Wysypka u dziecka – przyczyny wysypki, objawy, leczenie

Konsultant: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, specjalista chorób płuc
40 komentarze
Autor: Katarzyna Hubicz

Wysypka u niemowlaka, jak również wysypka u dziecka nieco starszego, może przyjmować różną postać - mogą to być rozmaite krostki, plamki i grudki. Przyczyny wysypki u dziecka mogą być bardzo różne. Może być wynikiem alergii, problemów dermatologicznych lub infekcji wywołanej przez choroby zakaźne. Kiedy wysypka u dziecka jest niegroźna, a kiedy wymaga interwencji specjalisty?

Wysypka u dziecka może mieć mieć różne przyczyny. Diagnozę powinien postawić lekarz, ale warto, byś i ty umiała rozpoznać najczęstsze jej rodzaje. Jeśli dziecko ma wysypkę, ale poza tym nic mu nie dolega, wystarczy je przez dzień, dwa obserwować. Być może krostki znikną i wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Gdy tak się jednak nie stanie, idź z dzieckiem do dermatologa.
Jeśli natomiast dziecko ma wysypkę, a przy tym gorączkuje, jest osłabione, w takim przypadku najpewniej zaraziło się jedną z chorób wieku dziecięcego. Wysypkę wywołaną infekcją łatwo rozpoznać, bo pojawia się w określonych miejscach i układa w charakterystyczne wzory. Wówczas konieczna jest wizyta u pediatry, który oceni skalę choroby i zaleci odpowiedni sposób leczenia.

Różyczka

Różyczka to wirusowa choroba zakaźna.
Wysypka ma postać drobnych bladoróżowych plamek, które są dość luźno rozmieszczone.
Gdzie się pojawia? Najpierw za uszami, potem rozprzestrzenia się na tułów.
Objawy towarzyszące: niewysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych.
Jak ulżyć dziecku? Zmiany na skórze nie są dokuczliwe i nie trzeba ich niczym smarować.
Kiedy do lekarza? Wysypka powinna zniknąć bez śladu po trzech, czterech dniach. Skonsultuj się z pediatrą, jeśli twoje dziecko ma mniej niż pół roku, wysoką gorączkę albo objawy choroby nie mijają po kilku dniach.

Wyprysk alergiczny i pokrzywka

Wyprysk alergiczny i pokrzywka to uczulenie spowodowane którymś ze składników pożywienia bądź alergenami znajdującymi się w otoczeniu (np. roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin). Alergię mogą również wywoływać substancje znajdujące się w proszkach do prania czy dziecięcych kosmetykach.
Wysypka ma postać pokrzywki – bąbli o wyraźnych zarysach i płaskiej powierzchni. Mogą być bardzo duże.
Gdzie się pojawia? Wysypka może wystąpić na całym ciele, najczęściej na brzuszku, rączkach, buzi.
Objawy towarzyszące zależą od przyczyny alergii, skóra jednak zawsze swędzi. Pokrzywce może towarzyszyć pogorszone samopoczucie, bóle brzuszka, katar i kaszel, duszność, kolka czy wymioty.
Jak ulżyć dziecku: Zmienioną skórę trzeba smarować maścią łagodzącą świąd i ewentualnie podać leki antyhistaminowe (niemowlętom może je zalecić tylko lekarz).
Kiedy do lekarza? Jeśli świąd bądź towarzyszące mu objawy są silne i nie znikają mimo wyeliminowania ich potencjalnych przyczyn.

Świerzb

Świerzb to choroba wywołana przez roztocza z rodzaju świerzbowiec drążący. 
Wysypka może mieć postać grudek wypełnionych płynem, krostek, drobnych pęcherzyków. Charakterystyczne są kilkumilimetrowe wypukłości o szarawym wybrzuszeniu – to podskórne korytarze drążone przez świerzbowca. 
Gdzie się pojawia? Najczęściej na rękach i nadgarstkach (głównie między palcami), w zgięciach nadgarstków, fałdach pod pachami, na łokciach, głowie, szyi, podeszwach stóp. 
Objawy towarzyszące: świąd. 
Jak ulżyć dziecku? Konieczne jest leczenie preparatami przepisanymi przez lekarza. 
Kiedy do lekarza? Natychmiast, kiedy tylko pojawią się objawy zakażenia.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe alergiczne schorzenie skóry. 
Wysypka u niemowląt ma postać grudek na podłożu rumieniowym. 
Gdzie się pojawia? Zwykle najpierw na policzkach, potem na całej buzi. Także w zgięciach łokci i pod kolanami (tu skóra bardzo często ciemnieje). 
Objawy towarzyszące: sucha, często łuszcząca się skóra, silny świąd. 
Jak ulżyć dziecku? Systematycznie nawilżać i natłuszczać skórę emolientami. Czasem może być konieczne leczenie sterydami. 
Kiedy do lekarza? Gdy świąd jest bardzo uciążliwy, dziecko rozdrapuje sobie skórę. l

