WYKWITY SKÓRNE - jak odróżnić GRUDKĘ od KROSTY a PLAMĘ od ŁUSKI

2012-03-15 13:52

Zmiany skórne - jest ich wiele. Różnią się pochodzeniem i wyglądem. Różnią się też nazewnictwem. Jak zatem rozpoznać następujące wykwity skórne: plamę, grudkę, krostę, pęcherzyk, pęcherz, strup, łuskę, guzy i guzki?

Wykwity skórne to zmiany skórne jednakowego rodzaju.

Plama

Plama to wykwit leżący w poziomie skóry, różniący się barwą od otoczenia i wyraźnie odgraniczony. Jest ona najczęściej rumieniowa, czerwona lub różowa. Plamy obserwuje się najczęściej w przypadku wysypek na tle zakażeń wirusowych. Może być przebarwiona w przypadku piegów lub odbarwiona w bielactwie nabytym.

Grudka

Grudka jest to wykwit wyniosły w stosunku do otoczenia, o wzmożonej spoistości. Powierzchnia uniesionego naskórka może być płasko wyniosła lub kopulasto wypukła. Może być konsekwencją pogrubienia naskórka i/lub skóry właściwej.

Krosta

Krosta jest to zmiana wyniosła, o różnej wielkości, zawierająca treść ropną. Jest najczęściej typu pęcherzkowego, jak w trądziku lub zapaleniu meszków włosowych. Może powstawać bez związku z meszkami włosowymi (ospa).

Wypróbuj
CeraVe

Autor: CeraVe

materiał partnera

Dla osób z grudkowatą i szorstką skórą CeraVe ma specjalną linię kosmetyków, zawierających kwas salicylowy, kwas hialuronowy oraz mocznik. Wygładzający Balsam do ciała (340 g) z 10% mocznikiem zatrzymuje wilgoć i zmiękcza skórę jednocześnie wzmacniając jej barierę ochronną. Jest przy tym nietłusty, szybko się wchłania i daje uczucie ulgi dla suchej skóry.

Do codziennego mycia można stosować oczyszczający i wygładzający Żel do Mycia CeraVe (236 ml), który nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry i dba o jej prawidłowe nawilżenie poprzez zawartość 3 kluczowych ceramidów i kwasu hialuronowego.

Pęcherzyk

Pęcherzyk jest to wykwit wyniosły, przezroczysty, o średnicy od 1 do 3 mm, wypełniony jasnym płynem. Występuje w wyprysku, półpaścu, opryszczce.

Pęcherz

Pęcherz jest większy od pęcherzyka, ma średnicę większą niż 3 mm i dochodzi do wielkości kilku centymetrów. Jego zawartość jest jasna lub krwista.

Strup

Strup jest to wykwit wtórny, z zasychającą treścią surowiczą, krwistą lub ropną.

Łuska

Łuska jest to złuszczająca się z powierzchni część naskórka utworzona ze zgrubiałej warstwy rogowej. Może być różnej wielkości. Delikatne łuski występują występują w wyprysku, grube łuski w łuszczycy. W rybiej łusce występują łuski płatowe.

Guzy

Guzami określa się wykwity wyniosłe ponad powierzchnię skóry, wywodzące się z tkanki podskórnej, ulegające rozpadowi lub gojące się i pozostawiające blizny.

Guzki

Guzki są to wykwity wyniosłe ponad powierzchnię skóry, o wzmożonej spoistości, ulegające rozpadowi lub ustępujące i pozostawiające blizny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE