzinie względnie stabilną sytuację – czyli chronić alkoholika, umożliwiając mu tym samym dalsze picie. Jeśli ten system zostanie naruszony, czyli zaczynamy stawiać czoła problemowi i robić coś, by go rozwiązać, całe dotychczasowe życie rozsypuje się. Rzecz w tym, żeby odnaleźć w sobie odwagę i siłę do tego, by budować coś na nowo. Terapia polega na uczeniu się nowych zachowań – m.in. „twardej miłości” – i konsekwentnym wprowadzaniu ich w życie. Osoba współuzależniona musi jednak przede wszystkim zadbać o siebie, uporządkować swoje emocje i nauczyć się oddzielać własne życie od cudzego.

Co dzieje się z twoim partnerem, kiedy ty się leczysz?

Paradoksalnie właśnie wtedy on też może zapragnąć zmiany. Na początku pewnie spotkasz się z buntem i próbą zniechęcenia cię do terapii. Uzależniony współmałżonek nie zaakceptuje zmian. Żeby nadal bezkarnie pić, będzie walczył o utrzymanie starego schematu, bo każda zmiana oznacza konieczność skonfrontowania się z chorobą. Partner może starać się manipulować twoimi uczuciami i złośliwie komentować to, co robisz. Z czasem jednak jego złość prawdopodobnie zamieni się w zaciekawienie i chęć zrobienia czegoś również dla siebie. To być może doprowadzi go do terapii.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 31.12.2010

Komentarze (1 - 10 z 104)
MAGDA, 29.10.2014 18.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam jestem również osobą współuzależniona. Terapię skończyłam w zeszłym roku. ale dalej nie potrafię wyjść z tego. Złozylam pozew o separcję, sprawa w grudniu. Ja dalej jestem ciężko chora, dalej daje się zwieść obietnicą, przysięgą. Mam taki mętlik w głowie, rozum mówi co innego a serce też. Chyba zwariuje, kiedy w końcu się to skończy. Niby takiego go nie chce, ale też bez niego nie wyobrażam sobie życia. Ale popier.......! już mi chyba nic nie pomoże.
 
JOANNNA, 23.10.2014 09.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem osoba wspoluzalezniona jestem bardzo zagubiona co mam dalej robic ,jezeli jest zle zawsze podobno jest to moja wina, maz twierdzi ze to ja powinnam sie zmienic ,ja juz stracilam poczucie wlasnej wartosci. Czy jest sens dalej to ciagnac.
 
andzia81, 13.09.2014 18.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pomóżcie i mnie, już nie mogę, nie wiem co robić :(
 
Jadzia, 01.12.2013 20.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam cieplutko. Podziwiam osoby, które mają świadomość swojego współuzależnienia ja dłuuuugo jej nie miałam. Czułam się ofiarą a sama popełniałam mnóstwo błędów żyjąc 30 lat z mężem alkoh. Teraz małymi kroczkami zdrowieję sama dla siebie bo mąż dalej czynny alkoh. wstrzymuje sie od picia ale nie jest abstynentem ma tzw.d....ścisk. Wytrzymał 3 tyg. to i tak sporo ale jak zaciągnie to strach się bać ale powtarzam sobie- ja nie mogę mu pomagać , jego wybór, czym ciąg większy to jego cierpienie będzie też większe- oby beze mnie .ŻYCZĘ POGODY DUCHA
 