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, wywołany odparzeniem u dzieci noszących pieluchy; podrażnienie skóry przez mocz i stolec.
Wysypka. Lekka forma pieluszkowego zapalenia skóry ma postać zmian rumieniowych, czyli zaczerwienienia skóry. Cięższa to liczne krostki, przekształcające się w nadżerki. 
Gdzie się pojawia? Na skórze pod pieluszką, czasami również na udach. 
Objawy towarzyszące: ból, pieczenie, czasami podwyższona temperatura. 
Jak ulżyć dziecku? Zmienione chorobowo miejsca trzeba natłuszczać maścią przeciw odparzeniom. Maluch powinien jak najczęściej przebywać bez pieluszki, bo gdy skóra ma dostęp do świeżego powietrza, szybciej się goi. 
Kiedy do lekarza? Gdy stan zapalny obejmuje dużą powierzchnię skóry (np. całe pośladki), malec ma gorączkę, płacze bądź wdało się zakażenie – z nadżerek sączy się ropa.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Emilia32, 05.07.2015 18:43
Oczywiście coś na gorączke powinno wystarczyć, chcociaż nie zawsze jak sie utrzymuje podwyższona temperatura dużej niz te 3 dni to lepiej jednak udać się do specjalisty :)
Klaudynka44, 04.07.2015 23:16
Ja jestem bardzo wyczulona na takie rzeczy więc kiedy na skórze u mojego maluszka coś się pojawi od razu konsultuję to z lekarzem lepiej takich rzeczy nie odkładać na później
 

Gorączka trzydniowa, czyli rumień nagły

Rumień nagły (gorączka trzydniowa, trzydniówka) to ostra choroba zakaźna, występująca zwykle u dzieci do 24. miesiąca życia. 
Wysypka ma postać płaskich, czerwonych plamek. 
Gdzie się pojawia? Najpierw na tułowiu, potem schodzi na ręce i nóżki. Charakterystyczne jest to, że wysypka pojawia się tuż po tym, jak maluchowi spadnie gorączka, i utrzymuje się przez 2–3 dni. W momencie pojawienia się wysypki stan dziecka poprawia się. 
Objawy towarzyszące: wysoka temperatura, która spada w 3.–4. dniu choroby. 
Jak ulżyć dziecku? Gorączki trzydniowej się nie leczy. Maluch powinien dużo pić, a gdy temperatura jego ciała przekroczy 38°C, trzeba podać mu środki przeciwgorączkowe dla dzieci. 
Kiedy do lekarza? Zawsze – każde niemowlę z gorączką powinno być zbadane przez pediatrę, by wykluczyć jej inne przyczyny (np. zapalenie ucha, infekcję bakteryjną itp).

Półpasiec

Półpasiec to choroba wirusowa występująca u dzieci, które przebyły ospę wietrzną
Wysypka to małe pęcherzyki, które pojawiają się na zaczerwienionej skórze. 
Gdzie się pojawia? Zwykle na wąskim pasie skóry po jednej stronie tułowia i na twarzy. 
Objawy towarzyszące: pieczenie, silny ból. 
Jak ulżyć dziecku? Konieczne jest podawanie dziecku środków przeciwbólowych oraz łagodzenie świądu (w taki sam sposób jak przy ospie). 
Kiedy do lekarza? Zawsze, przy pierwszych objawach.

Potówki

Potówki to efekt zatrzymania potu w ujściach gruczołów potowych. 
Wysypka ma postać drobnych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. 
Gdzie się pojawia? W miejscach narażonych na przegrzanie, np. w fałdach skóry. 
Objawy towarzyszące: brak. 
Jak ulżyć dziecku? Potówki nie są dokuczliwe. 
Kiedy do lekarza? Gdy płyn w pęcherzykach nie będzie przezroczysty, a skóra wokół zaczerwieni się.

