CESARSKIE CIĘCIE krok po kroku

Konsultant: dr Marzena Dębska, specjalista położnik ginekolog, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie
44 komentarze
Autor: Eliza Dolecka

Czy będę coś czuła? Jak na stan dziecka wpłynie znieczulenie? Czy partner może mi towarzyszyć przy cesarskim cięciu? Kiedy przytulę moje maleństwo? Jak pielęgnować bliznę po cesarce? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz „przewodnik” po cesarce.

Cesarskie cięcie to dość poważny zabieg ginekologiczny, jednak rutynowy i bezpieczny dzięki nowoczesnym rozwiązaniom chirurgicznym oraz postępowi w zakresie anestezjologii. Współcześnie powikłania związane z samą operacją zdarzają się rzadko, a kobiety i ich dzieci ekspresowo dochodzą do siebie. Powinniście wrócić w komplecie do domu w ciągu 3 do 6 dni.

Nie przegap

Dzień przed cesarskim cięciem

Jeśli czeka cię planowane cięcie, doba przed zabiegiem dłuży się niemiłosiernie. Możliwe, że spędzisz ją już w szpitalu. Na izbę przyjęć zgłoś się ze skierowaniem, dowodem osobistym, aktualnym zaświadczeniem o ubezpieczeniu, kartą ciąży i wynikami badań. Możliwe, że zostanie pobrana ci krew i wykonane badanie moczu, gdyż niektóre szpitale chcą mieć najbardziej aktualne wyniki, a badania wykonane we własnym laboratorium (np. grupę krwi). W innych placówkach oczekuje się, że badania zrobisz w rejonie, dlatego upewnij się podczas ostatniej wizyty przed zabiegiem, jakie badania masz przeprowadzić.
Nie zapomnij o wyprawce dla dziecka i rzeczach dla siebie. Jak każda mama, po porodzie będziesz potrzebowała środków higienicznych, koszul, dużych i chłonnych podpasek, kilku zmian bielizny (najlepiej przewiewnych majtek jednorazowych dla ciężarnych, na tyle wysokich, by gumka nie urażała rany). Weź coś do czytania, by łatwiej znosić oczekiwanie.
Do zabiegu musisz być na czczo. Pielęgniarka poinformuje cię, do której godziny w dniu poprzedzającym zabieg możesz jeść, a do której pić (zwykle: lekkostrawne jedzenie do 18.00, picie do północy).
Weź maszynkę do golenia, bo zostaniesz poproszona o usunięcie włosów łonowych w okolicy cięcia. Jeśli nie wiesz, ile dokładnie włosów usunąć i gdzie, dopytaj pielęgniarkę. Zresztą przed zabiegiem skontroluje ona stan owłosienia i ewentualnie poprawi golenie. W niektórych szpitalach będą oczekiwać cię dopiero w dniu zabiegu, na godzinę przed cięciem. Wówczas o diecie musisz pamiętać w domu.

Przygotowania do cesarskiego cięcia

Zabiegi zazwyczaj odbywają się rano, od godziny 9.00. Jednak położna lub pielęgniarka zjawi się u ciebie wcześniej. Podłączy cię do aparatu KTG, by sprawdzić, jak się ma dziecko, zmierzy ci ciśnienie i temperaturę oraz założy do żyły wenflon, którym będziesz miała podawane leki. Dostaniesz także kroplówkę, by uniknąć odwodnienia. W zależności od zwyczajów panujących w szpitalu, zostaniesz przebrana w specjalną koszulę „firmową”, ewentualnie będziesz mogła mieć własną. Tak przygotowana, powędrujesz na blok operacyjny. Do tego czasu może ci towarzyszyć partner. Będzie potrzebny nie tylko do przeniesienia rzeczy, ale przede wszystkim wesprze cię emocjonalnie. Na sali operacyjnej zostaniesz jednak sama. I dobrze. Nie ma nic fajnego w oglądaniu rozciętego brzucha czy mdlejących tatusiów. Nie rozstajecie się na długo – zwykle cały zabieg trwa ok. 30 minut.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.07.2013 13:17
Ja pierwszy poród miałam CC ( zalecane). Zdecydowałam się na klinikę warszawska z Wojskowej 13 . Po porodzie i doświadczonej opiece miałam tak pozytywne odczucia, że kolejna planowana ciąże również zdecyduje się rozwiązać za pomocą CC. Ja widzę same plusy, fakt nie mam porównania do sn, ale tu mam znajomość daty, co daje ogromny komfort psychiczny; szybki zabieg i po krzyku. Po każdej ingerencji w ciało, trzeba swoje odleżeć i mieć czas na dojście do siebie, jednak w przeciwieństwie do większości kobiet, ja mam pozytywne zdanie na temat CC. Wcześniej byłam wystraszona, tyle naczytałam się negatywnych opinii i negującego podejścia, a teraz? Teraz wiem swoje i nie zamiennie tego doświadczenia na żadne inne ;)
admin, 30.08.2011 16:47
urodziłam przez cc, bez komplikacji, bez dodatkowego bólu, stresu czy problemów - jak widać nie taki diabeł straszny:)
 

