Syndrom kuwady - gdy mężczyzna odczuwa objawy ciąży

2016-02-08 11:51

Syndrom kuwady (zespół wylęgania) dotyka, zdaniem badaczy, od 11 do aż 65 procent mężczyzn, których partnerki oczekują dziecka. Tak jak one mają zachcianki żywieniowe, rośnie im brzuszek, a po porodzie często wpadają w depresję. Jakie są przyczyny wystąpienia syndromu kuwady? Dlaczego niektórzy mężczyźni czują się tak, jakby sami byli w ciąży?

Syndrom kuwady. Przyczyny i objawy syndromu kuwady u mężczyzn
Autor: Photos.com Przyczyny i objawy syndromu kuwady u mężczyzn

Spis treści

  1. Mężczyzna w ciąży? Objawy syndromu kuwady
  2. Syndrom kuwady: przyczyny
  3. Syndrom kuwady: nic nowego pod słońcem
  4. Objawy ciąży u mężczyzn: różne teorie
  5. Czy syndrom kuwady się leczy?

Syndrom kuwady bywa różnie tłumaczony, ale zdaniem wielu specjalistów pośrednio wynika przede wszystkim z silnej więzi między partnerami. Mężczyzna odczuwa objawy ciąży tak samo intensywnie, jak kobieta i tak jak u niej wynika to ze zmian hormonalnych, które mają go przygotować do roli przyszłego ojca.

Mężczyzna w ciąży? Objawy syndromu kuwady

Mężczyzna cierpiący na syndrom kuwady, nazywany też zespołem wylegania, może odczuwać wszystkie lub tylko niektóre z poniższych objawów:

  • poranne nudności i wymioty,
  • zmęczenie,
  • senność,
  • zachcianki kulinarne,
  • huśtawki nastrojów,
  • bóle brzucha,
  • bóle kręgosłupa,
  • zawroty głowy,
  • wzmożony apetyt,
  • przyrost masy ciała,
  • możliwość pojawienia się depresji poporodowej.

Syndrom kuwady: przyczyny

Objawy syndromu kuwady, tak podobne do objawów ciąży, jakie odczuwa kobieta, wynikają ze zmian hormonalnych, które pod wpływem najprawdopodobniej silnych emocji, zachodzą w organizmie przyszłego taty. Burza uczuć, wybuchowa mieszanka radości i strachu, niepokój i niecierpliwość odczuwane w tym samym czasie mogą być przyczyną tych nieco zaskakujących zmian. Poziom testosteronu, który odpowiada m.in. za agresję, obniża się, a stężenie estrogenów i prolaktyny - znanych jako tzw. hormony żeńskie - rośnie. To przez to mężczyzna ma problemy ze snem, jego apetyt rośnie, a libido zwykle spada.

Syndrom kuwady: nic nowego pod słońcem

Określenie kuwada pochodzi z języka francuskiego, gdzie słowo couver oznacza wysiadywać, leżeć. W kulturze plemion pierwotnych mężczyzna, gdy okazywało się, że jego partnerka jest w ciąży, wycofywał się z życia plemiennego i wraz z nią "był w ciąży", a gdy nadchodził poród, również rodził.

Objawy ciąży u mężczyzn: różne teorie

Specjaliści nie są jednomyślni co do przyczyn występowania zespołu wylęgania. Jedni uważają, że wynika on z silnej więzi z partnerką, inni, że służy zaprzeczeniu jedynie prokreacyjnej roli ojca, a są też tacy, którzy uważają, że jest to wyraz chęci czynnego uczestniczenia w tych typowo kobiecych przeżyciach. Jak widać, teorie te nie tyle się wykluczają, ile nawzajem uzupełniają.

Czy syndrom kuwady się leczy?

Nie, syndromu kuwady się nie leczy. Nie należy jednak ukrywać go, jeśli wystąpi. Dużo łatwiej radzić sobie z objawami syndromu kuwady, jeżeli partnerka wie, że zachowanie mężczyzny nie wynika z chęci zwrócenia na siebie uwagi, ale – z powodów czysto hormonalnych czuje to samo.