Ojcostwo - 10 powodów, dla których warto być tatą

2019-01-23 10:58

Właśnie dowiedziałeś się, że będziesz ojcem i trochę cię to przeraża. Wyluzuj, ojcostwo niesie ze sobą nie tylko nowe obowiązki, ale także masę przyjemności. Bycie tatą nadaje sens życiu, wzbogaca i sprawia, że z niedojrzałego chłopca przemieniasz się w odpowiedzialnego mężczyznę.

Jest wiele powodów, dla których warto być ojcem. Nie tylko ten biologiczny związany z naturą, która zaprogramowała nas tak, byśmy dbali o przedłużanie ciągłości gatunku. Oto dziesięć powodów, dla których koniecznie trzeba zostać tatą:

1. Bycie ojcem sprawi, że poczujesz się jak Superman

Dla swojego syna czy córki będziesz bowiem największym autorytetem, prawdziwym twardzielem, bohaterem i życiowym przewodnikiem w jednej osobie. Słowem – wzorem do naśladowania, który zawsze wszystko wie i robi najlepiej.

2. Ojcostwo rozwija

Ojcostwo wzbogaca, nadaje życiu sens i zmienia chłopca w dojrzałego człowieka: mężczyznę.

3. Ojcostwo wiąże się z dumą z osiągnięć potomka

Krew z mojej krwi, kość z kości – odtąd będziesz tak myślał za każdym razem, gdy twój potomek odniesie w życiu sukces.

4. Bycie tatą w niedalekiej przyszłości to pretekst, by kupić nowy samochód

I to dwa razy większy, wszak musi się w nim zmieścić także dziecięcy wózek, rowerek, konik na biegunach...

5. Bycie ojcem jest modne

Rozmowy o polityce, gospodarce, pieniądzach odeszły do lamusa. Dziś trendy są spacery z dzieckiem, wspólne oglądanie bajek, opowieści o ząbkowaniu i kolkach.

6. Ojcostwo jest atutem na rynku pracy

Pracodawcy chętnie zatrudniają ojców, gdyż zakładają, że mężczyzna, który ma rodzinę, jest bardziej sumiennym, odpowiedzialnym pracownikiem.

Mężczyźni mający dzieci zarabiają o 13,6% więcej niż bezdzietni

To nieprawda, że gdy już zostaniesz ojcem, będziesz miał mniej pieniędzy. Mężczyźni mający dzieci zarabiają o 13,6% więcej niż bezdzietni – wynika z szacunków Open Finance. Ojcowie zarabiają 3126 zł miesięcznie „na rękę”. Natomiast bezdzietni mężczyźni dostają ok. 2753 zł netto miesięcznie. Okazuje się też, że kandydaci, którzy wspomnieli o posiadaniu dzieci, częściej otrzymywali zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Determinacja mężczyzn do zapewnienia rodzinie jak najlepszego bytu, często przekłada się na większe oddanie firmie i większą pracowitość, co jest doceniane przez pracodawców.

7. Ojcostwo oznacza powrót do dzieciństwa i zabawy

Możesz bawić się kolejką, pistoletami, samochodzikami (i to takimi, o jakich w dzieciństwie nawet nie marzyłeś), hodować żółwia, grać w piłkę... I nikt nie powie, że się wygłupiasz albo leniuchujesz. Wręcz przeciwnie – zyskasz uznanie i opinię świetnego taty.

8. Ojcostwo zbliży cię do własnego ojca

Będziesz mógł rozmawiać ze swym ojcem jak równy z równym Podobne doświadczenia i przeżycia sprawią, że staniecie się sobie bliscy w całkiem nowy sposób.

9. Bycie tatą oznacza świętowanie Dnia Ojca

W kalendarzu pojawi się jeszcze jedna okazja do świętowania i przyjmowania życzeń i prezentów – Dzień Ojca (23 czerwca).

10. Ojcom nie grozi „bykowe”

Ten specjalny podatek, płacony przez wszystkich bezpotomnych mężczyzn powyżej 27. roku życia, obowiązywał wprawdzie w czasach Władysława Gomułki, ale podobny pomysł zgłosili niedawno obecni parlamentarzyści...

miesięcznik "M jak mama"

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - t jak tata

Autor: Materiały prasowe

z pradnika dowiesz się:

  • co się dzieje z kobietą w ciąży i jak mężczyzna może ją wspierać
  • czy w ciąży i w połogu kobieta może bezpiecznie współżyć
  • dlaczego warto być przy narodzinach swojego dziecka
  • co to jest połóg i dlaczego kobieta potrzebuje wtedy szczególnej uwagi
  • jak mężczyzna może pomagać kobiecie przy karmieniu piersią
  • gdzie szukać dobrej doradczyni laktacyjnej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
krzysiek85
|

Ja jestem ojcem od roku, mężem od dwóch i zdecydowanie wolę opcje ojca niż męża.

Życie zweryfikowało wiele kwesti, moja żona zagożała katoliczka, a ja wieżący nie uczęszczający i tak mógłbym mnożyć te różnice, których nie widziałem przed ślubem...

Jednak czuje, że żyje dla dziecka i dlatego się nie rozwodzę mimo, że ten temat jest ostatnio często wałkowany

www
|

warto być ojcem..............!!!!!!!!!!!!!!!!

rafał
|

Jestem tatą dwójki wspaniałych dzieci syn ma 11 lat córka ma 2 lata, od czasu kiedy zawarłem związek małżeński nie myślałem o innej rodzinie jak o gromadce dzieci i żonie która jest z tego tytułu szczęśliwa. Jak życie zweryfikowało żona malkontent z niczego nie jest zadowolona, ja po latach całą miłość przelewam na dzieci, straszne jest to że właściwie nie mamy wspólnych spraw nawet tak prostych jak opłaty czy rachunki. Jest tylko czas dzisiaj nic w planach nic. Myślę że takich tatków jak ja jest na tym świecie
duuużo . Nie wiem bo sam nigdy bym nie chciał rozwodu moich rodziców, czy ta opcja nie jest lepszą od widoku kochanych osób które kocham a są osobno i nawet się nie lubią.ja dla dzieci jestem w stanie żyć tak jeszcze 100 lat ale czy o to chodzi?

lola
|

Trzeba dorosnąć żeby zostać tata... Jestem w 14 tygodniu i już czuje się jak samotna mama chodź mam narzeczonego... i to tyle na temat jego ojcostwa... =/ Pozazdrościć męzczyzn którzy cieszą sie z fasolek:)

A
|

A ja mam zone w 5 tygodniu ciazy to nasze pierwsze dziecko nie moge opanowac szczescia jakie nosze w sobie wiem ze lekko nie bedzie ale czuje sie swietnie z mysla ze bede ojcem

zabciaQ
|

a ja jestem w 6 m-cu i moj Robaczek juz sie bardzo cieszy i nie moze sie doczekac naszej Kluseczki

misiek
|

Ja podziękuje wole 3-drzwiowe samochody, mam masę zabawek a bykowego się nie boje ;p

kotek
|

szkoda że mój chłopak nie rozumie tego i nie chce miec dziecka którego ja tak bardzo pragne