Znieczulenie przy cesarskim cięciu

Podczas całej operacji będzie nad tobą czuwać anestezjolog. To on podejmuje decyzję o rodzaju znieczulenia, a potem kontroluje, w jakiej jesteś formie, i dba, żeby nic nie bolało.
Jeśli zabieg jest planowany, najczęściej przeprowadza się go w tak zwanym znieczuleniu przewodowym. Lekarz anestezjolog wkłuwa cienką igłę między 3. a 4. krąg lędźwiowy i podaje przez nią leki, które powodują czasowo bezwład ciała od pasa w dół. Samo wkłucie nie boli, ale bywa określane przez niektóre kobiety jako nieprzyjemne. Zanim do niego dojdzie, będziesz musiała położyć się na boku z podciągniętymi nogami i odpowiednio wygiąć kręgosłup, by ułatwić precyzyjne ukłucie. Lekarz pomoże ci przyjąć właściwą pozycję. Kiedy tylko znieczulenie zacznie działać, zwykle już po 2–3 minutach, operacja się zaczyna. Nie będziesz odczuwała żadnego bólu, a jednak pozostaniesz przytomna. Możliwe, że oprócz środków znieczulających otrzymasz dożylnie antybiotyk. Jest szczególnie wskazany wtedy, gdy masz infekcję, którą mogłoby zarazić się dziecko.
Jeśli cesarka jest nagła, prawdopodobnie zostanie przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, tzw. narkozie, polegającej na pełnym uśpieniu, bo nie będzie czasu, by przygotować cię do znieczulenia przewodowego.

Zdaniem eksperta
Dr Marzena Dębska, ginekolog położnik

Kiedy następne dziecko?

Kiedyś zalecano, by po cesarskim cięciu nie zachodzić w kolejną ciążę przez 2–3 lata. Dzisiaj za okres bezpieczny uważa się rok. To wystarczający czas, by wszystko wróciło do normy. Zazwyczaj drogą cięcia cesarskiego bez zdrowotnych komplikacji możesz wydać na świat 3–4 dzieci, chociaż amerykańska rekordzistka Kristine House przeszła bez powikłań aż 11 cesarek!
Aż 6 na 10 Polek, których pierwsze dziecko przyszło na świat w wyniku cesarskiego cięcia, za drugim razem ma okazję rodzić naturalnie. Dzisiaj bowiem już nie obowiązuje zasada: raz cięcie – zawsze cięcie. Jeśli przeszkoda, która wystąpiła za pierwszym razem, teraz nie występuje (np. nieprawidłowe ułożenie płodu, duża waga urodzeniowa, ciąża mnoga), możliwy jest poród siłami natury. Jednak po dwóch cesarkach wykonuje się i trzecią, bo na macicy pozostaje ślad po każdym zabiegu i wysiłek spowodowany porodem mógłby doprowadzić do jej pęknięcia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 13.04.2012

Komentarze (1 - 10 z 44)
garda, 28.10.2015 19.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
CC czy SN, co za różnica - jedno i drugie cholernie boli. W jednym rozryte podbrzusze, a w drugim rozryte krocze. Też mi plus, że po SN można się ruszać już po 2 godzinach, phi. Za to nie można siedzieć na tyłku przez 2 lub 3 tygodnie. Co to za plus że nie boli poród przy CC, skoro potem po wstaniu masz najczęściej jedne z najmocniejszych bóli porodu w wydaniu MEGA na raz - obkurczanie się macicy plus oczywiście problem z siusiu i kupką. Co jest pozytywnego w porodzie SN dla dziecka? Że często jest niedotlenione, ale nikt nam o tym głośno nie mówi? Wychodzi oczywiście po kilku latach, a bo ma problemy z czytaniem, zapamiętywaniem, uczeniem się itd. Co jest pozytywnego w CC? Że może mieć problemy na tle oddechowym? Każdy poród jest wielkim obciążeniem zarówno dla matki jak i dziecka. Nie ma różnicy w jaki sposób się urodzi, bo konsekwencje i skutki uboczne mogą być i w jednym i w drugim. Ważne żeby było to godne. Żeby można było uzyskać pomoc w krytycznych sytuacjach. Godność porodu, to jest tak naprawdę problem naszej narodowości. Nie sposób w jaki będziemy rodzić tylko w jakim nastawieniu i atmosferze. Jeśli opieka okołoporodowa jest na najwyższym poziomie i dla każdego, niezależnie od majętności, to czy ma znaczenie gdzie będzie blizna? Ważne żeby tej blizny nie było na psychice.
 
iga, 28.03.2015 12.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czemu piszesz bzdury i stresujesz nimi niepotrzebnie innne matki.Cc to nie tragedia.Skoro u ciebie poród naturalny to jak pierdniecie to ródz naturalnie, ale istnieje szereg powikłań dla matki lub dziecka po naturalnym bądź zwyczajnie blok psychiczny po wczesniej przebytym silami natury.Czasami te po naturalnym dłużej dochodzą do siebie niż po cc.Nie można mierzyc wszystkich swoją miarką
 
Gusia, 08.03.2015 16.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny! Ja bym marzyła, żeby moje dwie cesarki wyglądały tak, jak to jest tu opisane! Przy drugiej nie pokazali mi syna, wiedziałam tylko, że żyje, bo zapłakał. Cały czas miałam drgawki i nie mogłam nic mówić, a pielęgniarka tylko mówiła: spokojnie, spokojnie. Wcześniej wenflon wbijali mi 15 razy, że miałam obie ręce sine, a wkładanie cewnika to był taki ból, że brak słów. Za pierwszym razem trafiłam na doświadczone położne i było o wiele lepiej. Ale to było po dłuugich próbach urodzenia, więc ledwo żyłam potem. Czekam teraz na trzecią cesarę i wybieram się do szpitala, gdzie są doświadczone babki i normalni lekarze. Jak zobaczę grupę młodych uczennic, uciekam!
 
emi, 20.02.2015 10.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
łatwo komus pisac jesli nie przezył czegos traumatucznego. moj synek został przyduszony przy porodzie . choruje na mozgowe porazenie. przezyłam taka traume, ze nie chciałabym rodzic naturanie. wydaje mi sie, ze lepiej pocierpiec po cesarce niz zeby dziecko zostało przyduszone
 
Magda, 12.11.2014 12.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, ja jestem po dwóch cc, teraz w styczniu czeka mnie trzecie cc i jestem przerażona! Bardzo chciałam wszystkie dzieci urodzić naturalnie, ale w moim przypadku z powodu (jak się później okazało) budowy szyjki macicy cesarka jest koniecznością. Pierwszy poród określam 2 w 1, bo po 4 h parcia wzięli mnie na cesarkę. Nic nie czułam, miałam lekki odlot po wcześniejszym wysiłku. Problemy się zaczęły po, bo na wskutek wielu różnych czynników, wcześniejszego wysiłku itd. wdało mi się zakażenie, miałam zagrożenie sepsą i generalnie było nieciekawie. Ale doszłam do siebie i po prawie 2 tyg. wyszłam do domu. A drugie cc - bez absolutnie żadnych powikłań, szybka regeneracja, pewnie dlatego że bez wcześniejszego porodu naturalnego. Ale wolałabym rodzić naturalnie, ja wciąż odczuwam ból blizny po cc - nawet jak nie byłam w ciąży to podczas gwałtownego wstawania z łóżka przeszywa mnie w miejscu blizny ból i nieprzyjemne uczucie gorąca. Paniom które maja wybór polecam poród naturalny, cc to jednak operacja i nigdy nie wiadomo jak się skończy. I jej skutki odczuwa się już całe życie :( A tym co nie mają wyboru - życzę powodzenia. Pozdrawiam wszystkie mamusie :)
 
lena, 09.12.2013 22.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co za bzdury, ja rodziłam dwa razy naturalnie i trzeci raz przez cc (nie było wyjścia). Tylko kobiety które raz rodziły przez cc chwalą tą OPERACJĘ. Dla mnie było to coś strasznego! jakby wyrywali ze mnie dziecko. Straszne uczucie. Rekonwalescencja strasznaaaaaa!! normalnie w ciągu paru dni po porodzie naturalnym śmigałam do dziecka.... Super sprawa, natomiast po cc dopiero po 10 dniach zdołałam się normalnie wyprostować, nie mogę teraz nic zacząć ćwiczyć, mięśnie się zrosną ale już nie będą takie jak przed cesarką. Koszmar dziewczyny! natura wie co ma robić!!! a jeśli nie ma wyjścia - wtedy cc.
 
kaśka, 22.10.2013 16.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
[url=http://www.louisvuittonpochette.com/]luis[/url] http://www.louisvuittonpochette.com/
 
zszokowana, 11.06.2013 11.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja nie mogę zrozumieć jak można robić tyle okropnych błędów :ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych.
 
Kasia, 06.04.2013 15.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam dziewczyny:) ja przeszłam dwa cięcia cesarskie i mogę powiedziec ,ze samopoczucie po wszystkim było ok,ale zaczne moze od początku.pierwszy poród miałm 8 lat temu.Ciża WZOROWA,zadnych powikłań,czy czegos w tym rodzaju.dostałm bóli,zpokojnie pozbierałam sie do szpitala,i sie zaczeło:( Wszpitalu dostałm 2 zastrzyki na wywołanie,bóle miałam juz 10 godzin,gryzłam rurkę z łózka z bólu,wyrzucili mnie na septyk ,bo na ginekologi nie było miejsca,(tam na korytarzu straciłam przytomnosc)nie pamiętam jak sie znów znalazłam na ginekologi,ale gdy sie ocknełam,było przy mnie 6 lekarzy i kazdy sie dziwił czemu,po takiej dawce na wywołanie nie rodzę,rozwarcie było,surcze-wszystko tak jak powinno być,ale dziecko było u góry,zaczy nie było ułorzone do porodu.po 16 godzinach meczarni,w ciągu 5 sekund znalazłm sie na sali operacyjnej,gdy zakładano mi maske ,w tym samym momencie juz mnie cieli.koszmar,Okazało sie ,ze jescze 2 mniuty i dziecko było by martwe,było owiniete pepowina 3 razy wokół szyji.u rodziłam córeczke,ale miał tylko 6 punktów,był zanik akcji serca,oddechu.poprostu była zamartwica płodu.teraz po takim czasie jak sobie wspomne to dalej nie moge pojąc,jakim sposobem tylu lekarzy nie pwpadło na to,ze dziecko jest owiniete pępowina.A co drugiego cięcia,tak jak w pierwszym ciąża wzorowa,przygotowanie do porodu naturlnego,podali mi cos dozylniego i się zaczeło.Zanik akcji serca u dziecka,i na szybko cesarka.Z nów zamartwica płodu.Tym razem,zdąrzyli mnie uśpić,ale mały dostawał jakies antybiotyki i sterydy,Gdy spytałam ordynatora co sie stało,to po chwili zastanowienia stwierdził,że prawdopodobnie łożysko sie odkleiło i przygniotło główke dziecka:)Spędzilismy 2 tyg w szpitalu z powodu leków jakie mały dostawał.Na wypisach niestetey nie pisze co tak naprawde sie stało,kto zawinił.Córka ma teraz 8 lat,syn ma 6 i dzięki bogu wszystko jest w porzadku,bardzo dobrze sie uczą i nie maja problemów ze zdrowiem.Ale do dzis nie moge zrozumiec,jak takie rzeczy moga sie dziac i to pod opieka specjalistów i to nie jednego
 
aga, 25.06.2012 13.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej przeczytalam te wypowiedzi i jstem zszokowana ...jak mozna chciec miec operacje bo ccj est operacja ..ja mialam cc z powodow zdr. i wcale nie jestem z tego zadowolona teraz tez musze miec cc z powodow zdrowotnych i na sama mysl mam dreszcze bol i dochodzenie po cesarce jest nie dozniesienia pomijajac fakt ze dochodzi karmienie i zpowodowane tym skurcze macicy okropnosc kobiety po naturalnym porodzie tez moga takie skurcze odczuwac ale nie maja przecietej macicy i skory i bol jest do wytrzymania a po cc to same siedomyslcie. a co do rany to tez zalezy jak zszyja lekasze boja mam taka blizne ze masakra a kuz.nawet nie widac ze miala cc . takze osobiscie uwazam iz porod naturalny to naturalna sprawa kobiety jestesm y nimi i powinnysmy chociaz sprobowac tego czego np. mezszczyzni nie moga hii pozdrawimmmmm
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CESARSKIE CIĘCIE krok po kroku CESARSKIE CIĘCIE krok po kroku

Czy będę coś czuła? Jak na stan dziecka wpłynie znieczulenie? Czy partner może mi towarzyszyć przy...

więcej

27371

WADY WZROKU a PORÓD - jakie problemy z oczami są wskazaniem do cesarskiego cięcia WADY WZROKU a PORÓD - jakie problemy z oczami są wskazaniem do cesarskiego cięcia

Nawet jeśli słyszałaś, że przy twojej krótkowzroczności czeka cię cesarskie cięcie zamiast porodu...

więcej

9216

OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród

Właściwie skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nigdy nie rodziłaś? Spokojnie, pewne...

więcej

33691

Skurcze porodowe: skurcze rozwierające w pierwszej fazie porodu Skurcze porodowe: skurcze rozwierające w pierwszej fazie porodu

Skurcze rozwierające pojawiają się w pierwszej fazie porodu. Powodują skracanie i rozwieranie się...

więcej

5284

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.