ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE przy porodzie – prawdy i mity

Konsultant: dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik
45 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najskuteczniejszy sposób uśmierzania bólu porodowego, ale wiele kobiet obawia się takiego znieczulenia, bo słyszało o nim różne opinie. Uspokajamy: większość tych obaw jest nieuzasadniona, a powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym przy porodzie zdarzają się naprawdę rzadko.

 • Przy znieczuleniu zewnątrzoponowym rodząca nie czuje skurczów partych i dziecko trzeba wydobyć próżniociągiem.

Mit. Jeśli lekarz poda środek znieczulający w odpowiednim stężeniu (a nie zbyt dużym), kobieta zachowuje odruch parcia i, kierowana przez położną, samodzielnie wypycha dziecko. Większe prawdopodobieństwo porodu zabiegowego istnieje wtedy, gdy znieczulenia podano za dużo lub rodząca nie chce współpracować podczas parcia z położną, ale gdy wszystko przebiega jak należy, nie ma takiego ryzyka.

 • Rodzenie w znieczuleniu zewnątrzoponowym wymaga nacięcia krocza.

Nie zawsze. Jest z tym podobnie jak z użyciem narzędzi położniczych - gdy kobieta otrzyma zbyt dużo leku znieczulającego i nie czuje parcia lub "się rozleniwi" - trzeba jej pomóc, a nacięcie ułatwia wyjście główki. Ale gdy krocze jest elastyczne, a współpraca rodzącej i położnej przebiega bez zarzutu - można urodzić bez nacinania.

 • Znieczulenie zewnątrzoponowe źle wpływa na dziecko.

Mit. Leki stosowane w znieczuleniu zewnątrzoponowym używane są w tak małych stężeniach, że nie mają jakiegokolwiek zauważalnego wpływu na dziecko. Poza tym, prawidłowo podane, nie przedostają się do krwiobiegu matki, a więc i dziecka.
Jest wręcz przeciwnie - zzo poprawia stan dziecka, bo dzięki eliminacji bólu i stresu u rodzącej lepszy jest tzw. przepływ maciczno-łożyskowy (przepływ krwi przez łożysko), a co się z tym wiąże - lepsze dostarczanie tlenu do płodu, dzięki czemu dziecko rodzi się w lepszym stanie ogólnym.

Nie przegap
 • W czasie zzo dochodzi do groźnych spadków ciśnienia.

Prawda, ale częściowa. Spadki ciśnienia zdarzają się, ale bardzo rzadko i są zwykle niegroźne. Obecny przy porodzie anestezjolog czuwa nad ciśnieniem rodzącej i w razie potrzeby podaje odpowiednie środki zapobiegające spadkom ciśnienia.

 • Po znieczuleniu zawsze występują bardzo silne bóle głowy.

Mit. Bóle takie mogą wystąpić tylko w wyniku błędu lekarza, po nieumyślnym nakłuciu przez niego opony twardej. Zdarza się to bardzo rzadko, a nawet gdy się zdarzy, nie ma żadnych groźnych konsekwencji. Takie bóle głowy całkowicie poddają się skutecznemu leczeniu. Bóle głowy mogą się jednak pojawić, gdy nie będziesz się stosować do zaleceń lekarza i np. zbyt wcześnie zaczniesz wstawać.

 • Zzo grozi paraliżem, bo podczas jego podawania można uszkodzić rdzeń kręgowy.

Mit. Zzo nie grozi uszkodzeniem rdzenia kręgowego, bo wkłucie następuje w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego, gdzie rdzeń kręgowy już nie sięga. Poważniejsze uszkodzenia neurologiczne podczas zzo zdarzają się niezmiernie rzadko - raz na 150-200 tysięcy porodów.

 • Po znieczuleniu zewnątrzoponowym nie można karmić piersią.

Mit. Znieczulenie zewnątrzoponowe wcale nie osłabia odruchu ssania u dziecka, a używane w nim leki nie przechodzą do mleka matki. Można więc karmić dziecko bezpiecznie zaraz po zakończeniu porodu.

 • Zzo jest niemożliwe podczas porodu w wodzie.

Mit. Można to pogodzić, pod warunkiem stosowania wodoszczelnego opatrunku w miejscu wprowadzenia cewnika zzo.

 • Tatuaż w okolicy kręgosłupa lędźwiowego uniemożliwia wykonanie zzo.

Mit. Tatuaż nie jest żadnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiego rodzaju znieczulenia. Jedyne przeciwwskazania to zaburzenia krzepnięcia krwi u matki i zakażenie w miejscu, gdzie ma być wprowadzony cewnik.

 • Znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo) wymaga wkłucia długiej i grubej igły, co jest bardzo bolesne.

Mit. Zanim lekarz anestezjolog wprowadzi do przestrzeni międzykręgowej w kręgosłupie specjalną długą igłę, znieczula miejsce wkłucia normalnym zastrzykiem z bardzo cienką igłą - nie boli to bardziej niż ukłucie komara.

 • Po podaniu znieczulenia rodząca zupełnie niczego nie czuje od pasa w dół.

Mit. Do porodu pochwowego znieczula się w ten sposób, że kobieta ma zachowane czucie i może się poruszać, tylko nie czuje bólu. Chyba że otrzyma lek znieczulający w zbyt dużym stężeniu - wtedy ma nogi jak z waty i nie może chodzić, ale to skutek niedopatrzenia lub braku doświadczenia lekarza anestezjologa.

 • Zastosowanie zzo wyklucza chodzenie i zmiany pozycji w I okresie porodu.

Mit. Rodząca może się poruszać, przybierać wygodną pozycję, korzystać z toalety - założony cewnik zewnątrzoponowy w niczym temu nie przeszkadza. Rodzenie w zzo wiąże się wprawdzie z koniecznością częstszego monitorowania tętna płodu i ciśnienia krwi u matki, ale nie oznacza to całkowitego unieruchomienia.

Ważne

Ważne
 • Znieczulenie zewnątrzoponowe to poród bez lęku

Częstym źródłem niepokoju ciężarnej, a nawet kobiety dopiero planującej ciążę, jest ból porodowy. Współczesna medycyna oferuje rodzącej skuteczny oręż w walce z tym bólem. Pojawienie się w położnictwie znieczulenia zewnątrzoponowego było przełomem – eliminuje ono ból, ale nie zaburza czucia skurczów macicy, co pozwala na aktywne uczestnictwo w porodzie. Wcześniej ból łagodzono metodą analgezji dożylnej oraz wziewnej. Jednak, w przeciwieństwie do zzo, leki podawane dożylnie przechodzą przez łożysko, co wiązało się z ryzykiem komplikacji oddechowo-krążeniowych u dziecka. Również u rodzącej występowały objawy uboczne: wymioty, nudności, senność. Dostęp do znieczulenia daje rodzącej poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Znika strach, wpływający paraliżująco na rodzącą, a tym samym niekorzystnie na przebieg porodu. Jednak nie należy z góry nastawiać się na konieczność założenia zzo. Większość kobiet, przy odpowiednim wsparciu ze strony personelu, doskonale obywa się bez tego. Ważna jest natomiast świadomość, że w razie potrzeby możliwe jest szybkie znieczulenie.

 • Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się dopiero wtedy, gdy jest właściwe rozwarcie.

Mit. Znieczulenie służy do uśmierzania bólu, więc właściwy czas podania leku jest wtedy, gdy stopień nasilenia bólu jest nieakceptowalny dla rodzącej. Można to zrobić nawet na początku I okresu porodu i przy braku rozwarcia; niedopuszczalna jest sytuacja, gdy kobieta nie radzi już sobie z bólem, a personel czeka na 3-4 cm rozwarcia. Również w II okresie porodu jest możliwe założenie zzo. Oczywiście, anestezjolog musi właściwie dobrać dawkę leku.

 • Podanie znieczulenia może wydłużyć, a nawet zahamować poród.

I tak, i nie. To również zależy od stężenia środka znieczulającego - im większe stężenie, tym większe prawdopodobieństwo zwolnienia postępu porodu. Gdy znieczulenie jest prawidłowo dobrane, nie wpływa na częstość skurczów macicy ani ich siłę, a dzięki eliminacji bólu i stresu, przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy, co skraca I okres porodu. Może zaś wydłużyć II okres porodu (o 10-30 minut).

