ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE przy porodzie – prawdy i mity

Konsultant: dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik
45 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najskuteczniejszy sposób uśmierzania bólu porodowego, ale wiele kobiet obawia się takiego znieczulenia, bo słyszało o nim różne opinie. Uspokajamy: większość tych obaw jest nieuzasadniona.

Przy znieczuleniu zewnątrzoponowym rodząca nie czuje skurczów partych i dziecko trzeba wydobyć próżniociągiem.

Mit. Jeśli lekarz poda środek znieczulający w odpowiednim stężeniu (a nie zbyt dużym), kobieta zachowuje odruch parcia i, kierowana przez położną, samodzielnie wypycha dziecko. 
Większe prawdopodobieństwo porodu zabiegowego istnieje wtedy, gdy znieczulenia podano za dużo lub rodząca nie chce współpracować podczas parcia z położną, ale gdy wszystko przebiega jak należy, nie ma takiego ryzyka.

Nie przegap

Rodzenie w znieczuleniu zewnątrzoponowym wymaga nacięcia krocza.

Nie zawsze. Jest z tym podobnie jak z użyciem narzędzi położniczych – gdy kobieta otrzyma zbyt dużo leku znieczulającego i nie czuje parcia lub „się rozleniwi” – trzeba jej pomóc, a nacięcie ułatwia wyjście główki.
Ale gdy krocze jest elastyczne, a współpraca rodzącej i położnej przebiega bez zarzutu – można urodzić bez nacinania.

Znieczulenie zewnątrzoponowe źle wpływa na dziecko.

Mit. Leki stosowane w znieczuleniu zewnątrzoponowym używane są w tak małych stężeniach, że nie mają jakiegokolwiek zauważalnego wpływu na dziecko. Poza tym, prawidłowo podane, nie przedostają się do krwiobiegu matki, a więc i dziecka.
Jest wręcz przeciwnie – zzo poprawia stan dziecka, bo dzięki eliminacji bólu i stresu u rodzącej lepszy jest tzw. przepływ maciczno-łożyskowy (przepływ krwi przez łożysko), a co się z tym wiąże – lepsze dostarczanie tlenu do płodu, dzięki czemu dziecko rodzi się w lepszym stanie ogólnym.

W czasie zzo dochodzi do groźnych spadków ciśnienia.

Prawda, ale częściowa. Spadki ciśnienia zdarzają się, ale bardzo rzadko i są zwykle niegroźne. Obecny przy porodzie anestezjolog czuwa nad ciśnieniem rodzącej i w razie potrzeby podaje odpowiednie środki zapobiegające spadkom ciśnienia.

Po znieczuleniu zawsze występują bardzo silne bóle głowy.

Mit. Bóle takie mogą wystąpić tylko w wyniku błędu lekarza, po nieumyślnym nakłuciu przez niego opony twardej.
Zdarza się to bardzo rzadko, a nawet gdy się zdarzy, nie ma żadnych groźnych konsekwencji. Takie bóle głowy całkowicie poddają się skutecznemu leczeniu.

Zzo grozi paraliżem, bo podczas jego podawania można uszkodzić rdzeń kręgowy.

Mit. Zzo nie grozi uszkodzeniem rdzenia kręgowego, bo wkłucie następuje w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego, gdzie rdzeń kręgowy już nie sięga. Poważniejsze uszkodzenia neurologiczne podczas zzo zdarzają się niezmiernie rzadko – raz na 150–200 tysięcy porodów.

Po znieczuleniu zewnątrzoponowym nie można karmić piersią.

Mit. Znieczulenie zewnątrzoponowe wcale nie osłabia odruchu ssania u dziecka, a używane w nim leki nie przechodzą do mleka matki. Można więc karmić dziecko bezpiecznie zaraz po zakończeniu porodu.

Zzo jest niemożliwe podczas porodu w wodzie.

Mit. Można to pogodzić, pod warunkiem stosowania wodoszczelnego opatrunku w miejscu wprowadzenia cewnika zzo.

