Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › cysty na jajnikach

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

cysty na jajnikach

Witam, zgłaszam się do Pani z pytaniem. Jak mogą być groźne cysty na jajnikach? Od 45 dni nie mam miesiączki, mam bóle głowy, bóle miednicy, jajników, zmęczenie, bolą mnie piersi. Dzisiaj ginekolog wykrył u mnie dwie cysty. Jedną o średnicy 4 cm, a drugą 5 cm. Jutro idę na dalsze badania by wykluczyć nowotwór. Mam 18 lat, strasznie się tym martwię. Chciałabym mieć w przyszłości dzieci, to moje marzenie. Moje pytanie polega na tym, jak bardzo poważne są te cysty i takiej średnicy, jaka jest szansa na bezpłodność? I czy przy takiej średnicy tych cyst będzie konieczna operacja? Czy lepsze jest stosowanie hormonów (antykoncepcji), czy te hormony naprawdę pomagają? Czy nawet jak je wyleczę może się nawrócić ta cysta? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Cysta, inaczej mówiąc torbiel to twór otorebkowany wypełniony płynem. Torbiele są bardzo różne, w zależności od tego z czego zbudowane są ściany torbieli i czym torbiel jest wypełniona (np. krwią, śluzem, płynem surowiczym). Na leczenie hormonalne reagują, tj. dają się wyleczyć, jedynie torbiele funkcjonalne, takie, które wydzielają hormony lub są hormonozależne. Inne nie. Rozpoznanie, jaka jest to torbiel jest wyłącznie histopatologiczne. Jest to badanie przeprowadzone dopiero po wycięciu torbieli. Zawsze więc warto jest spróbować leczenia zachowawczego. Niektóre torbiele nie mają tendencji do nawrotów, inne przeciwnie. Podobnie jest z zachodzeniem w ciążę. Najpełniejszą informację na swój temat uzyska Pani od lekarza prowadzącego.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.