Poradnik ZdrowieGinekolog › Jak zachodzi się w ciążę? Zapłodnienie i ciąża

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Jak zachodzi się w ciążę? Zapłodnienie i ciąża

Witam. Piszę z dość dziwnym pytaniem. Martwię się o koleżankę. W prawdzie jest ode rok starsza i lepiej wie o co chodzi jednak przeraża mnie jej zachowanie. Ma 16 lat. Zwierzyła mi się, że uprawiała ze swoim chłopakiem sex. Podobno nie "doszedł" w niej, bo jak sama nie wie to był jej pierwszy raz i nie wiem jakie to odczucie. Jednak gdyby nie "doszedł" w niej, to nie byłoby prawdopodobne żeby była w ciąży, prawda? Wiem, że to niestosowne pytanie ale kompletnie nie wiem do kogo mam się z nim skierować. To dla mnie trudny okres, bo boję się o jej przyszłość. Byłabym bardzo wdzięczna jeśli dostałabym kilka wskazówek na temat zapłodnienia i objawów. W prawdzie czytałyśmy o tym ale na każdej stronie zamieszczone są niepokrywające się informacje. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

U człowieka ciąża rozwija się wyłącznie w wyniku zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem. To znaczy, że najpierw plemniki muszą dostać się do pochwy, i to w dużej liczbie, stamtąd przez macicę do jajowodów, gdzie następuje zapłodnienie. Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety kilka dni, stąd data odbycia stosunku nie zawsze pokrywa się z datą zapłodnienia. Komórka jajowa żyje i jest zdolna do zapłodnienia przez 12-24 godziny. Nie radziłabym liczyć na "doszedł" - "nie doszedł", ponieważ stosunek przerywany jest bardzo mało skuteczną metodą antykoncepcyjną. Warto może zastanowić się nad następstwami różnych nieprzemyślanych decyzji. Kobieta zawsze ponosi ich ciężar, mężczyzna różnie.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady
Pytania do eksperta
  
  

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.