ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE przy porodzie – prawdy i mity

Konsultant:dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik
44 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najskuteczniejszy sposób uśmierzania bólu porodowego, ale wiele kobiet obawia się takiego znieczulenia, bo słyszało o nim różne opinie. Uspokajamy: większość tych obaw jest nieuzasadniona.

Przy znieczuleniu zewnątrzoponowym rodząca nie czuje skurczów partych i dziecko trzeba wydobyć próżniociągiem.

Mit. Jeśli lekarz poda środek znieczulający w odpowiednim stężeniu (a nie zbyt dużym), kobieta zachowuje odruch parcia i, kierowana przez położną, samodzielnie wypycha dziecko. 
Większe prawdopodobieństwo porodu zabiegowego istnieje wtedy, gdy znieczulenia podano za dużo lub rodząca nie chce współpracować podczas parcia z położną, ale gdy wszystko przebiega jak należy, nie ma takiego ryzyka.

Nie przegap

Rodzenie w znieczuleniu zewnątrzoponowym wymaga nacięcia krocza.

Nie zawsze. Jest z tym podobnie jak z użyciem narzędzi położniczych – gdy kobieta otrzyma zbyt dużo leku znieczulającego i nie czuje parcia lub „się rozleniwi” – trzeba jej pomóc, a nacięcie ułatwia wyjście główki.
Ale gdy krocze jest elastyczne, a współpraca rodzącej i położnej przebiega bez zarzutu – można urodzić bez nacinania.

Znieczulenie zewnątrzoponowe źle wpływa na dziecko.

Mit. Leki stosowane w znieczuleniu zewnątrzoponowym używane są w tak małych stężeniach, że nie mają jakiegokolwiek zauważalnego wpływu na dziecko. Poza tym, prawidłowo podane, nie przedostają się do krwiobiegu matki, a więc i dziecka.
Jest wręcz przeciwnie – zzo poprawia stan dziecka, bo dzięki eliminacji bólu i stresu u rodzącej lepszy jest tzw. przepływ maciczno-łożyskowy (przepływ krwi przez łożysko), a co się z tym wiąże – lepsze dostarczanie tlenu do płodu, dzięki czemu dziecko rodzi się w lepszym stanie ogólnym.

W czasie zzo dochodzi do groźnych spadków ciśnienia.

Prawda, ale częściowa. Spadki ciśnienia zdarzają się, ale bardzo rzadko i są zwykle niegroźne. Obecny przy porodzie anestezjolog czuwa nad ciśnieniem rodzącej i w razie potrzeby podaje odpowiednie środki zapobiegające spadkom ciśnienia.

Po znieczuleniu zawsze występują bardzo silne bóle głowy.

Mit. Bóle takie mogą wystąpić tylko w wyniku błędu lekarza, po nieumyślnym nakłuciu przez niego opony twardej.
Zdarza się to bardzo rzadko, a nawet gdy się zdarzy, nie ma żadnych groźnych konsekwencji. Takie bóle głowy całkowicie poddają się skutecznemu leczeniu.

Zzo grozi paraliżem, bo podczas jego podawania można uszkodzić rdzeń kręgowy.

Mit. Zzo nie grozi uszkodzeniem rdzenia kręgowego, bo wkłucie następuje w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego, gdzie rdzeń kręgowy już nie sięga. Poważniejsze uszkodzenia neurologiczne podczas zzo zdarzają się niezmiernie rzadko – raz na 150–200 tysięcy porodów.

Po znieczuleniu zewnątrzoponowym nie można karmić piersią.

Mit. Znieczulenie zewnątrzoponowe wcale nie osłabia odruchu ssania u dziecka, a używane w nim leki nie przechodzą do mleka matki. Można więc karmić dziecko bezpiecznie zaraz po zakończeniu porodu.

Zzo jest niemożliwe podczas porodu w wodzie.

Mit. Można to pogodzić, pod warunkiem stosowania wodoszczelnego opatrunku w miejscu wprowadzenia cewnika zzo.

Tatuaż w okolicy kręgosłupa lędźwiowego uniemożliwia wykonanie zzo.

Mit. Tatuaż nie jest żadnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiego rodzaju znieczulenia. Jedyne przeciwwskazania to zaburzenia krzepnięcia krwi u matki i zakażenie w miejscu, gdzie ma być wprowadzony cewnik.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 25.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 44)
www.FeminaSum.pl, 09.08.2014 00.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapomniano o najważniejszym powikłaniu znieczulenia zewnątrzoponowego, jakim jest wydłużenie pierwszego i drugiego okresu porodu. Nie jest prawdą, ze zzo nie ma wpływu na dziecko. Pośrednio wpływa negatywnie, ponieważ takie są skutki przedłużonego porodu.
 
