Jakie są skutki palenia papierosów W CIĄŻY

37 komentarze
Autor: Katarzyna Szroeder-Dowjat

Ze wzruszeniem oglądamy na monitorze płód w brzuchu matki. Aparat USG pokazuje zarys noska i powiek, zgięte nóżki i rączki. W paluszkach – pet. Wokół główki, zamiast wód płodowych, kłęby dymu. To szokujący fotomontaż. Ale czy tylko? Dowiedz się, jakie są konsekwencje palenia papierosów w ciąży.

W czasie ciąży i karmienia piersią przeważająca większość kobiet powstrzymuje się od palenia papierosów. To znaczy, że zdają sobie sprawę z konsekwencji nałogu. Niestety, aż 30 proc. palaczek zatruwa własne dzieci jeszcze przed narodzeniem. Czy są aż tak pozbawione wyobraźni? Odporne na wiedzę? A może byłyby zdolne np. wstrzyknąć swojemu maleństwu arszenik? Ależ skąd! One są tylko tak bardzo ubezwłasnowolnione przez nikotynę.
Dlaczego tej zbrodni nikt nie ściga? Zapiekli obrońcy życia żądają surowych kar za aborcję. Nie słychać natomiast, by ktokolwiek chciał karać za powolne zabijanie z użyciem kwasu cyjanowodorowego, amoniaku, arszeniku, butanu, chlorku metylu, chlorku winylu, formaldehydu, smoły, metanolu, tlenku węgla, nitrozoamin, fenoli i kilkudziesięciu innych substancji zawartych w dymie tytoniowym. A przecież ta zbrodnia – zatruwanie płodu dymem przez palącą matkę - jest niezaprzeczalna i bezdyskusyjna.

W ciąży z papierosem?

Gdy ciężarna zaciąga się dymem, tętno płodu natychmiast skacze ze 130 do 180 uderzeń na minutę. Czy tak obciążone w zarodku serce ma szanse na normalny rozwój?
Mały bierny palacz jest nie tylko zatruwany, narażany na kontakt z rakotwórczymi substancjami, ale również otrzymuje wraz z krwią mniej składników odżywczych i o 25 proc. mniej tlenu. Stan przewlekłego niedotlenienia nie pozwala rozwijać się właściwie. Noworodek bywa niedożywiony. Waży o 200–300 g mniej niż dzieci rodziców niepalących albo przychodzi na świat jako wcześniak, a zatem:

  • jest słabszy, występują u niego zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i przemiany materii,
  • miewa kłopoty z oddychaniem, bo jego płuca nie są w pełni gotowe do podjęcia swej funkcji,
  • może mieć wady wrodzone,
  • czasami nagle umiera (tzw. nagła śmierć łóżeczkowa często wiąże się z nałogiem rodziców).

Paląca ciężarna naraża także siebie i musi się liczyć ze zwiększonym ryzykiem:

  • poronienia,
  • przedwczesnego porodu,
  • przedwczesnego odklejenia się łożyska i pęknięcia błon płodowych,
  • urodzenia martwego dziecka.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 22.07.2016 13:05
Ostatnio znajoma, starali się o dzidziusia 3 lata, w końcu się udało in vitro, ona oczywiście nie przestała palić ograniczyła do 5-6 ! w 29 tc zaczęły się problemy krwawienie, potem urodziła przez cc, dzieciątko żyło jeden dzień, było malutkie miało kilkaset gram, gdzie mój synek w 30 tc ważył już 2 kg. nie wiem czy to miało bezpośredni wpływ ale osobiście uważam że gdyby nie paliła dziecko byłoby silniejsze i miałoby większe szanse na przeżycie :/
Nie zarejestrowany, 12.03.2016 12:53
Przed zakupem warto porównać sobie środki na rzucanie palenia w rankingu na stronie - rzucam-to.pl
 

Powrót do nałogu po porodzie

Instynkt macierzyński jest potężny. Dzięki niemu większość kobiet wytrzymuje bez papierosa co najmniej rok – tyle, ile trwa ciąża i karmienie piersią. Niestety, nie wszystkie. Tymczasem mleko matki palaczki ma mniej witaminy C i składników odżywczych, a zawarta w nim nikotyna (nie licząc innych trucizn) sprawia, że serce dziecka bije dużo szybciej niż powinno. Powoduje to niepokój, bezsenność, a także zaburzenia krążenia. Są też matki, które wykorzystują byle pretekst, by odstawić malca od piersi i wrócić do nałogu. Wystarczy, że dziecko ssie mniej chętnie...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock, PhotoSpin