aska, 29.10.2013 08.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam!!! Chcę tylko powiedzieć Wam że kibicuję wszystkim współuzależnionym, którzy chcą zmian, bo to pierwszy krok na drodze do Naszego lepszego życia i to bez względu na fakt czy alkoholik przestanie pić czy nie. Trzeba tego bardzo chcieć bo.... samo się nie zmieni! Jestem po 7-miesięcznej terapii, przede mną jeszcze rok a może i więcej! Ukończyłam dopiero pierwszy etap!!! Nie było łatwo, odwagi do zgłoszenia męża na leczenie dodały mi dzieci, a ja się poddałam, tak zaakceptowałam to że mąż CHCE PIĆ - i ruszyłam z miejsca. Miałam dość awantur, depresji, lęku, płaczu i strachu, zobaczylam jak silnie uzależniłam się od alkoholika, a co za tym idzie - straciłam własne JA. Chore emocje, niewłaściwe pojmowanie sytuacji zaczęło zaburzać moją funkcjonalność! Uciekałam ale sama nie wiedziałam przed czym i po co!!!! Alkoholizm to straszna choroba i wierzcie mi dopiero po kilku spotkaniach przyznałam że to choroba. Dziwne, a jestem pielęgniarką - uważałam na starcie że alkoholików do gazu bo zabierają nam tlen - serio, smutne prawda? Dziś już wstyd mi za takie podejście, ale jestem na terapii i wiem jak rozpoznać, leczyć i jakie zachowania wymagane są w twardej miłości! Wiem jak rozpoznać i co zrobić w tzw. nawrocie alkoholika! I mam świadomość że terapia jest po to, by zmienić swoje myślenie i zachowanie dla samej siebie, by się nie pogubić. Mój mąż leczy się, nie pije prawie rok, co nie czyni z niego nikogo wyjątkowego. Robi to co już dawno powinien, kibicuję mu, ale nie wynoszę na piedestał, bo spadnie! On sam musi zmienić siebie, bo odstawienie alkoholu to najmniejszy problem. Wiem jak to jest!!! Przestał pić ale był tym samym czlowiekiem - złym, nerwowym, obojętnym!!!! Musiał zmienić swoje ego. Na razie robi to, jest lepiej, pomagam mu nawet , wspieram go. Jednak nic nie jest pewne na 100%, jak będzie to wie tylko BÓG. Kochani, na razie tyle moich wynurzeń. Pragnęłam podzieli się z Wami tym co zmieniłam, życząc jednego: WIERZCIE, nie poddawajcie się, walczcie o siebie, kochajcie mądrze, a będzie dobrze! Pozdrawiam - WSPÓŁUZALEŻNIONA
 
Jadzia, 08.09.2013 21.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masz rację konsekwencja, "pilnowanie" aby nie kochać za bardzo, wbrew nieraz kochanym. No i ta "akcja-reakcja", od słowa do słowa awantura gotowa co przy moim mężu choleryku jest trudne do opano wania. Ale czuję, że "rozpędzone" tryby spowolniały i jest mi z tym trochę lżej, spokojniej. Obawiam się czy mąż nie podejmie pochopnych kroków ku rozwodowi bo odbiera to żle coś w rodzaju separacji, czyje się odrzucony i staje się jeszcze przykrzejszy, przy czym oczywiście wszystkiemu jestem ja winna. Komfort picia ma super, zespól iluzji i zaprzeczeń wyuczony na piątkę.Ale czym ja się martwię on to ma gdzieś i jest wiecznie "znieczulony", żądaniowy, konfliktowy. A ja w swojej naiwności wierzę, że jak ja się zmieniam to on też zacznie.To chyba świadczy, że mam przed sobą duuużżooo pracy. Pogody ducha.
 
Beata, 03.09.2013 19.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Jadziu:) wydaje mi się,że podstawy już masz..."niedouczenie" jak to nazywasz może wynikac z krótkiego czasu...wychodzenie ze współuzależnienia wymaga dużo cierpliwości i konsekwencji w pracy nad sobą. W zasadzie materiały na ten temat same wpadają mi pod ręce. Również na portalu społecznościowym wychwytuję ciekawe artykuły i udostępniam je, potem samo mi się pokazuje na mojej tablicy...Pozdrawiam z pogoda ducha:) Beata
 
Jadzia, 02.09.2013 21.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam pytanko- z jakich stron w necie warto skorzystać przy tym problemie?. Bo ciągle czuję się "niedouczona" . Zyczę wszystkim, sobie też, pogody ducha i wytrwałości w zdrowieniu.
 
