ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE przy porodzie – prawdy i mity

Konsultant: dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik
57 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najskuteczniejszy sposób uśmierzania bólu porodowego, ale wiele kobiet obawia się takiego znieczulenia, bo słyszało o nim różne opinie. Uspokajamy: większość tych obaw jest nieuzasadniona, a powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym przy porodzie zdarzają się naprawdę rzadko.

 • Przy znieczuleniu zewnątrzoponowym rodząca nie czuje skurczów partych i dziecko trzeba wydobyć próżniociągiem.

Mit. Jeśli lekarz poda środek znieczulający w odpowiednim stężeniu (a nie zbyt dużym), kobieta zachowuje odruch parcia i, kierowana przez położną, samodzielnie wypycha dziecko. Większe prawdopodobieństwo porodu zabiegowego istnieje wtedy, gdy znieczulenia podano za dużo lub rodząca nie chce współpracować podczas parcia z położną, ale gdy wszystko przebiega jak należy, nie ma takiego ryzyka.

 • Rodzenie w znieczuleniu zewnątrzoponowym wymaga nacięcia krocza.

Nie zawsze. Jest z tym podobnie jak z użyciem narzędzi położniczych - gdy kobieta otrzyma zbyt dużo leku znieczulającego i nie czuje parcia lub "się rozleniwi" - trzeba jej pomóc, a nacięcie ułatwia wyjście główki. Ale gdy krocze jest elastyczne, a współpraca rodzącej i położnej przebiega bez zarzutu - można urodzić bez nacinania.

 • Znieczulenie zewnątrzoponowe źle wpływa na dziecko.

Mit. Leki stosowane w znieczuleniu zewnątrzoponowym używane są w tak małych stężeniach, że nie mają jakiegokolwiek zauważalnego wpływu na dziecko. Poza tym, prawidłowo podane, nie przedostają się do krwiobiegu matki, a więc i dziecka.
Jest wręcz przeciwnie - zzo poprawia stan dziecka, bo dzięki eliminacji bólu i stresu u rodzącej lepszy jest tzw. przepływ maciczno-łożyskowy (przepływ krwi przez łożysko), a co się z tym wiąże - lepsze dostarczanie tlenu do płodu, dzięki czemu dziecko rodzi się w lepszym stanie ogólnym.

 • W czasie zzo dochodzi do groźnych spadków ciśnienia.

Prawda, ale częściowa. Spadki ciśnienia zdarzają się, ale bardzo rzadko i są zwykle niegroźne. Obecny przy porodzie anestezjolog czuwa nad ciśnieniem rodzącej i w razie potrzeby podaje odpowiednie środki zapobiegające spadkom ciśnienia.

 • Po znieczuleniu zawsze występują bardzo silne bóle głowy.

Mit. Bóle takie mogą wystąpić tylko w wyniku błędu lekarza, po nieumyślnym nakłuciu przez niego opony twardej. Zdarza się to bardzo rzadko, a nawet gdy się zdarzy, nie ma żadnych groźnych konsekwencji. Takie bóle głowy całkowicie poddają się skutecznemu leczeniu. Bóle głowy mogą się jednak pojawić, gdy nie będziesz się stosować do zaleceń lekarza i np. zbyt wcześnie zaczniesz wstawać.

 • Zzo grozi paraliżem, bo podczas jego podawania można uszkodzić rdzeń kręgowy.

Mit. Zzo nie grozi uszkodzeniem rdzenia kręgowego, bo wkłucie następuje w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego, gdzie rdzeń kręgowy już nie sięga. Poważniejsze uszkodzenia neurologiczne podczas zzo zdarzają się niezmiernie rzadko - raz na 150-200 tysięcy porodów.

 • Po znieczuleniu zewnątrzoponowym nie można karmić piersią.

Mit. Znieczulenie zewnątrzoponowe wcale nie osłabia odruchu ssania u dziecka, a używane w nim leki nie przechodzą do mleka matki. Można więc karmić dziecko bezpiecznie zaraz po zakończeniu porodu.

 • Zzo jest niemożliwe podczas porodu w wodzie.

Mit. Można to pogodzić, pod warunkiem stosowania wodoszczelnego opatrunku w miejscu wprowadzenia cewnika zzo.

 • Tatuaż w okolicy kręgosłupa lędźwiowego uniemożliwia wykonanie zzo.

