Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Czy usuwać nadżerkę?

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Czy usuwać nadżerkę?

Chciałam zapytać, czy nadżerkę drugiego stopnia trzeba koniecznie usuwać czy można jeszcze z tym poczekać?

Nie ma stopni nadżerki. Chyba chodzi o nadżerkę i II grupę cytoplogiczną. Nadżerka jest rozpoznaniem klinicznym. Najczęściej rozwija się na podłożu zmienionego zapalnie nabłonka. Sama obecność nadżerki predysponuje do nawracających bądź przewlekłych stanów zapalnych. II grupa cytologiczna onacza, że w rozmazie pobranym z szyjki macicy znajdują się komórki w stanie zapalnym. O metodach leczenia należy rozmawiać z lekarzem prowadzacym. Nadżerkę można leczyć różnymi sposobami, a warto jest ją leczyć, ponieważ u kobiet, które nie mają nadżerki, rzadziej występują dolegliwości, a więc rzadziej chorują.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.