Poradnik ZdrowieGinekolog › Konflikt serologiczny w trzeciej ciąży

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Konflikt serologiczny w trzeciej ciąży

Mam dwoje zdrowych dzieci i chciałabym mieć trzecie, ale boję się konfliktu serologicznego. Czy może mi Pani wyjaśnić czy ryzyko konfliktu w trzeciej ciąży jest większe niż w poprzednich? Pierwszy poród był w 2003 roku, po porodzie dostałam immunoglobulinę 300mg, drugi poród 2007 rok immunoglobulina 250 mg. Poród 18.05.2007 był bez komplikacji, dziecko zdrowe, ale nie rozumiem wyniku badania krwi z 20.05.2007 "przeciwciała odpornościowe nie stwierdzono. W surowicy obecne śladowe alloprzeciwciała anty-d z ukł. Rh aktywne wyłącznie w teście enzymatycznym. zakwalifikowana do podania immunoglobuliny" czy ten wynik jest niepokojący? czy trzecia ciążą jest ryzykowna? Bardzo proszę o odpowiedz. Moja grupa krwi A Rh - , męża B Rh +, grupy dzieci AB Rh + i A Rh + .

Ostatni wynik badania wskazuje, że w drugiej ciąży doszło do immunizacji ale poziom przeciwciał był tak niski, że została Pani zakwalifikowana do podania immunoglobuliny. Podanie immunoglobuliny antyD miało na celu związanie powstałych przeciwciał i profilaktyka konfliktu w następnej ciąży. Jednak to, czy w kolejnej ciąży wystąpi konflikt czy nie jest nie do przewidzenia. Mogę jedynie panią pocieszyć, że obecnie są duże możliwości zarówno bezinwazyjnego monitorowania ciężkości konfliktu i stanu ogólnego dziecka jak i wewnątrzmacicznego leczenia płodu.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.