Aktualizacja: 21.02.2012

Komentarze (1 - 10 z 37)
bubs, 21.07.2017 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do Mama z 18.11.2015, wiem że to stary komentarz, ale na miłość boską, twoja logika jest po prostu poziomu iq kamienia polnego. Czyli, skoro pierwsze dziecko zmarło, chociaż zrobiłaś łaskę że nie paliłaś, to w kolejnej ciąży stwierdziłaś, że i tak dzieci umierają nawet jak się nie pali, więc sobie będziesz palić i będziesz mieć wywalone w zdrowie dziecka ??? i jeszcze piszesz że się modlisz o zdrowe dziecko, śmiać się czy płakać? Modły g*wno dadzą, zamiast się modlić mogłaś po prostu jako przyszła odpowiedzialna matka zrobić wszystko co możesz, aby kolejne dziecko urodziło się zdrowe, a nie liczyć na łut szczęścia i usprawiedliwiać się, bo znajomi palą mają zdrowe dzieci, śmiech na sali. Też się urodziłam zdrowa, ale niewiele czasu zabrakło żeby zdrowie mi się posypało, wiecznie przeziębiona, anemiczna i markotna. Nikt nie wpadł na to, żeby nie palić przy dziecku. Gardzę takim podejściem rodziców. Współczuję dzieciom.
 
OMG, 24.06.2017 14.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lusia,bo te bzdury piszą idi***ki, którym trudno zrozumieć jak bardzo krzywdzą dziecko. Wszystkie używki niosą ze sobą niebezpieczeństwo od wad, które mogą się uwydatnić w trakcie porodu jak i po porodzie, jak i o wiele później- np.:nauka do raka włącznie.
 
Mama, 24.06.2017 09.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aż żal czytać takie bzdety, ale... papier wszystko przyjmie. Mama dojrzała i odpowiedzialna nie pali w ciąży, nie pije. Ile się mówi o złym wpływie papierosów na dorosłego człowieka, to co dopiero mówić o rozwijającym się dziecku? Moja koleżanka straciła dziecko, dopiero kiedy lekarz ją op., przestała palić. Drugą ciążę donosiła i jest ok. Znajoma paliła, do tej pory z dzieckiem są problemy, zwłaszcza jeśli chodzi o płuca, itd., itp. a ty tu będziesz bajki pisać! Trochę pokory! Ja przestałam palić w drugim tyg. ciąży, kiedy po beta hCg lekarz powiedział, że to jest ciąża, ale musimy jeszcze poczekać, gdyż wynik dodatni daje też ciąża pozamaciczna. To było bez znaczenia, ale ja nie wpadłam... myślałam, że zdążę odstawić, bo zaczęliśmy się starać dokładnie ze trzy tyg. wcześniej.
 
Przyszła Mama , 19.06.2017 19.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama paliła wszystkie 3 ciąże (nałogowo - paczka/dwie dziennie) - i wszystkie dzieci 10/10, z czego ja byłam najlżejsza - 3.300, moi młodsi bracia 3.600 i 3.700. Ja tam wolę dmuchać na zimne. Kiedy te 6 tygodni temu dowiedziałam się, że będę mamą, paliłam już tylko tego dnia, następnego nic, 4 tygodnie temu 1 papieros w nerwach, a tak to zero. Doszło do tego, że wyzywam partnera i brata za palenie :). Fakt, chciałabym zapalić, bo to zwyczajnie lubię/lubiłam, ale za bardzo się boję o maleństwo, ponieważ przez pierwsze tygodnie było narażone na leki antydepresyjne w sporej dawce (dopiero od tygodnia ich nie biorę w ogóle, stopniowe-przyspieszone odstawianie, słowem koszmar). Moim zdaniem nie można palenia w ciąży usprawiedliwiać stresem. Chyba jestem dobrym przykładem - od 5 lat z depresją, nagłe odstawienie leków, a tu sesja na studiach, brak pracy (miałam zacząć staż w księgowości w pewnej firmie, ale PUP od 3 miesięcy wykręca się brakiem funduszy!), z ojcem dziecka nie mieszkamy razem, bo zwyczajnie nas na to nie stać (mamy 23 i 24 lata, więc to nic dziwnego), a z jego matką nie mogę dojść do porozumienia (w końcu jest jedynakiem :P). Powodów do stresu jest sporo, jednak wolę ryzyko dla dziecka zminimalizować choćby przez rzucenie papierosów. A te pieniążki się przydadzą. Za pół roku czekają mnie spore wydatki :). Oby tylko maleństwo się urodziło zdrowe.
 