Szkarlatyna

Szkarlatyna to inaczej płonica. Ostra bakteryjna choroba zakaźna. Wysypka ma postać drobnych, czerwonych krostek, które zlewają się w grupy (duże, różowoczerwone placki). Dziecko wygląda, jakby było pokłute szczotką ryżową. 
Wysypka może pojawić się w ciągu 24 godzin po wystąpieniu gorączki. 
Gdzie się pojawia? Na całym ciele, pod pachami, na wewnętrznej stronie kończyn. 
Objawy towarzyszące: gorączka, bóle brzucha i gardła. Gardło ma kolor ciemnej czerwieni, język jest pofałdowany jak malina. 
Jak ulżyć dziecku? Chorobę leczy się antybiotykiem. Wysypka sama znika po tygodniu. Wówczas skóra (zwłaszcza na dłoniach i stopach) zaczyna się łuszczyć – trzeba ją natłuszczać kremem. 
Kiedy do lekarza? Gdy dziecko zacznie gorączkować.

Odra

Odra to wirusowa choroba zakaźna. Narażone są na nią niemowlęta w wieku 6–12 miesięcy (młodsze chronione są przeciwciałami otrzymanymi od mamy, starsze – szczepione w 13. miesiącu życia). 
Wysypka ma postać mocno czerwonych plamek o nieregularnych kształtach. 
Gdzie się pojawia? Najpierw w buzi na błonach śluzowych (tu ma postać białych plamek), potem na całym ciele. 
Objawy towarzyszące: katar, „szczekający” kaszel, światłowstręt i zapalenie spojówek, podwyższona temperatura. 
Jak ulżyć dziecku? Skórę pokrytą wysypką trzeba smarować emulsją z tlenkiem cynku, która złagodzi swędzenie. Jeśli dziecko ma gorączkę, trzeba mu podać odpowiednie środki przeciwgorączkowe, a gdy kaszle – kropelki lub syrop. 
Kiedy do lekarza? Gdy pojawi się gorączka. l

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa. 
Wysypka ma postać niesymetrycznych plamek. Po kilku godzinach przekształcają się one w grudki, a potem w pęcherzyki wypełnione płynem. Pęcherzyki stopniowo zamieniają się w brunatne strupki, które z czasem odpadają. 
Gdzie się pojawia? Najpierw na głowie, potem na całym ciele. Wysypka pojawia się w 3–5 rzutach, dlatego na skórze są zarówno świeże krostki, jak i zaschnięte strupki. 
Objawy towarzyszące: gorączka, silny świąd. 
Jak ulżyć dziecku? Zmiany skórne trzeba smarować preparatami łagodzącymi swędzenie i przyspieszającymi wysychanie. Pomagają kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu. 
Kiedy do lekarza? Gdy dziecko rozdrapało pęcherzyki i pojawił się stan zapalny lub zmiany są rozległe i objęły błony śluzowe.

Trądzik noworodków

To efekt działania hormonów mamy, które pobudzają gruczoły łojowe dziecka. 
Wysypka przypomina trądzik u nastolatków. 
Gdzie się pojawia? Na twarzy. 
Objawy towarzyszące: brak. 
Jak ulżyć dziecku? Skórę delikatnie myj przegotowaną wodą i osusz jednorazowym ręcznikiem. Nie wyciskaj krostek. 
Kiedy do lekarza? Nie wymaga interwencji lekarskiej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 25.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 40)
Kaziutek, 14.07.2017 13.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
posmaruj to kremem aktywnym elodermu. Ja kupilam w aptece dla malej i u nas zadzialalo.
 
Malwa, 13.02.2017 23.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zauważyłam u dziecka czerwone plamy w okolicy szyi i na brzuchu. Cały czas chodzi sie drapie, do tego od kilku dni wysypka. Czy to może byc alergia? czy może to objaw czegos innego. Do lekarza jestesmy zapisani za 1,5 tygodnia i nie wiem co robic!
 
Karolina, 28.09.2016 22.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U nas podobnie. Najpierw goraczka, katar i kaszel a teraz plamki małe i jedna kilka razy większa. Są na nogach i rękach. Lekarz nie ma pojęcia co to może być.
 
karola10, 20.09.2016 11.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja 13miesieczna coreczka od kilku dni boryka sie z czerwonymi krostami i wrecz obszernymi plamami na skórze calego ciala - najitensywniejsze miejsca to uda, pupa, rece-ramiona, policzki. Lekarze rozkladaja rece, bo nic konkretnego nam nie powiedzieli ani tez nie stwierdzili 100u procentowej diagnozy choroby, prawdobodobnie rumień infekcyjny - zero konkretnych lekow (dermatolog i kilka pediatrow). Dodaje, ze jest po chorobie przeziebieniowej i leczymy dalej uszy antybiotykiem. Cos ktos? Bardzo prosze o wszelkie pomocne porady wskazowki.
 
Anneta, 26.08.2016 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój 2 letni synek ma od tygodnia wysypkę na plecach, większą z jednej strony. krostki różowe, jakby czymś wypełnione, ale dużo mniejsze niż jak przy ospie. ma do tego katar i jest rozdrażniony. wysypka nie swędzi póki co. lekarz dermatolog powiedział, że to jednostronna wysypka zgięciowa, wirusówka. może się nasilić i trwać do 6 tygodni. leczenie objawowe.
 
Alina, 08.08.2015 14.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moje dziecko miało trzydniówkę i naprawdę nie miało żadnych innych niepokojących objawów. byliśmy u lekarza. Osłuchowo czysto, nie było dodatkowych zapleceń oprócz obniżania temperatury i obserwacji czy nie idzie angina. Dodatkowo podawałam probiotyk i oczywiście jak najwięcej picia.
 
rita, 29.07.2015 13.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mojego synka przy alergicznych zmianach skórnych pomaga emulsja do kąpieli i do ciała latopic. Pierwsza nawilża skórę, druga łagodzi podrażnienie, wygładza i zmniejsza swędzenie. Po posmarowaniu skóry na noc Tomuś śpi spokojnie, nie drapie się.
 
rtv, 01.05.2015 15.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ciekawe co zrobić jak nic innego nie pomaga
 
ANIA, 18.02.2015 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM U MOJEJ 6LETNIEJ CORKI TEZ JEST WYSYPKA SWEDZACA NIBY DERMATOLOG STWIERDZI SWIERZB ALE MA TYLKO NA PLECACH SZYJI I BRZUCHU' PRZEPISALA MASC ALE ONA NIE POMAGA ROBIA SIE W DZIEN PLAMY CZERWONE I PO GODZ BIALE CHROSTY A NA WIECZOR POJEDYNCZE PLAMY TAK JAK POKRZYWA OPARZY POMOZCIE
 
mama, 29.01.2015 21.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
azol 75 mialam to samo u mojej córki. U niej byla to pokrzywka, reakcja alergiczna na pokarm. Coreczka miala tez straszny kaszel praktycznie przez caly rok co okazalo sie wynikiem alergii na roztocza. Zrob badania na alergie zarowno pokarmowa jak I wziewna. moja coreczka odkad przyjmuje leki antyhistaminowe czuje sie znacznie lepiej ustapila zarowno wysypka jak I kaszel.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nieszczepione dzieci nie pójdą do przedszkola? – prawne skutki braku szczepień ochronnych Nieszczepione dzieci nie pójdą do przedszkola? – prawne skutki braku szczepień ochronnych

Być może już niedługo do żłobków, przedszkoli i szkół będą przyjmowane tylko zaszczepione dzieci –...

więcej

204

Wysypka u dziecka –  przyczyny wysypki, objawy, leczenie Wysypka u dziecka – przyczyny wysypki, objawy, leczenie

Wysypka u niemowlaka, jak również wysypka u dziecka nieco starszego, może przyjmować różną postać -...

więcej

191

Gorączka: 9 pytań o gorączkę u dziecka Gorączka: 9 pytań o gorączkę u dziecka

Gorączka u dziecka nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem. Ale gorączka u dziecka, zwłaszcza...

więcej

189

PLEŚNIAWKI i AFTY u niemowląt i dzieci - jak je rozpoznać i leczyć PLEŚNIAWKI i AFTY u niemowląt i dzieci - jak je rozpoznać i leczyć

Pleśniawki niekiedy matka myli z resztkami mleka w buzi niemowlęcia i dopiero pediatra zwraca na...

więcej

179

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Raczej nie ma szans na ciążę. Bardziej prawdopodobna wydaje się niekorzystna interakcja obu czynników na funkcje wątroby.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.