Znieczulenie przy porodzie [wideo]

Polecamy
ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE łagodzi ból przy porodzie [WYWIAD]

ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE łagodzi ból przy porodzie [WYWIAD]

Znieczulenie zewnątrzoponowe to doskonały sposób na ból porodowy, ale o znieczuleniu zewnątrzoponowym przy porodzie kobiety wciąż niewiele wiedzą – i wyolbrzymiają ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 17.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 45)
mmmm, 21.07.2015 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej dziewczyny mam do was pytanie ponieważ zastanawiam się z męzem nad drugim dzieckiem . a poprzedni mój poród to była meczarnia . zastanawiam się nad zniczuleniem zewnątrz oponowym . jak to jest czy to naprawdę nie czuc bólu ? proszę o opinie
 
anestezjolog, 29.01.2015 23.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
sama idea sie mi bardzo podoba, ale takie zestawienie artykulu (prawdy i mity) samo jest mitem prawda jest ze prawidlowo dobrane znieczulenie nie powinno miec wplywu na plod czy przebieg porodu, ale zapomniano wspomniec ze kazde znieczulenie, kazdy lek na kazdego pacjenta dziala nieco inaczej za to w artykule wszelkie skutki uboczne, czy nawet wydluzenie porodu jest wina lekarza! jest to jawny blad, bo nie chce komus zarzucac celowego klamstwa. oczywiscie, ze moze powstac w wyniku bledu lekarskiego, ale w zdecydowanej wiekszosci wynika (i bedzie wynikac, nic sie w tej materii nie zmieni, czego nikt tu nie napisal!) z tego, ze pomimo istnienia wytycznych kazdy przypadek jest inny i kazdy reaguje inaczej czego sie przewidziec nie da portal choc w zamysle dobry i potrzebny robi w ten sposob kobietom wode z mozgu i nastawia je w sposob nierealistyczny do tej prpcedury a nic nie zastapi szczerej i wyczerpujacej rozmowy z lekarzem dotyczacej obaw i oczekiwan i mozliwych sposobow postepowaniaz MOZLIWYMI DO PRZEWIDZENIA skutkami
 
www.FeminaSum.pl, 09.08.2014 00.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapomniano o najważniejszym powikłaniu znieczulenia zewnątrzoponowego, jakim jest wydłużenie pierwszego i drugiego okresu porodu. Nie jest prawdą, ze zzo nie ma wpływu na dziecko. Pośrednio wpływa negatywnie, ponieważ takie są skutki przedłużonego porodu.
 
ag21244, 11.07.2013 01.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rodziłam 6 lat temu ze zzo. Na fotelu rodziłam już siłami natury, ponieważ znieczulenie spowalniało cały poród i ktg nie wykazywało skurczy. W moim przypadku skutki były (i są do tej pory) okropne. Zaraz po porodzie chodziłam jak z krzyża zdjęta, rodzice mówili, żebym wzięła się do życia, a ja nie mogłam wstać z łóżka. Wyjście do toalety było wyzwaniem, a mycie głowy nad wanną - masakra! potworny ból kręgosłupa, myślałam że do niej wpadnę. Stopy, nogi odmawiają posłuszeństwa. Obecnie mam już drugie zapalenie korzonków, przy którym chodzę jak staruszka. Czasem wstyd mi już mówić o moich dolegliwościach znajomym, bo słyszę że... w tym wieku!.. w kwiecie wieku! ...wyglądasz jakby życie z ciebie uszło! Ból najbardziej odczuwam przy fizycznej pracy, a szczególnie podnosząc ciężary, ale nie da się przecież nic nie robić. Także dziewczynki, ja bardzo żałuję tej decyzji, bo teraz praktycznie nie nadaję się do życia. Może i za dotkliwie przedstawiłam swój przypadek, oczywiście że nie czuję się tak codziennie, ale zauważyłam też, że moje bóle zależne są od pogody. Kręgosłup jest naszym rusztowaniem, od niego wszystko zależy, i samopoczucie, i ból stóp itd. To sprawa indywidualna i widzę, że większość komentarzy jest pozytywna, ale jeśli macie już przed porodem jakieś przypadłości związane z kręgosłupem - nie radziłabym.
 
Angelika, 29.01.2013 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem drugi raz w ciazy. Pierwszy raz rodzilam 4 lata temu naturalnie bez zadnego znieczulenia. To był koszmar. Skurcze 10 godzin a po odejsciu wod do rozwiazania 3. Moj synek nie był wcale duzy, bo wazyl 2980g i mierzyl 52cm, ale mialam nacinane krocze podczas skurczu bez zadnego znieczulenia itp no i ten niesamowity bol. Jestem wytrzymala co do bolu, ale takiego jak podczas porodu nie doswiadczylam nigdy i juz drugi raz tego samego sobie nie chce nawet wyobrazac. Szpital na moj drugi porod wybralam taki, w ktorym nie ma problemu z zzo i juz ciesze sie na porod. Pozdrawiam przyszle mamusie:)
 
Znieczulenie.webd.pl - portal o znieczuleniach, 06.10.2012 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W chwili obecnej portal edukacyjny o znieczuleniach Morfeusz 2001 został przeniesiony pod nowy adres http://znieczulenie.webd.pl
 