ag21244, 11.07.2013 01.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rodziłam 6 lat temu ze zzo. Na fotelu rodziłam już siłami natury, ponieważ znieczulenie spowalniało cały poród i ktg nie wykazywało skurczy. W moim przypadku skutki były (i są do tej pory) okropne. Zaraz po porodzie chodziłam jak z krzyża zdjęta, rodzice mówili, żebym wzięła się do życia, a ja nie mogłam wstać z łóżka. Wyjście do toalety było wyzwaniem, a mycie głowy nad wanną - masakra! potworny ból kręgosłupa, myślałam że do niej wpadnę. Stopy, nogi odmawiają posłuszeństwa. Obecnie mam już drugie zapalenie korzonków, przy którym chodzę jak staruszka. Czasem wstyd mi już mówić o moich dolegliwościach znajomym, bo słyszę że... w tym wieku!.. w kwiecie wieku! ...wyglądasz jakby życie z ciebie uszło! Ból najbardziej odczuwam przy fizycznej pracy, a szczególnie podnosząc ciężary, ale nie da się przecież nic nie robić. Także dziewczynki, ja bardzo żałuję tej decyzji, bo teraz praktycznie nie nadaję się do życia. Może i za dotkliwie przedstawiłam swój przypadek, oczywiście że nie czuję się tak codziennie, ale zauważyłam też, że moje bóle zależne są od pogody. Kręgosłup jest naszym rusztowaniem, od niego wszystko zależy, i samopoczucie, i ból stóp itd. To sprawa indywidualna i widzę, że większość komentarzy jest pozytywna, ale jeśli macie już przed porodem jakieś przypadłości związane z kręgosłupem - nie radziłabym.
 
Angelika, 29.01.2013 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem drugi raz w ciazy. Pierwszy raz rodzilam 4 lata temu naturalnie bez zadnego znieczulenia. To był koszmar. Skurcze 10 godzin a po odejsciu wod do rozwiazania 3. Moj synek nie był wcale duzy, bo wazyl 2980g i mierzyl 52cm, ale mialam nacinane krocze podczas skurczu bez zadnego znieczulenia itp no i ten niesamowity bol. Jestem wytrzymala co do bolu, ale takiego jak podczas porodu nie doswiadczylam nigdy i juz drugi raz tego samego sobie nie chce nawet wyobrazac. Szpital na moj drugi porod wybralam taki, w ktorym nie ma problemu z zzo i juz ciesze sie na porod. Pozdrawiam przyszle mamusie:)
 
Znieczulenie.webd.pl - portal o znieczuleniach, 06.10.2012 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W chwili obecnej portal edukacyjny o znieczuleniach Morfeusz 2001 został przeniesiony pod nowy adres http://znieczulenie.webd.pl
 
Mariolka, 12.05.2012 08.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten serwis o znieczuleniu porodu, o którym piszesz, został przeniesiony w nowe miejsce i obecnie Morfeusz 2001 znajduje się tutaj: http://znieczulenie.webd.pl
 
basia, 05.03.2012 15.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej a ja mam tatuaz na plecach i odmowiono mi podania znieczulenia... W sumie juz po ptakach ale jakbym wiedziala ze to nie jest przeciwwskazanie walczylabym o znieczulenie:(
 
Anna, 15.02.2012 16.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja rodzilam w zzo i bylo super - anestezjolog tak dobral dawke znieczulenia, ze nie czulam zadnego bolu, natomiast czulam skurcze, wiec urodzilabym synka w znieczuleniu bez zadnego bolu, gdyby nie to ze maly obrocil glowke tak, ze nie mogl sie urodzic (wysokie proste stanie glowki - co nie ma zadnego zwiazku z podanym zzo). Urodzilam przez cc - podano mi wowczas drugie znieczulenie - tym razem podpajeczynowkowe - zadnego bolu glowy po operacji - wszystko super. Pomiedzy znieczuleniem zzo a podpajeczynowkowym mialam przerwe, wiec wiem co to bole porodowe... Dlatego jesli ktos ma niski prog bolu to niech sie nawet nie zastanawia. ZZO czy PP - polecam kazdej przyszlej mamie:)
 