Beata, 25.08.2013 20.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj Jadziu:) moim zdaniem jesteś na bardzo dobrej drodze..."Powoli, lecz pewnie"cały czas do przodu. Jestem w Al-Anon od 4 lat, dużo pracuję nad sobą i staram się czerpać jak najwięcej z programu. To daje mi siłę do życia, są wzloty i upadki, ale cały czas z nadzieją do przodu. Wcześniej przez okres 2 lat ,raz w tygodniu korzystałam z terapii grupowej. Terapię zakończyłam ze świadomością ile jeszcze mam do zrobienia...na szczęście jest Al-Anon i tu się uczę na nowo żyć. Sercem pozdrawiam:) Beata
 
Jadzia, 24.08.2013 10.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkie zmęczone współuzależnione. Jestem chyba na początku drogi zdrowienia, pomimo 1.5 roku w Al-anon i 1 miesięcznej terapii grupowej. Jestem chyba, silniej niż myślałam osobą współuzależnioną od męża, który wg mnie jest alkoholikiem.Mamy za sobą staż 30 letni, 2 wspaniałych dzieci, wykształconych, usamodzielnionych.Syn-29 lat z cechami DDA. Popełniałam dużo błędów wszystko biorąc na siebie jak siłaczka. Dzisiaj mam tego dopiero świadomość.Ale wyplątanie się ze współuzależnienia jest dla mnie trudną pracą nad sobą. Zaliczyłam leczenie nerwico-depresji, która dużo pomogła, jestem silniejsza psychicznie.Staram się dać mężowi "spokój", chociaż spokoju nie ma, dalej mnie wyzywa,poniża i dalej jest to dla mnie bolesne.Na moje uwagi,że jest alkoholikiem i musi się leczyć,reaguje agresywnie i szyderczo.na szczęście ciągle jeszcze mam pracę,która była i jest wybawieniem.Chce wytrwać w zdrowieniu bo powrót do poprzednich moich zachowań napawa mnie lękiem.Dzień po dniu-małymi kroczkami do przodu. Pogody ducha!!!
 
następne »
strona 1 z 11
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne – objawy i przyczyny zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne – objawy i przyczyny zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Nerwica natręctw to inaczej zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD, czyli z ang....

więcej

4409

Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ

Pamięć jest zjawiskiem, które zmienia się w ciągu życia i wraz z wiekiem ulega...

więcej

13046

Co twoje CIAŁO mówi o emocjach i PSYCHICE Co twoje CIAŁO mówi o emocjach i PSYCHICE

Ciało jest jak mapa – jeśli umiesz na nie odpowiednio spojrzeć, wiele się dowiesz o...

więcej

4708

Czy to DEPRESJA? Objawy depresji Czy to DEPRESJA? Objawy depresji

Na depresję choruje co dziesiąty mężczyzna i co piąta kobieta. To cena, jaką płacimy za tempo życia...

więcej

4317

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

Szkoda, że podaje Pan/Pani tak mało informacji. Chodzi o wiek, zainteresowania, rodzaj wykonywanej pracy ale także szczegóły dotyczące problemu: kiedy dzieje się to co zostało opisane, czy w sytuacji...

Ćwiczenia dokładnie dostosowane do Pana potrzeb może podać logopeda, kiedy Pana posłucha. W ramach samodzielnej pracy polecałabym czytanie na głos np. książki oraz czytanie w szybkim tempie...

Grupy wsparcia
data

Listopad 28, 2014

Ja też szukałam informacji w necie co jest najskuteczniejsze. Fajne opinie miał suplement Slim Coffee, a że lubię kawę postanowiłam spróbować. Ma w składzie różne ekstrakty, smak naprawdę przyjemny i nieco hamuje łaknienie. Sam, by nie dał rady z moją nadwaga, ale z odpowiednią ilością...

data

Listopad 28, 2014

Moim zdaniem lepsze byłoby dopasowanie diety do potrzeb Twojego organizmu :-) wydaje mi się że 1000 kcal to troszkę mało biorąc pod uwagę że na pewno przy stosowaniu diety ćwiczymy czyli spalamy dodatkowe kalorie. Radzę wybrać się do dietetyka i ustalić dietę która będzie indywidualna bo...

data

Listopad 28, 2014

Slimcea można powiedzieć że dzięki niej wróciłam do życia, oczywiście podczaskuracji nie obyło się bez diety i ruszenia tyłka z kanpay ale efekty były warte poświęcenia, moje życie diametralnie się odmieniło, w końcu na basen mogę pójść z dzieckiem i założyć fajny odłaniający moje ciałko...

data

Listopad 28, 2014

Określenie ładnie i szybko ni jak nie idzie z sobą w parze :-) kilogramy należy tracić stopniowo inaczej jest to nie dość że nie zdrowe to i mało estetyczne bo może nam zostać rozciągnięta skóra albo rozstępy.

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.