Mit. Tatuaż nie jest żadnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiego rodzaju znieczulenia. Jedyne przeciwwskazania to zaburzenia krzepnięcia krwi u matki i zakażenie w miejscu, gdzie ma być wprowadzony cewnik.

 • Znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo) wymaga wkłucia długiej i grubej igły, co jest bardzo bolesne.

Mit. Zanim lekarz anestezjolog wprowadzi do przestrzeni międzykręgowej w kręgosłupie specjalną długą igłę, znieczula miejsce wkłucia normalnym zastrzykiem z bardzo cienką igłą - nie boli to bardziej niż ukłucie komara.

 • Po podaniu znieczulenia rodząca zupełnie niczego nie czuje od pasa w dół.

Mit. Do porodu pochwowego znieczula się w ten sposób, że kobieta ma zachowane czucie i może się poruszać, tylko nie czuje bólu. Chyba że otrzyma lek znieczulający w zbyt dużym stężeniu - wtedy ma nogi jak z waty i nie może chodzić, ale to skutek niedopatrzenia lub braku doświadczenia lekarza anestezjologa.

 • Zastosowanie zzo wyklucza chodzenie i zmiany pozycji w I okresie porodu.

Mit. Rodząca może się poruszać, przybierać wygodną pozycję, korzystać z toalety - założony cewnik zewnątrzoponowy w niczym temu nie przeszkadza. Rodzenie w zzo wiąże się wprawdzie z koniecznością częstszego monitorowania tętna płodu i ciśnienia krwi u matki, ale nie oznacza to całkowitego unieruchomienia.

Ważne

Ważne
 • Znieczulenie zewnątrzoponowe to poród bez lęku

Częstym źródłem niepokoju ciężarnej, a nawet kobiety dopiero planującej ciążę, jest ból porodowy. Współczesna medycyna oferuje rodzącej skuteczny oręż w walce z tym bólem. Pojawienie się w położnictwie znieczulenia zewnątrzoponowego było przełomem – eliminuje ono ból, ale nie zaburza czucia skurczów macicy, co pozwala na aktywne uczestnictwo w porodzie. Wcześniej ból łagodzono metodą analgezji dożylnej oraz wziewnej. Jednak, w przeciwieństwie do zzo, leki podawane dożylnie przechodzą przez łożysko, co wiązało się z ryzykiem komplikacji oddechowo-krążeniowych u dziecka. Również u rodzącej występowały objawy uboczne: wymioty, nudności, senność. Dostęp do znieczulenia daje rodzącej poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Znika strach, wpływający paraliżująco na rodzącą, a tym samym niekorzystnie na przebieg porodu. Jednak nie należy z góry nastawiać się na konieczność założenia zzo. Większość kobiet, przy odpowiednim wsparciu ze strony personelu, doskonale obywa się bez tego. Ważna jest natomiast świadomość, że w razie potrzeby możliwe jest szybkie znieczulenie.

 • Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się dopiero wtedy, gdy jest właściwe rozwarcie.

Mit. Znieczulenie służy do uśmierzania bólu, więc właściwy czas podania leku jest wtedy, gdy stopień nasilenia bólu jest nieakceptowalny dla rodzącej. Można to zrobić nawet na początku I okresu porodu i przy braku rozwarcia; niedopuszczalna jest sytuacja, gdy kobieta nie radzi już sobie z bólem, a personel czeka na 3-4 cm rozwarcia. Również w II okresie porodu jest możliwe założenie zzo. Oczywiście, anestezjolog musi właściwie dobrać dawkę leku.

 • Podanie znieczulenia może wydłużyć, a nawet zahamować poród.

I tak, i nie. To również zależy od stężenia środka znieczulającego - im większe stężenie, tym większe prawdopodobieństwo zwolnienia postępu porodu. Gdy znieczulenie jest prawidłowo dobrane, nie wpływa na częstość skurczów macicy ani ich siłę, a dzięki eliminacji bólu i stresu, przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy, co skraca I okres porodu. Może zaś wydłużyć II okres porodu (o 10-30 minut).