Mariolka, 12.05.2012 08.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten serwis o znieczuleniu porodu, o którym piszesz, został przeniesiony w nowe miejsce i obecnie Morfeusz 2001 znajduje się tutaj: http://znieczulenie.webd.pl
 
basia, 05.03.2012 15.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej a ja mam tatuaz na plecach i odmowiono mi podania znieczulenia... W sumie juz po ptakach ale jakbym wiedziala ze to nie jest przeciwwskazanie walczylabym o znieczulenie:(
 
Anna, 15.02.2012 16.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja rodzilam w zzo i bylo super - anestezjolog tak dobral dawke znieczulenia, ze nie czulam zadnego bolu, natomiast czulam skurcze, wiec urodzilabym synka w znieczuleniu bez zadnego bolu, gdyby nie to ze maly obrocil glowke tak, ze nie mogl sie urodzic (wysokie proste stanie glowki - co nie ma zadnego zwiazku z podanym zzo). Urodzilam przez cc - podano mi wowczas drugie znieczulenie - tym razem podpajeczynowkowe - zadnego bolu glowy po operacji - wszystko super. Pomiedzy znieczuleniem zzo a podpajeczynowkowym mialam przerwe, wiec wiem co to bole porodowe... Dlatego jesli ktos ma niski prog bolu to niech sie nawet nie zastanawia. ZZO czy PP - polecam kazdej przyszlej mamie:)
 
Sylwia, 02.01.2012 21.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich. Ja na pocieszenie wszystkich bojących się porodu dodam że sama bałam się okropnie każdego kolejnego porodu i o ile z pierwszym dzieckiem chciałam wiedzieć jak to jest rodzić i nawet przez myśl mi nie przeszło,że jest coś takiego jak zzo to przy kolejnych dzieciątkach chciałam znieczulenie.no niestety przy kolejnej dwójce nie było mi dane bo generalnie to bardzo szybko moje dzieciaki się rodziły- najdłużej 3,5h najkrócej nie całe 2 to przy ostatnim porodzie gdy miałam regularne napięcia brzuszka (nie skurcze) pojechałam do szpitala z nadzieją że może tym razem dostanę znieczulenie okazało się że to nie akcja porodowa więc podali okscytocynę gdyż do planowej daty porodu zostały 2 dni a w międzyczasie zrobili badania na układ krzepnięcia krwi wykonywane w tym szpitalu rutynowo kiedy kobieta chce znieczulenie no i okazało się że wyniki nie są dobre i byłam zmuszona rodzić bez zzo ze względu na możliwe powikłania gdyby mi je jednak podali z takimi wynikami. Teraz z perspektywy czasu nie żałuję że rodziłam bez znieczulenia i urodziłam 4 dzieciaków w przeciągu 4 lat wszystkich bez znieczulenia i oczywiście boleć bolało nie jest to jednak ból taki straszny jak go wszyscy opisują i gdybyśmy kobiety miały go nie przetrzymać to matka natura by nam nie pozwoliła rodzić w bólach a jeśli w takowych rodzimy od zarania dziejów to znaczy że każda z nas da redę wystarczy tylko trochę wiary w siebie i we własne siły psychiczne i fizyczne bo naprawdę da się radę rodzić bez zzo .
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak wyglądają pierwsze godziny PO PORODZIE Jak wyglądają pierwsze godziny PO PORODZIE

Przez dziewięć miesięcy czekasz na narodziny dziecka. A czy zastanawiałaś się, co będzie się działo...

więcej

6534

PORÓD - prawa kobiety rodzącej w szpitalu PORÓD - prawa kobiety rodzącej w szpitalu

O pobycie na porodówce wiele kobiet opowiada mrożące krew w żyłach historie. Zamiast ich słuchać,...

więcej

6336

Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU

Kiedy wreszcie urodzę? Coraz częściej zadajesz sobie to pytanie. Termin porodu minął parę dni temu,...

więcej

28292

Cesarka planowana. Planowane cesarskie cięcie: wskazania Cesarka planowana. Planowane cesarskie cięcie: wskazania

Cesarskie cięcie planowane czyli cięcie elektywne przeprowadza się z wielu powodów. Lekarza dzielą...

więcej

6671

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mniejsze ma znaczenie średnica pęcherzyka, większe to, czy rośnie prawidłowo. Pregnyl podaje się przed owulacją przy średnicy pęcherzyka wynoszącej 16-18 mm. Pęcherzyk owulacyjny może mieć średnicę...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.