Ćwicz MIĘŚNIE KEGLA - to inwestycja na lata!

Konsultant: dr n. med. Medard Lech, specjalista ginekolog położnik
26 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Po co ćwiczyć mięśnie Kegla? Te ukryte w podbrzuszu mięśnie współuczestniczą w podtrzymywaniu macicy i kontrolowaniu pęcherza, wpływają też na doznania seksualne. Warto ćwiczyć mięśnie Kegla szczególnie podczas ciąży i po urodzeniu dziecka.

Nazwy są różne: mięśnie dna miednicy, mięśnie Kegla, mięsień łonowo-guziczny, ale zawsze chodzi o ten sam zespół mięśni i więzadeł, które – mówiąc obrazowo – podtrzymują narządy jamy brzusznej od dołu. Są one niczym hamak rozpięte między kością łonową a guziczną, otaczając ujście pęcherza (cewka moczowa), pochwy i odbytnicy. Kiedy mięśnie te są mocne – hamak jest dobrze napięty i podtrzymuje narządy we właściwym położeniu. Kiedy natomiast mięśnie są rozluźnione, zwiotczałe – wtedy hamak opada i zaczynają się kłopoty. A ciąża i poród to sytuacje, gdy mięśnie okolic pochwy i krocza rozciągają się jak w żadnym innym okresie życia kobiety i jak nigdy są narażone na urazy. Można jednak temu zapobiec.

Mięśnie Kegla w dobrej formie

W Polsce nie ma tradycji ćwiczenia przez kobiety mięśni pochwy i dna miednicy, ale w niektórych społecznościach Dalekiego Wschodu od dawien dawna już młode dziewczęta uczone są przez swoje matki, jak poprzez systematyczne napinanie i rozluźnianie tych partii mięśni utrzymywać je w doskonałej kondycji. Na Zachodzie jako pierwszy – już na przełomie lat 40. i 50. XX wieku – dobroczynne skutki aktywności tych mięśni odkrył amerykański ginekolog dr Arnold Kegel. Opracował on specjalne ćwiczenia mięśni dna miednicy, które odtąd nazywane są jego nazwiskiem. Powinny je wykonywać już młode i zdrowe kobiety, bo to inwestycja na lata. Dobrze wyćwiczony mięsień łonowo-guziczny to lepszy seks, łatwiejszy poród, szybszy powrót do formy po porodzie, a także duża szansa na to, że w przyszłości nie pojawią się takie zdrowotne problemy jak nietrzymanie moczu, wypadanie macicy czy wypadanie pęcherza.

Zdaniem eksperta
maska dr n. med. Medard M. Lech
dr n. med. Medard M. Lech, ginekolog położnik, starszy konsultant ginekolog w klinikach CM ENEL–MED w Warszawie

Ćwiczenia Kegla to metoda profilaktyczno-lecznicza, która jest bezpłatna (nawet dla nieubezpieczonych!), łatwa w wykonaniu, niebolesna i naprawdę skuteczna! Dobrze wyćwiczone mięśnie dna miednicy to lepsze pożycie seksualne, łatwiejszy poród i szybszy powrót do formy po porodzie. Współcześnie życie kobiety trwa znacznie dłużej niż kiedyś, a jedną z najczęstszych dolegliwości kobiet w podeszłym wieku jest nietrzymanie moczu, częściowo spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. Ćwiczenia Kegla skutecznie temu zapobiegają. Mogą je wykonywać panie w każdym wieku, także chore na serce lub inne poważne choroby.

Ćwiczenia mięśni Kegla przed ciążą

Ćwiczenia znacznie poprawiają jakość życia seksualnego. Im bardziej mięśnie dna miednicy są osłabione, tym trudniej partnerom odczuwać siebie, a kobiecie osiągnąć orgazm. Dobrze napięte, sprawne mięśnie pochwy i krocza zdecydowanie zwiększają doznania seksualne u obojga partnerów. I dlatego zacznij ćwiczyć jak najwcześniej, zwłaszcza że na efekty trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy. Gdy nauczysz się właściwej pracy mięśni już na początku współżycia, bez trudu powrócisz do ćwiczeń w czasie ciąży i po porodzie.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 08.10.2016 15:22
Stożki dopochwowe Aquaflex skutecznie pomagają i ułatwiają ćwiczenia mięśni Kegla.
Nie zarejestrowany, 13.07.2014 10:20
Stożki dopochwowe Aquaflex skutecznie pomagają w leczeniu nietrzymania moczu i ćwiczeniach mięśni dna miednicy (Kegla). Dużo pożytecznych informacji można znaleźć na : www.aquaflex.pl
 

Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Zajście w ciążę powinno być sygnałem do tego, by wznowić (lub zacząć) ćwiczenia Kegla. Są one wtedy bardzo wskazane. Dlaczego?

  • Ważnym ich zadaniem  jest współudział w noszeniu ciężarnej macicy. Gdy mięśnie są mocne, ułatwiają dźwiganie ciężaru rosnącego płodu.
  • Wzmacniając mięśnie pochwy i krocza, przygotowujesz je do porodu. Dobrze wyćwiczone mięśnie są elastyczne, dzięki temu lepiej pracują podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny i ułatwiają jego wyparcie. Duża elastyczność zmniejsza też ryzyko urazów i nadmiernego ich rozciągnięcia podczas porodu oraz przyspiesza powrót do stanu prawidłowego.
  • Ćwiczenia pomagają chronić krocze przed pęknięciem i nacięciem. Dobrze wyćwiczone  łatwiej świadomie napinać i rozluźniać. To ważne, bo w chwili wychodzenia główki należy powstrzymać się od napinania mięśni i pozwolić jej łagodnie wysunąć się na zewnątrz. Jeśli rodząca umie w tym momencie rozluźnić krocze, a w dodatku jest ono elastyczne dzięki ćwiczeniom, jest duża szansa na urodzenie bez nacięcia i pęknięć krocza.

Uwaga: jeśli ciąża jest zagrożona (np. zbyt wcześnie rozwiera się szyjka macicy), lepiej tych ćwiczeń nie wykonywać.

Ważne

Ważne

Jeśli urodziłaś drogami naturalnymi, możesz zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla już 24 godziny po porodzie. Powinnaś je ćwiczyć przez okres co najmniej 2–3 miesięcy po porodzie.

Ćwiczenia mięśni Kegla po porodzie

Także w połogu ćwicz mięśnie Kegla – dzięki temu szybciej powrócisz do dobrej formy. Jeśli nie ćwiczyłaś w ciąży, po porodzie trzeba to robić obowiązkowo, bo mięśnie hamaka są zapewne mocno nadwerężone i rozciągnięte. Może to być przyczyną wielu problemów. Oto korzyści, które odniesiesz dzięki ćwiczeniom:

  • Szybciej wrócisz do udanego współżycia. Po porodzie wiele kobiet odczuwa, że ich pochwa jest luźniejsza, szersza, co powoduje dyskomfort, a czasami nawet uniemożliwia osiągnięcie orgazmu. Dzięki ćwiczeniom  wejście do pochwy staje się węższe, a jej ścianki bardziej sprężyste, co sprawia, że doznania będą znów równie intensywne jak dawniej.
  • Zapobiegniesz kłopotom z pęcherzem. Nietrzymanie moczu, czyli mimowolne popuszczanie go np. podczas śmiechu, kaszlu, większego wysiłku, to bardzo kłopotliwa dolegliwość poporodowa. Skarży się na nią ok. 30 proc. kobiet, które rodziły drogami naturalnymi. To także jest skutek opadnięcia „hamaka”, czyli rozciągnięcia mięśni i więzadeł dna miednicy – pęcherz moczowy obniża się, a jego dolna ścianka naciska na cewkę moczową, rozszerzając jej ujście. Ćwiczenia  to bardzo skuteczny sposób na eliminację tej dolegliwości – zarówno bezpośrednio po porodzie, jak i w wieku późniejszym.
  • Złagodzisz ewentualne zaparcia. Ćwiczenia Kegla wzmacniają też mięśnie odbytu, a dzięki temu wypróżnienia stają się łatwiejsze.

SPRAWDŹ >> jak ćwiczyć mięśnie Kegla w dowolnym miejscu i czasie!

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 19.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 26)
lena_90, 16.09.2015 14.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ćwiczenia kegla to tylko metoda profilaktyczna. jak cierpisz już na zaburzenie rozważ pessary. Ja stosuję i bardzo polecam. Wszystko w temacie: www.pessar.pl
 
Elwito, 09.08.2015 13.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie pomogą żadne wkładki i kulki tak jak sprawny języczek. Polecam. elwito@o2.pl
 
anna, 28.06.2015 16.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
najlepsze ćwiczenia to Benity Cantieni, szukajcie terapeutki Małgorzaty Żarnowskiej we Wrocławiu, jest ekspertką! ma stronę www i na facebooku dużo ćwiczeń, są też dwa filmy, linki na jej stronie, przez wiele lat próbowałam różnych ćwiczeń i metod, ta metoda wprost zaskakuje skutecznością, rewelacja!
 
Celina, 27.04.2015 13.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aquaflex - stożki dopochwowe skutecznie pomagają w ćwiczeniach mięśni dna miednicy Kegla. Więcej informacji o sposobach leczenia nietrzymania moczy na www.aquaflex.pl
 
t, 26.02.2015 17.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
trzeba cwiczyc bez wzgledu na wiek
 
urolog, 16.12.2014 11.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miesni Kegla nie wolno cwiczyc poprzez wstrzymywanie oddawanego moczu . Mocz zalega w pecherzu ,ryzyko infekcji . Prosze poczytac .
 
Aneta, 20.09.2014 11.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo efektywna w ćwiczeniach mięśni dna miednicy jest elektrostymulacja, którą można oczywiście przeprowadzać w domu.
 
Celina, 21.01.2014 18.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stożki dopochwowe skutecznie pomagają w prowadzeniu ćwiczeń www.aquafex.pl
 
Justa, 21.07.2013 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nalewka z tasznika jest bardzo pomocna, moją ciocię uchroniła przed operacją. Więcej w książce Apteka Pana Boga, Marii treben, powodzenia
 
Helena, 17.04.2013 22.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam ponad 50 lat. Z problemem wypadania narządu rodnego borykam się już ponad 20 lat. Chciałabym wiedzieć czy ćwiczenie mięśni Kegla balonikiem epino może coś pomóc. Lekarz twierdzi, że już nic nie pomoże tylko operacja. Chciałabym spróbować czegoś innego. Doradźcie mi proszę co robić.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

85

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

77

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

68

Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do...

więcej

59

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.