Tatuaż w okolicy kręgosłupa lędźwiowego uniemożliwia wykonanie zzo.

Mit. Tatuaż nie jest żadnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiego rodzaju znieczulenia. Jedyne przeciwwskazania to zaburzenia krzepnięcia krwi u matki i zakażenie w miejscu, gdzie ma być wprowadzony cewnik.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 25.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 45)
anestezjolog, 29.01.2015 23.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
sama idea sie mi bardzo podoba, ale takie zestawienie artykulu (prawdy i mity) samo jest mitem prawda jest ze prawidlowo dobrane znieczulenie nie powinno miec wplywu na plod czy przebieg porodu, ale zapomniano wspomniec ze kazde znieczulenie, kazdy lek na kazdego pacjenta dziala nieco inaczej za to w artykule wszelkie skutki uboczne, czy nawet wydluzenie porodu jest wina lekarza! jest to jawny blad, bo nie chce komus zarzucac celowego klamstwa. oczywiscie, ze moze powstac w wyniku bledu lekarskiego, ale w zdecydowanej wiekszosci wynika (i bedzie wynikac, nic sie w tej materii nie zmieni, czego nikt tu nie napisal!) z tego, ze pomimo istnienia wytycznych kazdy przypadek jest inny i kazdy reaguje inaczej czego sie przewidziec nie da portal choc w zamysle dobry i potrzebny robi w ten sposob kobietom wode z mozgu i nastawia je w sposob nierealistyczny do tej prpcedury a nic nie zastapi szczerej i wyczerpujacej rozmowy z lekarzem dotyczacej obaw i oczekiwan i mozliwych sposobow postepowaniaz MOZLIWYMI DO PRZEWIDZENIA skutkami
 
www.FeminaSum.pl, 09.08.2014 00.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapomniano o najważniejszym powikłaniu znieczulenia zewnątrzoponowego, jakim jest wydłużenie pierwszego i drugiego okresu porodu. Nie jest prawdą, ze zzo nie ma wpływu na dziecko. Pośrednio wpływa negatywnie, ponieważ takie są skutki przedłużonego porodu.
 
ag21244, 11.07.2013 01.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rodziłam 6 lat temu ze zzo. Na fotelu rodziłam już siłami natury, ponieważ znieczulenie spowalniało cały poród i ktg nie wykazywało skurczy. W moim przypadku skutki były (i są do tej pory) okropne. Zaraz po porodzie chodziłam jak z krzyża zdjęta, rodzice mówili, żebym wzięła się do życia, a ja nie mogłam wstać z łóżka. Wyjście do toalety było wyzwaniem, a mycie głowy nad wanną - masakra! potworny ból kręgosłupa, myślałam że do niej wpadnę. Stopy, nogi odmawiają posłuszeństwa. Obecnie mam już drugie zapalenie korzonków, przy którym chodzę jak staruszka. Czasem wstyd mi już mówić o moich dolegliwościach znajomym, bo słyszę że... w tym wieku!.. w kwiecie wieku! ...wyglądasz jakby życie z ciebie uszło! Ból najbardziej odczuwam przy fizycznej pracy, a szczególnie podnosząc ciężary, ale nie da się przecież nic nie robić. Także dziewczynki, ja bardzo żałuję tej decyzji, bo teraz praktycznie nie nadaję się do życia. Może i za dotkliwie przedstawiłam swój przypadek, oczywiście że nie czuję się tak codziennie, ale zauważyłam też, że moje bóle zależne są od pogody. Kręgosłup jest naszym rusztowaniem, od niego wszystko zależy, i samopoczucie, i ból stóp itd. To sprawa indywidualna i widzę, że większość komentarzy jest pozytywna, ale jeśli macie już przed porodem jakieś przypadłości związane z kręgosłupem - nie radziłabym.
 