Znieczulenie przy porodzie [wideo]

Polecamy
ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE łagodzi ból przy porodzie [WYWIAD]

ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE łagodzi ból przy porodzie [WYWIAD]

Znieczulenie zewnątrzoponowe to doskonały sposób na ból porodowy, ale o znieczuleniu zewnątrzoponowym przy porodzie kobiety wciąż niewiele wiedzą – i wyolbrzymiają ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
TENS - sposób na bóle porodowe

TENS - sposób na bóle porodowe

Znieczulenie porodu: znieczulenie podpajęczynówkowe przy cesarskim cięciu

Znieczulenie porodu: znieczulenie podpajęczynówkowe przy cesarskim cięciu

Naturalne sposoby na BÓL PORODOWY

Naturalne sposoby na BÓL PORODOWY

ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE łagodzi ból przy porodzie [WYWIAD]

ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE łagodzi ból przy porodzie [WYWIAD]

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 57)
Wiktoria, 06.02.2017 10.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piszecie ze nie polecacie. A ja uwazam ze to zalezy od tego na jaki personel szpitala trafilyscie.
 
anczi, 05.01.2017 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiele kobiet pisze, że ból jest do zniesiena albo że poród to naturalna sprawa, inne znowu że bół nie może byc taki starszny skoro zostałysmy stworzone do porodu w taki sposób itd. W tej sytuacji nasuwa mi się tylko jedno pytanie. Skoro to wcale nie jest takie straszne, skoro ból jest do przezycia itd to dlaczego wprowadzono i podaje się pacientce ZZO? Odpowiedzcie sobie same bo tak na chłopski rozum to musi bardzo boleć skoro możemy sobie zażyczyć zlagodzenia bólu.
 
Anka, 27.12.2016 07.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli nie macie tzw bólu krzyzowego, to nie bierzcie. Miałam okropny ból krzyzowy, dostałam znieczulenie przy rozwarciu 4cm, poród trwał od 03:00 do 15:00. Na zmianę dostawałam oksyticyne i znieczulenie, nogi miałam jak z waty, więc musiałam leżeć. Końca meczarni nie było widać. Żeby urodzić musieli mi wstrzymać znieczulenie, przebili pęcherz plodowy. Nigdy nie bolala mnie glowa....do czasu znieczulenia i tak już 7 lat się pojawia ból. Drugie dziecko urodziłam bardziej świadomie, całkowicie naturalnie i aktywnie. Aaa i jeszcze jedna sprawa pierwsze dziecko jest nadpobudliwe, drugie spokojne. Psychologia mówi, że sposób przyjścia na świat jest istotny.
 
Znieczulona, 27.07.2016 22.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja rodziłam ponad 20 miesięcy temu, w moim szpitalu była możliwość skorzystania ze znieczulenia bez dodatkowych opłat, więc w momencie kiedy było Już bardzo ciężko zdecydowałam się na to. Teraz jestem w drugiej ciąży i prawdopodobnie urodze sama bez znieczulenia, nie dość że Pani anestezjolog wbijala się dwukrotnie i robiła to bardzo nieudolnie to jeszcze dawka została tak dobrana że ulgę odczułam na ok 20 minut, później wszystkie bóle wróciły i to że zdwojoną siłą. Do tego dzień po porodzie nie moglam chodzić, bo nie czułam nogi (całe znieczulenie chyba poszło w nogę :p). Nie wiem czy to co działo się później jest skutkiem Zzo ale przypuszczam że tak- przez ok 3 tygodnie niesamowite bóle głowy uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, a do dziś bóle w miejscu nakLucia i bóle nogi czasem dretwienie i problemy z chodzeniem. Także dziewczyny zanim podejmiecie decyzję zastanówcie się 3 razy ;)
 
elzbietka, 02.05.2016 12.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W 2013 r rodziłam ze znieczuleniem zzo, które zostało mi podane przy rozwarciu ok 4 palców. Po podaniu znieczulenia w ciągu 20 min rozwarcie było na 10 palców i zaczęłam rodzić- rodziłam 20 min- więc chyba nie długo, a ból był, ale o wiele mniejszy. Po chwili dostałam mojego synka na ręce i o wszystkim zapomniałam. Obecnie jestem w drugiej ciąży i wszystko zależy od bólu porodowego, chociaż mam nadzieje, że przy drugim porodzie będzie mniej bolało i obejdzie się bez znieczulenia :). pozdrawiam wszystkie ciężaróweczki i życzę bezbolesnego rozwiązania :*
 
i.i., 25.03.2016 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mieszkam w Panstwie, gdzie kazda kobieta rodzi z epiduralem i...z dzieckiem dostaje dozyciowy bol krzyza. Bardzo mocny
 