K, 20.04.2017 15.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Paliłam całą ciążę od początku do końca. Głównie z powodu wiekszych nerwów w tym czasie. Synek urodzil się zdrowy 10/10 z wagą 4.200. Po porodzie przybieral na masie jak szalony. Ma teraz roczek i ma się dobrze, ani razu nie chorował. Rozwija się prawidłowo, mogłabym nawet powiedzieć, że za szybko. Jesli dziecko urodzi sie z małą masą lub z problemami to urodzi sie taki bez wzgledu na to czy matkavpali czy nie. Jest wiele czynnikow które na to wpływają
 
niedlugomama, 07.08.2016 13.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja paliłam kilka ładnych lat i to nawet sporo jak na kobietę!Jak tylko dowiedziałam się że będziemy mieć maleństwo odstawiłam papierosy,nie mówię że było łatwo ale tragedii większej też nie było.Wiedziałam,że dziecko jest najważniejsze.Mam nadzieje,że po urodzeniu nie zacznę palić !Teraz nie mam pociągu do papierosów,ale nigdy nie ma się co zarzekać!! Czekamy na nasze maleństwo a wszystkim przyszłym mamuśka życzę aby udało im się odstawić papierosy,przecież co jest ważniejsze od zdrowia naszych kochanych dzieci:)
 
sobowtur, 01.07.2016 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co zrobić jeżeli ktoś bieże narkotyki a jest w ciąży
 
Lusia, 14.05.2016 01.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fakt,że artykuł napisany jest histerycznym tonem i bardzo nieprofesjonalnym językiem. Ale zastanawia mnie, że wszystkie komentarze są o tym, że palenie na dziecko nie wpływa... Tylu mamy palaczy na stronie czy może jednak jakieś lobby? Wszyscy wiedza, ze palenie jest obrzydliwe i niezdrowe. A że oprócz tego są i inne niezdrowe rzeczy oraz odrębne czynniki tez chyba każdy wie. Tak jak należy się zdrowo odżywiać i ruszać, tak i należy nie palić.
 
Anita, 05.02.2016 16.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Liczy się silna wola, ale bardzo pomocne są tabletki, już po pierwszym opakowaniu mi się udało.
 
Mama , 18.11.2015 14.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja nie paliłam przez rok i jak się dowiedziałam o ciąży to tez nie paliłam. Moje bliźniaki ur. Przez cc w 31/32 tygodniu ciąży. Jeden był martwy a drogi ma już 7miesięcy. Po pogrzebie synka z tego stresu zaczęłam palić bo moje małżeństwo by nie przetrwało. Teraz jestem w ciąży i pale. Mój lekarz powiedział żebym się ograniczała z paleniem bo rzucić będzie ciężko. Dużo znajomych paliło w ciąży i pali nadal i maja zdrowe dzieci. A ja nie palac musiałam przeżyć śmierć mojego maleństwa. Wiem ze sumienie ze pale i noszę dziecko pod sercem mnie zżera od środka ale modlę się by było zdrowe a Synek miał siostrę albo brata wkoncu :-)
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Po trzydziestce nie jest za późno na CIĄŻĘ Po trzydziestce nie jest za późno na CIĄŻĘ

Nasłuchałaś się niepokojących rzeczy o “późnym” macierzyństwie? Czas oddzielić...

więcej

31

Czy jestem w ciąży? 10 pytań o ciążę Czy jestem w ciąży? 10 pytań o ciążę

Czy jestem w ciąży? Pytania o ciążę zadają sobie miliony kobiet i dziewcząt. Jedne wypatrują ciąży...

więcej

16

Poźne macierzyństwo - bezpieczna CIĄŻA po trzydziestce Poźne macierzyństwo - bezpieczna CIĄŻA po trzydziestce

Spodziewasz się dziecka, a skończyłaś już trzydziestkę? A może dopiero planujesz ciążę? O czym...

więcej

15

Marihuana wpływa na płodność. Czy palenie marihuany obniża męską płodność? Marihuana wpływa na płodność. Czy palenie marihuany obniża męską płodność?

Marihuana może negatywnie wpływać na płodność mężczyzny, nawet jeśli palaczem jest tylko jego...

więcej

13

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.