Angelika, 29.01.2013 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem drugi raz w ciazy. Pierwszy raz rodzilam 4 lata temu naturalnie bez zadnego znieczulenia. To był koszmar. Skurcze 10 godzin a po odejsciu wod do rozwiazania 3. Moj synek nie był wcale duzy, bo wazyl 2980g i mierzyl 52cm, ale mialam nacinane krocze podczas skurczu bez zadnego znieczulenia itp no i ten niesamowity bol. Jestem wytrzymala co do bolu, ale takiego jak podczas porodu nie doswiadczylam nigdy i juz drugi raz tego samego sobie nie chce nawet wyobrazac. Szpital na moj drugi porod wybralam taki, w ktorym nie ma problemu z zzo i juz ciesze sie na porod. Pozdrawiam przyszle mamusie:)
 
Znieczulenie.webd.pl - portal o znieczuleniach, 06.10.2012 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W chwili obecnej portal edukacyjny o znieczuleniach Morfeusz 2001 został przeniesiony pod nowy adres http://znieczulenie.webd.pl
 
Mariolka, 12.05.2012 08.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten serwis o znieczuleniu porodu, o którym piszesz, został przeniesiony w nowe miejsce i obecnie Morfeusz 2001 znajduje się tutaj: http://znieczulenie.webd.pl
 
basia, 05.03.2012 15.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej a ja mam tatuaz na plecach i odmowiono mi podania znieczulenia... W sumie juz po ptakach ale jakbym wiedziala ze to nie jest przeciwwskazanie walczylabym o znieczulenie:(
 
Anna, 15.02.2012 16.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja rodzilam w zzo i bylo super - anestezjolog tak dobral dawke znieczulenia, ze nie czulam zadnego bolu, natomiast czulam skurcze, wiec urodzilabym synka w znieczuleniu bez zadnego bolu, gdyby nie to ze maly obrocil glowke tak, ze nie mogl sie urodzic (wysokie proste stanie glowki - co nie ma zadnego zwiazku z podanym zzo). Urodzilam przez cc - podano mi wowczas drugie znieczulenie - tym razem podpajeczynowkowe - zadnego bolu glowy po operacji - wszystko super. Pomiedzy znieczuleniem zzo a podpajeczynowkowym mialam przerwe, wiec wiem co to bole porodowe... Dlatego jesli ktos ma niski prog bolu to niech sie nawet nie zastanawia. ZZO czy PP - polecam kazdej przyszlej mamie:)
 
Sylwia, 02.01.2012 21.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich. Ja na pocieszenie wszystkich bojących się porodu dodam że sama bałam się okropnie każdego kolejnego porodu i o ile z pierwszym dzieckiem chciałam wiedzieć jak to jest rodzić i nawet przez myśl mi nie przeszło,że jest coś takiego jak zzo to przy kolejnych dzieciątkach chciałam znieczulenie.no niestety przy kolejnej dwójce nie było mi dane bo generalnie to bardzo szybko moje dzieciaki się rodziły- najdłużej 3,5h najkrócej nie całe 2 to przy ostatnim porodzie gdy miałam regularne napięcia brzuszka (nie skurcze) pojechałam do szpitala z nadzieją że może tym razem dostanę znieczulenie okazało się że to nie akcja porodowa więc podali okscytocynę gdyż do planowej daty porodu zostały 2 dni a w międzyczasie zrobili badania na układ krzepnięcia krwi wykonywane w tym szpitalu rutynowo kiedy kobieta chce znieczulenie no i okazało się że wyniki nie są dobre i byłam zmuszona rodzić bez zzo ze względu na możliwe powikłania gdyby mi je jednak podali z takimi wynikami. Teraz z perspektywy czasu nie żałuję że rodziłam bez znieczulenia i urodziłam 4 dzieciaków w przeciągu 4 lat wszystkich bez znieczulenia i oczywiście boleć bolało nie jest to jednak ból taki straszny jak go wszyscy opisują i gdybyśmy kobiety miały go nie przetrzymać to matka natura by nam nie pozwoliła rodzić w bólach a jeśli w takowych rodzimy od zarania dziejów to znaczy że każda z nas da redę wystarczy tylko trochę wiary w siebie i we własne siły psychiczne i fizyczne bo naprawdę da się radę rodzić bez zzo .
 