Black, 08.02.2016 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rodziłam 1,5 tygodnia temu z bólami krzyżowymi - krzyczałam z bólu, aż zaproponowano mi zzo. Było mi wszystko jedno byle przestało boleć aż tak. I po podaniu praktycznie po minucie zaczęło być lepiej. Nie jest tak że nie czuje się nic, ale jest to akceptowalne. Drugą dawkę dostałam w 8-9 centymetrze i zadziałała. Znieczulenie dostałam o 11. O 16.20 zaczęły się skurcze parte a o 17.42 maluszek był ze mną. 10/10, żadnego niedotlenienia bo współpracowałam z położną. Mogłam chodzić, skakać na piłce także ja wspominam bardzo dobrze. Rodziłam w Opolu i polecam :)
 
doswiadczona.fr, 13.01.2016 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
porod wydluza sie prawie dwukrotnie. Owszem, jest czucie w nogach, ale nie dostateczne aby wstac. Rodzaca zostaje w pozycji lezacej na plecach i prze pod dyktando poloznej, ktora odczytuje sile i czestotliwosc skurczow z monitoringu. Cala prace za rodzaca wykonuje dziecko, ktore wlasnie z racji przedluzonego porodu jest bardzo wymeczone i czesto niedotlenione. Po znieczuleniu nie wolno takze od razu wstawac. zalozony zostaje cewnik. Dawki znieczulenia sa "proceduralne" i malo ktory anestezjolog przejmuje sie odczuciami pacjentki (patrz komentarz anestezjologa). Znieczulenia nie mozna podac za wczesnie. Zazwyczaj podaje sie przy conajmniej 4 cm rozwarciu. W 99% konieczne jest rowniez nacinanie krocza. Znieczulenie jest natomiast zbawienne dla kobiet, ktore nie radza sobie z bolem porodowym, sa zbyt zmeczone i nie maja sily na dalsze parcie. Znieczulenie pozwala im odpoczac i sie odprezyc, czasem nawet chwile przespac. Z moich znajomych, ktore rodzily jedno dziecko ze znieczuleniem, a drugie bez, WSZYSTKIE opowiedzialy sie za porodem bez znieczulenia. Pisze z Francji, tutaj, gdzie znieczulenie jest praktycznie obowiazkowe (wygoda lekarza i poloznych), a kobieta, ktora chce rodzic naturalnie i w innej pozycji niz lezenie na plecach, traktowana jest wrecz niemilo..
 
maroko, 23.12.2015 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znam dziewczyny, które chwalą sobie zzo. Sama tez się zastanawiałam i rozmawiałam z nimi sporo. W lubelskiej szkole rodzenia Twoja Położna omawialiśmy taki temat. Większość uważała, że dzięki temu nie wspomina porodu, jako traumatycznego przeżycia. Po jego otrzymaniu odszedł im praktycznie cały ból. Wiedziały, co się dzieje, ale nie odczuwały dolegliwości, także przy skurczach partych.
 
Ania, 22.11.2015 11.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochane! Za miesiąc rodzę, więc wybrałam się do jednego z bydgoskich szpitali looknąć, jak wygląda oddział, podpytać położnych o kilka spraw. Zapytałam o znieczulenie zewnątrzoponowe i pani położna odpowiedziała mi, że powoli odchodzi się od tego znieczulenia, wolą podawać inne środki przeciwbólowe. A tyle się mówi o rodzeniu po ludzku! Kopertę chcą, czy co???
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU

Kiedy wreszcie urodzę? Coraz częściej zadajesz sobie to pytanie. Termin porodu minął parę dni temu,...

więcej

52

OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród

Właściwie skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nigdy nie rodziłaś? Spokojnie, pewne...

więcej

51

Co się dzieje w czasie ostatnich chwil przed PORODEM Co się dzieje w czasie ostatnich chwil przed PORODEM

Niemal do ostatniej chwili przed porodem twój organizm przygotowuje się do tego, by wydać na świat...

więcej

49

Co zabrać do szpitala do PORODU Co zabrać do szpitala do PORODU

Już 3–4 tygodnie przed planowanym terminem porodu spakuj torbę, którą zabierzesz do szpitala. Oto...

więcej

35

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Gęsty płyn owodniowy może być w przypadku, gdy płód odda smółkę lub gdy w płynie jest krew albo zakażenie. Nie bardzo wiem, jak na prawdę wyglądał płyn owodniowy, ale jeśli budził jakikolwiek...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.