Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Toksoplazmoza

Czy to prawda, że toksoplazmoza może powodować zniekształcenie płodu, brak kończyn, ciężkie upośledzenie, wodogłowie i inne poważne choroby? Jestem miłośniczką zwierząt, od dziecka w naszym domu były zwierzaki, teraz również posiadam psa i kotkę (kotka od lat nie wychodzi z domu, nie ma kontaktu z innymi kotami, zwierzaki są czyste i zadbane). Teraz w okresie ciąży mój mąż zajmuje się kuwetą, staram się nie głaskać mojej kotki, jednak nie zawsze mi się to udaje. Słyszałam również, że kobieta zarażona toksoplazmozą do trzeciego miesiąca powinna usunąć dziecko! Jest to dla mnie absurdalne i niedorzeczne. Nie zamierzam pozbyć się zwierzaków, a nasze dziecko chcemy wychować na miłośnika zwierząt. Czekam na wyniki na toksoplazmozę, jednak bardzo się boję o dziecko. Jestem w 8 tygodniu ciąży. Jeżeli zostanie u mnie stwierdzona toksoplazmoza, czy dziecko jest poważnie zagrożone?

Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą i ma niekorzystne działanie na rozwój płodu. Działanie to jest bardzo zróżnicowane od zgonu wewnątrzmacicznego poprzez wady, głównie ośrodkowego układu nerwowego i serca, a skończywszy na gorszym rozwoju psychospołecznym i intelektualnym dziecka. Toksoplazmozę w ciąży należy leczyć i wtedy ryzyko choroby u dziecka jest bardzo małe. Toksoplazmozą można zarazić się drogą pokarmową, najczęstszym źródłem zakażenia jest surowe mięso i "brudne" ręce. Toksoplazmoza nie jest wskazaniem do przerwania ciąży.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.