tao23, 30.12.2011 13.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja rodziłam ze znieczuleniem i przy moim niskim progu bólu nie wyobrażam sobie inaczej, fakt musiałam zapłacić 670 zł ale inaczej nie dałabym rady. Zzo nie wydłużyło porodu bo jako pierworódka rodziłam 8 godzin a skurcze parte miałam tylko 10 minut i synek był już na świecie. Jedyne co mnie wtedy bardzo zaskoczyło to podejście personelu, które kazało mi czekać na rozwarcie na 3-4 cm i ciągłe wmawiania położnych że będę dłuzej rodziła - no ale to już nasza kochana słuzba zdrowia. Teraz czeka mnie drugi poród i nie wyobrażam sobie rodzić bez zzo. Serdecznie polecam wszystkim jeszcze nie zdecydowanym.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
PORÓD - co czuje rodząca kobieta PORÓD - co czuje rodząca kobieta

Co czuje kobieta w trakcie porodu, na pewno będziesz wiedzieć dopiero, gdy dziecko pojawi się na...

więcej

21211

Skurcze porodowe: skurcze rozwierające w pierwszej fazie porodu Skurcze porodowe: skurcze rozwierające w pierwszej fazie porodu

Skurcze rozwierające pojawiają się w pierwszej fazie porodu. Powodują skracanie i rozwieranie się...

więcej

5284

OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród

Właściwie skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nigdy nie rodziłaś? Spokojnie, pewne...

więcej

33691

Poród: co robić, gdy odchodzą wody płodowe Poród: co robić, gdy odchodzą wody płodowe

Jak odróżnić wody płodowe od innych płynów ustrojowych? Dlaczego wygląd wód płodowych jest ważny?...

więcej

19749

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Płyn za macicą nie jet żadnym niepokojącym objawem, o ile nie stwierdza się innych nieprawidłowości. Nie wymaga ani diagnostyki, ani leczenia.

U trzylatka mowa jest w okresie bardzo intensywnego rozwoju i błędy w wymowie oraz szyku mają prawo się zdarzać. Warto jednak udać się na konsultację logopedyczną, żeby mieć pewność prawidłowego...

Radzę zgłosić się do ośrodka zajmującego się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Powinna też pani mieć konsultację seksuologa. W ośrodkach zajmujących się niepłodnością są zatrudnieni również...

Grupy wsparcia
data

Maj 27, 2015

Zdecydowałam się na te tabletki bo mają najbardziej naturalny skład ze wszystkich jakie sprawdzałam. Jestem z nich baaaardzo zadowolona chociaż nie zrzuciłam 10kg w pierwszym miesiącu jak to gwarantował producent, za to udało się zrzucić 6kg. Teraz jestem po 2 miesiącach kuracji i na...

data

Maj 27, 2015

a ja brałam jagody acai i one mi pomogły możesz spróbować może i u Ciebie się sprawdzą. Poczytaj o nich na moim blogu: http://precznadwadze.blog.pl/acai-berry-6200-miesieczny-test-produktu/

data

Maj 26, 2015

Polecam pożywny środek dietetyczny Fit+ Feelgood, który wspomaga utratę nadmiernych kilogramów. Składa się z 3-składnikowego białka, które buduje suchą masę ciała. Uzupełnione jest ono o włókna prebiotyczne, L-karnitynę i kwasy omega-3, które poprawiają trawienie i redukcję tkanki...

data

Maj 27, 2015

Witam, stosowałam to niby "cudo" przez 2 miesiące i powiem tyle... jedna wielka ściema. Nie dość, że oszukują, naciągają na kasę i obiecują cudowne efekty to jeszcze kompletny brak kontaktu. Zamówiłam 2 opakowania, przez błąd systemu nie zaczytał się adres dostawy, w związku z czym...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.