Sylwia, 02.01.2012 21.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich. Ja na pocieszenie wszystkich bojących się porodu dodam że sama bałam się okropnie każdego kolejnego porodu i o ile z pierwszym dzieckiem chciałam wiedzieć jak to jest rodzić i nawet przez myśl mi nie przeszło,że jest coś takiego jak zzo to przy kolejnych dzieciątkach chciałam znieczulenie.no niestety przy kolejnej dwójce nie było mi dane bo generalnie to bardzo szybko moje dzieciaki się rodziły- najdłużej 3,5h najkrócej nie całe 2 to przy ostatnim porodzie gdy miałam regularne napięcia brzuszka (nie skurcze) pojechałam do szpitala z nadzieją że może tym razem dostanę znieczulenie okazało się że to nie akcja porodowa więc podali okscytocynę gdyż do planowej daty porodu zostały 2 dni a w międzyczasie zrobili badania na układ krzepnięcia krwi wykonywane w tym szpitalu rutynowo kiedy kobieta chce znieczulenie no i okazało się że wyniki nie są dobre i byłam zmuszona rodzić bez zzo ze względu na możliwe powikłania gdyby mi je jednak podali z takimi wynikami. Teraz z perspektywy czasu nie żałuję że rodziłam bez znieczulenia i urodziłam 4 dzieciaków w przeciągu 4 lat wszystkich bez znieczulenia i oczywiście boleć bolało nie jest to jednak ból taki straszny jak go wszyscy opisują i gdybyśmy kobiety miały go nie przetrzymać to matka natura by nam nie pozwoliła rodzić w bólach a jeśli w takowych rodzimy od zarania dziejów to znaczy że każda z nas da redę wystarczy tylko trochę wiary w siebie i we własne siły psychiczne i fizyczne bo naprawdę da się radę rodzić bez zzo .
 
tao23, 30.12.2011 13.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja rodziłam ze znieczuleniem i przy moim niskim progu bólu nie wyobrażam sobie inaczej, fakt musiałam zapłacić 670 zł ale inaczej nie dałabym rady. Zzo nie wydłużyło porodu bo jako pierworódka rodziłam 8 godzin a skurcze parte miałam tylko 10 minut i synek był już na świecie. Jedyne co mnie wtedy bardzo zaskoczyło to podejście personelu, które kazało mi czekać na rozwarcie na 3-4 cm i ciągłe wmawiania położnych że będę dłuzej rodziła - no ale to już nasza kochana słuzba zdrowia. Teraz czeka mnie drugi poród i nie wyobrażam sobie rodzić bez zzo. Serdecznie polecam wszystkim jeszcze nie zdecydowanym.
 
usia, 08.09.2011 22.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja rodziłam w zzo i zahamowało mi poród, wydłużył się o kilka godzin, byłam strasznie wymęczona, było zagrożenie dla dziecka. Zzo miałam samo w sobie profesjonalnie zrobione, żadnych bólów głowy na następny dzień, dobre znieczulenie, ale i tak zamiast kolejnej dawki leku przeciwbólowego musiałam dostać oksytocynę. Na nic się nie przydało a nawet zaszkodziło Znajoma rodziła niedawno, zaczęła tracić przytomność po podaniu zzo, skończyło się na cesarce, było zagrożenie życia dziecka... I dodam, że drugie dziecko urodziłam bez zzo i było super!
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Co zabrać do szpitala do PORODU Co zabrać do szpitala do PORODU

Już 3–4 tygodnie przed planowanym terminem porodu spakuj torbę, którą zabierzesz do szpitala....

więcej

23148

Kiedy pora jechać do szpitala do PORODU Kiedy pora jechać do szpitala do PORODU

Termin porodu coraz bliżej. Nerwowo wsłuchujesz się w swoje ciało. Czy to znowu fałszywy...

więcej

19986

Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU

Kiedy wreszcie urodzę? Coraz częściej zadajesz sobie to pytanie. Termin porodu minął parę dni temu,...

więcej

23570

Jak przebiega CESARSKIE CIĘCIE? Cesarka krok po kroku Jak przebiega CESARSKIE CIĘCIE? Cesarka krok po kroku

Cesarskie cięcie jest poważną operacją, jednak w wielu wypadkach jest dla dziecka i dla matki...

więcej

8109

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Szansa na ciążę przy takiej zmianie tabletek jest niewielka. Zaleca się jednak dodatkową metodę do końca cyklu.

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Grupy wsparcia
data

Grudzień 21, 2014

Oprócz odchudzania warto zaczęć zdrowo się odżywiać, a nie tylko na czas diety wprowadzić sałatki i warzywa, a potem czipsy i całe śmieciowe jedzenie to efekt dobrego wyglądu będzie na zawsze i do tego będziemy zdrowi. Sałatki z olejami z pierwszego zielonynurt.pl tłoczenia są...

data

Grudzień 19, 2014

wszyscy polecali mi błonnik bo moim głownym problemem była bardzo powolna przemiana materii ale działał on intensywnie i co parę dni także nie czułam się z tym dobrze, za to Novoslim wpływa na pracę jelit regularie przez co czujesz się lepiej jak dla mnie to numer 1

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 21, 2014

Ja kiedyś też używałam jakiego wspomagacza w odchudzaniu teraz wiem że to pomaga na początku, żeby wzmocnić wiarę, ale naprawdę podstawą jest dobra dieta niskokaloryczna dużo warzyw, błonnik witalny, chude mięso, ograniczyć trzeba tłuszcze te zwierzęce, a te dobre z kwasami omega należy...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.